REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wpływ leków przeciwgrypowych na prowadzenia auta

Zażywanie leków łagodzących objawy grypy czy przeziębienia może negatywnie wpłynąć na zachowanie kierowcy w trakcie jazdy. Oto czym może się skończyć jazda "na lekach".

Brak punktów karnych za zdjęcie z fotoradaru i wyższe mandaty - oto zmiany jakie proponuje PO

Nowe przepisy autorstwa posłów PO mają teoretycznie zdyscyplinować polskich kierowców. Po bliższym przyjrzeniu się im, okazuje się, że faworyzują one bogatych kierowców i mogą przyczynić się do zmniejszenia bezpieczeństwa na drogach. Jak to możliwe?

Prawidłowe ustawienie zagłówków

Aby zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń w trakcie wypadku samochodowego, warto zadbać o prawidłowe ustawienie zagłówków. To od nich zależy kondycja naszego kręgosłupa na odcinku szyjnym.

Prawidłowe hamowanie

Proces hamowania jest niezwykle istotny ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Podpowiadamy, jak hamować na suchym asfalcie, na nierównościach oraz na śliskiej nawierzchni.

REKLAMA

Projekt łazienki: bezpieczna łazienka

W brew pozorom w łazience czeka na nas wiele niebezpieczeństw. Poślizgnięcie i porażenie prądem, to tylko niektóre z nich. Zobacz co zrobić, aby łazienka była bezpieczna.

Zezwolnienie na pobyt czasowy - zmiany od 1 maja 2014 r.


1 maja 2014 r. mają wejść w życie nowe przepisy ustawy o cudzoziemcach. Nowa ustawa zakłada m.in. wydłużenie z 2 do 3 lat zezwolenia na pobyt czasowy dla cudzoziemców, jedno zezwolenie na pobyt i pracę w Polsce, czy zezwolenie na pobyt czasowy na okres do 3 lat dla cudzoziemców kontynuujących w Polsce studia. Ustawa 8 listopada została przyjęta przez Sejm.

Kradzież telefonu – co zrobić? Poradnik

Co zrobić kiedy zgubimy telefon komórkowy? Czy kradzież trzeba zgłosić na Policję? W jaki sposób możemy odzyskać skradziony numer telefonu. Zobacz poradnik.

Jak dobrać wycieraczki do szyb auta?

Dobre wycieraczki samochodowe mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Im lepsza widoczność z miejsca kierowcy, tym większa jest szansa na to, że w porę dostrzeże on zagrożenie.

REKLAMA

Na którą oś założyć lepsze opony - na przednią czy tylną?

Lepsze opony zimowe na przedniej osi sprzyjają nadsterowności auta, z kolei lepsze na tylnej zwiększają podsterowność samochodu i wyraźnie wydłużają jego drogę hamowania. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?

Zmniejszenie dopuszczalnej prędkości w mieście do 30 km/h

Coraz częściej słyszy się o ograniczeniu maksymalnej prędkości w miastach do 30 km/h. Czy ma to sens? Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie drodzy czytelnicy?

Wypadek na torze kartingowym - dlaczego nie ma przepisów?

W Polsce nie ma przepisów regulujących funkcjonowanie amatorskich torów kartingowych. Są jedynie przepisy odnoszące się do torów, które posiadają lub chcą posiadać krajową lub zagraniczną homologację uprawniającą do przeprowadzania zawodów sportowych.

Zły stan techniczny aut przyczyną wypadków drogowych

Kierowcy często bagatelizują drobne usterki w aucie nie zdając sobie sprawy z ewentualnych konsekwencji jazdy takim pojazdem. Raport Policji jasno pokazuje, że nawet pozornie drobna awaria negatywnie odbija się bezpieczeństwie podróżnych.

Prawidłowe ciśnienie powietrza w oponach - porady Michelin

Prawidłowe ciśnienie w oponach ma wpływ zarówno na bezpieczeństwo jazdy, jak i zużycie paliwa przez silnik auta. To jakie powinno być ciśnienie w oponie determinuje szereg czynników. Oto kilka praktycznych porad od specjalistów z Michelin.

