REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo, Ochrona zdrowia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w wakacje?

Zbliżają się wakacje - okres wyjazdów na kolonie i obozy. Bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem. Jak o to bezpieczeństwo zadbać? Jakie są prawa rodziców? Czego rodzice mogą wymagać od organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży?

Ustawa o restytucji dóbr kultury podpisana

Ustawa o restytucji dóbr kultury podpisana przez Prezydenta. Bezprawnie utracone dobra kultury będą łatwiejsze do odzyskania.

Co oznaczają skróty nowoczesnych systemów w Lexusie?

Rozwój technologii w motoryzacji skutkuje wprowadzaniem do użytku różnego rodzaju systemy których skróty nie jest łatwo rozszyfrować. Bo, kto z nas bez problemu odgadnie co oznaczają nazwy AVS, DRS, LDH, LKA, czy VGRS...?

Nowelizacja ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej w 2017 r.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej wprowadzi procedurę stosowania niestandardowych terapii w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. Zgodnie z nowymi przepisami antykoncepcja hormonalna będzie dostępna tylko na receptę.

REKLAMA

Prezydent chce wprowadzić ograniczenia w korzystaniu z solarium

Prezydent RP Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Przewiduje on m.in. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia.

Kary za nieszczepienie dzieci

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce poddanie się szczepieniom ochronnym jest obowiązkowe. Należy pamiętać, że zakład opieki zdrowotnej w przypadku gdy rodzic odmówi szczepienia ma obowiązek powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną.

Dentyści wrócą do szkół

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad przywróceniem opieki dentystycznej w szkołach. Gabinety stomatologiczne musiały zniknąć ze szkół przez zarządzenie NFZ z 2009 roku. W zarządzeniu tym NFZ postawił wymóg posiadania w szkolnym gabinecie dentystycznym aparatu rentgenowskiego oraz oddzielnej łazienki. Gabinety nie były w stanie tych wymogów spełnić. Ministerstwo Zdrowie planuje przywrócenie gabinetów stomatologicznych do szkół. Aktualnie resort pracuje nad projektem ustawy.

Walki z dopalaczami ciąg dalszy

Sklepy z dopalaczami są sporym problemem. Miasta nadal z nimi walczą. Największą kreatywnością wykazali się prawnicy w Łodzi, którzy postanowili zaatakować sprzedawców pozwami o immisję. Łódzcy prawnicy powołują się m.in. na spadek wartości sąsiadujących nieruchomości.

REKLAMA

Czy hakerzy zagrażają naszym samochodom?

Producenci samochodów w Europie przeznaczają rocznie na innowacje ponad 44 miliardy euro. Firmy z branży motoryzacji planują swój strategiczny wzrost i rozwój, stawiając na nowe technologie związane z inteligentnymi i autonomicznymi pojazdami. Czy w takim razie hakerzy stanowią realne zagrożenie dla motoryzacji?

Zmiany w procedurach działania ratowników górniczych 2017 r.

Organizacja pracy oraz bezpieczeństwo w górnictwie ulegną zmianie. Jeden z członków zastępu ratowniczego ma być ratownikiem medycznym. Istotną zmianą jest także to, że wszyscy ratownicy będą wyposażeni w sygnalizatory optyczne oraz akustyczne.

Jaki kolor stroju dla motocyklisty jest najbezpieczniejszy?

Kluczową kwestią podczas wyboru stroju dla motocyklisty nie jest design, ale bezpieczeństwo, jakie taki strój zapewnia. I w tym przypadku istotny jest również kolor. Jaki kolor stroju dla motocyklisty jest najbezpieczniejszy?

Szczegółowe kryteria kwalifikacji do poszczególnych poziomów sieci szpitali

Znane są szczegółowe kryteria kwalifikacji do poszczególnych poziomów tzw. sieci szpitali. Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia określającego m.in. szczegółowe kryteria kwalifikacji do poszczególnych poziomów tzw. sieci szpitali.

Projekt rozporządzenia określającego kryteria kwalifikacji do sieci szpitali

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia określającego kryteria kwalifikacji do sieci szpitali. Zgodnie z założeniami akt prawny ma wejść w życie w dniu ogłoszenia.

Podsumowanie majówki na drogach w 2017 r.

Na polskich drogach podczas majowego długiego weekendu doszło do 356 wypadków, w których zginęło 30 osób a 477 zostało rannych.

Refundacja soczewek kontaktowych przez pracodawcę

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom soczewek kontaktowych, jeżeli zleci to lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne. Tak samo jak w przypadku okularów korygujących wzrok, kwestie związane z refundacją soczewek kontaktowych powinny zostać uregulowane w regulaminie pracy.

