REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobotny, Pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Menedżer musi działać rozważnie, ale też śmiało

Odwaga i rozsądek - to cechy przedsiębiorcy bardzo istotne w codziennym prowadzeniu biznesu. „Ważne jest, żeby menedżer potrafił działać szybko, a jednocześnie z rozwagą” - przekonuje Beata Drzazga, motywator, inspirator i doradca biznesowy.

Ponowne zatrudnienie pracownika przed i po tzw. ponownym autozapisie do PPK

Wszystkie deklaracje rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK tracą swoją ważność wraz z końcem lutego 2023 r. Dotyczy to także deklaracji pracowników, którzy już nie pracują w danym podmiocie. W razie ich ponownego zatrudnienia, zachowanie pracodawcy zależy od tego, czy pracownik wrócił do pracy przed czy po tzw. ponownym autozapisie. 

Praca zdalna – obowiązki bhp

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła pracę zdalną. Są to nowe możliwości dla pracowników i pracodawców, ale również nowe obowiązki. Poniżej przedstawiam najważniejsze zagadnienia bhp jakie należy uwzględnić w pracy zdalnej.

Co czwarty uchodźca z Ukrainy podjął pracę w Polsce w ciągu pierwszego miesiąca pobytu

27% uchodźców, spośród zatrudnionych w Polsce, znalazło pracę już w ciągu pierwszego miesiąca po przyjeździe Polski - wynika z badania sondażowego „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” przeprowadzonego na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

REKLAMA

Deklaracje o rezygnacji z PPK przestaną obowiązywać za kilka dni

Autozapis do PKK. Z końcem lutego tracą ważność deklaracje o rezygnacji z uczestnictwa w pracowniczych planach kapitałowych złożone przy wdrażaniu systemu. Osoby, które nie chcą przystąpić do PPK, muszą złożyć taką deklarację ponownie w marcu. Inaczej ich pracodawca będzie miał obowiązek zapisania ich do PPK i potrącania oraz dodawania od siebie składek na przyszłą emeryturę pracownika, począwszy od marcowego wynagrodzenia. Rezygnację taką zatrudnieni mogą złożyć także w późniejszym, dowolnie wybranym terminie.

Kontrola trzeźwości pracowników możliwa od 21 lutego

We wtorek weszły w życie przepisy umożliwiające pracodawcom przeprowadzenie w miejscu pracy kontroli trzeźwości pracowników. "To bardzo ważne regulacje, które powstały w trosce o bezpieczne i odpowiedzialne warunki pracy" - podkreśla szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Maleje popularność pracy zdalnej

Maleje popularność pracy zdalnej. W październiku ub.r. zdalnie lub hybrydowo pracowało 28 proc. czynnych zawodowo Polaków, tj. o 6 pkt proc. mniej niż w marcu 2022 r. – wynika z opublikowanego w poniedziałek podsumowania badania Pracuj.pl.

Płace nominalnie rosną, ale realnie ich wartość spada

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w styczniu 2023 r. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku było wyższe o 13,5% i wyniosło 6883,96 zł (brutto). Przeciętne zatrudnienie w porównaniu ze styczniem 2022 r. było wyższe o 1,1% i osiągnęło 6530,1 tys. etatów – podał GUS.

REKLAMA

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych - co warto wiedzieć?

Którzy pracodawcy muszą utworzyć ZFŚS? Na co można przeznaczyć środki z Funduszu? Kto jest uprawniony do korzystania z należnych świadczeń socjalnych? Odpowiadamy.

Urzędy pracy powinny realnie pomagać w znalezieniu pracy

Chcemy, by dzięki nowej ustawie o aktywności zawodowej, urzędy pracy lepiej się kojarzyły i realnie pomagały w znalezieniu zatrudnienia - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Resort chce m.in. przenieść ubezpieczenie zdrowotne z urzędów pracy do ZUS.

Jaka jest świadomość prawa pracy wśród pracowników biurowych?

Co piąty pracownik biurowy w Polsce ocenia swoją znajomość przepisów prawnych jako mierną lub zaledwie dostateczną. Łącznie niemal 2/3 white collars uważa, że w ich miejscu zatrudnienia przepisy pracy są respektowane, ale jednocześnie prawie 20 proc. czuje, że pracodawca łamie ich prawa - tak wynika z badania portalu pracy Rocketjobs.pl. 

Jak traktować pracowników, aby nie naruszać ich praw?

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków. Dotyczy to w szczególności nakazu równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu. Sprawdź, jakie przesłanki mogą świadczyć o dyskryminacji w zatrudnieniu, a kiedy „faworyzowanie” pracownika jest dopuszczalne.

