REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo, Ochrona zdrowia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Distronic

Distronic - system bezpieczeństwa stosowany w modelach Mercedesa.

ACC

ACC - Adaptive Cruise Control - System Kontroli Prędkości.

WHIPS

WHIPS - Whiplash Protection System - System Bezpieczeństwa Biernego.

WHIPS

WHIPS - Whiplash Protection System - System Bezpieczeństwa Biernego.

REKLAMA

IDIS

IDIS - Intelligent Driver Information System - System Inteligentnego Informowania Kierowcy

IDIS

IDIS - Intelligent Driver Information System - System Inteligentnego Informowania Kierowcy

BLIS

BLIS - Blind Spot Information System - system kontroli 'martwego pola'

BLIS

BLIS - Blind Spot Information System - system kontroli 'martwego pola'

REKLAMA

Badania profilaktyczne - pracownik powinien stosować się do wskazań lekarskich

Pracodawca ma obowiązek skierować kandydata do pracy na badania wstępne. Dopuszczenie do pracy nowego pracownika bez przeprowadzenia obowiązkowych badań może kosztować pracodawcę nawet 30 tys. zł kary. Z kolei pracownik powinien stosować się do wskazań lekarskich - w przeciwnym razie może stracić pracę.

Nowe możliwości przekształcenia szpitali w spółki kapitałowe

Sejm 18 marca 2011 r. przyjął ustawę o działalności leczniczej. Ustawa, jeżeli wejdzie w życie, doprowadzi do gruntownej reformy w systemie ochrony zdrowia w zakresie funkcjonowania podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych. Najistotniejsze zmiany obejmą samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, które w dominującej liczbie podlegają województwom, powiatom i gminom.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Nigerii?

Poznajmy najważniejsze przepisy drogowe, obowiązujące w Nigerii. Na drodze czeka na nas wiele niebezpieczeństw, podobnie jak w innych afrykańskich krajach – np. słabe oświetlenie dróg, niebezpiecznie jeżdżący kierowcy oraz pospolita przestępczość.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Tanzanii?

Tanzania obejmuje cześć kontynentalną oraz wyspa Mafia i Zanzibar. Całe terytorium kraju można przemierzać na podstawie jednej wizy. Jazda samochodem bywa niebezpieczna, szczególnie w nocy – ze względu na słabe oświetlenie dróg i nierozważną jazdę kierowców.

Jakie przepisy obowiązują w Demokratycznej Republice Konga?

Kongo jest krajem, w którym panuje chaos na drogach a do tego drogi wypełnione są przez przestarzałe pojazdy z nieprzestrzegającymi przepisów kierowcami. Jeżeli będziemy przekraczać granicę z Ruandą lub Burundi to możemy mieć problemy z wjazdem na terytorium Demokratycznej Republiki Konga.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Etiopii?

Wypożyczenie samochodu w Etiopii wiąże się faktem, że planując dłuższe ekspedycje poza stolicę będziemy musieli wynająć samochód z kierowcą. Żadna agencja nie udostępni nam wozu samodzielnie, ponieważ moglibyśmy utonąć w gąszczu niezrozumiałych przepisów i słabo oznakowanych dróg.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Botswanie?

Botswana to kraj, w którym wiele dróg jest uszkodzonych przez ulewne deszcze, szczególnie podczas spory deszczowej. Nieznajomość lokalnych zwyczajów drogowych może skończyć się tragicznie, dlatego przed wycieczką do Botswany radzimy zapoznanie się z najważniejszymi paragrafami kodeksu drogowego.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mali?

Podróżujący po Mali samochodem muszą przygotować się na ekstremalne warunki drogowe. Asfaltowe drogi poprowadzone są tylko z największych miast.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Somalii?

Podróże po Somalii zaliczają się do najbardziej niebezpiecznych na czarnym lądzie, bowiem panuje tam niestabilna sytuacja polityczna od kilkunastu lat. Jednak będąc w tym kraju warto poznać najważniejsze regulacje i przepisy drogowe, aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo na drodze.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Madagaskarze?

Madagaskar jest wyspą położoną u brzegów Afryki. Jest częstym obiektem wycieczek turystycznych. Zapoznajmy się z najbardziej podstawowymi przepisami drogowymi oraz zwyczajami kierowców, które być może zachęcą nas do podróży samochodem po tym pięknym regionie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Czadzie?

Przyjrzyjmy się przepisom drogowym tego osobliwego, afrykańskiego kraju, który nie jest najczęstszym obiektem wycieczek turystycznych. Znajdujące się w nim liczne zabytki i zapierające dech w piersiach wytwory krajobrazu, sprawią, że pobyt w Czadzie stanie się dla nas niezapomnianym przeżyciem.

Jakie przepisy obowiązują w Birmie?

Birma inaczej Myanmar to azjatycki kraj, który z racji panującego tam reżimu, nie jest zbyt otwarty na turystów. Przedstawiamy najważniejsze regulacje i przepisy drogowe Birmy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Urugwaju?

