REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Beneficjent

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

800 plus: Duża część dotychczasowych beneficjentów utraci prawo do świadczenia. Wprowadzono nowy wymóg ustawowy

Od 1 czerwca 2025 r. duża część dotychczasowych beneficjentów programu „800 plus” zostanie pozbawiona prawa do świadczenia, jeżeli nie spełni nowego wymogu ustawowego. O jaki wymóg chodzi i kogo dotyczy? 

Czy otrzymane przez spółkę dofinansowanie od komisji europejskiej jest zwolnione z opodatkowania CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki otrzymane przez spółkę akcyjną z komisji europejskiej będą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania CIT.

Najważniejsza ustawa dla polskich firm rodzinnych od maja 2023 r. VIDEO

Fundacja rodzinna będzie izolować aktywa rodzinne od ryzyk biznesowych, prawnych i podatkowych. Ustawa o fundacji rodzinnej ma wejść w życie na początku maja 2023 r.

Dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych. Przełomowy wyrok TSUE

Dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych. W celu walki z praniem pieniędzy działający na terytorium UE przedsiębiorcy są zobowiązani do ujawniania w publicznym rejestrze informacji na swój temat, jak również do ujawniania danych identyfikacyjnych swoich beneficjentów rzeczywistych. Najnowszy wyrok TSUE z 22 listopada 2022 r. stwierdza, że przepis umożlwiający każdej osobie uzyskanie dostępu do informacji o beneficjentach rzeczywistych podmiotów o charakterze korporacyjnym jest nieważny. W Polsce działa blisko 0,5 miliona spółek, fundacji, stowarzyszeń i spółdzielni, dla których wyrok ten może mieć bezpośrednie znaczenie.

REKLAMA

Zwolnienie dla dywidend a kwestia weryfikacji beneficjenta rzeczywistego

Podatek dochodowy od dywidendy. Przepisy dotyczące podatku u źródła są przyczyną licznych problemów przedsiębiorców. Jednym z nich jest kwestia weryfikacji statusu beneficjenta rzeczywistego przy wypłacie dywidendy na rzecz zagranicznego podmiotu. Brak w tej sprawie jednolitego stanowiska organów podatkowych oraz sądów administracyjnych.

W Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) zarejestrowano 563 tys. beneficjentów rzeczywistych

W Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych zarejestrowano 563 tys. beneficjentów rzeczywistych 326 tys. spółek - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że baza CRBR powstała, aby wspierać walkę z praniem pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu.

Termin zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) kolejny raz wydłużony

Z powodu zakłóceń w funkcjonowaniu sytemu obsługującego Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych, resort finansów wydłuża termin zgłoszeń do CRBR - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów. Dodano, że o nowym terminie poinformuje w osobnym komunikacie.

Więcej czasu na zgłoszenie do CRBR

Do 14 lipca br. wydłużono czas na przyjmowania zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Związane to jest m.in. z czasowym brakiem dostępu do strony internetowej rejestru - tłumaczy MF.

REKLAMA

Mija termin zgłoszenia danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)

W poniedziałek, 13 lipca mija termin zgłoszenia danych przez osoby fizyczne sprawujące bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką, do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) - przypomina Ministerstwo Finansów.

Beneficjent rzeczywisty - 5 najczęstszych błędów

Pozostało już tylko 11 dni do ujawnienia beneficjenta rzeczywistego w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Na chwilę obecną wciąż wiele spółek nie spełniło jeszcze tego wymogu. W praktyce powstaje bowiem wiele wątpliwości interpretacyjnych, takich jak np. kwestia podmiotów zależnych spółek notowanych na giełdach papierów wartościowych czy też spółek Skarbu Państwa. Przedstawiamy 5 najczęściej popełnianych przez spółki błędów tym zakresie - w ocenie radcy prawnego Rafała Semczyszyn.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych 2020 – kto ma obowiązek dokonać zgłoszenia i kim jest beneficjent rzeczywisty?

Od dnia 13 października 2019 roku zgodnie z przepisami ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, nałożono na niektóre podmioty gospodarcze, obowiązek zgłaszania informacji o beneficjentach rzeczywistych do nowopowstałego Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Informacja ta jest istotna, z uwagi na fakt, wysokich kar jakie mogą być nakładane za niedokonanie stosowanego zgłoszenia.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) - zgłoszenie danych do 13 kwietnia 2020 r.

Spółki wpisane do KRS przed 13 października 2019 r. powinny przekazać pierwsze zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) do 13 kwietnia 2020 r.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – zasady działania, podmioty obowiązane, sankcje

Jakie są zasady działania Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR)? Które podmioty obowiązane są do dokonywania zgłoszeń? Jakie sankcje grożą z tytułu niewykonania obowiązków?

