REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szlakami Jury: historia Doliny Prądnika

Na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej znajdują się tysiące szlaków turystycznych, które możemy eksplorować z wynajętym przewodnikiem bądź indywidualnie. Przyjrzyjmy się obszarowi, który nacechowany jest bogactwem form krasowo - wapiennych – czyli Dolinie Prądnika.

Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko cz.2

W osobnym artykule opisywaliśmy przebieg zejścia pod powierzchnię Jaskini Studnisko. Aby tego dokonać niezbędny jest profesjonalny sprzęt alpinistyczny. Przedstawiamy kilka faktów dotyczących warunków atmosferycznych panujących w jaskini oraz niezbędne informacje na temat jej historii.  

Jak przygotować się do wyprawy do Jaskini Studnisko?

Jura Krakowsko - Częstochowska znana jest z dużej ilości form wapiennych, które przyciągają rokrocznie tysiące grotołazów i speleologów. Eksploracja jednej z największych jaskiń tego regionu wymaga specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia we wspinaczce.

Jak prawidłowo wykonać manewr cofania?

Cofanie nawet doświadczonym kierowcom może sprawić problemy, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych i na niewielkiej powierzchni. I choć rzadko jeździmy do tyłu, warto podczas cofania zachować zwiększoną czujność.

REKLAMA

Jak rozwiązać problem przymarzniętych drzwi?

Gdy parkujemy pod chmurką w mroźną noc, rano zdarzają się kłopoty z otworzeniem drzwi samochodu. Uniemożliwia to przymarznięte zamek lub uszczelka. Mrozu nie unikniemy, ale możemy zapobiec przymarzaniu drzwi samochodowych.

Bezpieczeństwo dzieci w samochodzie

Według policyjnych danych, co czwarta ofiara wypadku, do których dochodzi na polskich drogach, to dziecko. Na rodzicach i opiekunach spoczywa wielki obowiązek zapewnienia podróżującym maluchom maksymalnie dużego bezpieczeństwa. Jazda w foteliku zmniejsza ryzyko obrażeń dziecka podczas wypadku.

Suzuki Swift nagrodzony przez szkockich dziennikarzy

Suzuki Swift otrzymał dwie nagrody w kolejnej edycji szkockiego plebiscytu „Samochód Roku 2010”. Nowy Swift został wyróżniony w dwóch kategoriach: „Najlepsze małe auto” oraz „Bezpieczeństwo”.

Progi zwalniające – kto zapłaci za uszkodzenia samochodu?

Progi zwalniające są utrapieniem wielu kierowców, ponieważ nie tylko wymuszają zmniejszenie prędkości, ale mogą być przyczyną uszkodzenia zderzaka lub miski olejowej.

REKLAMA

Jura Krakowsko – Częstochowska: Olsztyn

Jura Krakowsko-Częstochowska to ponad 100 kilometrowy łuk rozciągający się pomiędzy Krakowem a Częstochową. Jedną z pereł tej krainy geograficznej jest gmina Olsztyn – region interesujący pod względem krajoznawczym, przyrodniczym oraz historycznym.

Sokole Góry

Sokole Góry to Park Krajobrazowy znajdujący się obok Olsztyna w Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Liczne formy wapienno skałkowe – będące wizytówką tej krainy geograficznej – są tłumnie odwiedzane zarówno przez grotołazów, jak i zwyczajnych turystów.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Ojców

Ruiny Zamku w Ojcowie to prawdziwa perła wśród zabytków Doliny Prądnika, która jest interesująca nie tylko pod względem przyrodniczym.

Jura Krakowsko - Częstochowska: Zamek w Pieskowej Skale

Przemierzając piesze szlaki Jury Krakowsko – Częstochowskiej wcześniej czy później znajdziemy się na terytorium Ojcowskiego Parku Krajobrazowego. Nie możemy wówczas przegapić stałej ekspozycji w znajdującym się wewnątrz muzeum, która przybliży nam charakter sztuki europejskiej poprzednich stuleci.

Galindia – osada ukryta w sercu Mazur

Mazury to nie tylko kurorty nad największymi jeziorami w kraju, przyportowe restauracje, puby, kluby czy dyskoteki. W tym atrakcyjnym turystycznie regionie znajduje się miejsce nieznane wielu turystom i którego próżno by szukać w przewodnikach turystycznych.

Honda Civic V: wymiana żarówek lamp przednich. Krok po kroku

Konieczność wymiany żarówki może nastąpić w każdej chwili. Warto wiedzieć jak wymienić żarówkę w przedniej lampie, tym bardziej, że nie wiąże się to tylko z wyjęciem i włożeniem żarówki. Oto jak wymienić żarówki lamp przednich w Hondzie Civic V-tej generacji.

Jak zapalić auto „na popych”?

Wielu kierowcom zdarza się konieczność odpalenia samochodu w ten sposób. Dzieje się tak głównie na skutek nieoczekiwanego rozładowania akumulatora, kiedy zmagazynowana w nim energia nie wystarcza, aby poruszyć rozrusznikiem. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Jak działa hamulec bębnowy i tarczowy?

