REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobotny, Staż pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Projekt dot. przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy

Projekt dotyczący przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy zostanie dziś (22 czerwca 2015 r.) przedstawiony marszałkowi Sejmu przez PSL. Jest to projekt, który Bronisław Komorowski wycofał po przegranej w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Dodatek stażowy dla emeryta

Dodatek stażowy dla emeryta nie przysługuje w przypadku, gdy przepisy szczególne ani postanowienia pracodawcy nie przyznają uprawnienia do jego otrzymania. Nie ma znaczenia przy tym liczba przepracowanych lat. Jeśli przepisy szczególne nie przyznają prawa do dodatku za wysługę lat, prawo do dodatku do wynagrodzenia może wynikać ze zbiorowego układu pracy, wewnętrznego regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę.

Założenia projektu reformy emerytalnej

Prezydent-elekt Andrzej Duda poinformował, że w założeniach projektu reformy emerytalnej będą znajdowały się następujące punkty: obniżenie wieku emerytalnego, możliwość dalszej pracy po jego osiągnięciu oraz kryterium 40 lat stażu pracy jako momentu przejścia na emeryturę.

Projekt dot. emerytur przy 40-letnim stażu składkowym przejęty przez PSL

Prezydencki projekt umożliwiający przejście na emeryturę przy 40-letnim stażu składkowym, który Kancelaria Prezydenta wycofała z konsultacji, został przejęty przez PSL. Co to oznacza?

REKLAMA

Spadek bezrobocia w Polsce

Bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy w końcu kwietnia 2015 r. stanowili 11,2 proc. aktywnych zawodowo Polaków, podczas gdy w marcu wskaźnik ten wyniósł 11,7 proc., a w kwietniu 2014 r. – 13 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Emerytury z 40-letnim stażem wycofane z konsultacji

Projekt prezydencki zakładający przejście na emeryturę po 40-letnim stażu pracy (40 lat okresu składkowego) został wycofany przez Kancelarię Prezydenta z konsultacji. Zdaniem Kancelarii z uwagi na wynik wyborów, prezydent nie powinien, jeśli nie jest to konieczne, podejmować istotnych decyzji do końca kadencji.

Emerytura z 40-letnim stażem - konsultacje

Prezydencki projekt zakładający przejście na emeryturę po osiągnięciu 40-letniego stażu pracy został skierowany do konsultacji. Okres 40 lat musi być okresem składkowym.

40 lat stażu pracy i zgromadzenie kapitału emerytalnego do przejścia na emeryturę

Wprowadzenie 40 lat stażu pracy do przejścia na emeryturę w nieznacznym stopniu zwiększy deficyt finansów publicznych. Jednak należałoby wprowadzić drugi warunek nabycia prawa do emerytury - zgromadzenie kapitału emerytalnego wystarczającego na wypłatę emerytury w wysokości podwójnej emerytury minimalnej.

REKLAMA

40 lat stażu pracy do przejścia na emeryturę

Kancelaria Prezydenta opracowała projekt ustawy, który wprowadza kryterium 40 lat stażu pracy uprawniającego do przejścia na emeryturę. Czy oprócz kryterium wieku zostanie wprowadzone również kryterium stażu pracy?

Odwrócenie reformy emerytalnej - koszt 15 mld zł rocznie

Z wyliczeń ekonomistów wynika, że odwrócenie reformy emerytalnej będzie kosztowało państwo 15 mld zł rocznie. Chodzi przede wszystkim o obniżenie wieku emerytalnego i uzależnienie uprawnień emerytalnych od stażu pracy.

Przyjęto Wieloletni Plan Finansowy Państwa

Rząd przyjął Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2015 - 2018, którego głównym założeniem jest poprawa sytuacji na rynku pracy i w sektorze finansów publicznych - deficyt spadnie z 2,7% w 2015 r. do 1,2 % PKB w 2018 r.

Ilość przepracowanych lat a wysokość wynagrodzenia

Z przeprowadzonych badań wynika, że istnieje pewna prawidłowość pomiędzy ilością przepracowanych lat a wysokością wynagrodzenia. Nasze wynagrodzenia rosną wraz ze wzrostem stażu pracy, jednak osoby, które pracują dłużej niż 16 lat zarabiają zazwyczaj mniej aniżeli pracownicy z przedziału stażowego 11-15 lat.