Aby wypożyczyć samochód w Urugwaju nie jest konieczne posiadanie międzynarodowego prawa jazdy, co jest na pewno dużym ułatwieniem formalnym. Przemierzając kolejne zakątki tego kraju zobaczymy, że największym problemem Urugwaju jest dominacja dróg jednokierunkowych, co jest dużym utrudnieniem dla kierowcy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Senegalu?

Aby podróżować po Senegalu należy przede wszystkim wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. Podczas eksploracji tego kraju musimy posiadać zestaw niezbędnych dokumentów – w przeciwnym razie zostaniemy obdarowani wysokimi mandatami przez lokalne organy ścigania.

Przepisy drogowe w Luksemburgu

Podróż po krajach Beneluksu jest dużo bardziej zbliżona w kwestii prawa drogowego do polskiej specyfiki, w stosunku do sytuacji np. w krajach arabskich. Poznajmy szczegółowe regulacje dotyczące kodeksu drogowego i zwyczajów kierowców obowiązujących w Wielkim Księstwie Luksemburga.

Dlaczego zimowe opony nie nadają się do jazdy latem?

Zimowe opony trzeba zastąpić letnimi wtedy, kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 7 stopni. Dlaczego wymiana jest konieczna?

Jaką odległość należy zachować od poprzedzającego pojazdu?

Jaka odległość od poprzedzającego nas samochodu jest bezpieczna w razie jego nagłego zahamowania? Odległość bezpieczna to taka, która pozwala nam zareagować na nagłe zachowanie kierowcy w poprzedzającym nas aucie i jednocześnie nie jest zbyt duża żeby nie spowalniać ruchu.

Jak powinna wyglądać jazda drogami gruntowymi w trudnych warunkach atmosferycznych?

Do trudnych warunków atmosferycznych, spotykanych na drogach zalicza się przede wszystkim mgły i śnieżyce, ulewy i gradobicie. Są one uciążliwe nawet podczas jazdy normalnymi drogami, za to na drogach terenowych, gruntowych i na bezdrożach mogą być skrajnie niebezpieczne.

Jakie przepisy obowiązują w Wenezueli?

Jest to doskonały kraj do podróży samochodem, głównie za sprawą świetniej siatki dróg i autostrad. Wypożyczenie samochodu jest dosyć opłacalne, dlatego warto się zdecydować na taką formę zwiedzania tej części Południowej Ameryki.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Boliwii ?

Boliwia to kraj Ameryki Południowej, w którym znajduje się kilka najniebezpieczniejszych dróg na świecie. Jednak drogi główne i autostrady są przystosowane do szybkiej jazdy i poruszanie się po nich jest świetną receptą na zwiedzanie tej geograficznej perły.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Ekwadorze?

Ekwador to górzyste tereny Andów, które dają niestworzone możliwości dla off-roadowego szaleństwa. Dla wolących mniej ekstremalne przejażdżki zostaje wypożyczenie zwykłego samochodu, którym będziemy mogli się poruszać po tym kraju. Najwięcej wypożyczalni zlokalizowanych jest przy międzynarodowych lotniskach i hotelach.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Peru?

Peru to państwo, w którym dominują relikty kultur prekolumbijskich. Jednym z nich jest znane na całym świecie Machu Picchu. Podróżowanie po Peru nie musi być niebezpieczne, jeżeli zapoznamy się z warunkami drogowymi i przyswoimy podstawowe przepisy drogowe.

Jak stworzyć bezpieczny dom dla dziecka?

Wraz z przyjściem na świat dziecka będziemy musieli stworzyć bezpieczny dla niego dom. Co zrobić by maluch wychowywał się w bezpiecznym dla siebie domu? Jakie elementy trzeba uwzględnić by stworzyć bezpieczny dom dla naszego dziecka?

Technika jazdy samochodem z napędem na przód, na tył oraz 4x4

Większość współcześnie produkowanych samochodów ma napęd na przednie koła. Dlaczego? Jakie są wady i zalety różnych układów napędowych oraz jakie mamy róznice w prowadzeniu aut? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Jak pokonać zakręt samochodem z napędem na przednie koła oraz z napędem na tylne koła?

Bezpieczne pokonywanie zakrętów, szczególnie zimą wymaga poznania technik pokonywania zakrętów. Technika ta samochodem z napędem na przód wygląda inaczej niż samochodem z napędem na koła tylne. Warto poćwiczyć wchodzenie w zakręt aby jeździć bezpieczniej.

Czy można oszukać policyjny alkomat?

Policyjne alkomaty to nie zabawki, jakie można kupić w internecie. Guma do żucia czy płyn do płukania ust nie zmylą takiego testera. Jeśli zatem kogoś nie przekonuje argument bezpieczeństwa, może przekona go fakt nieuniknionej kary za jazdę na gazie...

Chevrolet Volt przeszedł testy zderzeniowe

Chevrolet Volt, czyli samochód elektryczny o rozszerzonym zasięgu przeszedł właśnie testy zderzeniowe amerykańskiej organizacji IIHS. Jakie uzyskał wyniki?

