REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo, Urlop wypoczynkowy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bezpieczna jazda samochodem

Ja bezpiecznie przejeżdżać przez przejazdy kolejowe? Jak wyprowadzić auto z poślizgu? Jak hamować autem z ABS? Na te i inne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa jazdy znajdziesz odpowiedzi w dziale Bezpieczeństwo serwisu technika-jazdy.wieszjak.pl

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego stażystę

W okresie odbywania stażu pracodawca nie wypłaca stażyście wynagrodzenia, gdyż bezrobotny otrzymuje stypendium finansowane w całości przez starostę. Pracodawca ma jednak obowiązek przeszkolić stażystę w zakresie bhp oraz zapewnić mu profilaktyczną ochronę zdrowia.

Naliczanie dodatkowego urlopu wypoczynkowego pracownikom niepełnosprawnym

Pracodawcy mają często problem, jak obliczać należny urlop pracownikowi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności zatrudnionemu na pełny etat (pracownikowi przysługuje 26 dni urlopu wypoczynkowego podstawowego i 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego na cały rok), za okres np. 5 miesięcy?

Urlopy nauczycieli - regulacje Karty Nauczyciela i Kodeksu pracy

Każdy pracownik, a więc również nauczyciel, ma zagwarantowane prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Przykładowo nauczyciel placówki nieferyjnej co roku ma prawo do 35 dni urlopu.

REKLAMA

Jak stworzyć mieszkanie bezpieczne dla dziecka?

Najwięcej wypadków z udziałem dzieci przytrafia się w domu, zadaniem rodziców jest stworzenie mieszkania bezpiecznego dla dziecka. Dlatego też powinniśmy dołożyć szczególnej staranności, aby urządzając mieszkanie zadbać o bezpieczeństwo naszego dziecka.

Większe wsparcie dla ofiar przemocy w rodzinie

Po kilku latach funkcjonowania ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie konieczne były jej zmiany, aby skutecznej walczyć z tym zjawiskiem. Obecna nowelizacja wprowadza m.in. zakaz stosowania kar cielesnych, wzmacnia ochronę ofiar przemocy oraz kładzie szczególny nacisk na profilaktykę, a także zmianę świadomości społeczeństwa. Część z tych obowiązków należy do zadań gminy.

Jak zamontować skuteczny monitoring?


Aby ochronić się przed włamaniami, warto zadbać o dobry monitoring. Żeby skutecznie odstraszyć złodzieja, należy zadbać o kamerę przemysłową, rejestrator, monitor i profesjonalne ogrodzenie. Te urządzenia sprawią, że nie będziesz musiał martwić się o bezpieczeństwo swojego domu.

Samochodem na Węgry

Węgry mimo braku dostępu do morza cieszą się sporą popularnością wśród polskich turystów. Miejsca takie jak Balaton czy stolica Węgier - Budapeszt, to najczęściej wybierane kierunki. Z podróżą przez Węgry wiążą się również dalsze wypady na południe Europy. Dlatego warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi na Węgrzech i być zaopatrzonym w niezbędne informację o tym kraju.

REKLAMA

Rower i samochód na drodze - kto ma pierwszeństwo?

Rower jest co raz bardziej popularnym środkiem rekreacji, a także transportu w mieście. Co raz częściej drogi rowerzystów i kierowców krzyżują się. Czy mamy ustąpić rowerowi, czy może rowerzysta powinien stanąć i przepuścić samochód?

Samochód sam powiadomi służby ratownicze o wypadku. System eCall obowiązkowy już od 2014 roku?

Obecnie nad bezpieczeństwem kierowcy i pasażerów czuwają aktywne i pasywne systemy bezpieczeństwa. Z inicjatywy władz europejskich pojawi się jeszcze jeden, elektroniczny stróż: eCall, jako część wspólnotowej inicjatywy eSafety.

Czy będzie nam przysługiwał dwumiesięczny urlop wypoczynkowy?

Pracownicy będą mogli wykorzystać zaległy urlop wypoczynkowy do końca lipca następnego roku. W praktyce oznacza to dwa miesiące wakacji.

Tanie zamienniki ksenonów: czy warto je kupować? Ekspert ITS radzi

Czy warto kupować tanie reflektory ksenonowe, pozbawione homologacji i atestów, nie spełniające wymogów jakości? Okazuje się, że nie. Dlaczego? Zachęcamy do zapoznania się z opinią eksperta z Instytutu Transportu Samochodowego.

