REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wyprzedzać nocą?

Nocą wyprzedzanie jest bardziej niebezpieczne niż w ciągu dnia. Mimo że od zmroku do świtu panuje zwykle mniejszy ruch na drogach.

Jak zachowywać się będąc wyprzedzanym?

Ponieważ manewr wyprzedzania należy do najniebezpieczniejszych, kierowcy obu uczestniczących w nim pojazdów powinni postarać się, aby przebiegał on płynnie i przebiegał w jak najkrótszym czasie.

Jak wyprzedzać przy dużym natężeniu ruchu?

Podczas jazdy poza miastem zdarza się, że trzeba wyprzedzać, gdy natężenie ruchu jest duże i na manewr pozostaje niewiele miejsca i czasu. Jest to dość niebezpieczne z powodu małego marginesu błędu.

Jak wyprzedzać w dzień?

Wyprzedzanie innych pojazdów na drogach jednopasmowych należy do najniebezpieczniejszych manewrów. Podpowiadamy, jak wykonać ten manewr bezpiecznie.

REKLAMA

Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Dobra wyobraźnia jest dla kierowcy podstawą.

Jak wymieniać żarówki?

Wymiana żarówek w starszych modelach samochodów jest jedną z najprostszych czynności obsługowych. Choć w niektórych najnowszych samochodach wymiana żarówek jest to czynność bardziej skomplikowana.

Jak wybrać wycieraczki?

Dobre wycieraczki szyb gwarantują odpowiednią widoczność podczas jazdy w trakcie opadów atmosferycznych. Wybór dobrych, a zarazem tanich wycieraczek szyb jest trudny.

Jak przedłużyć żywotność hamulców?

Ekonomiczna jazda to nie tylko oszczędzanie paliwa. Dzięki rzadszym wymianom części obniżą się koszta eksploatacji auta. Podpowiadamy, jak sprawić, aby nasze hamulce działały dłużej.

REKLAMA

Jak wyregulować hamulec ręczny?

Prawidłowa regulacja hamulców, w tym pomocniczego (nazywanego ręcznym) ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Po każdej pracy przy hamulcach, nawet takiej jak wymiana klocków hamulcowych, warto sprawdzić, czy do układu nie przedostało się powietrze. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak sprawdzić kompetencje mechanika?

Kompetencje mechanika mają kluczowe znaczenie dla jakości naprawy. Radzimy, w jaki sposób rozpoznać jakość warsztatu.

Co zrobić, gdy okradną Cię za granicą?

Wypadki chodzą po ludziach, a licho nie śpi. Ludowe mądrości podpowiadają, że zawsze może nam przydarzyć się coś złego, nawet jeśli jesteśmy przezorni i ostrożni. Jedną z takich rzeczy jest kradzież. Co zrobić, gdy przytrafi nam się ona podczas zagranicznych wojaży?

Jak czytać samochodowe kontrolki?

Kontrolki są obecne w każdym samochodzie. Dzięki nim komputer lub czujniki informują nas o awariach i problemach. Podpowiadamy zatem, jak czytać samochodowe kontrolki.

Poradnik jak wybrać dla dziecka?

Fotelik samochodowy jest kluczowym elementem mającym wpływ na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni fotelik, aby zapewnić naszemu dziecku optymalne zabezpieczenie.

Jak zwalczyć senność w czasie jazdy?

Czasami musimy się zmierzyć z sytuacją, kiedy zmuszeni jesteśmy do długiej jazdy. Oprócz ograniczonej widoczności, naszym głównym wrogiem są zmęczenie i senność.

Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

Wszystko, co pomaga nam uniknąć wypadku to elementy bezpieczeństwa aktywnego. Kiedy nam się ta sztuka nie uda, do akcji wkraczają elementy bezpieczeństwa biernego.

Jak alkohol wpływa na kierowcę?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak alkohol wpływa na organizm i zachowanie. Przedstawiamy główne skutki spożycia alkoholu oraz sposób w jaki w przybliżeniu możemy obliczyć jego zawartość we krwi.

Jak uchronić auto przed kradzieżą?

Wszyscy obawiamy się kradzieży naszego samochodu, zwłaszcza, gdy nie jest ubezpieczony. Oto kilka sposobów jak zwiększyć bezpieczeństwo naszego samochodu.

