REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Indiach?

Indie to przepiękny kraj, w którym chaos na drogach rekompensuje architektura Bombaju, majestatyczność Agry czy bengalski charakter Kalkuty. Po tym państwie będziemy poruszać się w ruchu lewostronnym.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kanadzie?

Po Kanadzie będziemy poruszać się wielopasmowymi drogami łączącymi główne punkty na mapie „klonowego liścia”. Tereny mniej zaludnione posiadają jednopasmowe autostrady oraz utwardzone drogi żwirowe, po którym najlepiej jeździ się jeepem. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe Kanady i warunki drogowe jakie tam panują.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Brazylii?

W Federacyjnej Republice Brazylii przepisy drogowe są odmienne dla każdego z dystryktów, jednakże istnieje kilka naczelnych regulacji obowiązujących w całym kraju. Drogi w dużych ośrodkach miejskich tj. Rio De Janeiro czy Brasilia są w dobrej kondycji, czego nie można już powiedzieć o międzymiastowych.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Australii?

Podróżowanie po najmniejszym kontynencie świata odbywa się w ruchu lewostronnym. Na terytoriach mniej zamieszkanych, głównie w zachodniej części wyspy, największym zagrożeniem są kangury oraz ogromne ciężarówki, tzw. „road trains”.

REKLAMA

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Egipcie?

W Egipcie odległości pomiędzy najważniejszymi ośrodkami: Kairem, Aleksandrią czy Luksorem można pokonywać samochodem, najlepiej wypożyczonym na miejscu. Jeśli będziemy chcieli przewieźć swój własny pojazd, najpierw należy zapoznać się z obostrzeniami celnymi, które mogą uniemożliwić nam wjazd do kraju.

Jak sprawdzić podstawowe światła w samochodzie bez wysiadania z niego?

Zewnętrzne światła pojazdu są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia i na równi z hamulcami odpowiadają za bezpieczeństwo osób z niego korzystających i innych użytkowników drogi. Ich prawidłowe działanie można sprawdzić bardzo łatwo we własnym zakresie.

TCS

TCS - Traction Control System - system kontroli trakcji

TCS

TCS - Traction Control System - system kontroli trakcji

REKLAMA

SIPS

SIPS - Side Impact Protection System - system bezpieczeństwa stworzony przez firmę Volvo.

SIPS

SIPS - Side Impact Protection System - system bezpieczeństwa stworzony przez firmę Volvo.

SBC

SBC - z ang. Sensotronic Brake Control - to oznaczenie systemu elektronicznego sterowania układem hamulcowym.

SBC

SBC - z ang. Sensotronic Brake Control - to oznaczenie systemu elektronicznego sterowania układem hamulcowym.

Immobiliser

Immobiliser jest stosowanym w autach elektronicznym zabezpieczeniem przed uruchomieniem pojazdu przez osoby niepowołane

Immobiliser

Immobiliser jest stosowanym w autach elektronicznym zabezpieczeniem przed uruchomieniem pojazdu przez osoby niepowołane

ESP

ESP – z ang. Electronic Stability Pogram - elektroniczny program stabilizacji toru jazdy.

ESP

ESP – z ang. Electronic Stability Pogram - elektroniczny program stabilizacji toru jazdy.

ASR: co to jest?

ASR jest systemem kontroli trakcji, którego głównym zadaniem jest niedopuszczanie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu w czasie przyspieszania pojazdu.

ASR: co to jest?

ASR jest systemem kontroli trakcji, którego głównym zadaniem jest niedopuszczanie do nadmiernego poślizgu kół pojazdu w czasie przyspieszania pojazdu.

ABS

ABS - ang. Anti-lock Breaking System, jest układem stosowanym w samochodach w celu zapobiegania blokowaniu się kół podczas hamowania. ABS jest elementem układu hamulcowego.

