REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

ITS radzi: dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze

Czy śnieg i mróz wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa panującego na drodze? Eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego twierdzą, że tak. W złych warunkach kierowcy stają się bardziej ostrożni i jeżdżą wolniej.

ITS prezentuje wyniki ankiety dotyczącej świateł w pojazdach

Eksperci ITS twierdzą, że istotnym powodem wybranych wypadków może być zły stan oświetlenia w pojazdach. Dane wskazują także, że kierowcy jeżdżą w nocy znacznie szybciej niż pozwala im na to rzeczywisty zasięg oświetlanej światłami drogi.

Osłona silnika i skrzyni biegów -dlaczego warto je zamontować w samochodzie?

Osłona silnika jest dla przeciętnego kierowcy elementem, o którego istnieniu przekonuje się dopiero wtedy gdy ją uszkodzi. Czy faktycznie jest ona przydatna? Czy fabryczna jest wystarczająca dobra, czy może lepiej zaopatrzyć się w nią w wyspecjalizowanym warsztacie?

ITS radzi: Jak bezpiecznie jeździć zimą

Prowadzenie samochodu w zimowych warunkach wymaga wzmożonej uwagi. Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne sprawiają, że w każdej chwili trzeba być przygotowanym na utratę przyczepności kół i poślizg. Problemem jest także szybko zapadający zmrok i ograniczona widoczność.

REKLAMA

Jaki kupić prezent miłośnikowi gadżetów?

Spieszymy z pomocą osobom, które ciągle zastanawiają się nad tym, jaki prezent kupić komuś, kto nie wyobraża sobie życia bez różnych gadżetów. Poniżej lista przykładowych urządzeń, które mogą umilić pracę i sprawić, że jazda samochodem będzie bezpieczniejsza.

GDDKiA będzie patrolować drogi Nissanami

Generalna Dyrekcja Dr¬óg Krajowych i Autostrad w wyniku przetargu zakupiła 53 Nissany NV200, które będą patrolować drogi krajowe. Auta trafią do 16 Oddziałów GDDKiA.

Michelin poleca: Przewodnik po Wyspach Kanaryjskich

Co łączy producenta opon Michelin i Wyspy Kanaryjskie? Nowa część poradnika z serii Zielonych Przewodników Michelin. Ty razem Ppzewodnik przedstawia siedem głównych Wysp Kanaryjskich, do których zaliczają się: Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera oraz El Hierro.

Skąd się biorą powypadkowe auta i jak się ich legalnie pozbyć?

Większość aut jeżdżących po polskich drogach ma za sobą kilkanaście lat eksploatacji i kilka stłuczek, a nawet wypadków. Zjawisko napraw powypadkowych jest opłacalne i dlatego bardzo powszechne. Jak na tym zarabiają nieuczciwi mechanicy i czy jest legalny sposób na pozbycie się uszkodzonego pojazu?

REKLAMA

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta na nieodśnieżonej drodze?

Właścicielowi auta uszkodzonego w wyniku złego stanu nawierzchni należy się odszkodowanie. A jak z punktu widzenia prawa wygląda sytuacja w przypadku zdarzenia drogowego na nieodśnieżonej drodze?

Podpowiadamy jak spędzić święta bez mandatu

Nieodzownym elementem świat jest odwiedzanie rodzin, a z tym wiąże się podróżowanie. Podpowiadamy jak jechać, aby nie dostać mandatu. Eksperci z serwisu Creandi.pl wzięli pod lupę główne szlaki komunikacyjne w Polsce.

Co Polacy myślą o autostradach?

Autostrady w Polsce to dla większości rodaków dość nowe zjawisko. Na portalu korkowo.pl przeprowadzono ankietę, w której zapytano o zdanie Polaków na temat autostrad. Zapraszamy do zapoznania się z jej wynikami.

System zarządzania bezpieczeństwem floty - do czego służy?

Wdrożony system zarządzania bezpieczeństwem floty świadczy o odpowiedzialności przedsiębiorstwa. Żeby prawidłowo funkcjonował firma powinna postawić nie tylko na urządzenia elektroniczne lecz także na dokładne szkolenie pracowników z zakresu odpowiedzialności i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Drogi jednokierunkowe bardziej niebezpieczne niż autostrady?!

Jazda z dużą prędkością zdaniem większości osób wiąże się nierozłącznie z niepotrzebnym igraniem z losem. Należy jednak pamiętać, że szybka jazda na autostradzie z prędkością rzędu 140km/h jest znacznie mniej niebezpieczna niż poruszanie się prędkością 80-90km/h na terenie miast czy nawet na drogach krajowych. Jak to możliwe?

