REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak jechać po bardzo śliskiej nawierzchni, np. po jezdni pokrytej lodem?


Co robić, gdy drogę pokrywa gładki lód lub cienka warstwa gliniastego błota albo, co gorsza, lód poryty warstwą świeżego, sypkiego śniegu.

Jak jechać podczas śnieżycy?


Padający śnieg, zwłaszcza intensywnie, należy obok mgły, do najmniej pożądanych przez kierowców zjawisk meteorologicznych.

Jakie są obowiązki uczestników wypadku?

Podstawowym obowiązkiem uczestników jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu wypadku. O stłuczce nie trzeba zawiadamiać policji, jednak o wypadku zawsze.

Jak dbać o bezpieczeństwo podczas jazdy we mgle nocą?

Aby dojechać do celu, trzeba zadbać o bezpieczeństwo. Nie tylko sama technika jazdy jest ważna, ale też umiejętność przewidywania czyhających niebezpieczeństw.

REKLAMA

Jak jeździć we mgle nocą?

Nocna jazda we mgle to przerażające doświadczenie. Poniższe wskazówki pomogą przewidzieć i zapobiec większości niebezpieczeństw, jakie jej towarzyszą.

Jak jeździć we mgle?

Mgła, a zwłaszcza mgła połączona z deszczem to jedno z najbardziej nieprzyjemnych zjawisk, jakie mogą spotkać kierowców. Jazda podczas mgły jest jak jazda z zawiązanymi oczami.

Jakie części, narzędzia i akcesoria warto mieć w trasie?

Nie ma części i podzespołów samochodowych o nieograniczonej trwałości. Każdy element wcześniej czy później może się zużyć lub ulec awarii. Oto lista narzędzi, części i akcesoriów, które warto mieć w zapasie podczas podróży w trasie.

Jak jechać w wiejskim terenie zabudowanym i na co zwracać uwagę?

Wieś rządzi się swoimi prawami. Nie zawsze są one zgodne z obowiązującymi przepisami. Najbardziej widać to na styku wiejskiej obyczajowości z ruchem samochodów na przebiegającej przez wieś drodze.

REKLAMA

Jak hamować na śliskiej drodze?


Umiejętność jazdy i hamowania na śliskiej nawierzchni to najwyższy stopień wtajemniczenia w zawodzie kierowcy. Wiele wypadków na drogach jest wynikiem jej nie opanowania.

Jak korzystać ze świateł przeciwmgłowych?

Możliwość korzystania ze świateł przeciwmgłowych jest ograniczona. Wolno je używać jedynie w warunkach ograniczonej widoczności, przy czym tylne czerwone może być używane jedynie, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów.

Jak i kiedy korzystać z kierunkowskazów?

Kierunkowskazy w samochodzie są jednym z najważniejszych urządzeń sygnalizacyjnych, a ich wpływ na bezpieczeństwo jest niemal tak istotny, jak sprawnie działających reflektorów i świateł „stop”.

Co warto zwiedzić na Półwyspie Helskim?

Półwysep Helski to niewątpliwie jedno z ciekawszych miejsc w Polsce chociażby ze względu na swoje położenie. Z jednej strony równomiernie uderzające o brzeg fale Bałtyku, z drugiej spokojne wody zatoki Puckiej tworzą niezwykły klimat tego miejsca.

Jak GPS ułatwia nam podróżowanie?

Zestawy do nawigacji GPS stały się ostatnio jednym z najpopularniejszych gadżetów - i trudno się dziwić, bo urządzenia te znacznie ułatwiają podróżowanie. Mało kto wie jednak, że technologia ta powstała ponad 30 lat temu. Początkowo dostęp do niej miała wyłącznie amerykańska armia, ale dziś z GPS korzystają już prawie wszyscy…

Jak korzystać z GPS poza samochodem?

Czy można korzystać z GPS-a wybierając się na wycieczkę rowerową, rejs po Mazurach lub morski czy też na pieszą wędrówkę? I czy można użyć tego samego urządzenia, a którego korzystamy w samochodach?

88 mln zł na przebudowę ulicy w Białymstoku


Ministerstwo Rozwoju Regionalnego poinformowało, że miasto Białystok i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisały umowę w sprawie przedłużenia ulicy Piastowskiej w Białymstoku.

Jak zaplanować wycieczkę do Świnoujścia?

Większość z nas nad morze jeździ po to, by leżeć na plaży i raczyć się świeżymi rybkami w okolicznych smażalniach. Tymczasem zwykle miasteczka nadmorskie mają do zaoferowania turystom wiele więcej niż tylko piasek i wodę. Jednym z takich pełnych atrakcji miast jest Świnoujście.

Czy wiesz jak zapobiec parowaniu szyb?

