REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

BHP, Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podstawowe obowiązki pracodawcy w zakresie bhp

Przestrzeganie przez pracodawcę obowiązków w zakresie bhp jest o tyle istotne, iż ponosi on odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w jego zakładzie niezależnie od obowiązków pracowników w dziedzinie bhp oraz od powierzenia wykonywania obowiązków w tym zakresie specjalistom spoza zakładu pracy.

Wymagania bhp dla pomieszczeń pracy

Wymagania bhp dla pomieszczeń pracy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Pracodawca ma obowiązek utrzymywania ich w czystości i porządku raz zapewniania okresowych remontów i konserwacji. Jaką wysokość, podłogę, temperaturę powinny mieć pomieszczenia pracy?

Pracownicy służby bhp

Pracownicy służby bhp odgrywają istotną rolę w zakładzie pracy. Pełnią oni funkcję doradcze oraz kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, dbając przy tym o warunki pracy, wykonywanej przez pracowników.

Areszt domowy w Polsce?

Polski ustawodawca dostrzegł, że areszt domowy może przynieść korzyści dla wszystkich zainteresowanych (pokrzywdzonego, podejrzanego oraz Skarbu Państwa). Obecnie, projekt zmieniający kodeks postępowania karnego, jest już po uzgodnieniach resortowych.

REKLAMA

Prawidłowe ustawienie lusterek - porady

Aby zwiększyć pole widzenia za kierownicą należy poprawnie ustawić lusterka wsteczne w aucie. Podpowiadamy jak to zrobić!

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku

Protokół ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, zwany jest inaczej protokołem powypadkowym. Jest to dokument sporządzany przez zespół powypadkowy, powołany przez pracodawcę w celu ustalenia okoliczności oraz czynników sprawczych wypadku. Umożliwia on uzyskanie świadczeń ubezpieczeniowych z tytułu wypadku przy pracy.

Pozostawianie dziecka w samochodzie

Pozostawiając dziecko w samochodzie w upalny dzień narażasz je na utratę życia. W takich warunkach temperatura w kabinie może wzrosnąć w skrajnych przypadkach nawet do 90 stopni Celcjusza.

Pozostawianie dziecka w aucie w upalny dzień

Niektórym rodzicom brakuje najwyraźniej wyobraźni i umiejętności racjonalnego myślenia skoro zostawiają na dłuższy czas dziecko w rozgrzanym samochodzie. Zobacz jak bardzo potrafi nagrzać się wnętrze auta w upalny dzień.

REKLAMA

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy, będącej organem, którego zadaniem jest egzekwowanie przepisów prawa pracy, poprzez nadzór i kontrolę ich przestrzegania, w tym w szczególności przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, została uregulowana w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy.

Odpowiedzialność karna pracodawców za naruszenie przepisów bhp

Odpowiedzialność karna pracodawców za naruszenie przepisów bhp została uregulowana w Kodeksie karnym. Pracodawca odpowiada za narażenie pracownika na utratę życia lub zdrowia oraz za niezawiadomienie o wypadku przy pracy.

Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

17 czerwca 2013 r. weszła w życie zmiana kodeksu pracy wprowadzająca wydłużony roczny urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Ze wszystkich rodzajów urlopów na takich samych zasadach jak pracownicy będą mogli skorzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Pozwolenie na broń

Pozwolenie na broń zostało uregulowane w ustawie z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Pozwolenie na broń jest wyjątkiem od zasady, iż nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji na terenie Polski jest zabronione.

Emerytury służb mundurowych

Od 1 stycznia 2013 r. żołnierze oraz funkcjonariusze służb mundurowych nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku 55 lat oraz 25 lat stażu w służbie. Dodatkowo mundurowi renciści od 2014 r. nie będą uprawnieni do uzyskania wyższego świadczenia. Na jakiej podstawie nabywa się prawo do emerytury mundurowej oraz w jakim wymiarze?

Wjazd na rondo - nie zatrzymuj się!

Jak wjeżdżać prawidłowo na rondo? Przede wszystkim płynnie, bez wcześniejszego zatrzymywania pojazdu. Dojeżdżając do ronda warto ograniczyć prędkość i płynnie włączyć się do ruchu. Zatrzymywanie się przed nim jest w wielu przypadkach dowodem świadczącym o bardzo niskich umiejętnościach kierowcy.

Wypadek przy pracy

Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie następujące w związku z pracą, wywołane przyczyną zewnętrzną i powodujące uraz lub śmierć. Obowiązkiem pracodawcy jest zapobieganie wypadkom przy pracy. W tym celu pracodawca przestrzega przepisy bhp oraz przeprowadza niezbędne badania lekarskie.

Zaśnięcie za kierownicą - Ekspert ITS radzi o jakiej porze dnia lepiej unikać jazdy autem

Zaśnięcie za kierownicą spowodowane zmęczeniem kierowcy to coraz większy problem na polskich drogach. Ekspert z Instytutu Transportu Samochodowego wyjaśni nam co jest przyczyną tego zjawiska i kiedy zachodzi największe zagrożenie nim.