Czy pracodawca może nie zgodzić się na urlop wypoczynkowy

Pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego co roku. Urlop jest czasem, za który pracodawca płaci pracownikowi wynagrodzenie, pomimo iż ten nie wykonuje swojej pracy. Czy możliwe jest, aby pracodawca zabronił pracownikowi skorzystania z uprawnienia do urlopu?

Czy pracownik może iść na zaległy urlop wypoczynkowy bez zgody pracodawcy

Pracownik ma rok na wykorzystanie swojego urlopu wypoczynkowego. Jeśli z różnych względów nie uda mu się to do końca roku, pracodawca musi udzielić mu urlopu do końca września roku następnego. Pracownik sam nie może jednak pójść na zaległy urlop.

Po rozwiązaniu umowy trzeba wykorzystać urlop

Po rozwiązaniu umowy o pracę trzeba wykorzystać urlop wypoczynkowy. Ustanie stosunku pracy, czy to przez rozwiązanie, czy przez wygaśnięcie powoduje konieczność uregulowania kwestii związanych z urlopem wypoczynkowym pracownika.

Czy urlop wypoczynkowy trzeba wykorzystać od razu po urlopie macierzyńskim

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy urlopu wypoczynkowego od razu po urlopie macierzyńskim. Czy pracownica musi skorzystać z tego uprawnienia.

Czy pracodawca może zmusić pracownika do urlopu

Pracownik ma prawo co roku do określonej liczby dni urlopu wypoczynkowego. Jeśli pracownikowi zostaną wolne dni musi je wykorzystać do końca marca roku następnego. Co zrobić, kiedy pracownik nie chce iść na urlop.

Bezpieczne Wakacje 2011 na rzeszowskim rynku

Akcja „Bezpieczne Wakacje 2011” pod patronatem portalu moto.wieszjak.pl zgromadziła tysiące rzeszowian. Mogli oni obejrzeć pokazy ratownictwa, posiedzieć na motocyklu policyjnym i w motorówce WOPR, przymierzyć strój prewencji oraz zobaczyć wnętrze wozu strażackiego. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił w miasteczku ruchu drogowego oraz wziąć udział w licznych konkursach.

Inspekcja Transportu Drogowego: jakie ma uprawnienia, w jakim celu powołano ITD?

Inspekcja Transportu Drogowego powołana została w 2001 r. Jej utworzenie wynikało z konieczności zapewnienia uczciwej konkurencji w transporcie drogowym, poprawy bezpieczeństwa ruchu i ochrony środowiska.

Kompendium: wypożyczalnie aut. Jak wypożyczyć auto, jakie są formalności, na co uważać przy wyborze wypożyczalni?

Nieważne, czy jedziemy na wakacje, czy w celach biznesowych, wypożyczenie auta na miejscu to doskonały sposób na zachowanie mobilności i niezależności od lokalnej komunikacji publicznej. Nie jest to jednak usługa tania, często wymaga też dużej ostrożności, zarówno przy wyborze wypożyczalni jak i przy załatwianiu formalności.

Jak profesjonalnie dbać o rynny i krokwie?


Aby mieć pewność, że budynek mieszkalny jest odpowiednio zabezpieczony, należy go odpowiednio konserwować. Szczególnej uwagi potrzebują rynny i krokiew. Pełnią one wiele funkcji istotnych dla prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania budynku.

Czy komunikacja dachowa jest konieczna?


Często przy budowie domu rezygnujemy z montażu komunikacji dachowej, co pozwala nam zmniejszyć koszty inwestycji. Jednak jest to oszczędzanie na krótką metę. Wbrew pozorom, komunikacja dachowa często się przydaje, także w codziennych sytuacjach.

Wliczanie okresu pracy w gospodarstwie rolnym do stażu urlopowego

Pracownik dostarczył zaświadczenie, z którego wynika, że pracował w gospodarstwie rolnym przez cztery lata. Obecnie przysługuje mu 20 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ ma ośmioletni staż pracy. Pracownik domaga się przyznania sześciu dodatkowych dni urlopu. Czy pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu w wyższym wymiarze?

Przyczepność: czym jest przyczepność opon do drogi, jak wpływa na bezpieczeństwo, jak ją zmaksymalizować?

Jednym z najważniejszych czynników, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy jest przyczepność opon do drogi. Zależy od niej zarówno długość drogi hamowania jak i zdolność do pokonywania zakrętów oraz możliwość przyspieszania.

