REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo, Ochrona zdrowia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Złoty Potok cz. II

Złoty Potok to jeden z dobrze rozwiniętych regionów turystycznych Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Przyjrzyjmy się bliżej regionowi, który znajduje się w samym sercu Doliny Wiercicy.

Jak zapewnić dziecku atrakcje w czasie podróży?


Podróżowanie z dzieckiem bywa męczące, nie dość, że musimy być skoncentrowani na prowadzeniu auta, to jeszcze trzeba zabawiać naszą pociechę. Oto kilka rad jak sobie z tym poradzić.

Czy fotelik montujemy tylko z przodu?

Większość rodziców ma problem z montażem fotelika samochodowego. Montować na przednim siedzeniu, czy na tylnej kanapie? Podpowiadamy, czy foteliki samochodowe montujemy tylko z przodu?

Jak przygotować samochód do podróży z dzieckiem?


Sprawdzenie stanu auta to najważniejszy element, przed rozpoczęciem podróży. Przygotowanie auta do podróży z dzieckiem zajmuje trochę czasu, ale warto go poświęcić.

REKLAMA

Seat Toledo II: demontaż włącznika świateł. Krok po kroku

Przyczyną nie działających świateł w Toledo II może być uszkodzony włącznik świateł. Chcąc go wymienić, lub naprawić musimy go zdemontować. Jak to zrobić w Seacie Toledo II? Odpowiedź znajduje się w tym poradniku.

Jak rozmieścić bagaże w kabinie samochodu?

W razie wypadku pasażerom grożą nie tylko obrażenia wynikające ze zderzenia z innym samochodem lub przeszkodą. Równie niebezpieczne potrafią być nieumocowane bagaże znajdujące się w kabinie samochodu. Jak rozmieścić bagaże w aucie aby nie doszło do tragedii?

Dlaczego osłony przegubów są takie ważne?


Oszczędzanie podczas zakupu osłon przegubów jest pierwszym krokiem mogącym doprowadzić do wizyty w warsztacie. Poniżej tłumaczymy dlaczego nie warto oszczędzać na tym elemencie.

Masz grypę i przyjmujesz leki? Nie wsiadaj za kółko!

Każdy z nas co najmniej raz do roku zmaga się z grypą. Kiedy Polaków dopadną pierwsze objawy grypy, wielu sięga po leki dostępne bez recepty. A zażywanie leków potrafi bardzo wydłużyć czas naszej reakcji. Także za kierownicą.

REKLAMA

Samochodem po Mazurach: Zamek w Rynie

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to przepiękna kraina geograficzna, która jest atrakcyjna nie tylko dla żeglarzy. Na jej terenie znajduje się wiele nieznanych zakątków, które nie są zawsze eksponowane w przewodnikach turystycznych.

Giżycko bez żagli: zabytki cz. III

Giżycko to nieformalna stolica Mazur. Odznacza się na tle innych mazurskich kurortów dobrze rozwiniętą bazą hotelowo – gastronomiczną oraz wyjątkową atmosferą, która udziela się nie tylko wytrawnym żeglarzom.

Giżycko bez żagli: zabytki cz. II

Giżycko zachwyci nas nie tylko widokiem miejskiej plaży czy też terenem znajdującym się nieopodal Kanału Łuczańskiego. Turyści zwiedzający ten kurort będą mieli okazję zobaczyć jeszcze kilka innych atrakcji.

Giżycko bez żagli: zabytki cz. I

Giżycko przyciąga rokrocznie tysiące turystów dzięki swojemu przyportowemu molo. W powietrzu wyczuwalna jest iście mazurska atmosfera, która jest podgrzewana przez zapach smażonych linów i sielaw oraz piwo lejące się strumieniami w okolicznym porcie.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Ogrodzieńcu

Zamek W Ogrodzieńcu to zaraz obok Olsztyna czy Ojcowa jeden z popularniejszych zamków Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Poza ruinami i ekspozycją muzealną ma do zaoferowania szereg innych atrakcji turystycznych.

Jura Krakowsko – Częstochowska: Złoty Potok cz. I

Złoty Potok to wieś mieszcząca się na terenie gminy Janów. O jej atrakcyjności świadczą nie tylko wytwory kultury materialnej, ale również elementy przyrody np. stawy, w których hoduje się błękitną odmianę pstrąga tęczowego.

Zamki jurajskie: Biały Kościół

Jesteście znudzeni pokonywaniem obleganych przez turystów szlaków w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego? Jeśli tak to udajcie się 15 km na północny – wschód od Krakowa i podziwiajcie dziewicze obszary Doliny Kluczwody.

Szlakami Jury: Warownie Jurajskie

Jedna z jurajskich tras proponowana przez przewodników wiedzie szlakiem warowni wzniesionych w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Najbardziej interesującymi fortyfikacjami znajdującymi się na jej terenie jest zamek w Pieskowej Skale oraz ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie.

Szlakami Jury: historia Doliny Prądnika

Na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej znajdują się tysiące szlaków turystycznych, które możemy eksplorować z wynajętym przewodnikiem bądź indywidualnie. Przyjrzyjmy się obszarowi, który nacechowany jest bogactwem form krasowo - wapiennych – czyli Dolinie Prądnika.

Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko cz.2

W osobnym artykule opisywaliśmy przebieg zejścia pod powierzchnię Jaskini Studnisko. Aby tego dokonać niezbędny jest profesjonalny sprzęt alpinistyczny. Przedstawiamy kilka faktów dotyczących warunków atmosferycznych panujących w jaskini oraz niezbędne informacje na temat jej historii.  

Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko?

Jura Krakowsko - Częstochowska znana jest z dużej ilości form wapiennych, które przyciągają rokrocznie tysiące grotołazów i speleologów. Eksploracja jednej z największych jaskiń tego regionu wymaga specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia we wspinaczce.

Jak prawidłowo wykonać manewr cofania?

Cofanie nawet doświadczonym kierowcom może sprawić problemy, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych i na niewielkiej powierzchni. I choć rzadko jeździmy do tyłu, warto podczas cofania zachować zwiększoną czujność.

Jak rozwiązać problem przymarzniętych drzwi?

Gdy parkujemy pod chmurką w mroźną noc, rano zdarzają się kłopoty z otworzeniem drzwi samochodu. Uniemożliwia to przymarznięte zamek lub uszczelka. Mrozu nie unikniemy, ale możemy zapobiec przymarzaniu drzwi samochodowych.

Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie

Według policyjnych danych, co czwarta ofiara wypadku, do których dochodzi na polskich drogach, to dziecko. Na rodzicach i opiekunach spoczywa wielki obowiązek zapewnienia podróżującym maluchom maksymalnie dużego bezpieczeństwa. Jazda w foteliku zmniejsza ryzyko obrażeń dziecka podczas wypadku.

Zakaz palenia w zakładach pracy - nie ma obowiązku wyznaczenia palarni

Zakaz palenia tytoniu obowiązuje w zakładach pracy i innych miejscach określonych ustawą o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Pracodawca może wyznaczyć palarnię, ale nie jest to jego obowiązkiem.

Składka zdrowotna powinna być wyższa

Składka zdrowotna w Polsce musi wzrosnąć o kilka punktów procentowych i powinna być współfinansowana przez pracodawców - uważają ekonomiści z Fundacji im. Hanki Bożyk.

Suzuki Swift nagrodzony przez szkockich dziennikarzy

Suzuki Swift otrzymał dwie nagrody w kolejnej edycji szkockiego plebiscytu „Samochód Roku 2010”. Nowy Swift został wyróżniony w dwóch kategoriach: „Najlepsze małe auto” oraz „Bezpieczeństwo”.

Progi zwalniające – kto zapłaci za uszkodzenia samochodu?

Progi zwalniające są utrapieniem wielu kierowców, ponieważ nie tylko wymuszają zmniejszenie prędkości, ale mogą być przyczyną uszkodzenia zderzaka lub miski olejowej.

Jura Krakowsko – Częstochowska: Olsztyn

Jura Krakowsko-Częstochowska to ponad 100 kilometrowy łuk rozciągający się pomiędzy Krakowem a Częstochową. Jedną z pereł tej krainy geograficznej jest gmina Olsztyn – region interesujący pod względem krajoznawczym, przyrodniczym oraz historycznym.

Sokole Góry

Sokole Góry to Park Krajobrazowy znajdujący się obok Olsztyna w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Liczne formy wapienno skałkowe – będące wizytówką tej krainy geograficznej – są tłumnie odwiedzane zarówno przez grotołazów, jak i zwyczajnych turystów.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Ojców

Ruiny Zamku w Ojcowie to prawdziwa perła wśród zabytków Doliny Prądnika, która jest interesująca nie tylko pod względem przyrodniczym.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Pieskowej Skale

Przemierzając piesze szlaki Jury Krakowsko – Częstochowskiej wcześniej czy później znajdziemy się na terytorium Ojcowskiego Parku Krajobrazowego. Nie możemy wówczas przegapić stałej ekspozycji w znajdującym się wewnątrz muzeum, która przybliży nam charakter sztuki europejskiej poprzednich stuleci.

Galindia – osada ukryta w sercu Mazur

Mazury to nie tylko kurorty nad największymi jeziorami w kraju, przyportowe restauracje, puby, kluby czy dyskoteki. W tym atrakcyjnym turystycznie regionie znajduje się miejsce nieznane wielu turystom i którego próżno by szukać w przewodnikach turystycznych.

Honda Civic V: wymiana żarówek lamp przednich. Krok po kroku

Konieczność wymiany żarówki może nastąpić w każdej chwili. Warto wiedzieć jak wymienić żarówkę w przedniej lampie, tym bardziej, że nie wiąże się to tylko z wyjęciem i włożeniem żarówki. Oto jak wymienić żarówki lamp przednich w Hondzie Civic V-tej generacji.

Jak zapalić auto „na popych”?

Wielu kierowcom zdarza się konieczność odpalenia samochodu w ten sposób. Dzieje się tak głównie na skutek nieoczekiwanego rozładowania akumulatora, kiedy zmagazynowana w nim energia nie wystarcza, aby poruszyć rozrusznikiem. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak działa hamulec bębnowy i tarczowy?