Niania po zakończeniu pracy ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Nianie pracujące na podstawie umowy uaktywniającej, nie tracą prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Szacuje się, że obecnie na tego typu umowach pracuje w Polsce ponad 8,5 tys. osób.

Outplacement jako program pomocy dla osób zwalnianych

Outplacement czyli program pomocy dla osób zwalnianych może obejmować w szczególności: pośrednictwo pracy oraz pośrednictwo zawodowe, szkolenia, doradztwo psychologiczne, także konsultacje prawne. Jak skutecznie realizować i korzystać z outplacementu?

Urlop rodzicielski dla bezrobotnych

Urlop rodzicielski także dla osób bezrobotnych, rolników, studentów oraz osób zatrudnionych na podstawie umów o dzieło to tylko jedna z propozycji zmian w Kodeksie pracy, jaką wysunęła premier Ewa Kopacz. W jakich sytuacjach i po spełnieniu jakich warunków urlop i zasiłek rodzicielski będą przysługiwały bezrobotnym?

Jak wyliczyć staż pracy?

W kodeksie pracy nie ma definicji stażu pracy. Przyjmuje się, że jest to okres czasu, w którym pracownik pozostawał w stosunku pracy. Oznacza to, że nie wliczają się w niego okresy zatrudnienia np. na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło.

Bezrobocie na najniższym poziomie

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia spadła w sierpniu do 11,7 proc. To najniższy poziom w tym roku. Tak znaczny spadek jest skutkiem poprawy sytuacji na rynku pracy.

Spadek bezrobocia w Polsce na tle UE

Spadek bezrobocia w latach 2007-2014 odnotowano jedynie w Polsce, Niemczech i na Malcie. Zgodnie z danymi europejskiego urzędu statystycznego w pozostałych państwach Unii Europejskiej stopa bezrobocia wzrosła.

Nowe pomysły na walkę z bezrobociem i ubóstwem

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło nowy, Krajowy Program Przeciwdziałania ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu. Program został przyjęty przez rząd i ma na celu zmniejszenie ubóstwa, stworzenie nowych perspektyw na rynku pracy oraz wsparcie osób starszych.

Jak uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników 50+?

Pracodawcy, którzy decydują się na zatrudnienie pracowników po 50 roku życia, mogą ubiegać się o dofinansowanie w kwocie nie wyższej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za miesiąc pracy. Na jakich zasadach mogą uzyskać dofinansowanie?

Czym jest trójstronna umowa szkoleniowa?

Pracodawca może ubiegać się o podpisanie umowy szkoleniowej jednocześnie z firmą szkoleniową i starostą. Będzie to wtedy specjalna – trójstronna umowa szkoleniowa. Na czym polega istota takiej umowy?

Urlop wypoczynkowy a pierwsza praca pracownika

Sytuacja pracownika, który podejmuje swoją pierwszą aktywność zawodową znacznie różni się od pozycji pracownika, który dłuższy czas już funkcjonuje na rynku pracy. Jednym z głównych odstępstw w tym zakresie jest przysługujący odpłatnie każdemu pracownikowi wymiar urlopu wypoczynkowego. Założeniem ustawodawcy było uzależnienie wysokości nabywanego urlopu wypoczynkowego od stażu pracy.

Świadczenie aktywizacyjne – co należy o nim wiedzieć?

Jedną z form wsparcia, na którą może liczyć pracodawca zatrudniający osobę bezrobotną, jest świadczenie aktywizacyjne. Komu i na jakich warunkach ono przysługuje?

Wakacyjne praktyki i staże dla studentów

Wakacyjne praktyki i staże dla studentów to szansa nie tylko na zdobycie dodatkowych umiejętności w kierunku, w jakim się kształcą i z jakim wiążą swoją przyszłą karierę, lecz także możliwość dla osób, które chcą się przekwalifikować – mogą one być doskonałym sposobem na naukę nowego zawodu lub choćby sprawdzenie tego, czy kandydat się do niego nadaje.

Bezrobocie w maju 2014 r.

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w maju 2014 r. spadło. Bezrobocie zmniejszyło się o 86 tys. osób bezrobotnych. W urzędach pracy zarejestrowanych było o 183 tys mniej osób niż w maju 2013 r.

