REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bank, Odsetki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Instytucja finansowa

Przez instytucję finansową należy rozumieć podmiot niebędący bankiem ani instytucją kredytową, którego podstawowa działalność będąca źródłem większości przychodów polega na wykonywaniu działalności gospodarczej.

Fundusz Reprywatyzacji

Mianem Funduszu Reprywatyzacji określamy jeden z państwowych funduszy celowych utworzony z przychodów pochodzących z prywatyzacji. Ne jego rachunku są gromadzone środki pochodzące ze sprzedaży 5% akcji należących do Skarbu Państwa w każdej ze spółek powstałych w wyniku komercjalizacji oraz odsetki od tych środków.

Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców

Fundusz Restrukturyzacji Przedsiębiorców to jeden z państwowych funduszy celowych, który został utworzony z przychodów uzyskanych z prywatyzacji.

Fundusz celowy

Fundusz celowy to fundusz powołany na mocy ustawy, którego przychody pochodzą ze środków publicznych, a koszty są ponoszone na realizację wyodrębnionych zadań państwowych. Państwowy fundusz celowy stanowi wyodrębniony rachunek bankowy, którym dysponuje minister wskazany w ustawie tworzącej fundusz albo inny organ wskazany w tej ustawie.

REKLAMA

Hipoteczny list zastawny

Hipoteczny list zastawny jest papierem wartościowym imiennym lub na okaziciela, którego podstawę emisji stanowią wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipotekami, w którym to liście bank hipoteczny zobowiązuje się wobec uprawnionego do spełnienia określonych świadczeń pieniężnych. Hipoteczny list zastawny może być nominowany w złotych albo w walucie obcej w rozumieniu przepisów Prawa dewizowego.

Dom maklerski

Pod pojęciem domu maklerskiego należy rozumieć osobę, która ma siedzibę w Rzeczypospolitej Polskiej wykonującą czynności maklerskie. Dom maklerski nie jest bankiem. Dom maklerski uzyskuje uprawnienie do dokonywania czynności maklerskich na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Depozytariusz

Depozytariusz wykonuje obowiązki określone w ustawie o funduszach inwestycyjnych, w szczególności polegające na prowadzeniu rejestru aktywów funduszu inwestycyjnego. Działa niezależnie od towarzystwa funduszy inwestycyjnych (w interesie uczestników funduszy).

Czynności zastrzeżone wyłącznie dla banku hipotecznego

Ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych przewiduje czynności zastrzeżone wyłącznie dla banku hipotecznego.

REKLAMA

Całkowity koszt kredytu konsumenckiego

Całkowity koszt kredytu oznacza wszystkie koszty wraz z odsetkami i innymi opłatami i prowizjami, które konsument jest zobowiązany zapłacić za kredyt.

Bank hipoteczny

Bank hipoteczny to bank, którego głównym zadaniem jest udzielanie kredytów zabezpieczonych hipoteką oraz tych niezabezpieczonych hipoteką. Bank hipoteczny jest tworzony wyłącznie w formie spółki akcyjnej.

Agencje ratingowe

Mianem agencji ratingowych (credit rating agency) określamy instytucje prywatne, które dokonują oceny wiarygodności różnego rodzaju podmiotów gospodarczych pożyczających pieniądze, tzn. spółek, funduszy, banków, organizacji i rządów państw, analizując stopień prawdopodobieństwa spłacenia przez podmioty wyżej wymienione w terminie należności wraz z odsetkami. Analiza obejmuje swoim zakresem zarówno ocenę wiarygodności podmiotów jako kredytobiorców, jak również jako emitentów papierów wartościowych długo- oraz krótkoterminowych.

Które lokaty bankowe są najlepsze?

W dalszym ciągu warto interesować się lokatami – ich oprocentowanie pnie się w górę. Eksperci wskazują na przeciętny wzrost o 0,73 pp. w przypadku depozytów kwartalnych. Które banki zapłacą za nasze oszczędności przeszło 7 proc. brutto?

W którym banku ominiesz ubezpieczenie pomostowe i obniżysz raty?

Jeśli chcesz płacić ratę niższą nawet o 300 zł, poszukaj banku, który zrezygnował z tzw. „pomostówki”. Doradcy finansowi wytropili pierwszą instytucję, która wycofała się z pobierania opłaty za ubezpieczenie pomostowe. Dokąd udać się po kredyt hipoteczny?

DGP: Błyskawiczne przelewy internetowe już od 2012 r.