Wypadek na przejściu dla pieszych – kto ponosi winę?

Zdaniem wielu osób potrącenie człowieka na pasach zawsze następuje z winy kierującego pojazdem. Nie jest to jednak prawda. Przechodząc przez jezdnię, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie źle interpretowanymi przepisami prawa.

Jazda we mgle - użyteczne wskazówki

Mgła w sposób zdecydowany ogranicza widoczność na drodze. Co robić gdy znajdziemy się na obszarze jej występowania?

Kiedy nie warto wrzucać na luz?

Wrzucanie biegu jałowego w czasie jazdy, czyli tzw. luzu, nie zawsze przynosi wymierne korzyści. Co więcej, może wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo jazdy.

Zmierz ciśnienie w swoich oponach!

Koncern Michelin razem z siecią stacji paliw Statoil rozpoczynają w sobotę 26 października cykl porad dotyczących prawidłowego ciśnienia w oponach.

Stan techniczny opon zimowych

Aby opony zimowe prawidłowo działały, muszą być w dobrej kondycji. Ich zły stan techniczny wydłuży drogę hamowania auta oraz zmniejszy przyczepność auta w zakrętach, co może zakończyć się poważnym wypadkiem. Zobacz co należy sprawdzić w oponie przed jej montażem.

Gadżety, za które można dostać mandat

Statystycznie na dwóch Polaków przypada jedno auto. W momencie gdy pojazd już mamy, chcemy więcej. Nie każdego stać na lepsze auto. Jednak niektórzy mają potrzebę wzbogacić swoje stare auto o ciekawy gadżet. Problem w tym, że wieszanie maskotek w aucie, czy naklejanie naklejek może się skończyć mandatem.

Chiński Qoros 3 najlepszy w testach zderzeniowych Euro NCAP!

Chińskie auto, Qoros 3, okazało się najbezpieczniejszym jakie do tej pory przetestowała organizacja Euro NCAP! Zobacz co to za samochód i jak dokładnie wypadł w poszczególnych próbach.

Podróż autem jesienią - kilka wskazówek

Jesień to okres, którym ma miejsce najwięcej wypadków na polskich drogach. Gęste mgły, opady deszczu czy zalegające na drodze liście drzew stanowią czynniki zwiększające ryzyko wypadku na drodze. Ale czy to wszystko co może nas zaskoczyć prowadząc auto?

Fotoradary i ich wpływ na bezpieczeństwo: raport

Fotoradary miały poprawić bezpieczeństwo na drogach. Statystyki wypadków są jednak zaskakujące. Oto najnowszy raport drogowy na temat fotoradarów.

Palenie papierosów w czasie jazdy autem

Palenie papierów w aucie może zakończyć się mandatem. Nie wszyscy są jednak zobligowani do przestrzegania zakazu. Dlaczego?

Zderzenie z dzikim zwięrzęciem - co robić?

Kolizja z łosiem czy sarną ma najczęściej poważne skutki. Uszkodzone auto to najmniejszy problem. Wiele osób przypłaca życiem spotkanie ze zwierzęciem na drodze. Zobacz co zrobić gdy dojdzie do takiej sytuacji!

Pasy bezpieczeństwa - czy warto je zapinać?

Jazda bez pasów grozi mandatem i zwiększa ryzko poważnych obrażeń w trakcie niewielkiej kolizji auta czy nawet gwałtownego hamowania. Dlaczego warto zapinać pasy bezpieczeństwa?

Stres za kierownicą - konsekwencje i skutki

Pod wpływem stresu wielu kierowców zachowuje się w sposób nieracjonalny i po prostu niebezpieczny. Zobacz dlaczego zestresowany kierowca to kiepski kierowca.

