REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobotny

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenia z tytułu bezrobocia w Belgii

Podejmując jakąkolwiek pracę musimy liczyć się z tym, że możemy ją utracić. Wyjeżdżając za granicę, warto zapoznać się z zasadami przyznawania zasiłku dla bezrobotnych w kraju, w którym zamierzamy podjąć pracę.

Stopa bezrobocia w sierpniu 2009 roku

W sierpniu 2009 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych, natomiast stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie sprzed miesiąca.

Bezrobocie wciąż niegroźne, sprzedaż idzie w górę

Mamy bardzo optymistyczne informacje. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu stopa bezrobocia wyniosła 10,8 proc., co oznacza, że utrzymała się na takim samym poziomie, jak w lipcu.

Choroba bezrobotnego pobierającego zasiłek

Kiedy zarobkująca osoba zachoruje, otrzymuje zasiłek chorobowy po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego. Co dzieje się z bezrobotnym, który jest niezdolny do pracy lub musi zaopiekować się członkiem swojej rodziny? Czy traci prawo do świadczeń?

REKLAMA

Rynek pracy w lipcu 2009

W lipcu 2009 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia zarówno w stosunku do czerwca, jak i do analogicznego okresu 2008 roku.

Świadczenia z tytułu bezrobocia w Szwecji

Każdy wyjazd i każda praca, bez względu na kraj jej wykonywania, niesie ze sobą ryzyko utraty tego zatrudnienia. Dlatego warto wiedzieć, jakiej pomocy państwa szwedzkiego możemy się spodziewać, gdy staniemy się bezrobotni.

Sytuacja na rynku pracy w czerwcu 2009 roku

W czerwcu 2009 r. bezrobocie rejestrowane wyniosło 10,7% i spadło o 0,1 punktu procentowego w porównaniu do maja 2009 r.

Fiński dodatek w razie utraty pracy


Nawet pracując w Finlandii legalnie i mieszkając tam na stałe należy liczyć z utratą pracy. Warto zatem wiedzieć, na jaką pomoc możemy liczyć, jeżeli stracimy naszą pracę.

REKLAMA

Jak wygląda rejestracja osoby bezrobotnej


Jeżeli właśnie straciliśmy prace, lub też nigdy nie byliśmy bezrobotnymi i nie wiemy, jak odnaleźć się w urzędzie pracy, warto zacząć od początku – czyli od rejestracji – jak ona wygląda?

Bezrobocie w maju 2009

W maju 2009 r. odnotowano zmniejszenie się liczby bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy oraz stopy bezrobocia w porównaniu z poprzednim miesiącem i jednocześnie wzrost obu wskaźników w porównaniu do maja 2008 r.

Rozbuduj sieć kontaktów i zdobądź wymarzoną pracę

Budowanie sieci kontaktów, czyli tzw. networking ciągle kojarzy się wielu osobom z oficjalnymi spotkaniami, na których biznesmeni wymieniają się wizytówkami. Tak naprawdę networking to zwyczajne dzielenie się informacjami i nawiązywanie znajomości. A systematyczne korzystanie z tego sposobu poszukiwań może bardzo szybko doprowadzić cię do znalezienia nowej, interesującej pracy.

Co to jest system EURES i kim jest dorada EURES


Będąc osobą bezrobotną należy pamiętać, że urzędy pracy mają bardzo wiele do zaoferowania, trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać i kogo szukać. A jeżeli już ktoś planuje rozpocząć pracę za granicą, to na pewno spotkał się z nazwą EURES.

Prace interwencyjne


Prace interwencyjne to prace wykonywane na rzecz konkretnego pracodawcy, wskutek skierowania urzędu pracy. Skierowanie takie mogą otrzymać osoby, które są w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Jakie znaczenie ma dla bezrobotnego Krajowy Plan Działań


Zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej są realizowane na podstawie uchwalanego przez Radę Ministrów Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia.

Kim jest doradca zawodowy


Bezrobotny, który chce uzyskać informacje w zakresie poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej powinien w pierwszej kolejności zgłosić się do doradcy zawodowego, gdyż to on jest najbardziej kompetentną osobą w tym zakresie.

Kluby pracy


Kluby pracy mają za zadanie pomóc bezrobotnym w aktywnym poszukiwaniu pracy i są one tworzone przez powiatowe urzędy pracy.

Prace społecznie użyteczne

Prace społecznie użyteczne wykonywane są przez osoby bezrobotne, które nie maja przyznanego prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Bezrobocie w marcu 2009

W marcu 2009 r. w porównaniu do lutego 2009 r. odnotowano wzrost liczby bezrobotnych oraz stopy bezrobocia.

Dodatek aktywizacyjny dla bezrobotnego


Nie wszystkie osoby bezrobotne wiedzą, że Urząd Pracy jest gotowy „dopłacić” bezrobotnemu w sytuacji, gdy znajdzie on sobie pracę. Służy temu dodatek aktywizacyjny i warto znać zasady jego przyznawania.