Przeziębienie, a prowadzenie samochodu

Przeziębiony kierowca zachowuje się tak, jak kierowca po spożyciu znacznej ilości alkoholu (czterech szklaneczek whiskey). Tak twierdzą specjaliści od bezpieczeństwa jazdy powołujący się na badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii. Jak przeziębienie wpływa na prowadzenie samochodu?

Jakich rękawiczek nie powinien używać kierowca

Temperatura powietrza zachęca do noszenia czapek i rękawiczek. Każdy kierowca powinien przemyśleć wybór akcesoriów swojeg ubioru tak, by nie przeszkadzały mu w czasie jazdy. Jakich rękawiczek zdecydowanie nie powinni używać kierowcy?

Czy nowy Golf jest bezpieczny?

Nowy Golf otrzymał najwyższą notę pięciu gwiazdek po tym, jak przeszedł testy w ośrodku Euro NCAP. Ponadto został wyróżniony nagrodą „Euro NCAP Advanced Awards” za innowacje w dziedzinie integralnego bezpieczeństwa. Obok Lane Assist i Front Assist, jako najwyższej klasy innowacje w dziedzinie bezpieczeństwa, docenione zostały takie systemy jak proaktywna ochrona pasażerów i seryjny hamulec multikolizyjny.

Jakie wykroczenia popełniają kierowcy w zimie?

Jest wiele wykroczeń, za które można otrzymać mandat i punkty karne, o każdej porze roku, ale są takie przewinienia, za które możemy zostać ukarani głównie zimą. Warto mieć to na uwadze i nie narażać swojego portfela na straty.

Mitsubishi Lancer najbardziej niezawodnym modelem ostatnich 15 lat

Mitsubishi Lancer zostało uznane przez specjalistów z firmy Warranty Direct za najbardziej niezawodny model ostatnich 15 lat. Obchodząca 15 urodziny firma poddała analizie ponad 200 tyś. aktualnych i wygasłych polis przy pomocy narzędzia, jakim jest indeks niezawodności. Mitsubishi Lancer wyprzedził między innymi wszystkich japońskich konkurentów produkowanych przez firmy Honda, Mazda, Toyota, Nissan czy Suzuki.

Co grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Rozmowa przez telefon podczas prowadzenia samochodu prowadzi do zaburzenia procesów myślowych oraz zdolności prawidłowego wykonywania manewrów na drodze, opóźniając czas reakcji. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, na jakie niebezpieczeństwo narażają nas osoby, które rozmawiają przez telefon w czasie prowadzenia auta.

Jak krok po kroku dodać swoje ogłoszenie w serwisie Dokasacji.pl?

Chcesz pozbyć się legalnie zużytego auta i jeszcze na tym zarobić nawet kilka tysięcy złotych? Nic prostszego, wystarczy dodać swoje ogłoszenie w serwisie internetowym. Poniżej wszystko o serwisie Dokasacji.pl

Twój telefon podpowie Ci jak właściwie zamontować fotelik

Według badań ekspertów, zaledwie 30% fotelików samochodowych dla dzieci jest montowanych prawidłowo. Źle zainstalowany fotelik, nawet ten „z najwyższej półki“, nie zapewni bezpieczeństwa małemu pasażerowi. Jak można odwrócić te statystyki? Odpowiedzią na problemy z montażem może być szybki kod QR (Quick Response) kierujący wprost do instrukcji obsługi fotelika online.

Audi A3 nagrodzone przez Euro NCAP

Konsorcjum Euro NCAP uhonorowało Audi A3 czterema tytułami “Euro NCAP advanced”. Wyróżnienia te przyznawane są za innowacyjne systemy zapobiegające wypadkom, których skuteczność wykracza poza standardy bezpieczeństwa określone przepisami prawa.

Nowe technologie Forda nagrodzone przez Euro NCAP

Ford, jako pierwszy producent samochodów w historii, otrzymał sześć różnych nagród Euro NCAP Advanced, przyznawanych za innowacje technologiczne. Nagrody przyznano technologii MyKey, zastosowanej w nowym Fordzie Fiesta oraz systemowi SYNC z funkcją wzywania pomocy (Emergency Assistance), który jest dostępny w nowym Fordzie B-MAX, nowym Fordzie Fiesta, Fordzie Focus i nowym Fordzie Kuga.