Dokonanie przelewu, który u odbiorcy pojawi się w ciągu kilku minut. Teraz tylko dla nielicznych. Jednak w 2012 r. ma to już być standard w polskiej bankowości – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Dokąd udać się po kredyt samochodowy? – ranking z sierpnia 2011

Wraz z końcem wakacji rozpoczynają się wyprzedaże, a to znakomity moment na zakup auta. Które banki zaproponują nam kredyt samochodowy na najbardziej korzystnych warunkach? Eksperci porównali poszczególne oferty.

Dokąd udać się po kredyt hipoteczny w PLN? – ranking z sierpnia 2011

Sytuacja na rynkach finansowych zmusiła niektóre instytucje do wycofania się z finansowania w obcej walucie, przede wszystkim we franku szwajcarskim. Czy można zadłużyć się w złotym tak, aby nie przepłacać? Eksperci wręcz polecają kredyty w PLN.

Na którym koncie oszczędnościowym zarobimy najwięcej? – ranking z sierpnia 2011 r.

W sierpniu pojawiło się wiele nowych rachunków oszczędnościowych w promocji. Które banki zmieniły oprocentowanie depozytów na kontach na korzyść klientów? Eksperci przeanalizowali poszczególne oferty.

Jak zrobić konwersję funduszu?

Jak uciec do bezpiecznego funduszu, nie tracąc na tej operacji? Ekspert podpowiada, w jaki sposób wycofać się z agresywnego funduszu akcji tak, żeby nadal mieć możliwość stosowania tej formy inwestycji. Kołem ratunkowym jest konwersja jednostek uczestnictwa.

Płacić kartą czy wybrać kredyt gotówkowy?

Często mamy trudności z ocenieniem, co będzie dla nas bardziej opłacalne: kredyt gotówkowy czy płatność kartą kredytową? W jakich sytuacjach warto wybrać dany sposób finansowania? Ekspert analizuje plusy i minusy korzystania z karty i wnioskowania o kredyt.

Które rachunki oszczędnościowe są najbardziej zyskowne?

Coraz więcej można zarobić na koncie oszczędnościowym. Eksperci uczulają jednak na promocje, które często kończą się po kilku miesiącach. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać wysokie oprocentowanie w poszczególnych bankach?

Co powinieneś wiedzieć o lokatach z dzienną kapitalizacją odsetek?

Podatek od zysków kapitałowych został wprowadzony przeszło 9 lat temu, ale depozyty, pozwalające go uniknąć, pojawiły się znacznie później. Na jakich zasadach funkcjonują lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek? Ekspert wyjaśnia specyfikę działania lokat antybelkowych.

W którym banku założyć lokatę kwartalną lub na 1 miesiąc?

Eksperci radzą, żeby przeczekać niekorzystną sytuację na parkiecie w banku. Możemy umieścić tam swoje oszczędności i założyć lokatę na 1 albo 3 miesiące. W którym banku oprocentowanie tego typu produktów jest najwyższe?

Jak zdobyć pieniądze na wakacje?

Czy można odpocząć bez posiadania odpowiednich oszczędności? Jeżeli marzy Ci się urlop z prawdziwego zdarzenia, ale nie zdążyłeś odłożyć wystarczających środków na wakacje, nie jest jeszcze za późno. Ekspert radzi, jak łatwo i szybko zdobyć pieniądze na wyjazd.

Politycy stabilizują sytuację na rynkach finansowych

Politycy podjęli wspólne działania, mające na celu ustabilizować sytuację rynkową. W zeszłym tygodniu nastąpiła eskalacja obaw, związanych z kryzysem zadłużenia i gospodarkom po obu stronach Atlantyku grozi gwałtowne spowolnienie koniunktury.

Czy oprocentowanie lokat terminowych rośnie?

Osoby, które chętnie trzymają swoje oszczędności w banku, mają w czym wybierać. Eksperci zauważyli, że przeciętne oprocentowanie kwartalnych lokat od początku roku wzrosło o 0,5 pkt. proc., osiągając 4,69 proc. Którą ofertę depozytową wybrać?

Jak bank oblicza koszt ubezpieczenia i co obejmuje ochrona ubezpieczeniowa?

Podpisanie umowy kredytowej zawsze wiąże się z ryzykiem, nawet jeżeli kwota, o którą wnioskowaliśmy, nie jest duża. Czy warto wykupić pakiet ubezpieczeniowy w banku? Eksperci wyjaśniają, jak obliczany jest koszt ubezpieczenia i co oferują nam instytucje finansowe.

