REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobocie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wyższe bezrobocie na początku 2019 r.?

Zdaniem Moniki Fedorczuk z Konfederacji Lewiatan z początkiem 2019 roku można spodziewać się wzrostu stopy bezrobocia. Może on być nieco wyższy niż w ubiegłych latach. Nadal wysoki jest popyt na pracę, chociaż widać symptomy stabilizacji na rynku pracy.

Zasiłek dla bezrobotnych w 2019 r. - brutto/netto

Od 1 czerwca 2018 r. wzrosła wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Na jaką kwotę zasiłku mogą liczyć bezrobotni w 2019 roku? Jaka jest wysokość zasiłku netto (na rękę)?

W jakich przypadkach nastąpi utrata statusu osoby bezrobotnej

Osoba zarejestrowana jako bezrobotna ma obowiązek stosować się do przepisów obowiązujących w urzędzie pracy. Niedostosowanie się do przepisów może grozić utratą statusu osoby bezrobotnej.

Brak pracowników - sposoby na aktywizację biernych zawodowo

Pracodawcy coraz dotkliwiej odczuwają brak pracowników na rynku pracy. Jak zwiększyć liczbę osób aktywnych zawodowo?

REKLAMA

Polska z prawie najniższym bezrobociem w UE

Według danych Eurostatu Polska plasuje się na drugim miejscu, na równi z Niemcami, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie w całej Unii Europejskiej.

Większa aktywizacja osób trwale bezrobotnych od 2019 r.

Rząd chce efektywniej aktywizować osoby długotrwale bezrobotne między innymi poprzez rezygnację z tzw. profilowania i limitów wiekowych. Nowa ustawa o rynku pracy zastąpi dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r.

Rynek pracownika

Obecny rynek pracy to rynek pracownika. Coraz trudniej pracodawcy znaleźć osobę chętną do pracy. Bezrobocie systematycznie spada i zapotrzebowania pracodawców nie zaspokajają nawet pracownicy napływający z sąsiednich krajów, np. z Ukrainy.

Spadek liczby pracowników tymczasowych

Od niemalże roku liczba pracowników tymczasowych nieustannie spada. Wiąże się to ze spadkiem bezrobocia. Brak osób chętnych do pracy motywuje pracodawców do zatrudniania w sposób bezpośredni.

REKLAMA

Bezrobocie w sierpniu 2018 roku

Stopa bezrobocia w sierpniu 2018 roku znowu spadła. To najniższy wskaźnik bezrobocia w sierpniu od 1991 roku.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej rekomenduje telepracę

Zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej aktywizacja długotrwale bezrobotnych, telepraca i zatrudnienie na część etatu to elementy, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu braku rąk na rynku pracy.

Odwołanie od utraty statusu bezrobotnego - wzór

Jak napisać odwołanie od decyzji urzędu pracy o utracie statusu bezrobotnego? Sprawdź wzór odwołania.

Obowiązki osoby bezrobotnej

Osoba zarejestrowana w urzędzie pracy ma szereg obowiązków związanych z utrzymaniem statusu osoby bezrobotnej. Niewypełnienie obowiązków grozi wyrejestrowaniem i utratą zasiłku dla bezrobotnych.

Jakie zmiany w ustawie o rynku pracy 2019 r.

1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie nowa ustawa o rynku pracy. Zastąpi ona dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jakie zmiany przewidziano w nowej ustawie?

Bezrobocie w lipcu 2018 r.

Stopa bezrobocia w lipcu br. wyniosła 5,9 proc. Ministerstwo pracy pracuje nad nową ustawą o rynku pracy, która zastąpi dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zasiłek macierzyński z urzędu pracy 2018/2019

Bezrobotnym matkom przysługuje zasiłek macierzyński. Kobiety, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych, mogą również ubiegać się o świadczenie rodzicielskie.

Zawody, które wkrótce zostaną zastąpione przez roboty

Chirurg, marketing menedżer, analityk systemów komputerowych - oni mogą spać spokojnie. Natomiast tych, którzy zarabiają na życie jako ekonomiści, księgowi czy taksówkarze, algorytm skreśli z listy płac. Ocenia się, że prawie połowa obecnie istniejących zawodów może zostać zautomatyzowana i wkrótce ma zniknąć.

Bon szkoleniowy, stażowy i zasiedleniowy – zmiany w 2019 r.

Wg zapowiedzi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej już od 1 stycznia 2019 r. ma obowiązywać nowa ustawa o rynku pracy. Zmiany będą dotyczyć m.in. zasad korzystania z bonu szkoleniowego, bonu stażowego czy też bonu na zasiedlenie. W projekcie zrezygnowano także z bonu na zatrudnienie. Jakie zmiany wprowadzi nowa ustawa? Kogo przede wszystkim będą dotyczyć?

Zmiany dla bezrobotnych w projekcie ustawy o rynku pracy w 2019 r.

Projekt nowej ustawy o rynku pracy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje szereg istotnych zmian dla bezrobotnych. Najważniejsze z nich przewidują mechanizmy wspomagające długotrwale bezrobotnych oraz podwyżki zasiłków dla osób z odpowiednim stażem pracowniczym. Według zapowiedzi, nowa ustawa ma obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r.