Sprzeciw pracodawców wobec zmian wprowadzonych przez Senat w ustawie Prawo farmaceutyczne

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, Komisja ds. Rynku Aptecznego Business Centre Club oraz Konfederacja Lewiatan, stanowczo sprzeciwiają się zmianom, które wprowadził Senat w poselskim projekcie zmiany ustawy – Prawo farmaceutyczne. Chodzi o przywrócenie przez Senat zasady „aptek dla aptekarzy" co zdaniem pracodawców znacząco ograniczy swobodę prowadzenia działalności gospodarczej oraz konkurencje na rynku.

Wykaz leków refundowanych – zmiany od 1 maja 2017 r.

W dniu 1 maja 2017 r. weszły w życie zmiany w wykazie leków refundowanych. Sprawdź jakie nowości przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Papierowe zwolnienia lekarskie w obiegu aż do połowy 2018 r.

Papierowe zwolnienia lekarskie miały zniknąć z końcem roku 2017. Sejm zdecydował jednak, że papierowe zwolnienie lekarz będzie mógł wystawić aż do połowy 2018 r.

Pracownicy samorządów mają za małą wiedzę o cyberbezpieczeństwie

Mała wiedza pracowników samorządów na temat cyberbezpieczeństwa wynika z braku szkoleń. Samorządu nie mają na nie pieniędzy.

Ustawa transplantacyjna dostosowana do wymogów UE

W ustawie transplantacyjnej ujednolicone zostały wymogi bezpieczeństwa, jak również jakości dla tkanek i komórek sprowadzanych z krajów należących do UE i spoza niej.

Gdzie w Polsce zachodzi największe ryzyko wypadku?

Więcej wypadków drogowych zdarza się podczas dobrej pogody niż podczas złej. Ale, gdzie w Polsce ryzyko wystąpienia wypadku drogowego jest największe? Okazuje się, ze wcale nie jest to województwo Mazowieckie.

Jak się zachować w przypadku rozerwania opony?

Nagłe rozerwanie opony podczas jazdy zdarza się stosunkowo rzadko, niemniej warto być przygotowanym na taką ewentualność. Jak się w takim przypadku zachować?

Jak uzyskać pozwolenie na broń?

Pozwolenie na broń może zostać wydane jedynie w ściśle określonych przypadkach. Jest ono wydawane przez właściwego miejscowo Komendanta Wojewódzkiego Policji w formie decyzji administracyjnej.

Zgromadzenia - czym są i jak należy je zgłaszać

Kwestie związane ze zgromadzeniami zostały uregulowane w ustawie Prawo o zgromadzeniach (dalej: p.o.z.). Przepisy tej ustawy wyodrębniają trzy rodzaje zgromadzeń oraz określają procedurę zgłaszania zamiaru organizacji zgromadzenia.

Sieć szpitali 2017 r.

1 października 2017 r. w życie wchodzi ustawa wprowadzająca system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieci szpitali. Głównym założeniem tej ustawy jest zmiana systemu finansowania szpitali. Ma to spowodować skrócenie kolejek do lekarzy specjalistów a także uelastycznienie zarządzania szpitalem oraz optymalizacja kosztów. Zmiany te budzą bardzo duży sprzeciw, również w środowiskach szpitalnych.

Czy będą zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej?

Projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej przewiduje m.in. zakaz sprzedaży pigułki "dzień po" bez recepty. Co się dzieje z tym projektem? Kiedy kontrowersyjne przepisy wejdą w życie?

Zmiany w procedurze stwierdzania zgonu 2017 r.

Zmieniły się przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Wprowadzono do niej przepisy dotyczące procedury stwierdzania zgonu.

Wiosna – najniebezpieczniejsza pora roku dla kierowców?

Rozpoczęła się wiosna, pogoda się poprawiła. Takie warunki wydają się idealne do dobrej, bezpiecznej jazdy samochodem. Jednak wiosną polscy kierowcy powodują więcej wypadków.

Zmiany w ochronie zdrowia - szkolenia specjalizacyjne 2017 r.

Zmieniły się zasady uzyskiwania tytułu specjalisty w niektórych dziedzinach ochrony zdrowia. Zmiany obejmują m.in. neurologopedię, psychologię kliniczną oraz fizykę medyczną.

NIK skontrolował monitoring wizyjny w szkołach

Jak wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli monitoring wizyjny w szkołach zdecydowanie poprawia poczucie bezpieczeństwa, zarówno uczniów, jak i pracowników szkoły.

Najczęstsze przewinienia kierowców

Badania dowodzą, że 8 na 10 kierowców wciąż prowadzi samochód mimo bardo dużego zmęczenia. Przerażające? Owszem, a to tylko jedno z wielu naszych przewinień.

Plan dla Chorób Rzadkich 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia podjęło działania na rzecz osób z chorobami rzadkimi. Zmienić się mają m.in. przepisy ustawy o refundacji.

Lista leków refundowanych rozszerzona

Ministerstwo Zdrowia informuje, że na liście leków refundowanych pojawi się więcej pozycji. Lista ta ma obowiązywać od 1 marca 2017 r.