Zasady jazdy po mieście

Jazda w ruchu miejskim to nie lada wyzwanie dla każdego mieszkańca dużej aglomeracji. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy warunki pogodowe znacznie utrudniają widoczność, łatwo o stłuczkę lub potrącenie pieszego. Przedstawiamy kilka zasad bezpiecznej jazdy po mieście.

Niezapięte pasy pasażerów - konsekwecje

Niezapięte pasy narażają na śmierć nie tylko osobę, która je zignorowała ale także innych pasażerów auta. Zobacz dlaczego warto zapinać pasy bezpieczeństwa.

Powrót z wakacji - kilka wskazówek

Co roku, na skutek wypadków drogowych, z wakacyjnych podróży nie wraca kilkaset osób. O czym należy pamiętać wracając z urlopu? Jak wrócić cało i bezpiecznie?

Naruszenie prawa przez otwarte sieci wi-fi

Niezabezpieczone, czy też z premedytacją otwarte dla zadowolenia klientów restauracji sieci wi-fi to fakt, który nikogo w dzisiejszych czasach już nie dziwi. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy przez otwarte sieci wi-fi zostaje dokonane naruszenie prawa, a w związku z tym, kto za takie naruszenie powinien odpowiadać?

Ekspert ITS radzi jak dostosować auto z kierownicą po prawej stronie do ruchu prawostronnego

Samochód z kierownicą po prawej stronie można dostosować do bezpiecznego poruszania się na drogach o ruchu prawostronnym. Ekspert z ITS tłumaczy co należy poddać niezbędnym modyfikacjom.

Wiek kierowcy a jego sprawność za kierownicą

Nie od dziś wiadomo, że wraz z wiekiem człowiek traci pewne umiejętności, bądź wyraźnie się one u niego obniżają. Czy zatem podeszły wiek kierowcy zwiększa ryzyko spowodowania przez niego wypadku na drodze?

Sierpień miesiącem bez alkoholu - pamiętaj o tym kierowco!

Sierpień, z uwagi na liczne ważne święta narodowe oraz kościelne, uważany jest za miesiąc, w którym Polacy powinni unikać spożywania alkoholu. Jakie kary grożą kierowcom za jazdę po alkoholu? Ile osób ginie każdego roku przez głupotę bądź lekkomyślność pijanych osób?

Co zrobić kiedy zgubimy telefon lub smartfon?

Co zrobić, kiedy zgubimy telefon lub smartfon. Zobacz poradnik z którego dowiesz się, w jaki sposób można zminimalizować szkody spowodowane kradzieżą smartfona lub telefonu i co robić w takiej sytuacji.

Jak bezpiecznie przechowywać złoto?

Gdzie przechowywać złoto, by było bezpieczne? W skrytce bankowej? W domu? Czy sejf to dobry sposób na przechowywanie złota w domu. Jakie są inne możliwości? Radzi Marcin Lenar z Mennicy Wrocławskiej.

Zakup części przez internet - są na to bezpieczne sposoby!

Zakup części przez internet nie zawsze jest w 100% bezpieczny. Zdarza się, że oferowany w nim towar nie zgadza się z opisem zamieszczonym na stronie. Są jednak sklepy, które gwarantują bezpieczeństwo transakcji i towar dokładnie taki jaki zamawialiśmy.

Kamera samochodowa - EVOLVEO CarCam F140

Kiedy przyda się kamera samochodowa? Chociażby wtedy, gdy będziemy uczestnikiem kolizji o niejasnych przyczynach i przebiegu. Nie mają żadnego świadka zdarzenia, możemy liczyć na pomoc naszej kamery.

Zadbaj o auto w czasie upałów!

Upał źle wpływa zarówno na kondycję kierowcy jak i jego samochodu. Oto wskazówki jak dbać o siebie i własne auto w czasie letnich upałów.

Areszt domowy w Polsce?

Polski ustawodawca dostrzegł, że areszt domowy może przynieść korzyści dla wszystkich zainteresowanych (pokrzywdzonego, podejrzanego oraz Skarbu Państwa). Obecnie, projekt zmieniający kodeks postępowania karnego, jest już po uzgodnieniach resortowych.