Bon ofertowy od 1 stycznia 2019 r. - czym jest i dla kogo

Bon ofertowy to nowe rozwiązanie, które znalazło się w projekcie ustawy o rynku pracy. Bon ma ułatwić firmom poszukiwanie kandydatów do pracy poza rejestrami powiatowych urzędów pracy. Ustawa o rynku pracy ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Urzędy pracy zapewnią transport do pracy?

Ministerstwo chce, by urzędy pracy mogły dowozić bezrobotnych do firm. Zdaniem wiceministra resortu rodziny i pracy jest to bardzo ważne dla poprawy sytuacji na rynku pracy.

Rejestracja studenta jako bezrobotnego

Kiedy student może się zarejestrować w urzędzie pracy? Czy student studiów dziennych może się zarejestrować jako bezrobotny?

Nowa ustawa o rynku pracy od 1 stycznia 2019 r.

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy straci moc - zapowiedziała minister rodziny i pracy. Jej miejsce ma zastąpić nowa ustawa o rynku pracy, która ma wejść w życie 1 stycznia 2019 r. Co zawiera nowa ustawa?

Bezrobocie - czerwiec 2018 r.

W czerwcu br. stopa bezrobocia wyniosła 5,9%. Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Najwyższa stopa bezrobocia utrzymuje się w w województwie warmińsko-mazurskim.

Zasiłek dla bezrobotnych brutto/netto - nowa wysokość od 1 czerwca 2018 r.

Od 1 czerwca 2018 r. zmieniła się wysokość zasiłku dla bezrobotnych. To pierwsza od czterech lat podwyżka tego świadczenia.

Urodzenie dziecka w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych

Czy osoba, która urodzi dziecko w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest chroniona przed wyrejestrowaniem? Co jeśli matka urodzi dziecko przed rejestracją?

Liczba bezrobotnych maleje, zapotrzebowanie na pracowników rośnie

"Spadkowi bezrobocia towarzyszy silne zapotrzebowanie na pracowników, które częściowo jest zaspokajane poprzez zatrudnianie cudzoziemców, szczególnie pochodzących z Ukrainy - mówi Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Stopa bezrobocia w maju 2018 r. spadła

6,1% wyniosło bezrobocie w maju 2018 r., czyli w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 0,2 pkt. proc. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się we wszystkich województwach.

Maleje liczba aktywnych zawodowo

Aktualnie w powiatowych urzędach pracy znajduje się 1042,5 tys. osób bezrobotnych. Stopa bezrobocia na koniec kwietnia 2018 wyniosła 6,3 proc, wobec 6,6 proc. w marcu - podał GUS.

Poprawa sytuacji na rynku pracy

W marcu 2018 r. bezrobocie wyniosło 6,6%. To spadek o 0,2 pkt. proc. w porównaniu z lutym. W ubiegłym roku stopa bezrobocia była o 1,4 pkt. proc. wyższa i wynosiła 8%.

Bezrobocie w Polsce w lutym 2018 r.

Polska znalazła się na 6. miejscu krajów o najniższej stopie bezrobocia. Spadek stopy bezrobocia objął zarówno kobiety, jak i mężczyzn - podał Eurostat.

Bezrobocie w Polsce - luty 2018 r.

Kolejny spadek bezrobocie w Polsce. Aktualnie jesteśmy na 6. miejscu krajów o najniższej stopie bezrobocia.

Świadczenia z urzędu pracy dla samotnych rodziców

Rodzic samotnie wychowujący dziecko może korzystać z kilku świadczeń oferowanych przez urząd pracy, m.in. ma prawo do dłuższego zasiłku dla bezrobotnych.

Spadek liczby bezrobotnych

Spadek liczby bezrobotnych został odnotowany w 12 województwach. Najsilniej wystąpił  w województwach: opolskim – o 2,2% (o 0,6 tys. osób), lubuskim – o 2,1% (o 0,6 tys. osób), lubelskim – o 1,3% (o 1,1 tys. osób) i zachodniopomorskim – o 1,3% (o 0,7 tys. osób).

Zapotrzebowanie na pracowników w poszczególnych zawodach w 2018 r.

Ukazały się wyniki trzeciej edycji ogólnopolskiego badania Barometr zawodów. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak w najbliższym roku będzie wyglądać zapotrzebowanie na pracowników w badanych zawodach.

Bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) - wady i zalety

Postępująca automatyzacja wielu środowisk pracy wywiera coraz większy wpływ na wynagrodzenia. Dużo zadań wykonywanych dotychczas przez człowieka przejęły już maszyny, a w przyszłości ich udział będzie znacznie większy. Proces te powoduje, że praca człowieka staje się mniej potrzebna. Konieczne może okazać się zatem wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego (BDP). Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Bezrobocie - styczeń 2018 r.

W styczniu br. stopa bezrobocia wyniosła 6,9%. Najwyższa stopa bezrobocia utrzymuje się w w województwie warmińsko-mazurskim. W styczniu do urzędów pracy w kraju pracodawcy zgłosili 144,5 tys. ofert pracy.