Hamulce to jeden z najważniejszych układów naszego samochodu. Dzięki nim możemy bezpiecznie zatrzymać pojazd, więc podpowiadamy, jak działają dwa, stosowane w samochodach rodzaje hamulców.

Jak dbać o samochód typu kabriolet?

Jeżdżenie samochodem bez dachu w letnie, ciepłe wieczory to niewątpliwie wspaniała przyjemność, ale musimy też pamiętać, że jest to pojazd wyjątkowy i powinniśmy o niego dbać bardziej, niż o samochód tradycyjny. Podpowiadamy, jak to robić.

Jak jeździć po nierównościach?

Wielu fachowców powie…w ogóle nie jeździć, bo dziur jest tyle, że nie da się ich ominąć. Są jednak sposoby przejeżdżania przez nie bezpieczne dla naszego samochodu.

Dlaczego pedał hamulca „wciska się” do podłogi?

Jeżeli podczas hamowania zauważyłeś, że pedał jest „luźny” to znak, że jeden z obwodów hamulcowych może być nieszczelny lub układ jest zapowietrzony. Poniżej kilka potencjalnych przyczyn.

Na kierownicę, sprzęgło czy skrzynię biegów – jaką blokadę wybrać?

Zazwyczaj najlepsze rozwiązania są najdroższe. Dbając o bezpieczeństwo naszego samochodu czasami, więc bardziej opłaca się zamontować jedną droższą blokadę niż dwie tańsze.

Jak jeździć i nie zepsuć samochodu?

Trzymanie nogi na sprzęgle, jazda bez odpowiedniego ciśnienia i na rezerwie to najkrótsza droga do awarii naszego samochodu. Technika jazdy ma wpływ na żywotność pojazdu.

Jak wjeżdżać na krawężniki?

Oczywiście lepiej unikać wjeżdżania na krawężniki, ale jesteśmy do tego zmuszeni to powinniśmy zrobić tak, aby wytrzymało to zarówno nasze zawieszenie jak i opony i felgi.

Czym jest tzw. martwy punkt?

Jeżeli podczas zmiany pasa spowodowaliście stłuczkę, to pewnie jej przyczyną był tzw. „martwy punkt”. Choć wydaje się wam, że zrobiliście wszystko zgodnie z przepisami, prawo nie będzie po waszej stronie. "Martwy punkt" to prawdziwa pułapka na nieostrożnych kierowców.

Fotelik dla niemowlaka (0-13 kg), – na co zwrócić uwagę?

Dla dziecka od pierwszych dni życia, do chwili, gdy osiągnie wagę 13 kg przeznaczone są foteliki przenośne. W nim dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy, a fotelik montowany jest 3-punktowymi samochodowymi pasami bezpieczeństwa lub wpinany jest do bazy.

Dlaczego wysokie auta dachują częściej?

Dachowania są charakterystyczne dla pojazdów typu SUV, pickup i aut terenowych z powodu znajdującego się wysoko środka ciężkości.

Czy można zminimalizować ryzyko urazu podczas dachowania?

Nawet, jeśli w przyszłości wszystkie pojazdy będą wyposażone w ESP, wciąż będzie dochodziło do dachowań. I choć tylko 3% wszystkich kolizji kończy się dachowaniem to w przypadku śmiertelnych wypadków, aż 20% dochodzi na skutek dachowania .

Jak używać kobyłek?

Kobyłki to narzędzie, które przyda się każdemu samochodowemu majsterkowiczowi. Podpowiadamy, jak je wybrać i jak poprawnie z nich korzystać.

Opel Omega: wymiana żarników ksenonowych. Poradnik

Wypalone żarniki to zmora kierowców z ksenonami. Widoczność się pogarsza, co więcej cena nowego żarnika dobrej jakości to duży wydatek. Jednak wymiana żarnika w razie jego awarii i tak nas nie ominie. Oto jak przeprowadzić wymianę żarnika ksenonowego w Oplu Omedze.

Wygraj Volvo S60 z kartą paliwową

Na profilu Volvo Auto Polska na Facebooku znajduje się gra konkursowa, której zwycięzca dostanie na tydzień nowe Volvo S60 z kartą paliwową.

W jaki sposób ocenić przydatność przestrzeni bagażowej?

Tak naprawdę nie liczy się wyłącznie wielkość i kształt. Podczas oceny bagażnika zwracajmy uwagę również na sposób jego otwierania i możliwości powiększenia.

Jak wybrać słuchawkę Bluetooth?


Decydując się na zakup naszą uwagę powinniśmy skierować na te najmniejsze i najlżejsze. Komfort użytkowania zapewnią nam żelowe wkładki oraz elastyczne pałąki.

Czy należy martwić się zaparowanymi reflektorami? Porada

Para wodna osadzająca się na kloszach reflektorów to normalne zjawisko fizyczne. Poniżej kilka słów o procesie parowania reflektorów.

