REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy opona nadaje się do wymiany?

Są dwa czynniki mające wpływ na podjęcie decyzji o wymianie opon na nowe. Pierwszy z nich to trwałość określana przez producenta. Drugim czynnikiem jest poziom zużycia bieżnika związany z jego głębokością.

Kiedy oponę zastąpić nową?

O podjęciu decyzji o wymianie opony na nową wpływ mają dwa czynniki. Pierwszym jest fizyczny poziom zużycia opony oceniany na przykład głębokością bieżnika. Drugim - trwałość określana przez producenta.

Jak przewozić duże ładunki? Ekspert radzi

Samochód osobowy może przewozić ładunki wykraczające poza jego obrys, ale powinny być one dobrze oznaczone i nie zagrażać bezpieczeństwu. Szczegółowo regulują tę sytuację przepisy.

Śladami Sommelierów: Badania nad winoroślą w Skierniewicach

Zakład Odmianoznastwa, Zasobów Genowych i Szkółkarstwa Roślin Sadowniczych prowadzi doświadczenia z winoroślą. Celem badań skierniewickiego ośrodka jest wytypowanie najbardziej wartościowych odmian do uprawy gruntowej.

REKLAMA

Śladami sommelierów: Tolisz


Winnica Tolisz to mała winnica założona w 2007 roku. Obecnie zajmuje niespełna 0,02 ha powierzchni. Położona jest na terenie województwa dolnośląskiego, dokładniej w Głębowicach w gminie Wińsko. Nazwa pochodzi od nazwiska założyciela.

Zimowy wypoczynek inaczej cz. I


Polska ma do zaoferowania dużo atrakcji turystycznych podczas sezonu zimowego. Niekoniecznie muszą to być zatłoczone stoki narciarskie tudzież znane wszystkim Krupówki, które powoli zaczynają odstraszać niektórych globtroterów swoja komercyjnością.

Jak pokonywać kałuże?

Przede wszystkim nie wjeżdżajmy w płynącą na całej szerokości jezdni wodę. Nawet niepozornie wyglądający strumień może zepchnąć samochód na pobocze.

Czy warto oceniać stan żarówki „na oko”? Porada


Jeżeli wydaje się wam, że biała plama na asfalcie, ok. 20 metrów przed maską samochodu oznacza, że żarówki są w perfekcyjnym stanie jesteście w grubym błędzie.

REKLAMA

Jak działa lusterko fotochromatyczne?

Po raz pierwszy na rynku pojawiło się już kilka ładnych lat temu. Początkowo z powodu ceny, rozwiązanie to proponowane było jedynie w samochodach o bardzo wysokim standardzie. Dziś może mieć każdy, kto zrozumie jego zalety.

Jak działa ubezpieczenie Assistance? Ekspert radzi

Wydaje się, że ubezpieczenie Assistance jest zbędnym wydatkiem. Tak jest dopóty, dopóki się nic nie stanie. Jeśli musimy z niego skorzystać, warto wiedzieć, na co można liczyć.

Czy można wybrać się w daleką podróż pożyczonym autem? Poradnik

Wydawałoby się, że oświadczenie woli właściciela pozwala spokojnie korzystać z pożyczonego auta. Dzieje się tak tylko wtedy, gdy samochód nie został sprowadzony jako mienie przesiedleńcze.

Jak oznaczyć samochód po kolizji?

Nawet jeśli jesteśmy poszkodowanymi podczas kolizji, możemy dostać mandat. Wystarczy za późno opuścić pas ruchu. Jeśli nie jesteśmy w stanie usunąć pojazdu, powinniśmy właściwie go oznaczyć.

Jak korzystać z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego? Poradnik eksperta

Z sondażu firmy GfK Polonia wynika, że tylko 20% kierowców wie, jak ubiegać się o odszkodowanie w razie wypadku z osobą nieubezpieczoną lub kiedy sprawca zbiegł z miejsca wypadku. Również w razie wypadku z obcokrajowcem ubezpieczonym w swoim kraju łatwo jest uzyskać odszkodowanie.

Czy warto robić przegląd gaśnicy?

Przegląd gaśnicy w autoryzowanym serwisie kosztuje od 5 do 15 zł. Nie jest to kwota wysoka, ale czy warto decydować się na niego?

Na czym polega pierwsza pomoc?

Udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem każdej osoby, która znajduje się w pobliżu wypadku. Podpowiadamy, do czego jesteśmy zobowiązani w rozumieniu prawa, a czego nie powinniśmy robić.

Co grozi za niefachowo udzieloną pierwszą pomoc?

Często słyszymy o konsekwencjach, które możemy ponieść udzielając pierwszej pomocy w sposób nieprofesjonalny. Czy warto zatem próbować? Co grozi nam za ewentualne pogorszenie stanu ofiary na skutek naszych działań w trakcie udzielania pierwszej pomocy?

Czy kolor auta ma wpływ na nasze bezpieczeństwo?