Masz prawo do umowy na czas nieokreślony – zmiany w KP 2023

Nagminność zawierania umów cywilnoprawnych w miejsce umów o pracę czy zawierania umów na czas określony i niechęć pracodawców do wiązania się z pracownikiem stosunkiem pracy na czas nieokreślony - to w dzisiejszych czasach duży problem. Czy pracownik po zmianach w KP będzie miał prawo do zatrudnienia na czas nieokreślony? Czy pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika?

W styczniu wzrost liczby ofert pracy

W styczniu w skali miesiąca przybyło ofert pracy, nadal jednak ukazuje się ich mniej niż przed rokiem - wynika z Barometru Ofert Pracy. Największe spadki odnotowano dla zawodów mocno uzależnionych od koniunktury gospodarczej, m.in. w nieruchomościach i HR.

Czym jest "inna praca zarobkowa"?

Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wprowadza rozróżnienie między „zatrudnieniem” a „inną pracą zarobkową”. Na czym polega różnica i co się kryje pod pojęciem „inna praca zarobkowa”? Odpowiadamy.


 

Opublikowano projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy

Określenie czasu trwania sporu zbiorowego, wprowadzenie tzw. mediacji prewencyjnej oraz obowiązek zawiązania koalicji związków w trwającym sporze - zakłada opublikowany w czwartek, na stronie Rządowego Centrum Legislacji, projekt ustawy o sporach zbiorowych pracy.

Praca za granicą – zmiany w KP 2023

Jakie zmiany zajdą w zakresie delegowania do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem UE? Czy pracodawca ma powiadomić pracownika o warunkach zatrudnienia? W jaki sposób należy powiadomić praocwnika o warunkach pracy za granicą? Jakie zmiany zajdą w KP?

Dodatkowe 2 dni wolnego w 2023 r.

Zmian w Kodeksie Pracy ciąg dalszy. Wprowadzone zostanie zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni albo 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. 

Autozapis do PPK - nowy obowiązek pracodawcy. WEBINARIUM

Autozapis do PPK - nowy obowiązek pracodawcy. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Autozapis do PPK - nowy obowiązek pracodawcy” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 22 lutego 2023 roku. Polecamy!

Czy pracownicy biurowi znają prawo pracy? RAPORT

Co piąty pracownik biurowy w Polsce ocenia swoją znajomość przepisów prawnych jako mierną lub zaledwie dostateczną, wynika z badania portalu pracy Rocketjobs.pl. Łącznie niemal 2/3 white collars uważa, że w ich miejscu zatrudnienia przepisy pracy są respektowane, ale jednocześnie prawie 20 proc. czuje, że pracodawca łamie ich prawa. Na kim powinien spoczywać obowiązek edukacji w tym zakresie i na ile bezpiecznie Polacy czują się z obecnymi przepisami?

Łatwiej o pracę zdalną w Hiszpanii – nowe wizy – mniej formalności

Od 2023 r. Hiszpania wprowadzi nową wizę dla cyfrowych pracowników, tzw. nomadów – którzy się przemieszczają i jednocześnie pracują w różnych krajach. Czy pracownicy zdalni muszą się ubiegać o pozwolenie na pracę czy wizę? Kim są nomadzi cyfrowi i jakie mają prawa? Jak uzyskać Wiza Digital Nomad?

Wyższe zarobki najczęstszą przyczyną zmiany pracy

Perspektywa wyższych zarobków i ciekawszych zadań to najważniejsze czynniki skłaniające do szukania nowej pracy - wynika z raportu agencji zatrudnienia Manpower. W obecnym miejscu pracy pracowników najbardziej demotywują zbyt niskie zarobki oraz zły styl zarządzania.

Pierwsza pomoc w poszukiwaniu pracy

Aby zmiany w życiu zawodowym przebiegły sprawnie i bezproblemowo, należy się do nich odpowiednio przygotować. Od czego zacząć? Mamy dla Was kilka wskazówek.

Obowiązkowy zwrot kosztów pracy zdalnej, czyli problem pracodawcy i pracownika WIDEO

Praca zdalna została na stałe wprowadzona do Kodeksu pracy. Nowelizacja pozostawia jednak wątpliwości, które staną się problemem dla pracodawców i pracowników. Przykładem jest zwrot kosztów pracy zdalnej.

Zwolnienie lekarskie wstecz - czy lekarz może je wystawić?

Zwolnienie lekarskie wstecz. Na jakich zasadach wystawia się tego typu zwolnienia? Na jak długi okres można wystawić L4 wstecz? Każdy ubezpieczony pracownik powinien znać odpowiedzi na te pytania. Pozwoli to w pełni korzystać z przysługujących mu praw, jak i odpowiednio przestrzegać wymaganych zasad i obowiązków.