Jak uniknąć podsterowności?

Zjawisko podsterowności pojawia się w momencie, gdy przednie koła wchodząc w zakręt mają niewystarczającą przyczepność, przez co zwiększa się kąt poślizgu. Jak reagować? A może jest sposób na jej uniknięcie?

Czy warto kupić opony z kevlaru?

Do zakupu opon z kevlaru odstraszać może cena, ale miłośnicy szybkiej jazdy będą je uwielbiać, ponieważ kojarzą się z Formułą 1 i dużymi prędkościami. Czy sprawdzą się podczas codziennej jazdy?

Opony z kevlaru - czy warto?

Bardzo wysoka cena opon wykonanych z kevlaru, działa odstraszająco. Jednak nie na miłośników szybkiej jazdy, którzy kojarzą je z Formułą 1 i dużymi prędkościami. Ale czy takie opony mają zastosowanie w codziennej jeździe?

Jak samodzielnie zamontować tarcze hamulcowe?

Ci kierowcy, którzy zdecydują się na samodzielną wymianę, muszą pamiętać, że tarcze hamulcowe nie będą funkcjonowały prawidłowo, jeżeli zamontujemy niezgodnie z instrukcją.

Jak dobrze wybrać koło pasowe?

Przy wyborze koła pasowego należy kierować się technologią stosowaną przez producenta pojazdu. W tym przypadku nie warto oszczędzać na zakupie tańszych kół metalowych.

Wady i zalety silnika dwusuwowego

Silnik dwusuwowy jest bardzo wydajny w porównaniu do silnika czterosuwowego, ale ma też swoje wady. Są one powodem wycofania tego typu silników z rynków samochodowych. Przybliżamy więc zarówno wady, jak i zalety tych konstrukcji.

W jakim przypadku egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy?

Przystępując do egzaminu musimy wiedzieć, w jakim przypadku egzaminator może przerwać nasz praktyczny egzamin. Zdecydowanie są to sytuacje, w których stwarzamy zagrożenie. Podpowiadamy więc, na co szczególnie uważać.

Na czym polega teoretyczny egzamin na prawo jazdy?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy to test komputerowy, mający na celu sprawdzenie, czy przepisy o ruchu drogowym są nam znane na tyle dobrze, że możemy poruszać się po drogach publicznych. Podpowiadamy, jak wygląda taki test.

Jak wygląda wstęp do praktycznego egzaminu na prawo jazdy?

Praktyczny egzamin na prawo jazdy to nie tylko bezbłędna jazda po mieście. Sprawdza on także różne inne, przydatne kierowcy umiejętności. Podpowiadamy, jak będzie wyglądał prawidłowo przebiegający egzamin.

Jak wygląda kurs nauki jazdy?

Aby przystąpić do egzaminu na prawo jazdy, musimy ukończyć kurs przygotowujący nas do samodzielnego kierowania pojazdem. Przybliżamy, jak taki kurs wygląda.

Racjonalne zaplanowanie podróży cz.II

Podróżowanie musi łączyć się z racjonalnymi metodami przygotowania się do podróży. Przedstawiamy kilka cennych wskazówek, jak należy przygotować nasze auto do drogi.

Jak parkować na swojej posesji lub w jednym z szeregowych garaży?

Parkowanie nie jest sztuką łatwą, o czym można przekonać się każdego dnia na ulicach. Ale chyba parkowanie na własnej posesji lub w garażu, którego drzwi prowadzą na ulicę lub drogę osiedlową nie powinno nastręczać trudności?

Jak uchronić się przed kradzieżą auta na postoju?

Samochody wyposażane są w coraz nowocześniejsze i coraz bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia przeciwkradzieżowe, a mimo to są nadal kradzione przez amatorów łatwego zarobku.

Żółte Anioły – czyli pomoc drogowa przyszłości

Czy długie oczekiwanie na pomoc drogową irytuje Cie od dłuższego czasu? Czy wypadek, bądź kolizja muszą pokrzyżować Ci wakacyjne plany? Okazuje się, że nie, ale tylko pod warunkiem, że na horyzoncie pojawią się „żółte anioły”.

Wyjazd samochodem kempingowym w podróż

Posiadanie kempingu daje nam możliwość nieograniczonego przemieszczania się po całej Europie bez potrzeby bukowania miejsca w pokoju hotelowym.

Racjonalne rozplanowanie podróży

Niebagatelny wpływ na jakość jazdy będzie miało wyznaczenie jak najkrótszej trasy, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy po maksymalnie czterech godzinach prowadzenia samochodu.

Polityka zdrowotna w UE

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo przydatna podczas przebywania za granią. Dzięki niej leczymy się za darmo w krajach Unii Europejskiej, na warunkach określonych przez państwo w którym przebywamy.

Najniebezpieczniejsze drogi Europy

Przedstawiamy ranking najbardziej niebezpiecznych dróg w Europie sporządzony przez unijne biuro statystyczne UE.

REKLAMA