Na świecie badano niejednokrotnie czy kolor auta ma wpływ na bezpieczeństwo. Firma Carcraft z Wielkiej Brytanii przeprowadziła ciekawe badanie, z którego wynika, że kolor auta może zdradzać cechy charakteru właściciela, a także jego aspiracje. A czy kolor auta może wpływać na psychikę kierowcy?

Jak zachować się dojeżdżając do miejsca wypadku?

Często do zdarzeń drogowych dochodzi w sytuacji, gdy przejeżdżamy obok miejsca, w którym zdarzył się wypadek. Nasza koncentracja zostaje wówczas zaburzona, ponieważ interesujemy się tym co się stało, zamiast skupić uwagę na tym co przed nami.

Jak jesienna aura wpływa na kierowców? Ekspert radzi

Jesienią podczas jazdy w złych warunkach pogodowych zaburzona zostaje nasza percepcja. Niekorzystnie na koncentrację wpływają również lekarstwa, których dużo zażywamy w związku z częstymi przeziębieniami.

Czym jest jazda defensywna? Poradnik eksperta

Jazda defensywna to właściwie najskuteczniejszy sposób zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Podpowiadamy więc, na czym polega taki sposób jazdy oraz czemu warto go propagować wśród innych kierowców.

Jakie uprawnienia ma Straż Miejska?

Straż miejska lub gminna, podobnie jak Policja, jest umundurowaną służbą, mającą na celu pilnowanie przestrzegania przepisów. Podpowiadamy, czego możemy się spodziewać przy kontroli straży miejskiej.

Jak używać trójkąta ostrzegawczego?


Trójkąt ostrzegawczy, podobnie jak gaśnica, jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu. Przydaje się on w razie awarii, a właściwie jego użycie jest w niektórych przypadkach konieczne. Podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z trójkąta.

Jak powinien zachowywać się pasażer?


Pasażer niewątpliwie może być dystraktorem dla kierowcy. Podpowiadamy, jak powinien się zachowywać, aby nie utrudniać prowadzenia samochodu, a wręcz pomagać kierującemu.

Dlaczego zagłówki są takie ważne?

Zagłówek ma na celu ochronę kręgów szyjnych podczas ewentualnego zderzenia samochodu. Podpowiadamy, czemu jest on taki ważny i jak prawidłowo go ustawić.

Co to jest samochód uprzywilejowany i jakie ma prawa?


Samochód uprzywilejowany to taki, który ma większe prawa, niż przeciętny użytkownik dróg. Podpowiadamy, więc jakie to prawa i jak należy się zachować wobec takiego pojazdu.

Pasażerowie a pasy bezpieczeństwa


Każdy, kto przebywa w samochodzie podczas jazdy powinien zapiąć pasy bezpieczeństwa. Pasażerowie jednak często o tym zapominają lub ignorują zalecenia kierowcy. Podpowiadamy, czym może skończyć się taka decyzja.

Jak współdziałać z motocyklistami na drodze?

Ostatnio coraz częściej słyszy się, że motocykliści to utrapienie kierowców, a kierowcy motocyklistów. Brak porozumienia często jest przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jak używać prostownika?

Każdy kierowca samochodu musi liczyć się z tym, że akumulator jego pojazdu może się rozładować i trzeba będzie go naładować z użyciem prostownika. Podpowiadamy, jak właściwie używać prostownika.

Jak przygotować się na awarię samochodu podczas podróży?

Awarie samochodu zdarzają się nawet wtedy, gdy pojazd jest stosunkowo nowy. Jeśli wybieramy się w daleką podróż, powinniśmy być przygotowani na taką sytuację.

Jak parkować na wzniesieniu?

Zaparkowanie na wzniesieniu może być problemem, o ile nie jesteśmy przyzwyczajeni do precyzyjnego manewrowania. Samochód może staczać się, a poruszanie się do przodu może wymagać mocnego wdepnięcia pedału gazu.

Jak działa poduszka powietrzna?

Poduszki powietrzne w tej chwili są już właściwie podstawowym elementem wyposażenia większości nowoczesnych samochodów. Podpowiadamy, jak działają.

Jak działa bezszczotkowy silnik elektryczny?

Silniki elektryczne stają się coraz bardziej popularne, a naukowcy pracują nad efektywnym sposobem zasilania ich na co dzień w samochodach. Konstrukcja samego silnika również ewoluowała i usunięto z niego awaryjne szczotki. Podpowiadamy, jak działa silnik bezszczotkowy.

Jak bezpiecznie zjechać z drogi z uszkodzoną oponą?

Przebita opona to problem, który może zdarzyć się każdemu i wszędzie. Niestety, jeśli nam się to przytrafi, kontrola nad samochodem jest bardzo trudna. Podpowiadamy, jak bezpiecznie zjechać z drogi i zatrzymać się z uszkodzoną oponą.

Jak bezpiecznie używać pneumatycznego sygnału dźwiękowego?

Niektórym kierowcom samochodów osobowych nie wystarcza tradycyjny klakson. O wiele głośniejszy, a tym samym zauważalny przez innych jest sygnał pneumatyczny, dlatego podpowiadamy, jak używać go bezpiecznie.

