REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wakacyjne urlopy dłuższe niż przed rokiem

O to, na jak długi okres Polacy zaplanowali wakacje w 2010 r., zapytali analitycy Sedlak & Sedlak, w sondzie przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl na przełomie maja i czerwca.

Urlop wypoczynkowy młodocianych (art. 205)

Szczególna ochrona przysługującą pracownikom młodocianym wyraża się nie tylko zakazem pracy w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej oraz 14 godzinną nocną przerwą w pracy, oraz krótszym czasem pracy, do którego wlicza się czas nauki, ale także koniecznością zagwarantowania im dłuższych urlopów wypoczynkowych niezbędnych do regeneracji sił.

Urlop bezpłatny a praca u innego pracodawcy (art. 174(1))

Fakultatywnym urlopem bezpłatnym jest także urlop udzielany przez pracodawcę z jego inicjatywy, jednak za zgodą pracownika wyrażoną na piśmie, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między zainteresowanymi pracodawcami.

Urlop bezpłatny (art. 174)

Pracownikowi przysługuje zagwarantowane ustawowo prawo do corocznego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego wymiar jest jednak ograniczony. Pracownik może jednakże zwrócić się do pracodawcy o udzielenie mu urlopu dodatkowego - bezpłatnego, ponad wymiar urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA

Rozporządzenie w sprawie udzielania urlopu wypoczynkowego (art. 173)

Omawiany artykuł odsyła nas do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie udzielania urlopu wypoczynkowego.

Czy wiesz jak bezpiecznie jeździć?

Zdarza nam się, że zapominamy niektóre z przepisów ruchu drogowego. Sprawdź, jak  można je sobie przypomnieć.

Dofinansowanie wypoczynku pracowników

Pracodawca w ramach prowadzonej działalności socjalnej udziela pracownikom pomocy w finansowaniu różnych form wypoczynku. Dodatkowo, stosownie do możliwości i warunków zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników.

Co warto wiedzieć jadąc na wakacje 2012

Minister Finansów wraz z kilkudziesięcioma innymi instytucjami przypomina o zasadach, prawach i obowiązkach, których znajomość przyda się osobom udającym się na letni wypoczynek lub podejmującym pracę sezonową. Warto zapoznać się z tymi informacjami, by uniknąć nieprzyjemnych często niespodzianek.

REKLAMA

Jak obliczyć wynagrodzenie urlopowe pracownika

Zbliża się czas letni, kiedy to pracownicy częściej korzystają z należnych im urlopów. W jaki sposób obliczać wynagrodzenia związane z ich wypoczynkiem? Jakich składników nie uwzględnić w podstawie wynagrodzenia urlopowego?

Zmiana przepisów o wykorzystaniu zaległego urlopu wypoczynkowego

Kodeks pracy stanowi, że urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego za dany rok kalendarzowy należy pracownikowi udzielić najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego. Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) chce przedłużyć ten okres do końca sierpnia.

Nadgodziny w dniu wolnym od pracy (art. 151(3))

Praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych.

Obowiązkowe i nieobowiązkowe przesunięcie urlopu

Pracownik powinien korzystać z urlopu wypoczynkowego w terminie określonym w planie urlopów, zaś obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie urlopu w tym terminie. Termin urlopu wypoczynkowego ustalony w planie urlopów można zmienić jedynie w szczególnych okolicznościach.

Urlop w systemie równoważnego czasu pracy

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy urlop wypoczynkowy ma być udzielany w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

Ustalanie ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Zasadą jest wykorzystanie urlopu w naturze. Przepisy prawa ściśle określają sytuacje, w których pracodawca może wypłacić pracownikowi ekwiwalent za urlop. W momencie ustania stosunku pracy prawo do urlopu w naturze przekształca się w roszczenie o zapłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Kiedy pracownik może utracić prawo do urlopu wypoczynkowego?

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest zagwarantowanym przez Kodeks pracy podstawowym prawem pracowniczym, którego pracodawca musi przestrzegać. Są jednak dwie sytuacje, kiedy pracownik może takie prawo utracić.

Termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego

Urlopy wypoczynkowe udzielane są zgodnie z planem urlopów, ustalanym przez pracodawcę.

Zasady obliczania urlopu uzupełniającego

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.

Dotacje z budżetów jednostek samorządu terytorialnego

Z budżetów jednostek samorządu terytorialnego udzielane są dotacje w różnych trybach. Warto zatem przypomnieć sobie zasady ich przyznawania.