Kierowco, zadbaj o swój wzrok i bezpieczeństwo. Przed zimą wymień okulary

W zimowych warunkach osoby, które nie wymagają korekcji wzroku, powinny stosować odpowiednie do zimowych warunków okulary, aby poprawić jakość widzenia i zapobiec niepotrzebnemu zmęczeniu. Sprawny wzrok kierującego pojazdem ma zasadnicze znaczenie dla bezpiecznego poruszania się po drogach, szczególnie zimą.

Skoda Rapid przeszła testy zderzeniowe. Z jakim wynikiem?

Najnowszy model Skody, czyli Rapid, który jest pozycjonowany pomiędzy Fabią a Octavią, został poddany testom zderzeniowym Euro NCAP, w których uzyskał maksymalną notę pięciu gwiazdek.

Pewność siebie, a styl jazdy. Jakie cechy ma dobry kierowca?

Najprostszym podziałem kierowców jest podział ze względu na płeć. Według stereotypów kobiety jeżdżą znacznie gorzej od mężczyzn. Czy takie generalizowanie ma odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Przed zimą sprawdź, czy Twoje auto jest bezpieczne!

Właściwe przygotowanie auta do okresu zimowego znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa zarówno naszego, jak i innych użytkowników dróg. W poniższym poradniku podpowiadamy, jakie elementy auta należy sprawdzić przed zimą.

Co grozi za jazdę z uszkodzoną szybą?

W okresie zimowym, kiedy drogi posypywane są solą lub piaskiem rośnie ryzyko trwałego uszkodzenia szyb w samochodzie. Jakie są konsekwencje jazdy z uszkodzoną szybą?

Co grozi za jadę autem bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Zdania kierowców, na temat zapinania pasów bezpieczeństwa są podzielone. Część z nich uważa, że zapięte pasy znacznie podnoszą poziom bezpieczeństwa, a inni utożsamiają je z przymusem i niewygodą. Czy warto zapinać pasy i co grozi za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa?

Hipoteka dla banku to może być za mało

Hipoteka jako zabezpieczenie dla banku może nie być wystarczająca. Warto wiedzieć, czego bank może zażądać oprócz hipoteki – inne często używane formy to weksel in blanco i poręczenie. Jeśli nie zgodzimy się na dodatkowe opcje bank może odmówić udzielenia kredytu.

Uwaga na zimowy płyn do spryskiwaczy! Możesz nawet stracić wzrok

Każdy zimowy płyn do spryskiwaczy zawiera alkohol, który zabezpiecza przed zamarzaniem i wspomaga zmywanie brudu. Udział alkoholi wynosi dla płynów zimowych ok. 30-35%. Najczęściej producenci stosują do tego celu alkohol etylowy, rzadziej izopropylowy, ostatnio także metylowy.

Jakie opony kupują polscy kierowcy?

Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że polscy kierowcy kupując opony zwracają szczególną uwagę na cenę oraz producenta danej opony, a także na bezpieczeństwo i zrównoważone osiągi.

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania czasu pracy kierowcy?

Kontrolowanie czasu pracy kierowcy to jest ważne, ponieważ zmęczenie, senność i zmniejszona czujność może mieć wpływ nie tylko na jego bezpieczeństwo, ale także na zdrowie i życie innych uczestników ruchu.

Czy odblaski dla dzieci są obowiązkowe?

Różnego rodzaju odblaskowe gadżety, które noszą na ubraniach dzieci mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Niewielu rodziców zdaje sobie jednak sprawę, że oznakowanie dzieci tzw. odblaskami jest w określonych przypadkach obowiązkowe.

Samochód z kierownicą po prawej stronie

Samochody sprowadzane z terytorium Wielkiej Brytanii są w Polsce coraz popularniejsze. Głównie ze względu na niski koszt zakupu. W poniższej publikacji przedstawiamy jakie niebezpieczeństwa wiążą się z jazdą po polskich drogach samochodem z kierownicą po prawej stronie.

Pasy bezpieczeństwa, a ciąża

Czy kobiety w ciąży powinny zapinać pasy bezpieczeństwa? W myśl polskich przepisów nie muszą. Ale badania wskazują jednoznacznie, że kobiety w ciąży powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Jednak muszą zrobić to w odpowiedni sposób.

Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu?

Wielu kierowców zażywa lekarstwa nie zastanawiając się, czy stosowane substancje mają wpływ na kondycję psychofizyczną kierującego. Tymczasem nawet lekarstwa na tzw. grypę mogą mieć działanie niepożądane dla kierujących. Po jakich lekach nie można prowadzić samochodu?

Symulatory jazdy - co potrafią dziejsze urządzenia tego typu?