Zmiany w wykazie leków refundowanych 2017 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 marca 2017 r.

Połączenie ZUS i NFZ - opinia pracodawców

Pracodawcy RP popierają propozycję, wysuniętą przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, aby połączyć funkcje ZUS i NFZ. Ich zdaniem obecny system powoduje wiele nieracjonalnych wydatków i wpływa na wzrost kosztów funkcjonowania całego systemu.

Ratunkowy dostęp do technologii lekowych - zmiany w służbie zdrowia

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw został przyjęty przez rząd. W projekcie doprecyzowany został m.in. wykaz świadczeń gwarantowanych.

Kolizja z pieszym przy prędkości 60 km/h

Czy pieszy ma szanse przeżycia po kolizji z samochodem jadącym 60 km/h? Nawet przy tak, wydawałoby się niewielkiej prędkości szanse przeżycia pieszego są nikłe.

Odszkodowanie za smog - można wnosić pozwy

Za smog można dostać odszkodowanie. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest bardzo wysokie, zagraża zdrowiu. Polacy mogą więc masowo wnosić pozwy do sądów o odszkodowanie. Jak to zrobić? Czy Skarb Państwa poniesie straty przez smog?

Czy będą zmiany w pakiecie onkologicznym?

Pakiet onkologiczny ma zostać uproszczony. Uproszczenia mają na celu skrócenie czasu leczenia nowotworów złośliwych. Tym razem dotyczyć mają zakresu informacji zapisywanych w karcie diagnostyki i leczenia onkologicznego.

E-zdrowie - technologie w opiece zdrowotnej

Ochrona wrażliwych danych, szybkie przesyłanie danych za pośrednictwem sieci szybkiego internetu 5G to tylko niektóre rozwiązania w obszarze ochrony zdrowia nad którymi pracuje UE.

Nie wszystkie szpitale będą mogły zawrzeć umowę z NFZ

Zgodnie z przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia projektem założeń do ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta szpitale będą musiały uzyskać autoryzację. Co to oznacza? Czy nie wszystkie szpitale będą mogły zawrzeć umowę z NFZ?

Które sprawozdania administrator bezpieczeństwa informacji ma obowiązek przesyłać do GIODO?

Administratorzy bezpieczeństwa informacji powinni przesyłać do GIODO wyłącznie sprawozdania ze sprawdzeń realizowanych na jego wniosek.

Urząd Zdrowia Publicznego rozpocznie działalność już w 2018 r.

Powołanie Urzędu Zdrowia Publicznego to tylko jedna ze zmian planowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Resort planuje m.in. zbudowanie sprawnego systemu zarządzania służbą zdrowia.

Ile na zdrowie wydaje Polska?

To USA wydaje na świecie najwięcej na zdrowie. Jest to ponad 17% PKB. Dla porównania Polska 6,35% PKB.

Czy leki przeciwbólowe zostaną wycofane ze sklepów?

Zmienić się mają zasady sprzedaży leków. Rynek farmaceutyczny czeka wiele zmian. Czy w sklepie ogólnodostępnym nadal będzie można kupić leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe?

Projekt ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej (POZ)

Od 1 lipca 2017 r. ma wejść w życie większość przepisów ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej, której projekt przygotował minister zdrowia. Obecnie projekt ten przechodzi konsultacje publiczne.

Polski transport otrzyma wsparcie ponad 700 mln

Usprawnienie ratownictwa w transporcie kolejowym i działania edukacyjne na rzecz niechronionych uczestników ruchu drogowego to tylko dwa z pięciu projektów, które zostaną dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko.

Modernizacja służb mundurowych do 2020 r.

Prezydent RP podpisał ustawę ustanawiającą program modernizacji służb mundurowych. Do końca 2020 roku do policji, Straży Granicznej, PSP i BOR trafi 9,1 mld zł.

Medyczne wykorzystanie marihuany - minister zdrowia szykuje przepisy

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas poinformował PAP, że trwają prace nad umożliwieniem legalnego stosowania w leczeniu pacjentów preparatów zawierających marihuanę. W początkowej fazie lekarze mogliby przepisywać jedynie zagraniczne preparaty, bo polski przemysł farmaceutyczny nie ma jeszcze takiej oferty.

Nowe zasady nadawania tytułu specjalisty w niektórych dziedzinach ochrony zdrowia od 1 marca 2017 r.

W dniu 6 grudnia 2016 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o uzyskiwaniu tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia. Chodzi m.in. o specjalistów w dziedzinach fizjoterapii, inżynierii medycznej, neurologopedii, psychologii klinicznej, epidemiologii. Ustawa nie dotyczy lekarzy, dentystów, pielęgniarek, czy położnych, bo te zawody mają odrębne regulacje prawne. Ustawa ta ma wejść w życie 1 marca 2017 roku, chociaż już od lipca 2016 r. nie ma podstawy prawnej do nabywania tytułów specjalistów w tych dziedzinach.

REKLAMA