REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Beton

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wzmocnić wytrzymałość betonu? Dodaj biowęgiel z fusów kawowych!

Metodę produkcji betonu z dodatkiem przetworzonych fusów z kawy opracowali inżynierowie z Royal Melbourne Institute of Technology w Australii. Taki beton jest wytrzymalszy o 30 proc. od tradycyjnego. 

Polacy chcą mieć dostęp do zieleni. Na odbetonowanie polskich miast będzie 140 mln zł. Kto dostanie?

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała uruchomienie programu odbetonowania polskich miast. Których miast będzie dotyczyć pomoc? Ile pieniędzy będą mogły otrzymać? Jakie inwestycje będą dofinansowane? 

Co zamiast glazury w łazience i kuchni? Farba, szkło, tapeta, blacha, kamień, beton, drewno?

Co zamiast glazury w łazience i kuchni? Płytki na ścianach w łazience czy nad blatem w kuchni to praktyczne, ale standardowe rozwiązanie. A gdyby je tak zastąpić innym materiałem? Sprawdźmy, jakie mamy możliwości i co będzie dla nas przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Niezależnie na jaką opcję się zdecydujemy, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że okładzina na ścianę w kuchni i łazience powinna być odporna na zawilgocenie oraz na różnego rodzaju zaplamienia.

Kruszywa w budownictwie – sztuczne i z surowców mineralnych

Najpopularniejszym kruszywem z surowców mineralnych jest keramzyt. Kruszywa sztuczne z odpadów przemysłowych to m.in.: pumeks hutniczy, łupkoporyt lub wielkopiecowy żużel granulowany, popiołoporyt, żużel paleniskowy i elporyt. W budownictwie, kruszywa budowlane często wykorzystywane są do produkcji betonu.

REKLAMA

Beton Lafarge wykorzystany do budowy stadionu im. Jean Bouin w Paryżu

Jeden z betonów marki Lafarge został wykorzystany do rozbudowy i modernizacji nowej kopuły stadionu im. Jeana Bouina w Paryżu. Ductal® Lafarge to beton zbrojony włóknami, został on wykorzystany do budowy betonowej kratownicy, która rozciąga się nad wszystkimi trybunami stadionu.

Betony cementowe specjalne

Do betonów specjalnych na bazie cementu zaliczamy: beton hydrotechniczny, betony żaroodporny i betony odporny na ścieranie. Czym się charakteryzują, na czym polega ich wykonanie?

Układanie i zagęszczanie mieszanek betonowych. Przewodnik

Aby mieszanka betonowa w szalunku była równo ułożona nie wystarczy po prostu ją w nim umieścić. Istnieje szereg zasad wg których powinniśmy rozmieszczać beton w szalunku. Np. poczynając od najniższego miejsca. Nie powinniśmy tez zapomnieć o sztychowaniu, ubijaniu i wibrowaniu betonu. Zobacz poradnik.

Transport mieszanki betonowej na plac budowy

Beton można transportować na różne sposoby: na taczkach, wózkach, pojemnikach z otwieranym dnem, przenośnikach taśmowych, za pomocą specjalnych pomp lub z pomocą samochodów z pojemnikami obrotowymi tzw. gruszek. Zobacz ile powinien wynosić maksymalny czas transportu betonu? oraz na jaką maksymalną odległość można transportować mieszankę betonową?

REKLAMA

Domieszki do betonów zwykłych

Zadaniem domieszek stosowanych do mieszanek betonowych jest zmiana właściwości mieszanki. Wzbogacając mieszanki betonowe o różne domieszki możemy wydłużyć czas wiązania betonu, obniżyć temperaturę wiązania, zmniejszyć nasiąkliwość betonu lub zwiększyć jego wytrzymałość. Zobacz jakie właściwości nadają betonom poszczególne domieszki.

Lafarge – nowa wytwórnia betonu w Gorzowie Wielkopolskim

Lafarge – jeden z głównych producentów betonu w Polsce, otworzył nową wytwórnię betonu. Zakład mieści się w Gorzowie Wielkopolskim.

7 pytań na temat betonu – skład, zasady transportu i inne

Co wchodzi w skład mieszanki betonowej? Jakich składników nie wolno dodawać do mieszanki betonowej? Szkoło jako kruszywo w mieszance betonowej. Jaki rodzaj betonu powinniśmy stosować do wykonywanie poszczególnych części budynku? Właściwości betonu. Czym się różni gruby beton od chudego. Jakie są zasady transportu betonu. Na pytania odpowiada ekspert Lafarge – Bartosz Obidziński - Kierownik Produktu.

Jaki beton stosować do wykonywania fundamentów?

Na rynku mamy różne rodzaje betonu: towarowy, wodoszczelny, samozagęszczalny. Zobacz jakie mają właściwości i czym się różnią?