Siła odśrodkowa: wróg kierowcy na zakrętach

Każdy pojazd, pokonujący zakręt o dowolnym promieniu, jest poddany działaniu kilku sił, z których najważniejszą jest siłą odśrodkowa. Bywa ona bezpośrednim „sprawcą” wielu wypadków. Są jednak sposoby na ograniczenie siły odśrodkowej, zarówno dotyczące techniki jazdy jak i konstrukcji i eksploatacji samochodu.

Gołoledź: czym jest, kiedy występuje. Jak gołoledź wpływa na bezpieczeństwo jazdy?

Wśród niebezpieczeństw, czyhających na drogach na kierowcę, gołoledź i tzw. "śliskość pośniegowa" należą do najgroźniejszych. Przed poślizgiem na takiej nawierzchni nie uchronią nas nawet najlepsze opony zimowe.

Przejazdy kolejowe: jak je bezpiecznie przejeżdżać?

Przejazdy kolejowe to jedne z najniebezpieczniejszych miejsc na drodze. Nadjeżdżający pociąg nie ma fizycznej możliwości zahamowania. Cała odpowiedzialność za bezpieczne pokonanie przejazdu kolejowego spoczywa więc na kierowcy.

Kolumna pojazdów: jak w niej jechać?

Kolumny pojazdów, sunące po drogach, są zjawiskiem powszechnym. Jazda w kolumnie tylko teoretycznie wygląda na bardzo łatwą.

Felga aluminiowa na zimę? Czy to dobry czy zły pomysł?

Coraz częściej zamiast samych opon kierowcy decydują się na komplet sezonowych kół, a wtedy rodzi się kolejny dylemat. Jakie felgi wybrać: klasyczne stalowe czy jednak lekkie i ładne aluminiowe i w końcu... Czy felgi aluminiowe nadają się do jazdy w zimie?

Szybkość: co to jest? Jakie są rodzaje szybkość? Jak szybkość wpływa na bezpieczeństwo?

Nadmierna szybkość to najczęstszy w policyjnych raportach główna przyczyna wypadków. Choć innych przyczyn wypadków zawsze też jest wiele, zmniejszenie szybkości zawsze daje nam więcej czasu na reakcję. Czym jednak jest sama szybkość, jakie są jej rodzaje i jak tak naprawdę wpływa na bezpieczeństwo?

Wymiana opon parami – o czym warto pamiętać, kiedy można wymienić opony na osi, a kiedy trzeba wszystkie naraz?

Polskie przepisy dopuszczają jazdę z różnymi oponami na poszczególnych osiach pojazdu. To daje kierowcy możliwość wymiany opon/kół stopniowo – parami. Warsztaty wulkanizacyjne patrzą na taką formę „oszczędzania” bardzo nieprzychylnie. Dlaczego? Czy chodzi tylko o sprzedanie nam od razu czterech opon?

Volkswagen... który prowadzi się sam

Temporary Auto Pilot to nowy system Volkswagena, który sam będzie kierował autem w czasie jazdy. System ma na celu zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przez zmęczenie, błąd lub nieuwagę kierowcy.

Kwalifikacja wojskowa 2011 - rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

W dniu 23 lutego 2011 roku, weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2011 r.

Jak wybrać ciche opony? Jakie opony są bardziej ciche i dlaczego?

Szum opon może stanowić nawet 1/3 niechcianych dźwięków docierających do uszu pasażerów w kabinie auta. Dobór odpowiednich opon może zmniejszyć natężenie nieprzyjemnych dźwięku nawet o 3-4 dB. Dla ludzkiego ucha to duża różnica – 3 dB mniej to blisko dwukrotnie ciszej!

Indeks prędkości opon – jak odczytać, co oznaczają poszczególne znaki, jaki indeks powinny mieć opony do auta rodzinnego?

Indeks prędkości opony, podobnie jak indeks nośności, powinien być dostosowany do możliwości auta - do jego prędkości maksymalnej – nie do „założeń” kierowcy. Jeśli nasze auto może jechać ponad 200 km/h nie powinno się stosować opon z niższym indeksem prędkości niż H i nieważne czy korzystamy z pełni możliwości auta czy nie.