Stan klęski żywiołowej - definicja, konsekwencje wprowadzenia

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego ma wpływ na zasady działania organów władzy publicznej, na zakres stosowanych wolności i praw jednostki. Nie są to kwestie zależne od organów, lecz zostały określone w Konstytucji, a także w ustawach dotyczących poszczególnych stanów nadzwyczajnych

Jak potraktować nieobecność pracownika w pracy z powodu wstrzymania ruchu lotniczego

Jeden z naszych pracowników przebywał na urlopie wypoczynkowym we Włoszech. Nie dotarł do pracy po urlopie ze względu na wstrzymanie ruchu lotniczego. Zadzwonił do nas, że spóźni się do pracy 2 dni, ponieważ zamiast samolotem wraca do Polski koleją. Jak potraktować te 2 dni nieobecności pracownika w pracy? Czy przysługuje mu za nie wynagrodzenie?

Urlop w wersji exclusive

Luksus nie dla wszystkich oznacza to samo. Istnieje grupa osób, dla których kurorty Egiptu czy Grecji to miejsca zbyt pospolite, dobre raczej na tygodniowe wypady niż na prawdziwe wakacje. Najbogatsi klienci biur podróży pragną, aby ich wypoczynek był niezwykły pod każdym względem, dlatego sięgają po maksymalnie oryginalne i prestiżowe oferty.

Turysto, nie daj się zaskoczyć

Przykre niespodzianki podczas urlopu to często wynik naszej małej wiedzy o kraju, do którego się udajemy. Poniżej radzimy, o czym należy pamiętać podczas pobytu w najchętniej odwiedzanych przez Polaków krajach.

Wakacje dla aktywnych

Nie wszystkim wakacyjny odpoczynek kojarzy się z leżeniem na plaży i drinkiem w ręku. Pobyt w nadmorskim kurorcie, choć przyjemny, często nuży, rozleniwia i nie pozostawia zbyt bogatych wspomnień. Dlatego osoby, którym przez myśl nie przejdzie nudzić się w miejscach, gdzie tak wiele jest do zobaczenia, powinny skorzystać ze specjalnych ofert biur podróży - dla aktywnych.

Czy wiesz jak zmienić koło w samochodzie?

Flak w oponie to koszmar śniący się kierowcom po nocach. Czasem jednak ten problem występuje tez na jawie i należy wiedzieć jak sobie z nim poradzić.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Do 31 sierpnia 2009 r. pracowałam w szkole podstawowej w charakterze nauczyciela. 1 września 2009 r. podjęłam pracę w banku, gdzie pracuję do chwili obecnej. Z tytułu zatrudnienia w szkole urlop w całości wykorzystałam w okresie ferii letnich i zimowych. Czy za rok 2009 przysługiwał mi urlop wypoczynkowy za okres 4 miesięcy pracy w banku?

Wynagrodzenie za czas urlopu

W wynagrodzeniu urlopowym nie uwzględnia się składników, które mają charakter jednorazowy albo występują jedynie sporadycznie.

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop pracownika otrzymującego minimalne wynagrodzenie za pracę

Pracownik, który był zatrudniony od 4 stycznia do 30 kwietnia 2010 r., otrzymywał minimalne wynagrodzenie za pracę. Od 12 do 25 kwietnia przebywał na zwolnieniu lekarskim. Otrzymuje tylko wynagrodzenie zasadnicze. Jego czas pracy wynosi 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu. Jak obliczyć ekwiwalent za urlop?

Czy wiesz jak ochronić kontakty i nie tylko przed małymi dziećmi?

Małe dzieci są bardzo ciekawskie. Często nie zdając sobie sprawy z zagrożenia mogą próbować włożyć palce do kontaktu lub ściągać na siebie ciężkie przedmioty. Zobacz jak zabezpieczyć mieszkanie, a raczej dziecko!

Dokąd na wczasy w 2010

Odkrywanie tajemnic Egiptu, relaks w tureckim hammanie, dzikie safari w Kenii, a może wakacje nad rodzimym morzem? W katalogach biur podróży znajdziemy zróżnicowane propozycje wczasów: od niedrogich wyjazdów wypoczynkowych po egzotyczne wyprawy dla wymagających.

Zmiana terminu urlopu wypoczynkowego

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane pracownikom zgodnie z planem urlopów, jeżeli taki jest tworzony w zakładzie. Przesunięcie terminu rozpoczęcia urlopu na późniejszy okres następuje, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie.

Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy

Pracownik od 8 stycznia br. jest nieobecny w pracy, gdyż od tego dnia przebywa w areszcie w związku z toczącym się przeciwko niemu postępowaniem karnym. Kiedy wygaśnie umowa o pracę tego pracownika oraz czy będzie mu się należał ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy za 2010 r.?

Probiotyki w wakacyjnej apteczce

W apteczce, którą bierzemy na wakacyjny wyjazd, powinny się znaleźć probiotyki. Bakterie kwasu mlekowego pomogą nam zwłaszcza podczas zmiany warunków żywieniowych, związanej z podróżą do egzotycznych krajów.

Wypłata świadczeń urlopowych jako koszt uzyskania przychodu

Zasady wypłacania świadczeń urlopowych reguluje ustawa z 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Czy wypłata tych świadczeń zawsze stanowi dla pracodawcy koszt podatkowy jak inne należności pracownicze? Niestety nie.