Jak zamówić beton na budowę?

Jak zamówić beton potrzebny do budowy domu? Skąd go wziąć, jakich formalności należy dopełnić, ile to wszystko kosztuje. Na te i inne pytania na temat betonu odpowiada – ekspert firmy Laferge – światowego producenta materiałów budowlanych.

Żelbet – jeden z ważniejszych materiałów na budowie

Żelbet jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Dzięki właściwościom które posiada, konstrukcje z żelbetu są elementem praktycznie każdej większej budowy.

Beton mrozoodporny – jak go wykonać?

W polskich warunkach beton narażony jest na wiele czynników niszczących, w tym cykliczne zamarzanie i rozmarzanie wody zawartej w strukturze betonu. Zamarznięta woda w betonie, zmienia swój stan skupienia zmieniając tym samym objętość betonu. Efektem jest pojawienie się licznych spękań i naruszenie struktury materiału. Od czego zależy wytrzymałość betonu i jak prawidłowo wykonać beton mrozoodporny wyjaśnia Paweł Madej, kierownik Centrum Badania Betonów w Lafarge.

Pucolany – co to takiego?

Pucolany mają duże znaczenie w kształtowaniu wytrzymałości betonów. Ich stosowanie w budownictwie sięga kilka wieków wstecz. Nazwa pucolany wywodzi się od miejscowości Pozzuoli, z której pochodzi materiał. Jaką funkcję w technologii betonu pełnią pucolany i skąd się biorą? Na te i inne pytania odpowiada Paweł Madej, kierownik Centrum Badania Betonów w Lafarge.

Konsystencja, a urabialność mieszanki betonowej – różnice

Czym się różni konsystencja mieszanki betonowej od jej urabialności? Konsystencja i urabialność betonu to dwa, dość często mylone terminy. O urabialności i konsystencji betonu mówimy zawsze w odniesieniu do świeżej mieszanki. Różnicę wyjaśnia Paweł Madej z Centrum Badania Betonów Lafarge.

Ekspert radzi: Jak pielęgnować świeży beton?

Kiedy świeży beton zostanie wylany, należy chronić go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Właściwa pielęgnacja „młodego” betonu polega na stworzeniu odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych w dojrzewającym betonie i tym samym wspomaganie przebiegu hydratacji cementu. Wszystkie procesy związane z pielęgnacją betonu polegają na ochronie świeżo wykonanego betonu przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, wiatru, opadów atmosferycznych, a także wysokich lub niskich temperatur. W zależności od pory roku, pielęgnacja betonu wygląda zupełnie inaczej.

Zagęszczanie mieszanki betonowej

Wyróżniamy dwa rodzaje zagęszczania mieszanki betonowej. Zagęszczanie ręczne i zagęszczanie mechaniczne. To, który rodzaj zagęszczania wybierzemy zależy w dużej mierze od rodzaju mieszanki.

Jak powstaje beton?

Beton jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Choć w skład betonu wchodzą takie proste składniki jak: cement, kruszywo, woda i ewentualne dodatki, to proces produkcji betonu wymaga dużo precyzji. Błędy popełnione na etapie produkcji betonu mogą skutkować pękaniem elementów konstrukcji, kruszeniem się ścian lub zapadnięciem fundamentów.

Jaki beton należy zastosować do wykonywania fundamentów?

Fundamenty najczęściej wykonywane są jako monolityczne, czyli wylewane z betonu. Oprócz tego mogą być murowane z cegły lub bloczków betonowych. Ze względu na funkcję, jaką pełnią fundamenty, materiał do ich wykonywania powinien charakteryzować się wysoką wytrzymałością, trwałością i odpornością na wilgoć. Beton posiada takie parametry, ale musi być on dobrze przygotowany. Beton do wykonywania fundamentów może być towarowy, czyli przywieziony z wytwórni lub wytworzony na placu budowy.

Jak stworzyć betonową podłogę we wnętrzu?

W kuchni wcale nie muszą królować posadzki z płytek ceramicznych, nietypowym rozwiązaniem będzie beton. Ci, którym szczególnie zależy na funkcjonalnej podłodze powinni zainteresować się oryginalniejszym rozwiązaniem – barwnym, atrakcyjnym wizualnie i nowoczesnym betonem!

Co powinieneś wiedzieć o betonowych posadzkach?

Rozwój nowoczesnych technologii, możliwości wykorzystywania materiałów w warunkach domowych sprawiły, że posadzki przemysłowe, kiedyś stosowane w fabrykach i dużych wnętrzach użyteczności publicznej, z powodzeniem zastępują płytki we wnętrzach, stając się powierzchnią podłóg i ścian.

REKLAMA