REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak działają spojlery i lotki?

Powietrze, przez które przedziera się samochód gdy się porusza może być jego wrogiem. Spowalnia go, a do tego zmniejsza przyczepność. Podpowiadamy, jak działają spojlery i lotki, ograniczające negatywny wpływ powietrza.

Samochodem na weekend: Zielona Góra


Zielona Góra to miasto położone w zachodniej Polsce. Na jej terenie możemy podziwiać liczne pomniki przyrody. Do najciekawszych miejsc można zaliczyć palmiarnię, której najcenniejszym okazem jest daktyl kanaryjski.

Co warto zwiedzić w Lanckoronie?

Lanckorona to miejscowość usytuowana na południowo-wschodnich zboczach Lanckorońskiej Góry. Jej duże walory krajoznawcze od zawsze inspirowały malarzy i artystów.

Azbest – niebezpieczny odpad i palący problem samorządów

Historia azbestu zatoczyła ogromne koło - od zachwytu połączonego z przypisywaniem mu właściwości magicznych, do całkowitego zakazu jego stosowania w wielu krajach. Trwający obecnie żmudny proces usuwania azbestu - wymaga wysiłku i aktywnego współdziałania samorządów z mieszkańcami.

REKLAMA

Jura Krakowsko – Częstochowska: Żarki

Wartym zobaczenia rejonem Jury Krakowsko – Częstochowskiej są Żarki. Bogactwo lasów na tle jurajskich ostańców sprzyja rekreacji i turystyce. Ciekawym szlakiem regionalnym jest Szlak Zagród Agroturystycznych, który prowadzi przez Ostrów, Przybynów i Zaborze.

Województwo lubuskie: Park Narodowy „Ujście Warty”

Na terytorium województwa lubuskiego rozciąga się Park Narodowy „Ujście Warty”. Jest rozciągnięty na powierzchni 8 tys. hektarów. Park charakteryzuje się podmokłymi terenami, wierzbowymi zaroślami czy też rozległymi łąkami.

Województwo zachodniopomorskie: Drawsko Pomorskie

Drawsko Pomorskie usytuowane jest w województwie zachodniopomorskim, w powiecie drawskim. O jego atrakcyjności świadczy nie tylko malownicza rzeźba terenu, ale również duża liczba zabytków.

Województwo zachodniopomorskie: Cedynia

Podczas wycieczki objazdowej po województwie zachodnio – pomorskim, przynajmniej z dwóch powodów warto odwiedzić Cedynię. Pierwszy – to jej wartość historyczna, która wyraża się w licznych zabytkach. Drugim powodem jest jej położenie geograficzne, które daje możliwość przekroczenia zachodniej granicy.

REKLAMA

Województwo zachodniopomorskie: Białogard

Podróżując samochodem po województwie zachodniopomorskim będziemy mieli okazję zagłębić się w historię tego regionu. Jednym z historycznych zabytków Białogardu jest Brama Wysocka, wzniesiona na początku XIV wieku.

Województwo zachodniopomorskie: Barlinek

Barlinek jest miastem położonym w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim. Atrakcyjności temu regionowi dodaje Jezioro Barlineckie i rzeka Młynówka.

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Powierzchnia Parku zajmuje obszar 4410 hektarów, natomiast otulina parku ma powierzchnię 25 812 hektarów, wraz z Zalewem Wiślanym. Terytorium Parku znajduje się na obszarze województwa pomorskiego.

Park Krajobrazowy Doliny Słupi

Park Krajobrazowy Doliny Słupi jest jednym z najstarszych parków krajobrazowych w Polsce. Zajmuje powierzchnię 37 040 hektarów. Wraz ze swoją otuliną jego powierzchnia wynosi 83 170 ha. Park Krajobrazowy rozciąga się nad środkowym biegiem rzeki Słupi - od miejscowości Soszyca do drogi Krępa-Łosino.

Pałace Polski: Działoszyn

Pałac w Działoszynie znajduje się na tarasie zalewowym Warty. Wzniesiony jest na sztucznym nasypie, który wzmocniono częściowym obmurowaniem. Tradycja mówi , że stała tu kiedyś pogańska świątynia. Sam budynek zbudowany jest na planie prostokąta o wymiarach 32 x 9,5 m.

Pałace Polski: Borowno

Borowno jest to wieś leżąca na Wyżynie Wieluńskiej, tuż przy granicy z Niecką Nidziańską. Jeżeli wybierzemy się w ten region Polski to będziemy mogli zwiedzić zespół pałacowo - parkowy w Borownie.

Pałace Polski: Balice

We wsi Balice, znajdującej się nieopodal Krakowa, znajdziemy zabytkowy pałac pochodzący z XVI wieku. Miejscowość rozpropagowana jest dzięki znajdującemu się na jej terenie Portowi Lotniczemu.

Kaszubski Park Krajobrazowy

Kaszubski Park Krajobrazowy to obok Tucholskiego Parku Krajobrazowego czy Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego jeden z bardziej atrakcyjnych terenów Pomorza.

Jakie czynności wykonać w razie wypadku w górach?