ABS

ABS - ang. Anti-lock Breaking System, jest układem stosowanym w samochodach w celu zapobiegania blokowaniu się kół podczas hamowania. ABS jest elementem układu hamulcowego.

Zła organizacja czasu pracy jako przyczyna wypadku przy pracy

Na terenie zakładu pracy miał miejsce wypadek przy pracy. Pracownik wykonujący pracę na stanowisku pracy przy maszynie w dziewiątej godzinie pracy zasłabł i podczas upadku złamał rękę w nadgarstku oraz uderzył głową o metalowy pojemnik. Pracodawca w protokole powypadkowym wskazał, że główną przyczyną wypadku była nieuwaga pracownika. Podczas kontroli PIP inspektor pracy po przeanalizowaniu czasu pracy pracownika wskazał, że pracodawca nie ustalił w postępowaniu powypadkowym wszystkich przyczyn wypadku przy pracy, pomijając nieprawidłowości w organizacji czasu pracy pracownika. Stwierdził, że pracodawca nie zapewnił pracownikowi należnych odpoczynków dobowych i tygodniowych oraz to, że pracownik w dużym przedziale czasowym wykonywał pracę ponad obowiązujące normy czasu pracy. Czy czas pracy pracownika może być przyczyną wypadku przy pracy?

Jakie czynności wykonać w razie wypadku?

My kierowcy każdego dnia spotykamy się z kolizjami, stłuczkami i wypadkami, których jesteśmy świadkami. Kiedyś może się zdarzyć, że będziemy sprawcami bądź poszkodowanymi wypadku, w którym znajdą się ranni. Będąc postawionym w takiej sytuacji, najczęściej zdrowy rozsądek nie działa a nerwy sięgają zenitu… Szczególnie kiedy nie przeszliśmy stosownego kursu udzielania pierwszej pomocy.

W 2012 będzie trudniej zdobyć prawko

W lutym 2012 roku ulegnie zmianie test teoretyczny na kursie prawa jazdy. Warto zrobić prawko jeszcze w tym roku, gdyż nowe testy będą trudniejsze.

Zmiana Kodeksu pracy w zakresie wstępnych badań lekarskich

W związku z ostatnią zmianą Kodeksu pracy od 21 marca 2011 r. pracodawca nie musi już kierować na wstępne badania lekarskie wszystkich osób, które chce ponownie zatrudnić.

Jak brzmi 10 przykazań dobrego kierowcy?

Oto dziesięć żelaznych zasad, obowiązujących każdego bez wyjątku kierowcę na drodze.

Jak jechać zaśnieżoną ulicą?

Jazda zaśnieżoną ulicą, zwłaszcza z wysokimi pryzmami śniegu po jej obu stronach, nie należy do bezpiecznych i wymaga wzmożonej uwagi, skupionej nie tylko na samej jezdni, ale także na jej obrzeżach. W każdej chwili zza pryzmy śniegu może pojawić się pieszy lub inny pojazd, usiłujący włączyć się do ruchu.

Jak bezpiecznie wyprzedzać i być wyprzedzanym?

Wyprzedzanie należy do najniebezpieczniejszych manewrów na drodze, zarówno dla wyprzedzanego jak i dla wyprzedzającego. Niebezpieczeństwo można jednak znacznie ograniczyć.

Jak włączać się do ruchu?

Włączenie się do ruchu polega najogólniej na znalezieniu dla siebie miejsca wśród innych pojazdów, które już poruszają się po drodze. Tak więc będzie to zarówno zainicjowanie jazdy po postoju przy krawędzi drogi lub na poboczu, jak i wyjazd z parkingu, posesji, stacji paliw itp.

Jak jechać drogą wielopasmową?

Drogi wielopasmowe zostały stworzone po to, aby ułatwić jazdę i umożliwić pokonanie danej trasy większej liczbie pojazdów w tym samym czasie. Ich przepustowość nie zawsze jest w pełni wykorzystana.

Jak skręcać z drogi podporządkowanej w główną dwujezdniową?