Hamulce to jeden z najważniejszych układów naszego samochodu. Dzięki nim możemy bezpiecznie zatrzymać pojazd, więc podpowiadamy, jak działają dwa, stosowane w samochodach rodzaje hamulców.

Jak dbać o samochód typu kabriolet?

Jeżdżenie samochodem bez dachu w letnie, ciepłe wieczory to niewątpliwie wspaniała przyjemność, ale musimy też pamiętać, że jest to pojazd wyjątkowy i powinniśmy o niego dbać bardziej, niż o samochód tradycyjny. Podpowiadamy, jak to robić.

Jak jeździć po nierównościach?

Wielu fachowców powie…w ogóle nie jeździć, bo dziur jest tyle, że nie da się ich ominąć. Są jednak sposoby przejeżdżania przez nie bezpieczne dla naszego samochodu.

Dlaczego pedał hamulca „wciska się” do podłogi?

Jeżeli podczas hamowania zauważyłeś, że pedał jest „luźny” to znak, że jeden z obwodów hamulcowych może być nieszczelny lub układ jest zapowietrzony. Poniżej kilka potencjalnych przyczyn.

Na kierownicę, sprzęgło czy skrzynię biegów – jaką blokadę wybrać?

Zazwyczaj najlepsze rozwiązania są najdroższe. Dbając o bezpieczeństwo naszego samochodu czasami, więc bardziej opłaca się zamontować jedną droższą blokadę niż dwie tańsze.

Jak jeździć i nie zepsuć samochodu?

Trzymanie nogi na sprzęgle, jazda bez odpowiedniego ciśnienia i na rezerwie to najkrótsza droga do awarii naszego samochodu. Technika jazdy ma wpływ na żywotność pojazdu.

Jak wjeżdżać na krawężniki?

Oczywiście lepiej unikać wjeżdżania na krawężniki, ale jesteśmy do tego zmuszeni to powinniśmy zrobić tak, aby wytrzymało to zarówno nasze zawieszenie jak i opony i felgi.

Czym jest tzw. martwy punkt?

Jeżeli podczas zmiany pasa spowodowaliście stłuczkę, to pewnie jej przyczyną był tzw. „martwy punkt”. Choć wydaje się wam, że zrobiliście wszystko zgodnie z przepisami, prawo nie będzie po waszej stronie. "Martwy punkt" to prawdziwa pułapka na nieostrożnych kierowców.

Fotelik dla niemowlaka (0-13 kg), – na co zwrócić uwagę?

Dla dziecka od pierwszych dni życia, do chwili, gdy osiągnie wagę 13 kg przeznaczone są foteliki przenośne. W nim dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy, a fotelik montowany jest 3-punktowymi samochodowymi pasami bezpieczeństwa lub wpinany jest do bazy.

Dlaczego wysokie auta dachują częściej?

Dachowania są charakterystyczne dla pojazdów typu SUV, pickup i aut terenowych z powodu znajdującego się wysoko środka ciężkości.

Czy można zminimalizować ryzyko urazu podczas dachowania?

Nawet, jeśli w przyszłości wszystkie pojazdy będą wyposażone w ESP, wciąż będzie dochodziło do dachowań. I choć tylko 3% wszystkich kolizji kończy się dachowaniem to w przypadku śmiertelnych wypadków, aż 20% dochodzi na skutek dachowania .

Jak używać kobyłek?

Kobyłki to narzędzie, które przyda się każdemu samochodowemu majsterkowiczowi. Podpowiadamy, jak je wybrać i jak poprawnie z nich korzystać.

Opel Omega: wymiana żarników ksenonowych. Poradnik

Wypalone żarniki to zmora kierowców z ksenonami. Widoczność się pogarsza, co więcej cena nowego żarnika dobrej jakości to duży wydatek. Jednak wymiana żarnika w razie jego awarii i tak nas nie ominie. Oto jak przeprowadzić wymianę żarnika ksenonowego w Oplu Omedze.

Wygraj Volvo S60 z kartą paliwową

Na profilu Volvo Auto Polska na Facebooku znajduje się gra konkursowa, której zwycięzca dostanie na tydzień nowe Volvo S60 z kartą paliwową.

W jaki sposób ocenić przydatność przestrzeni bagażowej?

Tak naprawdę nie liczy się wyłącznie wielkość i kształt. Podczas oceny bagażnika zwracajmy uwagę również na sposób jego otwierania i możliwości powiększenia.

Jak wybrać słuchawkę Bluetooth?


Decydując się na zakup naszą uwagę powinniśmy skierować na te najmniejsze i najlżejsze. Komfort użytkowania zapewnią nam żelowe wkładki oraz elastyczne pałąki.

Jakie uprawnienia z zakresu ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej przysługują inwalidzie wojskowemu

Dokumentem potwierdzającym prawo do korzystania z ww. uprawnień, jest książka inwalidy wojskowego wystawiona przez organ rentowy.

REKLAMA