Rozwój techniki komputerowej, w tym m.in. rynku gier komputerowych, okazał się przydatny także przy zdobywaniu umiejętności przez kierowców mających się poruszać po rzeczywistych drogach. Co potrafią dzisiejsze symulatory jazdy? W czym mogą okazać się przydatne?

ITS radzi, jak właściwie przygotować się do podróży

Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowy okres szczególnie, że tegoroczny, wydłużony weekend będzie sprzyjał długim podróżom na groby bliskich. Ten czas jest także specyficzny z powodu wzmożonego ruchu na drogach. Kaprysy jesienno-zimowej aury oraz wcześnie zapadający zmrok sprawiają, że jazda po drogach może być utrudniona. Instytut Transportu Samochodowego radzi, jak przygotować się do wyjazdu na długi weekend.

Geometria kół w 3D. Jak to działa?

Ustawianie zbieżności kół i osi jezdnych auta w technologii trójwymiarowego modelowania zapewnia, szybki (poniżej 5 minut) i dokładny pomiar w bezkablowym systemie. Klient ma możliwość obserwowania pracy mechanika przy regulacji geometrii kół w 3D i wyświetlanych na bieżąco kątów na ekranie udostępnionym w biurze serwisu.

Zanim wyruszysz na 1-go listopada

Świętu 1-go listopada każdego roku towarzyszą zatrważające statystyki dotyczące wypadków na drogach. Warto dobrze zaplanować wyjazd, by ograniczyć potencjalne niedogodności.

Poślizg w czasie deszczu, co robić?

To w pierwszej godzinie opadów dochodzi do największej liczby wypadków drogowych spowodowanych gorszymi warunkami na drodze. Trenerzy Szkoły Jazdy Renault podpowiadają, jak zachowywać się podczas poślizgu kół?

Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie?

Przewożąc samochodem psy, które nie zostały odpowiednio przypięte, narażamy na niebezpieczeństwo nie tylko zwierzę, ale również pozostałych pasażerów i nas samych.

Już w najbliższą sobotę EUROPEJSKA NOC BEZ WYPADKU

Fundacja KRZYŚ oraz fundacja Responsible Young Drivers wspólnie z partnerami organizują IX edycję kampanii „Europejska Noc Bez Wypadku”. Akcja odbędzie się jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej 20 października 2012 roku.

Jak kierowcy ostrzegają się przed niebezpieczeństwem lub kontrolą?

Kierowcy mają różne sposoby na komunikowanie się i ostrzeganie o różnego rodzaju niebezpieczeństwach i kontrolach policyjnych. Do tego celu służy im np. CB-radio. Producenci aplikacji instalowanych na telefonach komórkowych także mają w ofercie programy umożliwiające komunikację.

Na jakich oponach jeżdżą Polacy?

Większość polskich kierowców zmienia opony z letnich na zimowe, jednak tylko nieco ponad 25 proc. badanych wie, kiedy należy to zrobić. Przedstawiamy wyniki badania TNS Polska przeprowadzonego na zlecenie Michelin – organizatora ogólnopolskiej akcji „Ciśnienie pod Kontrolą”.

Fotoradary, a efekt kangura

Badania są bezlitosne dla kierowców. Ustawianie fotoradarów ma bezpośrednie przełożenie na zmniejszenie wypadków na drodze. Z drugiej strony kierowcy nie mogą być fotoradarem zaskoczeni bo prowadzi to do niebezpieczeństwa. Co to jest efekt kangura?

Kobieta w ciąży, a prowadzenie auta

W przypadku gdy ciąża rozwija się prawidłowo i przyszłej mamie nic nie dolega, nie ma przeciwwskazań do kierowania autem. Jednak każda kobieta w ciąży, która wsiada za kierownicę musi mieć na uwadze kilka kwestii, jak chociażby odpowiednie zapięcie pasów i przede wszystkim ostrożność.

Seminarium i piknik w ITS

W dniu 29 września br. w siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego zorganizowano seminarium połączone z piknikiem rodzinnym. Celem weekendowej imprezy było przybliżenie działalności Instytutu, szczególnie w zakresie psychologicznych badań kierowców, nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, skierowanego do najmłodszych uczestników.

Czy zmiana opon będzie obowiązkowa?

Wobec ciągle zmieniających się warunków atmosferycznych nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, który moment na zmianę opon z letnich na zimowe jest najlepszy. Projekt nowej ustawy zakłada nakaz jazdy na oponach zimowych od 1 listopada.

REKLAMA