Co to jest ICE?

Niedawno rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna na temat ICE. Wiele osób może zastanawiać się, co to w ogóle jest i dlaczego dotyczy samochodów. Wyjaśniamy, czemu warto się tym zainteresować.

Bezpieczeństwo pieszych – jak widzą ich kierowcy?

Piesi niewątpliwie są użytkownikami dróg tak samo, jak kierowcy. Ze względu na to, że kierowca jest w swoim samochodzie bezpieczny, radzimy, jak powinien zachowywać się pieszy dzieląc drogę z samochodami.

Samochodem po Mazurach: Wojnowo koło Ukty

W Wojnowie będziemy mieli okazję obejrzeć cerkiew prawosławną oraz zabytkowy klasztor starowierców pochodzący z XIX wieku. Podróż do tego miejsca zmusi nas do refleksji nad kulturą oraz historią grekokatolików. 

Podróż w rytmie country: Mrągowo cz. II

Mrągowo to nie tylko kurort osławiony za sprawą dobrze rozwiniętej bazy turystycznej czy też swojego położenia geograficznego. Na przestrzeni kilkunastu lat Mrągowo zdążyło zasłynąć na kulturalnej mapie Polski „festiwalowym echem”.

Tylko dla nurków: Arabella w Mamrach Północnych cz. II

Na dnie jeziora Mamry Północne znajduje się wrak statku Arabella. Obecnie pozostaje on na głębokości 33 metrów pod powierzchnią wody. Jego podwodna eksploracja jest przeznaczona dla doświadczonych nurków, ponieważ w jego wnętrzu czeka na nas dużo niebezpieczeństw takich jak muł czy węgorze.

Tylko dla nurków: Arabella w Mamrach Północnych cz. I

Nie wszystkie mazurskie atrakcje znajdują się na powierzchni lądu. Na jedną z nich należy spojrzeć z perspektywy głębin jeziora Mamry Północne. Mowa tu o wraku statku Arabella, który położony jest na głębokości 33 metrów.

Samochodem po Mazurach: Most w Kruklankach

Most znajdujący się w Kruklankach to obowiązkowy punkt wycieczki globtroterów zwiedzających Mazury. Obok mostów zlokalizowanych w Kiepojcie i Stańczykach to jedna z ciekawszych i mniej znanych konstrukcji regionu mazurskiego.

Samochodem po Mazurach: Mosty w Kiepojcie

Nad rzeką Bludzią w gminie Dubienki znajduje się para bliźniaczych mostów kolejowych. Nie są one może tak okazałe i dobrze zachowane jak mosty w Stańczykach lecz podróżując samochodem po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich nie możemy ominąć tego „cudu Mazur”.

Samochodem po Mazurach: Akwedukty Puszczy Rominckiej

Kto by pomyślał, że na granicy Mazur z obwodem kaliningradzkim, znajdziemy jeden z najwyższych mostów w Polsce? Nie bez powodu dwa bliźniacze mosty znajdujące się na Mazurach zostały nazwane Akweduktami Puszczy Rominckiej.

Samochodem po Mazurach: Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec – czyli dawna kwatera Adolfa Hitlera to obiekt o ogromnym potencjale turystycznym. Poza zwiedzaniem ruin bunkrów oferuje nam dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną. W tym rejonie nie pozostaną też bierni zwolennicy off roadu czy sportów wodnych.

Samochodem po Mazurach: Mikołajki

Mikołajki to jedno z najbardziej popularnych miejsc na Mazurach. Dorównać pięknu tego kurortu może chyba jedynie Giżycko – miasto oddalone od Mikołajek o zaledwie kilkanaście kilometrów.

Złoty Potok cz. II

Złoty Potok to jeden z dobrze rozwiniętych regionów turystycznych Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Przyjrzyjmy się bliżej regionowi, który znajduje się w samym sercu Doliny Wiercicy.

Jak zapewnić dziecku atrakcje w czasie podróży?


Podróżowanie z dzieckiem bywa męczące, nie dość, że musimy być skoncentrowani na prowadzeniu auta, to jeszcze trzeba zabawiać naszą pociechę. Oto kilka rad jak sobie z tym poradzić.

Czy fotelik montujemy tylko z przodu?

Większość rodziców ma problem z montażem fotelika samochodowego. Montować na przednim siedzeniu, czy na tylnej kanapie? Podpowiadamy, czy foteliki samochodowe montujemy tylko z przodu?

Jak przygotować samochód do podróży z dzieckiem?


Sprawdzenie stanu auta to najważniejszy element, przed rozpoczęciem podróży. Przygotowanie auta do podróży z dzieckiem zajmuje trochę czasu, ale warto go poświęcić.

Seat Toledo II: demontaż włącznika świateł. Krok po kroku

Przyczyną nie działających świateł w Toledo II może być uszkodzony włącznik świateł. Chcąc go wymienić, lub naprawić musimy go zdemontować. Jak to zrobić w Seacie Toledo II? Odpowiedź znajduje się w tym poradniku.

REKLAMA