Jak skutecznie szukać pracy?

Każdy bezrobotny, który chce znaleźć zajęcie, zdaje sobie doskonale sprawę, że szukanie pracy wymaga bardzo dużego wysiłku i tak naprawdę jest to bardzo ciężka praca. Dlaczego jedni bardzo szybko znajdują zatrudnienie, a inni mimo starań nie potrafią odpowiednio się do tego zabrać.

Centra aktywizacji zawodowej

Od początku lutego 2009 roku weszła w życie zmiana ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która powołała do życia centra aktywizacji zawodowej. Mają ona pomóc osobom bezrobotnym poszukiwanie pracy.

Na jaki zasiłek może liczyć bezrobotna w ciąży

Osoby zarabiające, objęte ubezpieczeniem chorobowym, mają zapewnione świadczenia na wypadek choroby i macierzyństwa. A jak wygląda sytuacja bezrobotnych matek, które nie są objęte ubezpieczeniem chorobowym?

Kto nie dostanie zasiłku dla bezrobotnych


Zasiłek dla bezrobotnych jest szczególną formą pomocy dla osób, które utraciły zatrudnienie i źródło dochodów, często niezależnie od swojej woli. Są jednak sytuacje, kiedy bezrobotny nie otrzyma zasiłku, lub przyznany utraci, lub na uzyskanie go będzie musiał trochę poczekać.

Czym są publiczne służby zatrudnienia


Publiczne służby zatrudnienia to ogólnie rzecz biorąc wszystkie urzędy i instytucje w państwie, które są odpowiedzialne za obsługę osób bezrobotnych.

Kiedy następuje pozbawienie statusu poszukującego pracę

Osoba poszukująca pracy może zostać pozbawiona swojego statusu przez starostę. Co może wpłynąć na taką decyzje starosty?

Poradnictwo zawodowe


Poradnictwo zawodowe, to jedna z usług rynku pracy, jaka jest przewidziana w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Refundowanie kosztów poniesionych z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne


Urzędy pracy, działając w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferują bezrobotnym różne formy wsparcia, w celu podniesienia ich chęci do pracy i ogólnej aktywności zawodowej. Jednym z nich jest właśnie refundacja kosztów poniesionych z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne.

Koszty zakwaterowania w miejscu pracy


Urzędy pracy, działając w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferują bezrobotnym różne formy wsparcia, w celu podniesienia ich chęci do pracy i ogólnej aktywności zawodowej. Jednym z nich jest właśnie refundacja kosztów zakwaterowania w miejscu pracy.

Jak uzyskać refundację kosztów przejazdu do pracy


Urzędy pracy, działając w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferują bezrobotnym różne formy wsparcia, w celu podniesienia ich chęci do pracy i ogólnej aktywności zawodowej. Jednym z nich jest właśnie refundacja kosztów przejazdu do pracy.

Jak uzyskać dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej


Urzędy pracy, działając w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferują bezrobotnym różne formy wsparcia, w celu podniesienia ich chęci do pracy i ogólnej aktywności zawodowej. Jednym z nich jest właśnie dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej.

Kiedy należy się dodatek aktywizacyjny


Nie wszystkie osoby bezrobotne wiedzą, że Urząd Pracy jest gotowy „dopłacić” bezrobotnemu w sytuacji, gdy znajdzie on sobie pracę. Służy temu dodatek aktywizacyjny i warto znać zasady jego przyznawania.

Prawa bezrobotnego


Osobom bezrobotnym, które często straciły pracę wbrew swojej woli, trudno jest odnaleźć się w nowej sytuacji. Zgłoszenie się do Urzędu Pracy to często przykry obowiązek. Dlatego też osoby bezrobotne powinny wiedzieć, jakie mają prawa.

Obowiązki bezrobotnego


Osoby bezrobotne, które straciły pracę, aby zachować prawo chociażby do bezpłatnej opieki zdrowotnej, muszą się zarejestrować w urzędzie pracy. Jakie jeszcze obowiązki ma bezrobotny?

Sfinansowanie studiów podyplomowych


Urzędy pracy, działając w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferują bezrobotnym różne formy wsparcia, w celu podniesienia ich chęci do pracy i ogólnej aktywności zawodowej. Jednym z nich jest właśnie sfinansowanie studiów podyplomowych.

Pożyczka na sfinansowanie kosztów szkolenia


Urzędy pracy, działając w oparciu o ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, oferują bezrobotnym różne formy wsparcia, w celu podniesienia ich chęci do pracy i ogólnej aktywności zawodowej. Jednym z nich jest właśnie Pożyczka na sfinansowanie kosztów szkolenia.