Twoje Volvo zaparkuje samo za Ciebie - system autonomicznego parkowania

Manewr parkowania to dla wielu kierowców gehenna. Firma Volvo wyszła im problemom na przeciw i ogłosiła wprowadzenie w 2014 roku nowego systemu automatycznego parkowania. Kierowca nie będzie nawet musiał siedzieć w aucie!

Napoje i posiłki profilaktyczne

Napoje i posiłki profilaktyczne powinny być zapewniane pracownikom zatrudnionym w szczególnie uciążliwych warunkach. Koszty ich pokrywa pracodawca. Szczegółowe uregulowania w tym zakresie zawarte są w rozporządzeniu w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

Dobiega końca czas na uzupełnienie kwalifikacji bhp

Dobiega końca czas na uzupełnienie kwalifikacji bhp przez pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Ostateczny termin mija 30 czerwca tego roku.

Jak urządzić mieszkanie bezpieczne dla dziecka?

Małe dzieci są zazwyczaj bardzo ruchliwe, ich wyobraźnia jest niemal nieograniczona. Ponieważ maluchy nie mają jeszcze wyrobionego instynktu samozachowawczego, to my musimy dbać o ich bezpieczeństwo. Dlatego przygotowując mieszkanie na przyjście małego dziecka, zadbaj o szczegóły, by mieć pewność, że będzie ono bezpieczne dla niego.

Zderzenie czołowe - dlaczego jest bezpieczniejsze od bocznego?

Wśród użytkowników aut przeważa opinia, że najbardziej niebezpieczne jest zderzenie czołowe. Czy faktycznie tak jest?

Aktywne systemy bezpieczeństwa stosowane w wyścigowych samochodach Audi

22 czerwca rozpocznie się jubileuszowy, 90-ty wyścig w Le Mans. Z tego powodu firma Audi przedstawia rozwiązania dotyczące aktywnego bezpieczeństwa zastosowane w wyścigowym samochodzie Audi R18 e-tron. quattro .

Stłuczka - porady krok po kroku

Wystarczy chwila nieuwagi i nawet najlepszy kierowca nie będzie w stanie zapobiec stłuczce. Co zrobić w takiej sytuacji? Gdzie skierować swoje pierwsze kroki? O czym należy pamiętać?

Prace szczególnie niebezpieczne

Prace szczególnie niebezpieczne wymieniają przepisy bhp. Określa je między innymi rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Uznanie określonej pracy za pracę szczególnie niebezpieczną powoduje powstanie dodatkowych obowiązków pracodawcy.

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika z zakresu BHP

Wykroczenia przeciwko prawom pracownika z zakresu BHP wymienia art. 283 Kodeksu pracy. Osoba dopuszczająca się tego typu wykroczeń podlega karze grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł.

Trzy zasady bezpiecznej jazdy autem i na motocyklu

Wiosna to czas wzmożonego ruchu na drodze i początek najtragiczniejszego w roku okresu wypadków komunikacyjnych. Oto trzy zasady, które pomogą przeżyć na drodze zarówno nam, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Niedzielny kierowca - typowe cechy

Obraz niedzielnego kierowcy każdy ma w swej wyobraźni nieco inny. Jakie zachowania są traktowane jako niewłaściwe na drodze i uprzykrzające jazdę innym kierowcom?

Fotoradary a bezpieczeństwo na drogach

Fotoradary mają poprawić bezpieczeństwo na drogach, przy których są ustawione. Czy rzeczywiście tak jest? Jak przekłada się liczba fotoradarów na statystyki wypadków?

Motocyklista pełnoprawnym użytkownikiem drogi

16 maja 2013 roku rozpoczęła się kampania "Równi na drodze" propagująca kulturalne i racjonalne zachowanie kierowców wobec motocyklistów. Zobacz czego powinien być świadomy użytkownik drogi.

Bądź widoczny na motocyklu

Wraz z nadejściem wiosny na drogi ruszyli motocykliści. Muszą oni pamiętać, że kluczowa dla ich bezpieczeństwa jest ich widoczność na drodze.

Poduszka powietrzna dla motocyklisty - rodzaje zabezpieczeń

Na rynku występuje kilka rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa motocyklistów. Choć nie gwarantują przeżycia wypadku to w sposób zdecydowany zwiększają prawdopodobieństwo, że tak się stanie.

Służba BHP

Służba BHP funkcjonuje u pracodawcy zatrudniającego więcej niż 100 pracowników. Pełni funkcje doradcze i kontrolne pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca zatrudniający do 100 pracowników może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. W określonych przypadkach może również sam pełnić zadania służby BHP.

Soczewki w okularach przeciwsłonecznych – jakie są najlepsze do jazdy autem?