Wyjechanie z wąskiej drogi podporządkowanej i skręt w lewo w drogę główną dwujezdniową, często z jezdniami, rozdzielonymi pasami zieleni lub wydzielonym torowiskiem tramwajowym, nie jest manewrem prostym.

Jak wyjechać z ulicy podporządkowanej na główną na skrzyżowaniu w kształcie litery „T”?

Przejazd przez tego rodzaju skrzyżowania nie należy do przyjemnych. Konieczne jest bezwzględne dostosowanie się do znaków drogowych. Wymaga to sporej uwagi.

Jakie są przyczyny „ściągania” pojazdu w jedną stronę podczas jazdy?

Zdarza się czasem, że samochód zaczyna wykazywać tendencję do samoczynnej zmiany toru jazdy i kierowca musi wówczas cały czas przeciwstawiać się temu za pomocą odpowiedniej zmiany położenia kierownicy. Mówimy wówczas o „ściąganiu pojazdu”.

Dlaczego psuje się katalizator?

Wielu kierowców sądzi, że katalizator powinien wytrzymywać cały okres użytkowania auta. Szacunki producentów są mniej optymistyczne i mówią o przebiegach rzędu 200–250 000 kilometrów. Wielokrotnie zdarza się jednak, że katalizatory psują się już przy 1/4 tego dystansu. Dlaczego? Przez nieprawidłowe użytkowanie auta... Jak można popsuć katalizator?

Modyfikacje zawieszenia w aucie

Seryjne zawieszenie jest tak zestrojone, żeby było uniwersalne. Nastawy są wyśrodkowane pomiędzy komfortem a pewnością prowadzenia. W większości przypadków to rozwiązanie optymalne gwarantujące maksimum bezpieczeństwa . Co jednak zrobić, gdy praca zawieszenie nie spełnia naszych oczekiwań?

Częstotliwość refundacji okularów korygujących wzrok

Pracownica, która w ubiegłym roku miała zrefundowane okulary, zwróciła się do mnie ponownie z prośbą o nowe okulary. Tłumaczyła, że poprzednie okulary zbiły się i uległy zniszczeniu. Czy są jakieś przepisy, które mówią, ile razy pracodawca ma zwracać koszty okularów? Ponadto proszę o wskazanie ogólnych zasad dotyczących refundacji za okulary. Do jakiej kwoty pracodawca powinien refundować pracownikowi zakup okularów? Czy pracodawca ma zwracać za całe okulary czy tylko za część? Czy faktura powinna być wystawiona na firmę?

Czy sprężyny mogą się wybić? Jak rozpoznać, że trzeba je wymienić?

Kierowcy bardzo często zapominają, że sprężyny nie są elementem wiecznym. One też ulegają zużyciu i to szybciej, niż większość z nas się spodziewa. Jak ocenić stopień zużycia sprężyn i kiedy należy się im wymiana?

Jak działają sprężyny progresywne? Czy warto je kupić?

Sprężyny progresywne to takie, które w zależności od stopnia ugięcia mają inną charakterystykę pracy. W praktyce stosuje się je głównie po to, żeby pogodzić wyższy poziom komfortu z bezpiecznym prowadzeniem w sytuacjach ekstremalnych. Czy warto zamontować takie sprężyny jako cześć zamienną?

Dlaczego czuć wibracje na kierownicy? Co się popsuło?

Wibracje na kierownicy są nieprzyjemne, ale i niebezpieczne. To poważne ostrzeżenie, że z układem jezdnym naszego samochodu jest coś nie tak. Co wywołuje wibracje, dlaczego wibracje przenoszą się na kierownicę i jak można naprawić najbardziej popularne i powszechnie spotykane usterki? Oto nasz poradnik.

Dlaczego koła odkręcają się podczas jazdy?