Na czym polegają limit w koncie, kredyt na karcie i usługa CashBack?

Kredyt gotówkowy nie jest jedynym sposobem na zdobycie pieniędzy na wakacje. Ekspert przypomina, że równie dobrze możemy skorzystać z limitu w koncie lub karty kredytowej. A gdy już wyjedziemy na urlop, warto pamiętać o tanich wypłatach w sklepie dzięki usłudze CashBack. Jak to działa?

Czy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Osoby, które spłacają kilka kredytów naraz, mogą zastanowić się nad konsolidacją zadłużenia. Eksperci przypominają, że dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie zmniejszyć koszt kredytu. Kiedy opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?

Który bank oferuje najlepszy kredyt „Rodzina na Swoim” na lipiec - sierpień 2011?

Na biurko prezydenta trafiła znowelizowana ustawa o kredytach z dopłatami. Zdaniem ekspertów jest już praktycznie przesądzone to, że do końca sierpnia 2011 roku wejdą w życie zmiany, które w efekcie bardzo ograniczą dostępność Rodziny na Swoim. Do którego banku udać się po finansowanie, zanim zaczną obowiązywać nowe zasady?

Który bank oferuje najlepszy kredyt hipoteczny w PLN na lipiec-sierpień 2011?

Wakacje w tym roku sprzyjają bankom, gdyż chętnych na kredyty nie brakuje. Eksperci przypominają, że wzmożony ruch wymusza większą konkurencję i oznacza promocyjne obniżki marż oraz prowizji. Kto tak naprawdę oferuje najlepsze warunki kredytowania?

Co wybrać: kantor czy bankomat?

Przed wyjazdem na wakacje warto poszukać banku, który umożliwia bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą. Eksperci uczulają jednak na fakt, że w niektórych przypadkach bardziej opłacalna będzie wymiana gotówki w kantorze. W których krajach możemy zaoszczędzić, wymieniając euro na miejscową walutę?

Kiedy nie opłaca się robić nadpłaty kredytu?

Eksperci zalecają, aby nie śpieszyć się z nadpłatą kredytu – pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na prowizję, możemy zdeponować w banku. Zazwyczaj nadpłata jest najdroższa w pierwszych latach obsługi długu. Ile można zyskać, zakładając lokatę i rezygnując z nadpłaty?

W którym banku założyć lokatę? – ranking z lipca 2011

Prognozy ekspertów ziściły się – banki zmieniły oprocentowanie lokat. Trzy instytucje na cztery przygotowały nowe oferty. Który depozyt wybrać?

Czym są produkty strukturyzowane?

Produkty strukturyzowane uważa się na nowoczesne instrumenty na rynku finansowym, które wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom. Każdy produkt posiada własną specyfikę. Ekspert pomaga usystematyzować wiedzę na temat produktów strukturyzowanych.

W którym banku założyć konto oszczędnościowe? – ranking z lipca 2011

Oprocentowanie lokat poszło w górę, ale nadal niewiele dzieje się na rynku kont oszczędnościowych. Czym spowodowany jest ten zastój? Przyjrzyjmy się wiodącym ofertom okiem ekspertów.

Jakie są alternatywy dla przewalutowania kredytu we franku?

Kredytobiorcy, zadłużeni w szwajcarskiej walucie, mają prawo czuć się zaniepokojeni wzrostem spłacanych rat. Jak obniżyć ratę kredytu we franku? Eksperci podpowiadają, że można wydłużyć okres kredytowania lub wymienić złotówki po niższym kursie poza bankiem.

Które konta oszczędnościowe były najwyżej oprocentowane w czerwcu 2011?

Eksperci oczekują, że czterokrotne podwyżki stóp procentowych, jakie miały miejsce w tym roku, przełożą się na wzrost oprocentowania depozytów. Czy tak dzieje się w rzeczywistości? Przyjrzyjmy się najlepszym ofertom kont oszczędnościowych.

Które lokaty były najwyżej oprocentowane w czerwcu 2011?

W czerwcu w znacznym stopniu zmieniło się oprocentowanie lokat. Eksperci szukają wytłumaczenia decyzji banków w podwyżkach stóp procentowych, które miały miejsce w pierwszym półroczu 2011 roku. Gdzie obecnie opłaca się ulokować swoje oszczędności?

Co wybrać: wakacje kredytowe czy karencję?