Rośnie aktywność zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Wciąż jednak są bariery

Według danych MRiPS obecnie aktywna zawodowo jest średnio co trzecia osoba z niepełnosprawnościami w wieku produkcyjnym, ale zgodnie ze strategią przyjętą przez rząd za kilka lat ten odsetek powinien znacząco wzrosnąć. Organizacje pracodawców podkreślają, że nie uda się to bez znaczących zmian systemowych i prawnych.

Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami

Czy pracodawcy mają wdrożone polityki różnorodności i czy je stosują? Jak wygląda kwestia zatrudniania osób z niepełnosprawnościami? Fundacja Aktywizacja chce poznać opinie pracodawców ze wszystkich sektorów gospodarki i prowadzi badanie skierowane do firm.

Wykroczenie przeciwko prawom pracownika

Przepisy Kodeksu pracy określają prawa i obowiązki pracowników. Przede wszystkim po to, by ich chronić. Ciężkie naruszenie praw pracownika stanowi podstawę do rozwiązania umowy o pracę, a niektóre z wykroczeń przeciwko prawom pracownika mogą być podstawą do nałożenia na pracodawcę kary grzywny.

Nowelizacja Kodeksu pracy 2023

Zmiany w urlopach rodzicielskich, szersze stosowanie elastycznej organizacji pracy i możliwość zwolnienia od pracy "z powodu działania siły wyższej" – takie m.in. rozwiązania przewiduje nowelizacja Kodeksu pracy, którą w środę uchwalił Sejm.

Nowelizacja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, rodziców i pracodawców

W środę Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wprowadzają zmiany m.in. w urlopach rodzicielskich. To kolejna nowelizacja, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pracowników, rodziców i pracodawców - powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Praca zdalna - co musi zapewnić pracodawca? PODCAST

Praca zdalna. Pracodawca musi zapewnić pracownikowi niezbędne materiały i narzędzia w tym urządzenia techniczne, żeby on pracę zdalną mógł wykonywać - wskazuje Joanna Rutkowska Dyrektorka HR w agencji zatrudnienia Trenkwalder. PODCAST

Work-life balance to dłuższe urlopy dla rodziców i opiekunów. Od kiedy? WIDEO

Urlopy dla rodziców i opiekunów ulegną wydłużeniu. Termin implementowania przepisów tzw. dyrektywy Work-life balance nie jest jeszcze dokładnie znany. Najprawdopodobniej doczekamy się zmian w prawie jeszcze w 2023 roku.

Uchodźcy w wieku produkcyjnym, którzy wyrażali chęć podjęcia pracy w Polsce, znaleźli zatrudnienie

Z badań przeprowadzonych przez Platformę Migracyjną EWL, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację EWL wynika, że niemal wszyscy uchodźcy w wieku produkcyjnym, którzy wyrażali chęć podjęcia pracy w Polsce, znaleźli zatrudnienie.

Nielegalne powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi

Zatrudnienie cudzoziemca, zwłaszcza z kraju trzeciego, wymaga spełnienia określonych warunków. W przeciwnym razie może dojść do nielegalnego powierzenia pracy. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?

Samotne wychowywanie dziecka a zasiłek dla bezrobotnych

Czy fakt samotnego wychowywania dziecka ma wpływ na okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych? Czy jeżeli w trakcie pobierania zasiłku bezrobotny stanie się osobą samotnie wychowującym dziecko, zmieni się czas pobierania zasiłku? 

Służba Więzienna poszukuje kandydatów do pracy

Strażnicy, wychowawcy, psychologowie, pielęgniarki, kierowcy czy szefowe kuchni – kandydatów na takie stanowiska szuka katowicki okręg Służby Więziennej. Wraz z kolejnym rokiem ruszyły przyjęcia nowych pracowników.

Zmieniasz pracę? Możesz dostać nawet 300 zł mniej z ostatniej wypłaty

Zmian podatkowych dotyczących pracowników ciąg dalszy – tym razem dotyczą one osób zmieniających pracę. Od 2023 roku ostatnia pensja od poprzedniego pracodawcy będzie niższa nawet o ponad 300 zł! Nie dotyczy to osób na umowie zlecenie.

Trochę więcej optymizmu w przemyśle

Wskaźnik PMI dla przemysłu w styczniu wyniósł 47,5 pkt. wobec 45,6 pkt. w grudniu - podał S&P Global.