Największym wrogiem każdego trapera i turysty jest gęsta mgła. Często sprawia, że gubimy orientację w terenie i nie możemy odnaleźć znakowanego szlaku. Wówczas lepiej rozbić biwak i wezwać pomoc, ponieważ zejście w dół możemy przypłacić utratą zdrowia bądź życia.

Beskid Śląski – Skrzyczne

Największym szczytem polskiej części Beskidu Śląskiego jest Skrzyczne. Znajduje się na wysokości 1257 m n.p.m. polskiej części Beskidu. Na jego stromy wierzchołek można wjechać kolejką krzesełkową tudzież pokonać różnice wysokości górskim szlakiem.

Beskid Śląski: Malinowska Skała

Malinowska Skała wznosi się na wysokości 1152 metrów n.p.m. i usytuowana jest nieopodal Przełęczy Salmopolskiej. Speleolodzy zdecydowawszy się na eksploracje Jaskini Malinowskiej będą musieli liczyć się z zejściem o umiarkowanej trudności.

Beskid Śląski: Barania Góra

Barania Góra (1220 m) jest drugim co do wielkości wierzchołkiem, leżącym po polskiej stronie Beskidu Śląskiego. To właśnie spod Baraniej Góry wypływa największa rzeka w Polsce - Wisła.

Beskid Mały: Kozy

Nazwa miejscowości pochodzi od stad kóz, które wypasano na tym terenie w XIV wieku. Jeżeli ufać by legendzie, to Tatarzy wybili wielkie stado tych zwierząt, z którego uchowały się tylko dwie sztuki. Dzięki temu po dziś dzień zajmują zaszczytne miejsce w miejskim herbie.

Beskid Mały: Magurka Wilkowicka

Wypoczywając na Magurce Wilkowickiej w Beskidzie Małym będziemy mogli zatrzymać się w schronisku. Ze szczytu rozciąga się malowniczy widok na Baranią Górę, Skrzyczne czy Grupę Klimczoka.

Jak poruszać się samochodem nocą?

Większość ludzi funkcjonuje lepiej podczas dnia i dlatego też, jazda w warunkach nocnych przebiega u nich mniej sprawnie. W warunkach nocnych wzrok człowieka nie działa tak efektywnie jak w dzień. Niektórzy ludzie w czasie jazdy nocą mogą mieć problemy z rozróżnianiem kolorów i oceną odległości.

Kujawsko – pomorskie: Kruszwica


Jedną z pereł województwa kujawsko-pomorskiego jest bez wątpienia Kruszwica, która rozciąga się nad zachodnią częścią jeziora Gopło.

Województwo podlaskie: Augustów

Eksplorując województwo podlaskie nie możemy ominąć Augustowa. Jest to miasto wypoczynkowo-uzdrowiskowe położone w województwie podlaskim, nad rzeką Nettą. Uznawane jest za najważniejszy ośrodek turystyczny Puszczy Augustowskiej.

Sopot po godzinach: Grodzisko

Z czym większości Polaków kojarzy się jeden z najbardziej prestiżowych i tłumnie odwiedzanych kurortów nadmorskich ? Zapewne z sopockim molo i festiwalem w Operze Leśnej. Tylko nieliczni wiedzą, iż kierując się niecały kilometr od ulicy Monte Casino natkniemy się na bardzo ciekawy obiekt turystyczny.

Polska pod ziemią : Zabytkowa kopalnia srebra W Tarnowskich Górach


Przemierzając tereny Tarnowskich Gór warto zwiedzić zabytkową Kopalnię Srebra. Jest to unikalny zabytek górnictwa kruszcowego w Europie. Eksplorując jego wnętrze będziemy mogli skorzystać z wielu atrakcji turystycznych.

Kolejny odcinek A1 powstanie do końca 2013 roku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawców odcinka autostrady A1 Stryków - Tuszyn. Umowa ma zostać podpisana w styczniu 2011.

Jak zachęcić kierowców do bezpiecznej jazdy?

Czy "dobre" fotoradary są skuteczniejsze od "złych"? Volkswagen przeprowadził pewien eksperyment: loterię fotoradarową.

Województwo lubelskie: Annopol


Lubelszczyzna to piękny region Polski. Jeśli zdecydujemy się na podróż samochodem do Annopolu, to będziemy przejeżdżać przez jeden z najdłuższych mostów w Polsce. Widok zza szyby na pewno będzie nam zapierał dech w piersiach.

Tata Aria

Hindusi wprowadzają na rynek kolejne auto, które ma trafić w gusta jak najszerszego grona klientów. Model Aria to crossover, który łączy w sobie cechy rodzinnego 7-osobowego vana i auta terenowego.

Tata Safari

Koncern Tata Motors skupia się na produkcji aut, które cieszą się na rynku dużą popularnością. Dlatego też w ofercie indyjskiego producenta znalazło się miejsce dla SUVa o nazwie Safari.

Jak radzić sobie na drodze podczas gołoledzi?