Banki często nadużywają określenia „wakacje kredytowe”. Czym różni się karencja od wakacji kredytowych? Ekspert sprawdził, w jakich sytuacjach instytucje finansowe pozwalają klientowi odroczyć spłatę comiesięcznej raty, a kiedy możemy jedynie zawiesić spłatę części kapitałowej.

Co dalej z Rodziną na Swoim?

Na początku czerwca 2011 roku, na 94. posiedzeniu Sejmu, 228 głosami „za”, nowy projekt „Rodziny na Swoim” trafił do Senatu. Jeśli prezydent również złoży podpis pod nowelizacją ustawy, zmiany mogą wejść w życie już w IV kwartale 2011 roku.

Co warto sprawdzić przed udaniem się na wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe umożliwiają nam odroczenie spłaty kredytu hipotecznego w szwajcarskiej walucie nawet na 3 lata. Czy zawsze warto sięgnąć po takie rozwiązanie, gdy kurs franka jest wysoki? Ekspert finansowy wymienia plusy i minusy wakacji kredytowych.

Czy odsetki od kredytu trzeba uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego?

Ustawodawca nie definiuje pojęcia odsetki naliczone. Powstaje wątpliwość czy i w jakim zakresie naliczone przez bank odsetki należy zaliczyć do wartości początkowej środka trwałego.

Od 2012 r. podatek Belki we wszystkich lokatach

Nowe zasady zaokrąglania odsetek spowodują zniknięcie z rynku usług bankowych tzw. lokat antybelkowych.

Jak uzyskać nieoprocentowany kredyt?

Istnieje metoda, dzięki której w ciągu dwóch lat można zarobić ponad 600 zł. Co zrobić, żeby wzbogacić się na nieoprocentowanej pożyczce? Eksperci przypominają, że kredyt bez prowizji, odsetek i dodatkowych opłat nie zawsze stanowi najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Czy czekać na ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym?

W zakresie finansów osób starszych jednym z częściej obecnie poruszanych tematów jest znajdująca się w przygotowaniach ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Dużo mówi się na ten temat w mediach, często przedstawiając jako najlepsze remedium na kłopoty finansowe polskich seniorów. Przeanalizujmy jednak szczegółowo jak może naprawdę wyglądać oferta bankowa dotycząca odwróconych kredytów hipotecznych.

Firmy szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS

W zbiorowym pozwie przedsiębiorcy będą domagać się odszkodowania za to, że urzędnicy ZUS wprowadzali ich w błąd, pozwalając na nieopłacanie składek w czasie, kiedy mieli, ich zdaniem, wyrejestrowaną (potocznie zawieszoną) działalność gospodarczą.

Dlaczego warto wybrać oprocentowanie oparte o WIBOR lub wskaźnik wzrostu cen?

Inflacja na poziomie 5 proc. stanowi wyzwanie dla osób, które pragną uchronić swoje oszczędności. Zdaniem ekspertów antyinflacyjna lokata przyniesie zwrot, znajdujący się 1,5 p.p. powyżej wskaźnika wzrostu cen, oprocentowanie zeszłorocznych obligacji Skarbu Państwa jest na poziomie 7,5 proc., a dłużne papiery korporacyjne przynoszą zyski rzędu 14,44 proc. Gdzie warto ulokować swoje pieniądze?

Kiedy warto spłacić przed czasem kredyt hipoteczny?

Wydawać by się mogło, że warto uregulować wszystkie zobowiązania przed czasem. Eksperci przypominają, że nie zawsze. Kiedy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest opłacalna?

Jak połączyć raty w jeden kredyt? – ranking kredytów konsolidacyjnych

Jeżeli zaciągnąłeś kilka kredytów, każda rata ma inny termin płatności, a na domiar złego opiewa na inną kwotę, możesz mieć problem z zapamiętaniem wszystkich zobowiązań. Co zrobić, żeby uregulowanie zadłużenia stało się prostsze? Eksperci podpowiadają, który kredyt gotówkowy pozwoli na konsolidację całego długu.

Jak zmieniła się rentowność najmu w maju?

W maju mieszkania potaniały. Uwadze ekspertów nie umknął fakt, że spadek cen transakcyjnych doprowadził do powrotu wskaźnika rentowności netto powyżej 4 proc. Co jest bardziej opłacalne: inwestycja w nieruchomość pod wynajem, zakup obligacji czy założenie lokaty?

REKLAMA