Zaparowane szyby w wilgotne dni to zmora każdego kierowcy. Jak sobie z tym poradzić? Sposobów jest kilka a oto one.

Jakie miejscowe zwyczaje trzeba znać przed podróżą do Tajlandii?

Tajlandia przyciąga każdego roku miliony turystów. Tutejsze piękne krajobrazy oraz wspaniałą stolicę kraju, Bangkok, chcą zobaczyć liczni zagraniczni przybysze, głównie z zachodu. Tymczasem tutejsza kultura od zachodniej różni się znacznie.

Jak zaplanować wycieczkę do Hajnówki?

O Hajnówce mówi się, że jest bramą do Puszczy Białowiejskiej. Położone tuż przy polsko-białoruskiej granicy miasto liczące sobie nieco ponad 20 tysięcy mieszkańców jest jednym z popularniejszych punktów na turystycznej mapie Podlasia.

Czy wiesz jak ma wyglądać prawidłowa pozycja za kierownicą?

Większość kierowców wsiada w samochód i jedzie byle jak. Niektórzy nawet są tacy dobrzy, że nie zapinają pasów. Ale jak naprawdę powinna wyglądać prawidłowa pozycja za kierownicą.

Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Francji?

Wycieczka do Francji to nie jest wyprawa na drugi koniec świata. Mimo tak niewielkiej odległości, jaka dzieli Polskę od kraju wina i żabich udek, różnice kulturowe i nie tylko, na jakie natknie się tu Polak, mogą być spore.

Jak zaplanować wycieczkę do Kruszwicy?

Przedstawiamy jedną ze starszych miejscowości w Polsce. Leżąca na starożytnym bursztynowym szlaku Kruszwica zachwyca historią, zadziwia legendami i klimatem minionych wieków, którym wręcz nasączone są mury tutejszych zabudowań.

Co należy wiedzieć przed wyjazdem do Hiszpanii?

Planujesz urlop w Barcelonie? A może marzysz o słonecznej Andaluzji lub królewskim Madrycie? W takim razie najpierw przeczytaj ten tekst, by poznać kilka przydatnych wskazówek dla turystów odwiedzających Hiszpanię.

Jak zaplanować wycieczkę po Brodnicy i okolicach?

Oto miejsce dla fanów aktywnego wypoczynku i jednocześnie dla tych, którzy lubią zwiedzanie zabytków, ruin i muzeów. Nie masz pomysłu na weekend na łonie natury? A może szukasz dobrych łowisk na urlopowe wędkowanie? Brodnica oraz tereny Pojezierza Brodnickiego mogą być tym, czego szukasz.

Jak zaplanować wycieczkę do Sandomierza?

O mieście tym głośno było niedawno z powodu powodzi, która mocno dała się tu we znaki. O Sandomierzu słyszeli też fani jednego z polskich seriali, którego twórcom za plan zdjęciowy służą tutejsze skwery, parki i ulice. Czego o tym mieście nie wiemy? Co warto w nim zobaczyć?

Jak zaplanować wycieczkę do Łańcuta?

Kolejne miasteczko, które w umyśle przeciętnego Polaka nie budzi większych skojarzeń. Tymczasem także tu, w rodzinnym mieście byłego ministra sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalskiego, są miejsca które powodują, że do Łańcuta zajrzeć.

Jak podróżować z kilkorgiem dzieci?

Samochodowa podroż z jednym dzieckiem jest nie lada wyzwaniem, a co dopiero, gdy przewozimy ich kilkoro. Warto skorzystać kilku praktycznych rad tak by przejażdżka autem nie zamieniła się w koszmar.

Jak pakować bagaże, gdy podróżujemy z dziećmi?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego, o ile to możliwe, ograniczyć ilość przewożonych kabinie pasażerskiej przedmiotów. Podpowiadamy, jak pakować bagaże jadąc z dziećmi.

ISOFIX: co to jest?

ISOFIX to system mocowania fotelików dziecięcych w samochodzie. Skrót pochodzi od angielskich słów International Organisation for Standardisation - ISO Fixture.

Czy warto kupować dodatkowe lusterko do obserwacji dziecka?

Prowadzenie samochodu nie należy do najłatwiejszych czynności, trzeba nie tylko kontrolować to, co się dzieje wokół nas na drodze, ale również szybko reagować. Zwłaszcza gdy jedzie z nami dziecko.

Jak zapinać pasy bezpieczeństwa w ciąży?

Złe samopoczucie w ciąży nie zwalnia kobiety od dbania o bezpieczeństwo swoje i dziecka. Bardzo ważne jest by w sposób prawidłowy zapinać pasy bezpieczeństwa lub też używać specjalnych adapterów.

Jak podróżować ze starszym dzieckiem?

„Małe dziecko mały problem, duże dziecko duży problem.“ Niestety to zdanie odnosi się także do podróży autem z naszą pociechą. Starszak jest dużo bardziej wymagającym pasażerem od niemowlaka.