Zlewy ułatwiające życie kuchenne

Zlewy ułatwiające życie kuchenne sprawdzą się w każdej kuchni, niezależnie od tego czy przyrządzamy w niej posiłki czy tylko odgrzewamy gotowe produkty. Zmywanie naczyń chyba dla nikogo nie stanowi przyjemności, dlatego warto rozważyć kupno zlewu, który ułatwi nasze życie kuchenne. W zlewach, które ułatwią Twoje życie w kuchni, zastosowane są nowoczesne, funkcjonalne rozwiązania.

Samochodem do Norwegii

Podróż do Norwegii wymaga znajomości przepisów drogowych. Zimą obowiązuje inny zestaw regulacji prawnych dotyczących poruszania się po drogach. Warto przemyśleć podróż kamperem latem do tego kraju skandynawskiego. Przedstawiamy najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące na terytorium Norwegii.

Podróż samochodem do Luksemburga

Przedstawiamy podstawowe przepisy drogowe i regulacje, obowiązujące w Luksemburgu.

Kiedy termin urlopu wypoczynkowego może ulec zmianie

Termin urlopu wypoczynkowego ustalany jest tak, aby pracownik mógł wypocząć w dogodnym dla siebie terminie. Czas wykorzystania urlopu wypoczynkowego powinien uwzględniać ponadto prawidłowe funkcjonowanie pracy z zakładzie pracy pracodawcy.

Co może spowodować przerwanie urlopu wypoczynkowego

Pracownik ma co roku prawo do urlopu wypoczynkowego. Termin urlopu ustalany jest w planie urlopów lub poprzez porozumienie pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.

Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym

Pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Co warto wiedzieć o urlopie wypoczynkowym, a co wiedzieć powinien każdy pracownik.

Samochodem do Włoch

Włochy to częsty cel wakacyjnego wypoczynku Polaków. Mamy możliwość dojazdu samochodem do Włoch dwoma rodzajami tras, który należy dostosować do miejsca startu podróży. Warto przeliczyć koszty benzyny oraz noclegu, które poniesiemy podczas przejazdu przez kraje europejskie. Na miejscu będziemy zwiedzać Rzym i nadmorskie kurorty – wówczas niezbędna okaże się wiedza na temat przepisów drogowych, obowiązujących we Włoszech.

Dzieci wspierają akcję "Bezpieczeństwo dla wszystkich"

W ramach finału konkursu Renault "Bezpieczeństwo dla wszystkich", laureaci reprezentowali Polskę w finale w EuroDisneylandzie pod Paryżem. Plakat ich autorstwa zostanie umieszczony na billboardach w całym kraju.

Zwrot kosztów za odwołanie z urlopu

Pracodawca, który skorzystał z prawa do odwołania swojego pracownika z urlopu wypoczynkowego musi się liczyć z konsekwencjami swojej decyzji. Musi on zwrócić pracownikowi koszty, jakie ten poniósł w związku z odwołaniem z urlopu.

Pierwszy urlop wypoczynkowy pracownika

Pierwszy urlop wypoczynkowy definiowany jest jako płatna absencja w pracy, przysługująca każdemu pracownikowi w pierwszym roku świadczenia pracy. Na jakich zasadach i w jakim wymiarze przysługuje prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego?

Kiedy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego

W ściśle określonych sytuacjach pracownik może zostać zmuszony do przerwania swojego urlopu wypoczynkowego i do powrotu do pracy. Jeśli tego nie zrobi może nawet zostać zwolniony z pracy.

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi

Odpowiedź na pytanie, ile dokładnie dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi w ciągu roku nie jest prosta. Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy bowiem od wielu czynników.

Parkowanie dla opornych: jak zaparkować samochód w mieście?

O wiele ważniejsze niż parkowanie "na centymetry", czego uczą w szkołach, jest takie parkowanie, aby jak najmniej narażać swój samochód na uszkodzenia i jak najmniej przeszkadzać innym, zarówno kierowcom jak i pieszym.

Bezpieczne wakacje 2011 z Moto.wieszjak.pl

Już w najbliższy piątek, 24 czerwca odbędzie się druga edycja akcji „Bezpieczne Wakacje”, która jest kierowana do mieszkańców Podkarpacia, a w szczególności rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. Akcja ma na celu promowanie bezpieczeństwa w czasie wakacyjnego wypoczynku i letnich podróży.

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych

Urlop wypoczynkowy pracowników tymczasowych został uregulowany w odrębnej ustawie -  o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Określa ona w sposób odmienny od Kodeksu pracy zasady udzielania oraz nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego.

REKLAMA