Kto nie dostanie zasiłku dla bezrobotnych


Zasiłek dla bezrobotnych jest szczególną formą pomocy dla osób, które utraciły zatrudnienie i źródło dochodów, często niezależnie od swojej woli. Są jednak sytuacje, kiedy bezrobotny nie otrzyma zasiłku, lub przyznany utraci, lub na uzyskanie go będzie musiał trochę poczekać.

Kto ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych?


Prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługuje, która zarejestrowała się we właściwym urzędzie pracy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania. Zasiłek ma pomóc takiej osobie przetrwać czas, w którym poszukuje pracy. Czy jednak każda osoba, która nie pracuje ma prawo do zasiłku?

Jak wpływa okres bezrobocia bez zasiłku na emeryturę?

Czy będąc na bezrobociu bez zasiłku można te lata doliczyć do przejścia na emeryturę ?

Bezrobotny we Włoszech


Ogarnięte kryzysem kraje Europy coraz częściej borykają się z problemem bardzo szybkiego wzrostu bezrobocia. Dotyczy to także obywateli Polski, którzy pracując we Włoszech i tracąc pracę w wyniku kryzysu, znalazły się w bardzo niekorzystnej sytuacji.

Czy po długiej przerwie mam szanse na pracę?

Od 30 lat nie pracuję. Po szkole średniej pracowałam w 2 lata sklepie, a potem zaszłam w ciążę i zrezygnowałam z pracy. Nie powróciłam na rynek pracy, ponieważ później przyszły na świat kolejne dzieci – w sumie mam sześcioro. Chciałabym teraz pójść do pracy, ale tyle rzeczy się zmieniło. Nie znam obsługi kasy fiskalnej, komputera, a chciałabym pracować w sklepie, ponieważ lubiłam to. Z racji mojego wieku, już nie chciałabym, aby to był sklep spożywczy, ale może coś „lżejszego”. Czy w ogóle mam jakiekolwiek szanse na to, aby jeszcze pracować?

Czy przysługuje świadczenie przedemerytalne

Mój tata był zatrudniony na umowę o pracę od 26.08.1968 do 31.03.2007, kiedy to został zwolniony w związku z likwidacją stanowiska pracy, z przyczyn ekonomicznych. Następnie korzystał z zasiłku chorobowego w dniach 01.04.2007-13.08.2007. Później korzystał ze świadczenia rehabilitacyjnego w dniach 14.08.2007-10.01.2008. Od 28.01.2008 do dnia dzisiejszego jest zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Mój tata ma obecnie 58 lat (urodzony 14.09.1950). W związku z powyższym czy mojemu tacie przysługuje świadczenie przedemerytalne? 

Jakie możemy napotkać bariery w poszukiwaniu pracy?

Osoby, które są długotrwale bezrobotne doskonale wiedzą, że istnieje wiele barier uniemożliwiających podjęcie pracy. Ich ogólny podział to: bariery wewnętrzne i zewnętrzne.

Jaka powinna być właściwa forma i treść listu motywacyjnego?

Do stworzenia dobrego listu motywacyjnego bardzo przydatne jest podejście: myśląc jak pracodawca. Pozwoli to na sformułowanie celnych zdań w dokumencie.

Czy wyjazd za granicę pozbawia zasiłku dla bezrobotnych

Mam pewien problem pobieram zasiłek dla bezrobotnych. Chcę wyjechać do Anglii do brata na trzy tygodnie. Czy to wpłynie na otrzymywanie przeze mnie zasiłku? 

Czy praca na pół etatu da zasiłek dla bezrobotnych

Pracowałem na pół etatu. Straciłem pracę, czy wpłynie to jakoś na otrzymanie przeze mnie zasiłku dla bezrobotnych? Czy tylko praca w pełnym wymiarze daje możliwość zasiłku?  

Jak poszukiwać pracy?

Problem utraty pracy dotyka coraz większej grupy osób. Chcemy państwu podpowiedzieć w jaki sposób skutecznie poszukiwać pracy.

Kiedy bezrobotny ma prawo do stypendium


Stypendium to kwotę wypłacaną z Funduszu Pracy bezrobotnemu lub innej uprawnionej osobie w okresie odbywania szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, studiów podyplomowych, stażu oraz w okresie nauki w szkole ponadgimnazjalnej albo w szkole wyższej, gdzie studiuje w formie studiów niestacjonarnych.

Kiedy bezrobotny może odbywać szkolenie

Szkolenia dla bezrobotnych pozwalają im na zdobycie doświadczenia, niezbędnego przy poszukiwaniu zatrudnienia. W czasie szkolenia bezrobotny może liczyć na stypendium.

Kogo może objąć przygotowanie zawodowe

Przygotowanie zawodowe prowadzone jest w celu uzyskania kwalifikacji lub umiejętności zawodowych.

Kiedy bezrobotny może odbywać staż

Staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą.

REKLAMA