Podczas gołoledzi czy intensywnych opadów śniegu możemy mieć problem z poruszaniem się po krajowych drogach. Wówczas jesteśmy szczególnie narażeni na stłuczki, wypadki, kolizje czy inne zagrożenia drogowe. Aby zminimalizować zagrożenie działajmy zdroworozsądkowo i wyposażmy swój samochód najlepiej jak się da.

Jak jeździć podczas mgły?

Podczas mgły jazda samochodem jest szczególnie niebezpieczna. Napotykając ją na drodze, często decydujemy się na postój na przydrożnym parkingu. Jednak jeśli chcemy zachować zimną krew to zastosujmy się do kilku ważnych zasad.

1/4 mili - zmagania napędów (przód, tył, 4x4)


Przygotowując się do zmagań na 1/4 mili tuningujemy auta, wybieramy odpowiednie nadwozie i zastanawiamy się nad napędem. Jak wygląda podział na klasy w zawodach na 1/4 mili?

Polska pod śniegiem: sytuacja na czwartek

Śnieg w wielu miejscach przestał już padać, a sytuacja zaczyna się poprawiać. Wciąż jednak kierowcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami. 

Kiedy kierowca musi przejść badanie lekarskie?

Jednym z dokumentów niezbędnych do ubiegania się o wydanie prawa jazdy jest orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Jakie wyróżniamy kategorie prawa jazdy?

Od tego jaką kategorię prawa jazdy posiadamy zależy to, jakim pojazdem możemy, zgodnie z prawem, kierować. Jakie kategorie wyróżniamy?

Jak dobrać strój i obuwie do Nordic Walking?

Dobór odpowiednich butów czy też stroju to bardzo ważna rzecz w tej dyscyplinie sportu. Mało tego , że może uchronić nas to od kontuzji, to jeszcze będzie miało duży wpływ na efektywność ćwiczeń.

O czym pamiętać w czasie holowania?

Oprócz przepisów mówiących o technicznej stronie holowania zawartych w Prawie o ruchu drogowym warto pamiętać o kilku zasadach zwiększających bezpieczeństwo w czasie holowania.

Jak parkowac w lesie? Ekspert radzi

Wjeżdżanie do lasu czy parkowanie na poboczach w letnie dni bywa niebezpieczne. Nie dość, że grozi mandatem czy zapaleniem się samochodu, to jeszcze uzyskanie odszkodowania może być znacznie utrudnione.

Jakie są najczęstsze błędy podczas hamowania?

Przyzwyczajenia i obiegowe opinie mają spory wpływ na to, w jaki sposób korzystamy z pedału hamulca. A prowadzą one albo do wydłużenia drogi hamowania, albo do zwiększonego zużycia układu hamulcowego.

Jak pokonać chorobę lokomocyjną? Ekspert radzi

Niewiele jest rzeczy bardziej denerwujących dla kierowcy niż konieczność przepuszczania samochodów, które wyprzedziło się na krętych i wąskich drogach. Z taką ewentualnością trzeba się pogodzić, gdy w samochodzie mamy osobę cierpiącą na chorobę lokomocyjną.

Kiedy pióra wycieraczek nadają się do wymiany?


Sprawność wycieraczek znacznie spada już po kilku miesiącach eksploatacji. Wydawało by się, że ich jakość spada głównie podczas zimy. Niezupełnie tak to wygląda.

Jak samodzielnie zdiagnozować zużyty reflektor? Poradnik

Nawet zakup najlepszych żarówek nie zawsze poprawia parametry świetlne naszego samochodu. Aby poznać przyczynę będziemy musieli przyjrzeć się reflektorom.

Co warto mieć w apteczce?

Zakres wyposażenia apteczki samochodowej jest uzależniony od jej producenta. Warto zatem zwrócić uwagę czy posiada najważniejsze elementy.

Bezpieczeństwo kobiet ciężarnych w aucie

W Stanach Zjednoczonych rocznie 5 tysięcy kobiet w ciąży traci dziecko wskutek wypadków drogowych. W Polsce przepisy Kodeksu Drogowego zezwalają kobietom w widocznej ciąży na jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Jak rozpocząć przygodę z paralotnią?

Jeśli chcemy nauczyć się łatać na paralotni to najlepszym wyjściem będzie zapisanie się na kurs. Wszelkie samodzielne próby nauki tego sportu są zbyt niebezpieczne i odradzamy prób ich wykonania.

Samochodem na wyspę Wolin

Wolin jest to największa polska wyspa położona w północno - zachodniej części kraju. Otoczona jest wodami Bałtyku, Zalewu Szczecińskiego oraz rozlewiskami Dźwiny i Świny. Jego krajobraz to klifowe wybrzeże, jeziorka polodowcowe oraz gęste lasy sosnowe i buczyny.

Jak bezpiecznie poruszać się po szlakach górskich zimą?

Jest wiele czynników atmosferycznych, na które powinniśmy zwracać uwagę podczas wędrówek górskich. Należą do nich m.in. wiatr, mgła, słońce czy wyładowania atmosferyczne. Nieprzestrzeganie zasad globtroterów wypracowanych na przestrzeni lat może zakończyć się tragicznie.

REKLAMA