„Gwarancje dla młodzieży” - nowy program wsparcia dla młodych bezrobotnych

„Gwarancje dla młodzieży” to nowy program wsparcia młodych na rynku pracy. Gwarancje są częścią programu „Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży” opracowanego przez Komisję Europejską. Kto może zostać objęty programem?

Jak ustalić profil pomocy osoby bezrobotnej?

Osoba bezrobotna, która zarejestruje się w urzędzie pracy będzie mogła liczyć na niezwłoczne ustalenie swojego profilu pomocy osoby bezrobotnej. Każdy z dostępnych profili zawiera określone formy pomocy, dopasowane do potrzeb indywidualnych bezrobotnego.

Praktyki i staże wakacyjne

To już ostatni dzwonek aby rozpocząć szukanie wakacyjnego stażu lub praktyk. Z perspektywy studenta wakacje to czas największej dyspozycyjności, a więc idealna pora na inwestycję w swój rozwój zawodowy. Na zainteresowanych czekają tysiące ofert, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jak nie stracić głowy w obliczu stażowej gorączki?

Będzie łatwiej o pracę dla młodych i osób 50+

29 maja weszła w życie nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która zakłada zwiększenie aktywności zawodowej osób bezrobotnych. Pracodawcom pozwoli zmniejszyć koszty pracy poprzez dofinansowanie do wynagrodzeń osób młodych i 50+.

Aktywizacja zawodowa w 2014 r.

Aktywizacja zawodowa osób młodych oraz tych w wieku 50+ to główne cele nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 27 maja 2014 roku (tj. we wtorek). Czy dofinansowanie dla pracodawców zatrudniających pracowników młodych lub w wieku 50+ przyczyni się do ich aktywizacji zawodowej?

Zasiłek dla bezrobotnych 2014/2015

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem socjalnym, które podlega corocznej waloryzacji, następującej w połowie roku, tj. 1 czerwca. Zwaloryzowana wysokość świadczenia wynika z obwieszczenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jaka będzie wysokość zasiłku dla bezrobotnych w drugiej połowie 2014 roku i w pierwszej połowie 2015 roku?

Rejestracja w urzędzie pracy dla bezpłatnej opieki zdrowotnej

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzenia zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych. Obecnie, aby otrzymać dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej osoby, które chcą z niej skorzystać rejestrują się w urzędach pracy jako bezrobotni. Ministerstwo chce wprowadzić w tym zakresie zmiany.

Wsparcie finansowe dla bezrobotnych - maj 2014

Wsparcie finansowe bezrobotnych w 2014 roku kosztowało już ponad 300 mln zł. Środki przekazane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zostały przeznaczone na staże u pracodawców - 113 mln zł, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej - 102 mln zł oraz szkolenia zawodowe - 11 mln zł. Jeszcze w maju 2014 roku ministerstwo przeznaczy dodatkowe 150 mln zł na wsparcie osób bezrobotnych.

Dodatkowe wsparcie dla osób bezrobotnych

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od początku roku 2014 do końca marca przekazało już ponad 300 mln zł celem wsparcia osób bezrobotnych. Urzędy pracy przeznaczyły 113 mln zł na staże u pracodawców oraz 102 mln zł na pomoc w rozpoczęciu działalności.

Staż unijny dla absolwentów

Często nawet po ukończeniu z dobrymi wynikami studiów, pomimo odbycia praktyk niezbędnych do zaliczenia roku absolwenci uczelni wyższych stają przed problemem ze znalezieniem pracy. Najczęstszą przyczyną, podnoszona zwłaszcza przez pracodawców, jest brak doświadczenia. Student, który podczas studiów poświęcał czas tylko na naukę i nie prowadził w tym czasie żadnego rodzaju działalności związanej z przyszłą karierą ma zazwyczaj nikłe doświadczenie i zostaje bezrobotnym.

Firmy zyskają dostęp do pracowników przygotowanych pod ich potrzeby

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadzi ułatwienia w zatrudnieniu osób bezrobotnych i ich rodzin. Firmy zyskają możliwość zatrudnienia pracowników odpowiednio wykwalifikowanych do ich zapotrzebowania.

Wpływ okresów nauki na wymiar urlopu wypoczynkowego

Wymiar urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od stażu pracy, do którego z kolei wliczane są okresy nauki potwierdzone stosownym dokumentem. Jaki dokładnie wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego ma więc okres przebytej nauki?