Zanim wyruszysz w długą trasę - poradnik

Czy postoje podczas jazdy są konieczne? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Ale w gruncie rzeczy sztuka pokonywania długich tras bez większego zmęczenia polega m.in. na tym, aby unikać niepotrzebnych postojów.

Jak walczyć z sennością i zmęczeniem podczas jazdy?

Zmęczenie zwiastuje sen, ale ten paradoksalnie dopada kierowców znienacka. Walka ze snem podczas prowadzenia auta jest skazana na porażkę. Można jednak ograniczyć skutki zmęczenia.

Jak przygotować się do jazdy?

Kierowcy zwykle dość starannie przygotowują się do wyjazdu w dłuższą trasę, natomiast nagminnie zapominają o codziennym przeglądzie auta, który jest równie ważny.

Jak naprawić uszkodzony zbiornik paliwa?

Niewielkie uszkodzenia zbiornika paliwa można usunąć we własnym zakresie. Jednak pamiętajmy, że trwałość naprawy może nie być długa.

Jak zapobiegać pożarom samochodów?

Samoistny zapłon samochodu zdarza się rzadko ale jest często wynikiem wielu zaniedbań ze strony kierowcy. Pożary zdarzają się również podczas napraw, np. w trakcie spawania.

Jak wymontować uszkodzony zbiornik paliwa?

Wszelkiego rodzaju prace naprawcze przy zbiorniku paliwa przeważnie wymagają jego demontażu. Radzimy jak zrobić to krok po kroku.

Jakie są podstawowe zasady BHP przy naprawach samochodów?

Nie wszystkie prace przy samochodzie są bezpieczne. Można przypadkowo wywołać pożar, łatwo o skaleczenia i zadrapania, można podczas prac pod samochodem stracić zdrowie lub życie.

Jak odkręcać zardzewiałe śruby i wkręty, gdy polewanie coca-colą nie pomaga?

Istnieje przekonanie, że coca-cola pomaga w odkręceniu zardzewiałych lub zapieczonych śrub. Napój ten jest roztworem wodnym, a woda jak wiadomo nie zwilża tłustych powierzchni.

Jak uniknąć kolizji w czasie podróży?

Kolizja nie musi wynikać z naszej winy, niemniej jednak szkody spowodowane przez innego kierowcę są równie dotkliwe. Podpowiadamy, uniknąć przykrych skutków brawurowej jazdy innych kierowców.

Bezpieczne Hondy

Honda CR-Z podobnie jak model Insight, otrzymała pięć gwiazdek za ogólny poziom bezpieczeństwa w testach Euro NCAP. Honda Insight jest także najbezpieczniejszym autem hybrydowym.

Co powinniśmy wiedzieć o zawieszeniu?

Układ zawieszenia jest jednym z najbardziej obciążonych w każdym aucie. Warto wiedzieć z jakich elementów się składa i jak działa.

Jak domowym sposobem sprawdzić amortyzatory?

Amortyzatory mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Uszkodzone zwiększają ryzyko wpadnięcia w poślizg, zmniejszają skuteczność hamowania i pogarszają komfort jazdy.

Dobre nawyki na drodze

Na kursie nauki jazdy instruktorzy rzadko uczą nas dobrych nawyków. Oczywiście, pierwszym dobrym nawykiem jest stosowanie się do przepisów, ale są też inne zachowania ułatwiające współużytkowanie dróg.

Jak bezpiecznie odbyć podróż samochodem?

Gdy wybieramy się w podróż, chcielibyśmy czuć się bezpiecznie. Często taka wyprawa to wyjazd w nieznane. Radzimy jak możemy zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa w takiej sytuacji.

Jak bezpiecznie jeździć zimą?

Zimą jeździ się trudniej. Dni są krótsze, drogi są śliskie od wody, śniegu lub wręcz lodu. Prowadzenie auta w takich warunkach wymaga szczególnej uwagi.

Jak dbać o akumulator?

Spadająca w zimie temperatura ma wpływ na osiągi naszego samochodu. Najbardziej wrażliwym elementem na działanie zimowych warunków jest akumulator. Podpowiadamy, jak zadbać o to, aby był sprawny.

Jak odpowietrzyć hamulce?