Jak ustalić kto ma pierwszeństwo?

Sprawę pierwszeństwa przejazdu regulują obowiązujące przepisy. Mimo to często dochodzi do kolizji i wypadków, a potem do ostrych dyskusji, kto w danej sytuacji miał pierwszeństwo, a kto je wymusił.

Jak przeprowadzić manewr mijania nocą?

Manewrowi mijania towarzyszy bardzo ograniczona widoczność, pogorszona jeszcze przez efekt oślepiania światłami nadjeżdżającego z naprzeciwka pojazdu.

Jak bezpiecznie wykonać manewr mijania?

Mijanie się pojazdów jest manewrem prawie tak niebezpiecznym, jak wyprzedzanie, a w niektórych warunkach nawet bardziej. Błąd może doprowadzić do czołowego zderzenia przy ogromnej prędkości.

Jak reagować na żarty i prowokacje innych kierowców?

Złość, zdenerwowanie, rozkojarzenie są za kierownicą nie mniej groźne, niż spożycie alkoholu czy zażycie narkotyków. W Polsce niestety mało kto zwraca uwagę na stan emocji kierowcy.

Jak pokonywać długie trasy?

Czy postoje podczas jazdy są konieczne? Zmęczenie, potrzeby fizjologiczne, konieczność spożycia posiłku lub zakupu paliwa to okoliczności, zmuszające do przerwania jazdy na kilka do kilkunastu minut.

Jak wyprzedzać nocą?

Nocą wyprzedzanie jest bardziej niebezpieczne niż w ciągu dnia. Mimo że od zmroku do świtu panuje zwykle mniejszy ruch na drogach.

Jak zachowywać się będąc wyprzedzanym?

Ponieważ manewr wyprzedzania należy do najniebezpieczniejszych, kierowcy obu uczestniczących w nim pojazdów powinni postarać się, aby przebiegał on płynnie i przebiegał w jak najkrótszym czasie.

Jak wyprzedzać przy dużym natężeniu ruchu?

Podczas jazdy poza miastem zdarza się, że trzeba wyprzedzać, gdy natężenie ruchu jest duże i na manewr pozostaje niewiele miejsca i czasu. Jest to dość niebezpieczne z powodu małego marginesu błędu.

Jak wyprzedzać w dzień?

Wyprzedzanie innych pojazdów na drogach jednopasmowych należy do najniebezpieczniejszych manewrów. Podpowiadamy, jak wykonać ten manewr bezpiecznie.

Jak oceniać zachowanie innych kierowców?

Na drodze ważne jest, aby umieć przewidywać powstanie ewentualnych zagrożeń, po czym odpowiednio reagować. Dobra wyobraźnia jest dla kierowcy podstawą.

Jak wymieniać żarówki?

Wymiana żarówek w starszych modelach samochodów jest jedną z najprostszych czynności obsługowych. Choć w niektórych najnowszych samochodach wymiana żarówek jest to czynność bardziej skomplikowana.

Jak wybrać wycieraczki?

Dobre wycieraczki szyb gwarantują odpowiednią widoczność podczas jazdy w trakcie opadów atmosferycznych. Wybór dobrych, a zarazem tanich wycieraczek szyb jest trudny.

Jak przedłużyć żywotność hamulców?

Ekonomiczna jazda to nie tylko oszczędzanie paliwa. Dzięki rzadszym wymianom części obniżą się koszta eksploatacji auta. Podpowiadamy, jak sprawić, aby nasze hamulce działały dłużej.

Jak wyregulować hamulec ręczny?

Prawidłowa regulacja hamulców, w tym pomocniczego (nazywanego ręcznym) ma istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Jak samodzielnie odpowietrzyć hamulce?

Po każdej pracy przy hamulcach, nawet takiej jak wymiana klocków hamulcowych, warto sprawdzić, czy do układu nie przedostało się powietrze. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak sprawdzić kompetencje mechanika?

Kompetencje mechanika mają kluczowe znaczenie dla jakości naprawy. Radzimy, w jaki sposób rozpoznać jakość warsztatu.

Co zrobić, gdy okradną Cię za granicą?

Wypadki chodzą po ludziach, a licho nie śpi. Ludowe mądrości podpowiadają, że zawsze może nam przydarzyć się coś złego, nawet jeśli jesteśmy przezorni i ostrożni. Jedną z takich rzeczy jest kradzież. Co zrobić, gdy przytrafi nam się ona podczas zagranicznych wojaży?

Jak czytać samochodowe kontrolki?

Kontrolki są obecne w każdym samochodzie. Dzięki nim komputer lub czujniki informują nas o awariach i problemach. Podpowiadamy zatem, jak czytać samochodowe kontrolki.

REKLAMA