Urlop bezpłatny pracownika wybranego (art. 74)

Pracownik, który nawiązał stosunek pracy na podstawie wyboru, może zwrócić się na piśmie do dotychczasowego pracodawcy o udzielenie urlopu bezpłatnego. Urlop taki jest udzielany na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

Urlop pracownika, który przepracował tylko kilka dni w miesiącu

Pracownik przepracował w zakładzie pracy tylko 5 dni (od 12 do 16 marca) na cały etat (8 godzin dziennie). W tym 2 dni to sobota i niedziela. Jak rozliczyć, ile urlopu powinno mu przysługiwać?

Urlop wypoczynkowy

Do 28 lutego br. pracowałam w gimnazjum jako nauczycielka, a następnie od 1 marca br. podjęłam pracę w urzędzie wojewódzkim. Ze szkołą rozwiązałam stosunek pracy w drodze porozumienia stron. Czy będę miała prawo do urlopu wypoczynkowego w nowym miejscu pracy?

Gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC

W sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma ważnego ubezpieczenia OC, poszkodowany może się ubiegać o zaspokojenie roszczenia przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak dochodzić roszczeń od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?

Roszczenia wobec Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego są kierowane za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń. Termin wypłaty odszkodowania jest przy tym dłuższy niż w przypadku zakładu ubezpieczeń.

Kolizja z nieznanym sprawcą

Niedawno miałem wypadek, którego sprawca uciekł. Jak w takiej sytuacji mogę dochodzić odszkodowania z ubezpieczenia OC i czy w ogóle jest to możliwe?

Zanim kupisz wycieczkę

O czym jeszcze warto pamiętać w biurze podróży, zanim zakupimy wycieczkę?

Wycieczki first minute

Przedsezonowy zakup wycieczki first minute ma swoje plusy i minusy. Poznaj prawa, jakie Ci przysługują w takim wypadku.

Test paneli laminowanych

Podłoga laminowana jest niedroga i wytrzymała, ale może się elektryzować. Specjaliści sprawdzili, czy podczas chodzenia po laminacie można tak mocno naładować się ładunkiem elektrostatycznym, że dojdzie do przeskoczenia iskry – na przykład, gdy ktoś nas lekko dotknie.

Urlop bez maila?

Przed wyjazdem na zasłużony wypoczynek warto zastanowić się, kogo powiadomić o swoim urlopie. Czy taką informację powinni otrzymać wszyscy ci, którzy podczas naszej nieobecności przyślą do nas wiadomość?

Kradzież samochodu a ubezpieczenie OC

Kradzież samochodu to nic przyjemnego. Tak samo jak obowiązek uiszczenia składek ubezpieczenia OC pomimo utraty pojazdu. Dlatego koniecznie musisz go wyrejestrować.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop - nowe zasady obliczania

Obowiązująca od 3 listopada 2009 r. zmiana przepisów porządkuje i doprecyzowuje zasady ustalania wynagrodzenia urlopowego oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Wyjaśniono także, jak dokładnie obliczyć ekwiwalent dla pracowników zatrudnionych na część etatu.

Prawo pracownika do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego stanowi jedno z podstawowych praw pracownika, jest także konstytucyjnym prawem obywatelskim, gwarantowanym przez art. 66 Konstytucji RP.

Czy ustalając podstawę ekwiwalentu za urlop należy dopełniać składniki zmienne za czas nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy

Pracownicy naszej firmy otrzymują (zgodnie z postanowieniami umów o pracę) stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze oraz składniki zmienne wypłacane co miesiąc. Jeden z pracowników kilkakrotnie nie stawił się w pracy i nie usprawiedliwił swej nieobecności. Z tego powodu rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę. Jak ustalić wysokość ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy, jeśli w okresie ostatnich 3 miesięcy pracownik ma kilka dni nieusprawiedliwionej nieobecności? Czy powinniśmy dopełniać wysokość składników zmiennych za czas nieobecności w pracy?

Dodatkowy urlop niepełnosprawnego pracownika

Wydłużenie wymiaru czasu pracy osoby niepełnosprawnej z 7 do 8 godzin dziennie nie wpływa na prawo do dodatkowego urlopu. Przysługuje ono z tytułu samego zaliczenia osoby do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Urlop uzupełniający

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. W marcu będzie miał 10-letni staż pracy, a tym samym uzyska prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni. Czy w takiej sytuacji wymiar urlopu należy obliczyć proporcjonalnie do okresu pozostałego do końca roku i udzielić mu jedynie 4 i pół dnia urlopu?

Umowa zlecenie a urlop wypoczynkowy

Umowa zlecenie jest co do zasady umową cywilnoprawną, do której nie mają zastosowania przepisy kodeksu pracy, w tym także przepisy dotyczące urlopu wypoczynkowego. Czy zatem pracownikowi pracującemu na zlecenie w ogóle nie należy się urlop?

REKLAMA