Prawidłowe ustawienie lusterek - porady

Aby zwiększyć pole widzenia za kierownicą należy poprawnie ustawić lusterka wsteczne w aucie. Podpowiadamy jak to zrobić!

Pozostawianie dziecka w samochodzie

Pozostawiając dziecko w samochodzie w upalny dzień narażasz je na utratę życia. W takich warunkach temperatura w kabinie może wzrosnąć w skrajnych przypadkach nawet do 90 stopni Celcjusza.

Pozostawianie dziecka w aucie w upalny dzień

Niektórym rodzicom brakuje najwyraźniej wyobraźni i umiejętności racjonalnego myślenia skoro zostawiają na dłuższy czas dziecko w rozgrzanym samochodzie. Zobacz jak bardzo potrafi nagrzać się wnętrze auta w upalny dzień.

Urlop macierzyński i rodzicielski w służbach mundurowych

17 czerwca 2013 r. weszła w życie zmiana kodeksu pracy wprowadzająca wydłużony roczny urlop macierzyński oraz nowy urlop rodzicielski. Ze wszystkich rodzajów urlopów na takich samych zasadach jak pracownicy będą mogli skorzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Pozwolenie na broń

Pozwolenie na broń zostało uregulowane w ustawie z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Pozwolenie na broń jest wyjątkiem od zasady, iż nabywanie, posiadanie oraz zbywanie broni i amunicji na terenie Polski jest zabronione.

Emerytury służb mundurowych

Od 1 stycznia 2013 r. żołnierze oraz funkcjonariusze służb mundurowych nabywają prawo do emerytury po osiągnięciu wieku 55 lat oraz 25 lat stażu w służbie. Dodatkowo mundurowi renciści od 2014 r. nie będą uprawnieni do uzyskania wyższego świadczenia. Na jakiej podstawie nabywa się prawo do emerytury mundurowej oraz w jakim wymiarze?

Wjazd na rondo - nie zatrzymuj się!

Jak wjeżdżać prawidłowo na rondo? Przede wszystkim płynnie, bez wcześniejszego zatrzymywania pojazdu. Dojeżdżając do ronda warto ograniczyć prędkość i płynnie włączyć się do ruchu. Zatrzymywanie się przed nim jest w wielu przypadkach dowodem świadczącym o bardzo niskich umiejętnościach kierowcy.

Zaśnięcie za kierownicą - Ekspert ITS radzi o jakiej porze dnia lepiej unikać jazdy autem

Zaśnięcie za kierownicą spowodowane zmęczeniem kierowcy to coraz większy problem na polskich drogach. Ekspert z Instytutu Transportu Samochodowego wyjaśni nam co jest przyczyną tego zjawiska i kiedy zachodzi największe zagrożenie nim.

Twoje Volvo zaparkuje samo za Ciebie - system autonomicznego parkowania

Manewr parkowania to dla wielu kierowców gehenna. Firma Volvo wyszła im problemom na przeciw i ogłosiła wprowadzenie w 2014 roku nowego systemu automatycznego parkowania. Kierowca nie będzie nawet musiał siedzieć w aucie!

Jak urządzić mieszkanie bezpieczne dla dziecka?

Małe dzieci są zazwyczaj bardzo ruchliwe, ich wyobraźnia jest niemal nieograniczona. Ponieważ maluchy nie mają jeszcze wyrobionego instynktu samozachowawczego, to my musimy dbać o ich bezpieczeństwo. Dlatego przygotowując mieszkanie na przyjście małego dziecka, zadbaj o szczegóły, by mieć pewność, że będzie ono bezpieczne dla niego.

Zderzenie czołowe - dlaczego jest bezpieczniejsze od bocznego?

Wśród użytkowników aut przeważa opinia, że najbardziej niebezpieczne jest zderzenie czołowe. Czy faktycznie tak jest?

REKLAMA