Przy wymianie klocków lub tarcz hamulcowych, zwróćmy uwagę na odpowietrzenie hamulców. Podpowiadamy, jak prawidłowo odpowietrzyć hamulce.

Co zrobić, gdy spod maski wydobywa się dym?

Bywa, że czasem spod maski zacznie wydobywać się dym. Może to być oznaką pożaru, ale nie musi. W każdym przypadku należy jednak zachować ostrożność. Można łatwo rozpoznać rodzaj dymu wydobywającego się spod maski i odpowiednio zareagować. Jak to zrobić?

Co zrobić z pękniętą szybą - wymienić czy naprawić?

Widok pęknięcia na szybie auta może wywołać dreszcze na myśl o kosztach, jakie nas czekają przy wymianie. Jak tego uniknąć?

Wymiana żarówek - jakie wybrać i jak zainstalować?

Na rynku istnieje wiele firm zajmujących się produkcją żarówek. Duża liczba producentów żarówek spowodowała, że pojawiły się na rynku również podróbki. Jak dobrać odpowiednie oświetlenie do naszego auta?

Jak bez przyrządów sprawdzić poprawność działania hamulców?

Od poprawnego działania hamulców zależy bezpieczeństwo jazdy. Warto więc raz na jakiś czas skontrolować działanie układu hamulcowego. Pozwoli to na szybsze wykrycie ewentualnej usterki w układzie hamulcowym.

Jak uzupełniać płyn hamulcowy?

Każdy użytkownik powinien regularnie kontrolować stan płynu hamulcowego. Uzupełnianie go jest czynnością bardzo prostą. W kilku punktach podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak wymienić płyn hamulcowy?

Wymiana płynu hamulcowego jest czynnością, o której wielu kierowców kompletnie zapomina, a która jest konieczna ze względu na łatwość wchłaniania wody przez płyn.

Jak wymienić szczęki hamulcowe?

Wymiana szczęk hamulcowych nie jest trudna. Przed przystąpieniem do tej czynności ustawiamy samochód na płaskiej powierzchni, unosimy auto oraz odkręcamy koła. Wrzucamy dowolny bieg.

Jak wymienić klocki hamulcowe?

Wymiana klocków hamulcowych nie jest skomplikowaną czynnością. Może ją przeprowadzić nawet niedoświadczony użytkownik auta. Poniżej opis, jak wymienić klocki hamulcowe krok po kroku.

Wymiana bezpiecznika

Gdy w naszym samochodzie jakieś urządzenie zasilane prądem nie działa, może to oznaczać, że bezpiecznik jest przepalony. Podpowiadamy, jak zdiagnozować taką usterkę i jak powinna wyglądać wymiana bezpiecznika.

Jak naprawiać połączenia elektryczne?

Naprawa połączenia elektrycznego nie powinna sprawić większości kierowców kłopotów. Radzimy, jak w prosty sposób naprawić połączenie elektryczne?

Jak „pożyczać” prąd?

Bardzo często zimą zdarza się, że mamy problem z uruchomieniem silnika i rozładuje nam się akumulator. Zapalenie silnika bez prądu nie jest możliwe, chyba, że dostarczymy go z zewnątrz. Radzimy jak korzystać z zewnętrznego źródła prądu i jak bezpiecznie uruchomić auto z drugiego akumulatora.

Co osłabia koncentrację podczas podróży autem?

Prowadzenie auta wymaga skupienia. Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, jak bardzo może rozproszyć ich nawet z pozoru prosta czynność wykonywana podczas jazdy.

Jak bezpiecznie przewozić duże przedmioty?

Przewożenie dużych przedmiotów samochodem jest kłopotliwe. W poradniku tym przedstawimy jak bezpiecznie przewieźć duży przedmiot, by nie narobić szkód sobie i innym.

Jak nie dać się złodziejowi?

Kradzieże z aut nadal się zdarzają.  Jednak są sposoby, by ustrzec się przed złodziejem, wystarczy być odpowiednio ostrożnym.

Co to jest zasada LKM i jak ją stosować?

Teoretycznie każdy z nas wie, do czego służą lusterka, a w praktyce: jednym służą do poprawiania fryzury, innym do poprawiania okularów. Ale wielu kierowców rzadko kontroluje podczas jazdy sytuację z tyłu auta.

REKLAMA