Stopa bezrobocia – spadek w marcu 2014 roku

Stopa bezrobocia w marcu 2014 roku wyniosła 13,6 proc. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się więc (w stosunku do lutego) o 72 tys. osób. Zgodnie z danymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w marcu 2014 roku w urzędach pracy zarejestrowanych było o 130 tys. mniej osób niż w marcu 2013 roku.

Jakie są formy wsparcia dla młodych bezrobotnych?

Urzędy pacy coraz częściej zamieszczają oferty pracy dla osób bezrobotnych w wieku do 30 roku życia. Młodych bezrobotnych z roku na rok stale przybywa, zatem Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej postanowiło wprowadzić nowe instrumenty pozwalające na walkę z bezrobociem wśród młodych.

Bezrobotny – rozliczenie PIT

Bezrobotny, czyli osoba zdolna i gotowa do podjęcia pracy ale niezatrudniona oraz nieprowadząca działalności gospodarczej, także jest zobowiązana do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Rozliczenie PIT bezrobotnego następuje poprzez złożenie deklaracji PIT-37. Rozliczenie podatkowe 2014 złożyć należy do końca kwietnia.

Spadek bezrobocia w lutym 2014

W lutym 2014 roku, pierwszy raz od sześciu lat, odnotowano spadek bezrobocia. Bezrobocie w lutym 2014 roku spadło w porównaniu ze styczniem o 3,7 tys. osób i wyniosło 14%.

Jak utrzymać się na stanowisku w kryzysie?

W dobie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego wiele osób obawia się utraty swojego stanowiska pracy. Częste redukcje zatrudnienia w firmach powodują ogólne poruszenie i niezadowolenie. Aby utrzymać się na stanowisku w kryzysie i zmniejszyć ryzyko jego utraty, sami pracownicy powinni podjąć odpowiednie kroki. Jakie?

Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu

Stażysta, który odbywał staż w urzędzie, a który zamierza podjąć w nim zatrudnienie musi przejść proces rekrutacji podobnie jak każdy z kandydatów. Weryfikacji będzie podlegało spełnienie określonych wymogów, odnoszących się do członków korpusu służby cywilnej.

Staż pracy a okres studiów

Staż pracy ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu uprawnień ze stosunku pracy np. wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy okres studiów wpływa na staż pracy i tym samym na wymiar urlopu wypoczynkowego?

Nagroda jubileuszowa

Szczególnym rodzajem wynagrodzenia dodatkowego jest nagroda jubileuszowa. Jednak tylko niektóre grupy zawodowe uprawnione są do otrzymywania tego świadczenia. Nauczyciele i pracownicy służby zdrowia to przykładowe kategorie osób, którym przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej.

Grant na telepracę – co warto wiedzieć

Grant na telepracę to instrument finansowego wsparcia dla pracodawców i bezrobotnych, który będzie dostępny od 2014 roku. Kto i po spełnieniu jakich warunków może uzyskać grant na telepracę?

Zatrudnienie i przeciwdziałanie bezrobociu w 2014 r.

Wsparcie finansowe dla 57 firm w trudnej sytuacji, 1336 uratowanych etatów - to efekt ustawy o ochronie miejsc pracy obowiązującej od listopada 2013 roku.

Bezrobocie w styczniu 2014 r.

Pracodawcy zgłosili w styczniu do powiatowych urzędów o 57 proc. więcej miejsc pracy i aktywizacji zawodowej niż w grudniu. Ofert przybyło we wszystkich województwach, najwięcej w zachodniopomorskim - 118 proc.

Weryfikacja jakości staży i praktyk kluczem do zmniejszenia bezrobocia młodych?

Co trzeci staż na terenie Unii Europejskiej cechuje niska jakość warunków pracy lub treści nauczania. Tymczasem staże i praktyki spełniające określone kryteria i posiadające wysoki walor edukacyjny stanowią skuteczny sposób na zwiększenie edukacji praktycznej oraz ograniczenie bezrobocia wśród ludzi młodych. Jak weryfikować jakość staży i praktyk?

Propozycje UE w sprawie poprawy jakości staży

Unia Europejska zaproponowała rozwiązania i wytyczne, które mają poprawić jakość staży. Pracodawcy będą zobowiązani informować odpowiednio wcześniej jakie oferują warunki odbycia stażu. UE zapewnia, że staże będą lepiej przygotowywać ludzi młodych do przyszłej pracy zawodowej.

REKLAMA