Odkręcające się nakrętki lub śruby w kołach to niestety dość powszechny problem, który dotyczy zarówno aut z aluminiowymi, jak i stalowymi felgami. Dlaczego tak się dzieje? Co mogło się zepsuć? Jak walczyć z odkręcającymi się samoczynnie podczas jazdy śrubami?

Jak stosować pierścienie dystansowe?

Pierścienie dystansowe stosuje się dla poszerzenia rozstawu kół lub w przypadku, gdy należy odsunąć tarczę felgi od piasty czy zacisków hamulcowych. Stosowanie pierścieni jest powszechne w sporcie motorowym, ale dozwolone również na publicznych drogach. Dla własnego bezpieczeństwa trzeba wiedzieć, jak stosować popularne dystanse!

Jak często dokonywać okresowych pomiarów elektrycznych?


Każda instalacja powinna być systematycznie kontrolowana. Pozwoli nam to uniknąć nieprzewidzianych awarii. A tym samym unikniemy dodatkowych kosztów związanych z jej usunięciem bądź wymianą niesprawnych urządzeń. Jak temu zapobiec? Jak często dokonywać kontrolnych przeglądów?

Jak znaleźć przerwy lub uszkodzenia izolacji w instalacji elektrycznej pojazdów?

Instalacja samochodowa składa się z dziesiątków metrów przewodów elektrycznych, poukładanych w różnej grubości wiązki. Igielitowa izolacja tych przewodów z czasem twardnieje i pęka, zwykle w miejscach załamań. Pęknięcie takie często owocuje zerwaniem cienkich, miedzianych drucików znajdujących się wewnątrz tej izolacji.

Czy zakaz palenia dotyczy również e-papierosów

W naszym zakładzie nie ma palarni i obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Jeden z pracowników w czasie przerw w pracy pali e-papierosy na terenie firmy. Czy łamie wprowadzony u nas zakaz palenia?

Szkolenia bhp i badania lekarskie stażystów

Stażysta powinien przejść zarówno szkolenie bhp, jak i otrzymać zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy.

Wykroczenia przeciwko zasadom bezpieczeństwa przeciwpożarowego

O bezpieczeństwie przeciwpożarowym mówi się najczęściej przy okazji pożarów niosących za sobą wielkie szkody majątkowe, a niekiedy nawet ofiary śmiertelne. Wówczas przypomina się, że dbałość o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest konieczna i stanowi niezwykle ważny obowiązek nakładany z mocy ustawy na konkretne osoby.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Indonezji ?

W Indonezji podróżowanie sprowadzonym własnym samochodem wymusza na nas obowiązek przerejestrowania go w lokalnym urzędzie. Indonezyjskie władze nie zezwalają na podróżowanie po kraju na obcych tablicach rejestracyjnych. Mniej skomplikowane jest wypożyczenie samochodu i zwiedzanie wysp w ruchu lewostronnym.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kambodży?

Główna droga łącząca stolicę Phnom Penh z nadmorskim miastem Sihanoukville i z Siem Reap znacznie odstaje od lokalnych dróg, które znajdują się w złym stanie technicznym. Aby wypożyczyć samochód musimy wyrobić wcześniej międzynarodowe prawo jazdy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Laosie?

W kraju położonym pomiędzy Tajlandią a Wietnamem stan dróg, poza łączącymi główne ośrodki miejskie, nie należy do najlepszych. Do Laosu możemy dostać się samolotem lub przekroczyć granicę lądową w Tajlandii, Chinach i Wietnamie, na przejściach wydających czasowe wizy.

Kwalifikacja wypadku kierowcy samochodu

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Wietnamie?

Ruch drogowy Wietnamu wypełniony jest w dużej mierze przez motocykle. Jazda samochodem po Hanoi czy Sajgonie wymaga dużej cierpliwości, ponieważ ruch spowolniają jednoślady. Przed wyjazdem do południowo-wschodniej Azji dowiedzmy się więcej o przepisach drogowych.

REKLAMA