Bezrobocie w grudniu 6,6%

6,6% - tyle w grudniu 2017 r. wyniosła stopa bezrobocia. To o 1,6 pkt. proc. mniej niż przed rokiem. W porównaniu z poprzednim miesiącem stopa bezrobocia wzrosła o 0,1 pkt. proc.

Pożyczki na założenie firmy dla absolwentów, studentów i bezrobotnych

Program „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie” realizowany przez Bank Gospodarstwa Krajowego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pozwala na pozyskanie funduszy w formie niskooprocentowanej (0,44% w skali roku) pożyczki na założenie działalności gospodarczej lub stworzenie nowych miejsc pracy. Na pożyczki mogą liczyć niepracujący i niewykonujący innej pracy zarobkowej absolwenci szkół i wyższych uczelni (do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego), studenci ostatnich lat studiów oraz zarejestrowani bezrobotni. Mogą oni również liczyć na bezpłatne szkolenia i doradztwo. Wkrótce finansowanie to będzie również dostępne dla poszukujących pracy członków rodzin opiekujących się niepełnosprawnymi.

Prognozy wynagrodzeń na 2018 rok

Według szacunków Unii Europejskiej w 2018 roku Polska odnotuje jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w Unii Europejskiej. Wzrost ten przełoży się na dynamikę wynagrodzeń osób pracujących w Polsce.

Składki na Fundusz Pracy - kto nie musi ich opłacać?

Bieżący rok należy zaliczyć do tych z najniższym poziomem bezrobocia od kilku lat. Mimo to jednak przedsiębiorcy oraz pracodawcy nadal zobowiązani są opłacać składki na Fundusz Pracy. Co to za fundusz? W jakim celu został stworzony, ile wynoszą składki i kto jest zwolniony z ich opłacania?

Bezrobocie w październiku 2017 r.

Bezrobocie rejestrowane w październiku 2017 roku spadło do poziomu 6,6 proc. Najwyższa stopa bezrobocia utrzymuje się w w województwie warmińsko-mazurskim. W październiku do urzędów pracy w kraju pracodawcy zgłosili 151,2 tys. ofert pracy.

Bezrobocie w sierpniu 2017 r.

Bezrobocie rejestrowane w sierpniu 2017 roku spadło do poziomu 7,0 proc. - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W okresie styczeń-sierpień br. do urzędów pracy w kraju pracodawcy zgłosili 1 158,5 tys. ofert pracy.

Polska w czołówce krajów z najniższym bezrobociem w Europie

Z danych Eurostatu wynika, że bezrobocie w Polsce spada. W lipcu b.r. stopa bezrobocia w naszym kraju wyniosła 4,8%. To o 0,2 pkt. proc. mniej niż miesiąc wcześniej.

Dodatkowy zarobek przy świadczeniu przedemerytalnym 2017/2018

Osoby korzystające ze świadczeń przedemerytalnych mają prawo dodatkowo zarobić. Jednak kwoty ich zarobków nie mogą przekraczać wyznaczonych granic. W wypadku przekroczenia dopuszczalnych kwot świadczenie przedemerytalne może zostać zmniejszone albo zawieszone. Od marca 2017 roku wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 1040 zł.

Choroba na zasiłku dla bezrobotnych

Na osobie bezrobotnej spoczywa szereg obowiązków względem urzędu pracy. Czy zarejestrowana osoba bezrobotna ma obowiązek powiadomić urząd pracy, że jest chora?

Wzrost zapotrzebowania na pracowników w przedsiębiorstwach publicznych

Sytuacja na rynku pracy systematycznie poprawia się. Zarówno przedsiębiorstwa państwowe, jak i duże firmy potrzebują pracowników. Na uwagę zasługuje fakt, że jeszcze w 2016 r. przedsiębiorstwa państwowe redukowały zatrudnienie.

Sposób rozwiązania umowy a zasiłek dla bezrobotnych

Sposób rozwiązania umowy o pracę ma istotny wpływ na termin przyznania prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z przepisami, urząd pracy sprawdza sposób rozstania się z pracodawcą w okresie 6 miesięcy poprzedzających rejestrację.

Coraz lepsza sytuacja na rynku pracy

Bezrobocie w Polsce jest coraz niższe. Urzędy pracy otrzymują coraz więcej ofert pracy. Polacy do poszukiwania pracy są nastawieni optymistycznie. Uważają, że w Polsce bez większych problemów można znaleźć zatrudnienie.

Rekordowo niska stopa bezrobocia w maju 2017 r.

Stopa bezrobocia w maju 2017 r. wyniosła 7,5%. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informuje, że tak niskiego bezrobocia nie było od 26 lat.

Bezrobocie w maju 2017 r.

Bezrobocie rejestrowane w maju 2017 roku spadło do poziomu 7,5 proc. Spadek liczby bezrobotnych w tym miesiącu miał miejsce we wszystkich województwach. To najlepszy wynik od 26 lat.

REKLAMA