Jak zgłaszać beneficjentów rzeczywistych do CRBR

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Termin na zgłoszenie spółek do systemu upływa 13 kwietnia 2020 r. Natomiast w przypadku spółek wpisanych do KRS po 13 października 2019 r. zgłoszenie musi być dokonane nie później niż w terminie 7 dni od dnia wpisu do KRS.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) - czy ujawnianie beneficjentów rzeczywistych wpłynie na ściągalność podatków?

W październiku ubiegłego roku weszły w życie przepisy ustanawiające Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Czy mechanizm, czyli obowiązek ujawniania beneficjentów rzeczywistych polskich spółek, poprawi ściągalność podatków?

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych - najważniejsze informacje

Do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych muszą trafić wszystkie spółki wpisane do KRS z wyjątkiem spółek partnerskich oraz spółek akcyjnych, które są spółkami publicznymi. Wszystkie istniejące spółki muszą dokonać wpisu do 13 kwietnia 2020 r.

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) – nowe obowiązki dla spółek

Z dniem 13 października 2019 r. zaczął działać Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Jest to baza, w której gromadzone i przetwarzane są informacje o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką, zwanych beneficjentami rzeczywistymi. Jakie nowe obowiązki dla spółek wiąż się z powstaniem rejestru?

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych od 13 października 2019 r.

Od 13 października 2019 r. każda polska spółka handlowa oprócz spółki partnerskiej ma obowiązek zgłosić informacje o swoich beneficjentach rzeczywistych, a więc o osobach fizycznych sprawujących bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką, do nowo powstałego rejestru. Za takie osoby są uważani między innymi wszyscy wspólnicy spółek osobowych oraz wspólnicy mający więcej niż 25% udziałów w spółce z o.o.

Definicja rzeczywistego właściciela w podatku u źródła

Kwestia definicji rzeczywistego właściciela na potrzeby podatku u źródła dotyczy określonych płatności na rzecz podmiotów zagranicznych, bez rozróżniania na podmioty powiązane i nie. Chociaż nie jest to temat nowy, wciąż budzi dużo kontrowersji i niejasności.

NFOŚiGW ogłasza nowe nabory

NFOŚiGW rozdysponuje w sumie prawie 50 mln na działania związane ze wspieraniem edukacji ekologicznej. W tym celu ogłoszone zostały trzy nabory w ramach programu Edukacja ekologiczna, którego beneficjentami mogą zostać m.in. osoby prawne czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

PAYEE - beneficjent, odbiorca płatności

Dofinansowanie UE na odnawialne źródła energii

Jednym ze źródeł dofinansowania unijnego na odnawialne źródła energii jest konkurs z Poddziałania 1.1.1 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucji/przesyłowej, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W kolejnej edycji konkursu wspierane będą przedsięwzięcia realizowane w ramach porozumień klastrowych i dotyczące wytwarzania energii elektrycznej.

Kontrola NIK w zakresie gospodarowania środkami celowymi przez Ministra Skarbu Państwa

Minister Skarbu Państwa był dysponentem czterech środków celowych. Środki te służyły realizacji celów ustawowych. Natomiast środki gromadzone na rachunkach pozwalały na zaspokojenie roszczeń. Pokrywanie wydatków przez Ministra Skarbu Państwa równolegle ze środków Funduszu Skarbu Państwa i z części budżetowej 36 – Skarb Państwa było niecelowe i przynosiło skutek w postaci braku przejrzystości gospodarki finansowej Ministerstwa.

Budowa II linii metra - będzie unijne dofinansowanie

Komisja Europejska ogłosiła pozytywną decyzję dotyczącą budowy II linii metra. Beneficjentem jest Miasto Stołeczne Warszawa. Na rozbudowę II linii metra Warszawa otrzyma dofinansowanie w wysokości 1,8 mld zł.

Benefity dla pracowników - co najpopularniejsze?

Pieniądze nie są wystarczającym sposobem wynagradzania i motywowania pracowników – wynika z badania Benefit Systems oraz HRNews.pl. 66,7 proc. respondentów wśród pozapłacowych świadczeń na pierwszym miejscu wybrało kursy doszkalające oraz dodatkową opiekę medyczną. Zajęcia sportowe są ważne dla 44,4 proc. badanych.

Zwrot środków unijnych - procedura windykacyjna

Procedura windykacyjna przy zwrocie środków unijnych przebiega w kilku etapach. Legitymację do wszczęcia postępowania w celu odzyskania środków przeznaczonych na realizację programów z udziałem środków europejskich, co do których wystąpiły przesłanki kwalifikujące posiada instytucja, z którą beneficjent podpisał stosowną umowę.

Wykluczenie beneficjenta

Kiedy następuje wykluczenie beneficjenta z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich? Jak długo trwa okres wykluczenia?