Jak zachować się podczas kontroli policyjnej?

Policyjne kontrole na drodze nie należą do przyjemnych zdarzeń. Policja najczęściej zatrzymuje pojazdy z jakiegoś powodu, którym zwykle jest wykroczenie lub podejrzane zachowanie. Do rzadkości należą kontrole profilaktyczne, prowadzone przez policjantów dla wykrycia np, nietrzeźwych w okolicy przydrożnych pijalni alkoholu.

Jak omijać w różnych sytuacjach przeszkody nieruchome?

Tylko z pozoru omijanie przeszkód nieruchomych jest manewrem prostym i łatwym. W niektórych przypadkach może być on bardzo niebezpieczny.

Jak się ratować w awaryjnych sytuacjach?

W ruchu drogowym istnieje wiele niebezpiecznych sytuacji. Trudno przewidzieć wszystkie. Niektóre z nich są typowe, dzięki czemu można się przygotować wcześniej do przedsięwzięcia odpowiednich kroków, aby się uratować z opresji.

Jak jechać w śnieżycy?

Jazda podczas śnieżycy jest tak niesłychanie trudna, że decydować się na nią mogą jedynie doświadczeni kierowcy i to w sytuacji, gdy nie jest możliwe oczekiwanie, aż opad się zakończy. Jest trudniejsza, niż podczas mgły.

Jak jechać w czasie ulewy?

Jazda podczas deszczu nie należy do łatwych. Ale o wiele trudniejsza jest jazda w trakcie ulewy, gdy widoczność spada do kilkudziesięciu metrów i wycieraczki nie nadążają z oczyszczaniem szyby z wody.

Jak jechać przy silnym wietrze?

Silne podmuchy wiatru przyczyniły się do wielu groźnych, często śmiertelnych wypadków. Boczny wiatr potrafi zepchnąć auto z drogi do rowu albo je przewrócić. Może także zmienić wbrew woli kierowcy tor jazdy jego pojazdu tak, że znajdzie się on na drodze innych samochodów, w tym nadjeżdżających z przeciwka.

Jakie przepisy obowiązują w Chile ?

W Chile – państwie Ameryki Łacińskiej, żąda się posiadania od kierowców międzynarodowego prawa jazdy. Zatłoczone i zakorkowane ulice Santiago stanowią przeciwwagę dla autostrad krajowych oraz głównej autostrady panamerykańskiej.

Jakie przepisy obowiązują w Argentynie?

Argentyna posiada dwa rodzaje dróg: krajowe oraz lokalne, a także płatne autostrady, łączące najważniejsze ośrodki kraju. Buenos Aires to piękne miasto z licznymi atrakcjami, od którego powinniśmy zacząć zwiedzanie Argentyny.

Tragiczny bilans świątecznego weekendu

Na drogach w czasie świąt zginęło 35 osób, a 468 zostało rannych. Wypadków było 379, a pijanych kierowców od piątku do poniedziałku policjanci zatrzymali aż 1876.

Po czym poznasz agresywnego kierowcę?

Masz spersonalizowaną tablicę, zmodyfikowany wydech lub oklejone auto? Prawopodobnie jesteś agresywnym kierowcą.

Technika prowadzenia auta przy silnym wietrze

Silne podmuchy wiatru przyczyniły się do wielu groźnych, często śmiertelnych wypadków. Boczny wiatr potrafi zepchnąć auto z drogi do rowu albo je przewrócić. Może także zmienić wbrew woli kierowcy tor jazdy jego pojazdu tak, że znajdzie się on na drodze innych samochodów, w tym nadjeżdżających z przeciwka.

Jak nie dać się wmanewrować w niebezpieczną sytuację na drodze?

Wśród kierowców trafiają się tacy, którzy najczęściej świadomie doprowadzają do groźnych sytuacji, z którymi użytkownicy drogi o niewielkim stażu za kierownicą nie potrafią sobie radzić. Dochodzi wówczas do groźnych wypadków, a ci, którzy się do nich przyczynili, pozostają bezkarni.

Jak bezpiecznie wykryć śliską nawierzchnię?

Dostatecznie wczesne wykrycie śliskości nawierzchni drogi jest niesłychanie ważne z punktu widzenie bezpieczeństwa jazdy, bowiem pozwala na dostosowanie prędkości do sytuacji oraz przygotowanie się na konieczność ewentualnego wyprowadzanie samochodu z poślizgu.

Jak bezpiecznie cofać?

Cofanie należy do bardzo trudnych manewrów, głownie z uwagi na bardzo ograniczoną widoczność, nie pozwalającą na pełne kontrolowanie sytuacji za cofającym pojazdem.

Jak walczyć ze snem podczas jazdy?

Sen za kierownicą jest jednym z największych i najbardziej podstępnych wrogów każdego bez wyjątku kierowcy. Może przyjść nagle, niespodziewanie, często wyłączając tylko częściowo świadomość kierowcy, który cały czas jest przekonany, że w pełni panuje nad swoim pojazdem.

REKLAMA