Wybór okularów przeciwsłonecznych powinien być podyktowany przede wszystkim ich walorami użytkowymi, a nie wyglądem. Podpowiadamy jak dobrać odpowiednie soczewki okularów do jazdy samochodem.

Przewożenie psa w samochodzie - rozwiązania dostępne na rynku

Podróż samochodem z psem może stanowić poważny problem a nawet zagrożenie. Przedstawiamy sprzęt do przewożenie psów w aucie.

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa -Mazda6 i-ACTIVSENSE

Mazda6 jako flagowy pojazd japońskiego producenta aut została wyposażona w szereg systemów poprawiających bezpieczeństwo jazdy. Zobacz co oferuje najnowszy produkt Mazdy.

Środki ochrony indywidualnej

Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze. Środki ochrony indywidualnej to środki noszone bądź trzymane przez pracownika w celu jego ochrony przed jednym lub większą liczbą zagrożeń.

Alergia - wpływ na jazdę samochodem

Dolegliwości alergiczne mają niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jak sobie radzić z alergią w samochodzie? O czym należy pamiętać?

Wstępne badania lekarskie do pracy - czas na zatrudnienie

Każda osoba w celu podjęcia pracy musi przejść wstępne badania lekarskie. W tym celu pracodawca wydaje skierowanie na badania lekarskie. Przeprowadza je lekarz medycyny pracy. W jakim czasie po przeprowadzeniu tych badań powinno nastąpić zatrudnienie pracownika?

Nocna jazda samochodem - porady

Nocna podróż samochodem to według statystyk podwyższone ryzyko poniesienia wypadku. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault radzą, jak postępować, aby minimalizować niebezpieczeństwo.

Bezpłatne kursy z ratownictwa medycznego dla motocyklistów

Aby zmienić negatywny obraz motocyklisty-dawcy pod koniec maja rozpoczną się w Gdańsku darmowe szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla motocyklistów.

Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia pracowników - integracja europejska

Polska w sposób obszerny reguluje kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Jaki jest stan wdrożenia do prawa polskiego dyrektyw Wspólnot Europejskich dotyczących bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników w zakresie należącym do kompetencji ministra właściwego do spraw pracy?

Wypadki drogowe w Polsce - prawdziwe przyczyny

To nie alkohol ani ani prędkość powodują, że na polskich drogach ginie tak wielu ludzi. Zobacz na co uwagę powinien zwrócić przede wszystkim kierowca, aby nie zamienić czyjegoś życia w dramat.

Najniebezpieczniejsze drogi krajowe w Polsce - raport

Wybór trasy, którą mamy dotrzeć do celu podróży jest bardzo ważny. Aby go ułatwić przedstawiamy listę dróg, których dochodzi do największej liczby wypadków samochodowych. Nie należy ich bynajmniej unikać, ale trzeba zdawać sobie sprawę z grożącego na nich niebezpieczeństwa.

BHP – podstawowe informacje dla pracodawców

Szkolenia bhp, badania lekarskie, posiłki i napoje profilaktyczne, środki ochrony indywidualnej – o to musi zadbać pracodawca. Jednak to nie wszystkie obowiązki nałożone na pracodawcę przez przepisy BHP. Jakich działań ze strony pracodawcy wymaga ochrona zdrowia pracownika?

7 podpowiedzi jak należy jeździć autostradą?

Autostrady w Polsce to dość nowe zjawisko dla niektórych kierowców. Poniżej radzimy, jak jeździć po autostradach, aby nie powodować zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu.

Co zrobić ze zużytym akumulatorem samochodowym?

Akumulatory samochodowe zawierają powodujący silne oparzenia kwas siarkowy i rakotwórcze związki ołowiu , które w laboratoriach są nadzorowane, dlatego nie należy wyrzucać akumulatorów samochodowych do zwykłych śmietników.

5 sposobów na sprawdzenie autentyczności książki serwisowej

Ogromna popularność aut używanych w naszym kraju przyciąga oszustów i kombinatorów, którzy fałszują książki serwisowe sprzedawanych aut. Jak sprawdzić autentyczność książki serwisowej?

Jak prawidłowo przewozić dzieci?

Każdy dłuższy wyjazd poza dom z dzieckiem to duże zobowiązanie. Zanim się go podejmiemy zwróćmy uwagę na to jak prawidłowo przewozić dzieci.

Systemy rozpoznawania znaków drogowych

Systemy rozpoznawania znaków spotkać można coraz częściej na liście wyposażenia samochodów. Jak działają? Czy są skuteczne?

Nowe przepisy dotyczące rowerzystów – kierowca musi je znać!

Zapoznane się nowymi przepisami w sprawie rowerzystów jest obligatoryjne dla każdego kierowcy. Ich nieznajomość może się okazać zarówno kosztowna jak i niebezpieczna.

REKLAMA