Instytucje, na które może trafić beneficjent – poradnik

Beneficjent ubiegający się o dofinansowanie trafia na instytucje, których nazwy mogą przyprawić o zawrót głowy. Czym różni się instytucja pośrednicząca od certyfikującej i zarządzającej? Ekspert pomaga beneficjentowi odnaleźć się w gąszczu definicji i pojęć.

Czego nie wolno z „Rodziną na Swoim”?

Osoby, które chciałyby skorzystać z „Rodziny na Swoim”, muszą liczyć się z konsekwencjami. Eksperci odradzają „Rodzinę na Swoim” nabywcom, którzy chcieliby wynająć nową nieruchomość albo spodziewają się darowizny.

Renta dożywotnia a odwrócony kredyt hipoteczny

Nadużycia, związane z odwróconymi kredytami hipotecznymi, sprawiły, że tematem zainteresowało się Ministerstwo Gospodarki. MG chce, żeby ustawa, regulująca odwrócone kredyty hipoteczne zawierała odrębne przepisy, dotyczące renty dożywotniej i przeniesienia praw własności do nieruchomości. Istnieją bowiem tzw. fundusze hipoteczne, które wzorują się na umowach dożywocia i zarabiają na quasi odwróconych kredytach hipotecznych.

Gdzie kupić mieszkanie: na rynku pierwotnym czy wtórnym?

Kredyty hipoteczne prawie nigdy nie są przyporządkowywane wyłącznie rynkowi pierwotnemu albo rynkowi wtórnemu. Jednak warto wiedzieć, jakie procedury w banku łączą się z rynkiem pierwotnym, a jakie z rynkiem wtórnym. Eskperci finansowi wyjaśniają różnice między rynkami pierwotnym i wtórnym.

Co warto wiedzieć o zmianach cen energii?

Odbiorcy indywidualni płacą wysoką cenę za energię m.in. dlatego, że nie są skłonni do zmiany sprzedawcy. Co warto wiedzieć o cenach energii elektrycznej? Z jak wysokimi cenami energii będziemy musieli borykać się w 2012 roku?

Czy karta affinity to dobre rozwiązanie dla filantropa?

Czy korzystanie z karty affinity to dobry sposób na wsparcie potrzebujących? Nie wszystkie banki informują, jaki odsetek transakcji, dokonanych kartami, zostaje przeznaczony na cele charytatywne. Przyjrzyjmy się krytycznym okiem kartom affinity.

Co wybrać: dom jednorodzinny czy mieszkanie?

Średnia powierzchnia dostępnych w sprzedaży domów jednorodzinnych zmniejszyła się, a cena metra kwadratowego potaniła o blisko 2 proc. Na domach jednorodzinnych można zaoszczędzić nawet 10 proc. ceny kupna, jeżeli sami zadbamy o materiały budowlane i wybór odpowiedniej ekipy. Zachodu z domem jednorodzinnym jest więcej, ale będzie to procentować w przyszłości w postaci większego komfortu mieszkania.

„Rodzina na Swoim” dla singli – poradnik

O „Rodzinie na Swoim” nie ma mowy w czterech bankach, które obsługują kredyty z rządowymi dopłatami. Trzy z tych instytucji deklarują gotowość do obsługi singli, którzy chcieliby skorzystać z dofinansowania w ramach „Rodziny na Swoim”. Od drugiej połowy listopada oferta dla singli zostanie poszerzona o „Rodzinę na Swoim” w mBanku i Multibanku.

Dlaczego mieszkania tanieją?

Od początku wakacji do końca września mamy do czynienia z taniejącymi mieszkaniami. Z danych ekspertów wynika, że we wrześniu ceny mieszkań zostały zrewidowane o 1,4 proc. w dół. W ciągu 12 miesięcy przeciętne mieszkanie straciło na wartości przeszło 3 proc.

Porównaj ceny mieszkań w poszczególnych miastach

We wrześniu można było znaleźć mieszkania w cenach niższych o 1,4 proc., w porównaniu z sierpniem. To dobra wiadomość dla kupujących – powinni cieszyć się niższymi cenami mieszkań i pieniędzmi, zaoszczędzonymi na zakupie lokalu. Jednak mieszkańcy niektórych miast nie mają powodów do radości, sądząc po cenach mieszkań w ich rejonie.

Fundusze szwajcarskie dla samorządów

Trwa nabór wniosków do Funduszu Partnerskiego Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. O dotacje mogą ubiegać się m.in. jednostki samorządu w partnerstwie ze szwajcarskimi podmiotami.