Praca zdalna w odwrocie? Wielu pracowników wróciło do biur

W ostatnich dniach głośno jest o długo wyczekiwanym umieszczeniu pracy zdalnej w  Kodeksie pracy. To istotna i bardzo oczekiwana zmiana - pytanie tylko czy nie za późna. 

Czy niezatrudnienie pracownika obsługującego klientów z uwagi na tatuaże będzie dyskryminujące

Prowadzę biuro podatkowo-księgowe. W związku z rozwojem działalności poszukuję pracownika na stanowisko księgowa/księgowy. Wśród kandydatów do pracy zgłosiła się osoba wytatuowana (tatuaże są mocno wyeksponowane w widocznym miejscu). Jednocześnie jest to osoba z doświadczeniem w księgowości i dużą wiedzą. Jednak zatrudniony na tym stanowisku pracownik będzie miał bezpośredni kontakt z klientami. Zastanawiam się, czy mogę nie zatrudniać takiej wytatuowanej osoby. Czy będzie to uznane za dyskryminację ze względu na wygląd?

Monitoring w miejscu pracy

Czy w miejscu pracy dopuszczalny jest monitoring? Jeśli tak to w jakich pomieszczeniach? Czy pracodawca powinien poinformować o monitoringu? Czy można sprawdzać pocztę służbową pracownika?

Praca 4.0. Wyzwań na rynku pracy przybywa

Niedobór pracowników, niewykorzystany potencjał młodych kobiet, osób starszych i niepełnosprawnych, rosnące koszty pracy, trudności w pozyskiwaniu pracowników o odpowiednich kwalifikacjach, frustracja pracowników i pracodawców czy zatrudnianie cudzoziemców – to najważniejsze wyzwania na które zwracali uwagę uczestnicy konferencji „Praca 4.0. Przewidzieć jutro – rynek pracy w dobie niepewności”, którą zorganizowała Konfederacja Lewiatan.

Co to jest społeczna inspekcja pracy?

Co to jest społeczna inspekcja pracy? Jakie zadania ma społeczna inspekcja pracy? Czy społeczna inspekcja pracy powinna współpracować z pracodawcą i PIP? Co jeżeli inspektor stwierdzi uchybienia?

Zmiany w rozporządzeniu dot. badań lekarskich pracowników

Jakie zmiany zostały uregulowane w rozporządzeniu dot. badań lekarskich? Jakie kwalifikacje muszą posiadać lekarze wydający zwolnienia? Kiedy konieczne jest przeniesienie do innej pracy i czy przysługuje wtedy dodatek wyrównawczy?

Wskaźnik Rynku Pracy w styczniu spadł o 1,0 pkt. do 65,1 pkt.

Wskaźnik Rynku Pracy informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w styczniu spadł w Polsce o 1,0 pkt. do 65,1 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Obowiązki BHP pracodawcy względem niepracowników

Jakie pracodawca ma obowiązki zw. z BHP względem niepracowników i jakie oni mają obowiązki względem podmiot z którym współpracują? Czy osoby zatrudnione na podstawach cywilnoprawnych (np. umowy zlecenia, o dzieło) mają prawo do zagwarantowania im BHP? Czy do takich umów stosuje się KP?

Czy samozatrudniony na zleceniu, czy umowie o dzieło ma prawo do wypoczynku?

Rzecznik Praw Obywatelskich na skutek wniosku Związku Zawodowego Filmowców (ZZF) zwrócił się do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej o przedstawienie stanowiska w kwestii możliwości podjęcia działań legislacyjnych odnośnie uregulowania w przepisach prawa do wypoczynku osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych (np. umowa o dzieło, czy zlecenie). Zdaniem Ministra raczej nie można tego zrobić w przepisach kodeksu pracy, czy rozporządzeniu do tego kodeksu. Natomiast możliwe jest objęcie określonej grupy zawodowej przepisami odrębnej ustawy (i uregulowanie w niej np. prawa do minimalnego, obligatoryjnego odpoczynku dobowego dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych), tak, jak to zrobiono np. w ustawie o czasie pracy kierowców, czy ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

Urlop na żądanie 2023

Ile dni urlopu na żądanie przysługuje w 2023 r.? Jak i kiedy złożyć wniosek o urlop na żądanie? Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie jest częścią urlopu wypoczynkowego? Czy prawo do urlopu na żądnie mają pracownicy zatrudnieni na ½ czy ¼ etatu?

PFRON 2023 r.: 500 zł, 1350 zł, 2400 zł na niepełnosprawnego pracownika

Od stycznia 2023 r. wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników

10 kroków w prewencji stresu

Pracodawco! Sprawdź, jakie działania możesz wdrożyć, aby Twoi pracownicy nie byli zestresowani.

REKLAMA