Unia Europejska dla samorządów terytorialnych i grup podmiotów z jednego sektora gospodarczego

W jedności siła! Dlatego Unia Europejska zadbała o możliwość finansowania samorządów terytorialnych oferując Poddziałanie 6.2.2 „Wsparcie działań studyjno-koncepcyjnych w ramach przygotowania terenów inwestycyjnych dla projektów inwestycyjnych”. Na dofinansowanie mogą też liczyć grupy współpracujących ze sobą przedsiębiorców, w ramach Działania 5.1 „Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym”.

Rodzina na Swoim w pigułce – poradnik

Czas pokaże, ile beneficjenci stracą na zmianach ustawy o Rodzinie na Swoim, eksperci są sceptycznie nastawieni do programu. Pod koniec sierpnia zasady udzielania rządowych dopłat do kredytów zmieniły się diametralnie – do RnS m.in. zostały włączone single. Jakie obostrzenia wprowadzono?

Rodzina na Swoim: czy banki chcą przyznawać kredyty na nowych zasadach?

Eksperci przyjrzeli się dokładniej Rodzinie na Swoim. Program, który już wielu osobom pozwolił uzyskać rządową dopłatę do kredytu mieszkaniowego, powoli jest wycofywany. Czy znowelizowane 31 sierpnia zasady udzielania dofinansowania faktycznie sprzyjają singlom i osobom poniżej 35 roku życia?

Jaka jest zależność między cenami benzyny i mieszkań na obrzeżach miast?

Polaka stać na 300 litrów mniej benzyny niż Greka i 900 litrów mniej niż Niemca. Czy koszt benzyny ma wpływ na ceny nieruchomości na obrzeżach miast? Eksperci podkreślają, że w takich miejscowościach jak Warszawa i Sofia korelacja między cenami paliwa i nieruchomości jest duża.

Oddolne inicjatywy edukacyjne w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki

W większości województw ogłoszono lub planuje się ogłosić konkursy na składanie wniosków o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Działania 9.5 "Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich" - finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. 

Czy jest jeszcze szansa na mieszkanie ze "starą" Rodziną na Swoim?

Nowelizacja ustawy o Rodzinie na Swoim została podpisana przez prezydenta. Eksperci szacują, że nowe zasady przyznawania kredytów z rządową dopłatą wejdą w życie za parę tygodni. Jakie promocje przygotowały banki dla beneficjentów, którzy chcą zdążyć ze złożeniem wniosku na starych warunkach?

Jaki procent pensji stanowią rachunki za prąd w Polsce, Niemczech i Wlk. Brytanii?

Kto najwięcej płaci za prąd? – Polacy, Brytyjczycy czy Niemcy? Nasi rodacy lubią narzekać na wysokie rachunki, ale nie zawsze zastanawiają się nad tym, jak je obniżyć. Ceny energii prawdopodobnie w dalszym ciągu będą rosnąć, dlatego warto już teraz pomyśleć o wyborze dystrybutora i sprzedawcy.

Banki centralne rozpoczęły interwencję

Bank centralny Japonii zdecydował się na interwencję na rynku jena. Spekuluje się, że Bank of Japan (BoJ) sprzedał 900 mld jenów. Ma to na celu osłabienie japońskiej waluty, której aprecjacja nie sprzyja wzrostowi gospodarczemu.

Jak odzyskać pieniądze dzięki obciążeniu zwrotnemu?

Jak zabezpieczyć się podczas wakacji na wypadek, gdyby sprzedawca wycieczki nie dotrzymał warunków umowy? Eksperci proponują, żeby płacić za swój wyjazd kartą. Dzięki temu zabiegowi możemy doprowadzić do tzw. obciążenia zwrotnego (ang. chargeback) i odzyskać zainwestowane pieniądze.

Czy sytuacja na rynku mieszkaniowym poprawi się?

W lipcu prawdopodobnie trzeci raz z rzędu spadną ceny mieszkań w perspektywie kolejnych 12 miesięcy. Zdaniem ekspertów obserwowane na rynku ożywienie miało charakter sezonowy i było związane z kupnem nieruchomości dla studentów. Czy podaż na rynku pierwotnym osiągnie rekordowo wysoki poziom?

Gdzie program Rodzina na Swoim cieszy się największym powodzeniem?

W pierwszym półroczu 2011 roku przyznano 27,5 tys. kredytów w ramach programu Rodzina na Swoim. Eksperci policzyli, że to o 54 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Gdzie jest najtrudniej, a gdzie najłatwiej o kredyt?

Do czwartku na rynkach powinno być spokojnie

Wczorajszy dzień na rynku dał dobitnie do zrozumienie europejskiemu nadzorowi, że wyniki stress testów banków z naszego kontynentu w opinii inwestorów nie są aż tak optymistyczne. Za przeceną przemawia nierozwiązana sprawa zadłużenia w strefie euro i Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA