REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bank, Encyklopedia prawa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Bank a parabank

Parabank nie posiada prawnej definicji. Jest nim podmiot wykonujący działalność podobną do banków, ale bankiem niebędący. Pojęcie parabanku jest trudne do zdefiniowania ze względu na szeroki wachlarz czynności bankowych. W związku z tym różnorodne grupy podmiotów wykonują czynności podobne do bankowych.

Prawa klientów Amber Gold

Klienci Amber Gold po upadku spółki mogą dochodzić swoich praw w ramach postępowania upadłościowego lub w drodze procesu cywilnego i egzekucji sądowej.

Czym jest parabank?

Ponad połowa pytanych osób nie wie czym tak na prawdę jest parabank. Tyle samo osób nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, co się stanie z ich pieniędzmi w sytuacji bankructwa parabanku.

Klienci Amber Gold szykują pozew zbiorowy

Do grupy, która chce złożyć pozew zbiorowy przeciwko Amber Gold, dołączyło już blisko 300 osób. Średnia kwota utraconych inwestycji to ok 45.000 zł. Suma roszczeń zbliża się zatem do 15 mln złotych.

REKLAMA

Pozew zbiorowy przeciwko bankowi

Pozew zbiorowy przeciwko bankowi jest szansą na wspólne przeciwstawienie się nielegalnym praktykom instytucji. Stroną procesu może stać się nawet kilka tysięcy poszkodowanych klientów.

BZ WBK wprowadzał klientów w błąd

Sąd Apelacyjny potwierdził, iż Bank Zachodni WBK przy informowaniu o ofercie Konto24 Prestiż wprowadzał konsumentów w błąd. Wcześniej takie praktyki zarzucił bankowi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

Czym jest umowa faktoringu?

Faktoring służy pozyskiwaniu środków na bieżący obrót i zarządzanie finansami przedsiębiorstwa. Jak działa i jakie są korzyści dla stron umowy faktoringu?

REKLAMA

Rodzina na swoim 2012 - poradnik

Poznaj zasady uzyskania preferencyjnego kredytu w ramach programu "Rodzina na swoim" w 2012 r. To ostatni rok, kiedy można złożyć wniosek o kredyt z dopłatą.

Limity cen "Rodzina na swoim" 2012

Średnie wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w programie "Rodzina na swoim" w 2012 r.

Banki udzielające kredytów „Rodzina na swoim” w 2012 r.

Gdzie w 2012 r. uzyskasz preferencyjny kredyt w ramach rządowego programu "Rodzina na swoim"? Poniżej lista banków.

Sąd Polubowny przy Komisji Nadzoru Finansowego

Warunkiem rozpoczęcia postępowania mediacyjnego lub sądowego jest wyrażenie na nie zgody przez obie strony sporu. W przypadku przegrania sprawy konsument może zostać obciążony wydatkami sądu powstałymi w toku sprawy.

Arbiter Bankowy przy Związku Banków Polskich

Postępowanie toczone przed arbitrem może się zakończyć ugodą lub też wygraną jednej ze stron. Jeżeli bank przegra, nie ma on możliwości odwołania się od decyzji arbitra.

Ograniczenie egzekucji z rachunku bankowego w Niemczech

Od 1 stycznia 2012 r. chroni dłużnika, przeciwko któremu prowadzona jest egzekucja z rachunku bankowego tylko tzw. P-Konto (Pfändungsschutzkonto), które wprowadzone zostało już w lecie 2011 r. Dotychczasowe przepisy niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego, które dopuszczały sądowną ochronę rachunku bankowego straciły swoją ważność

Kredyt konsumencki - nowe przepisy

Kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. gotówkowy). Nowe regulacje ułatwiają zaciąganie kredytów konsumenckich w innych krajach Unii Europejskiej oraz ujednolicają ochronę konsumentów.

Nierezydent a rezydent

Kim jest rezydent a kim nierezydent?

Instytucja finansowa

Mianem instytucji finansowej określamy podmiot, do którego głównych zadań należy obracanie środkami pieniężnymi (ich gromadzenie i dysponowanie nimi – wydatkowanie). Wśród instytucji finansowych należy wymienić banki, kasy oszczędnościowe, zakłady ubezpieczeń czy zakłady reasekuracyjne.

Holding w prawie bankowym

Holding tworzy strukturę, w skład której wchodzą różne podmioty gospodarcze (samodzielne pod względem prawnym), a jeden z tych podmiotów posiada pozycję dominującą. Istota holdingu polega na tym, że jeden podmiot zarządza innymi oraz kontroluje ich działalność dzięki zależnościom kapitałowym lub personalnym. Holding prowadzi do swego rodzaju kumulacji kapitału. Na gruncie ustawy – Prawo bankowe wyróżniamy: holding bankowy krajowy oraz holding bankowy zagraniczny.

Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralny (EBC) wraz z krajowymi bankami centralnymi tworzą Europejski System Banków Centralnych (ESBC). Natomiast Europejski Bank Centralny i krajowe banki centralne Państw Członkowskich, których walutą jest euro (tworzą tzw. Eurosystem) prowadzą politykę pieniężną Unii. Organy decyzyjne Europejskiego Banku Centralnego kierują Europejskim Systemem Banków Centralnych.

Dewizy a wartości dewizowe

Mianem dewiz określamy papiery wartościowe i inne dokumenty pełniące funkcję środka płatniczego, wystawione w walutach obcych.

Co to jest zdolność prawna-czy można ją utracić lub się jej zrzec?

Kodeks cywilny nie zawiera ustawowej definicji zdolności prawnej. Definicji, którymi posługuje się doktryna prawnicza jest kilka.

Usługi płatnicze – nowa ustawa

W dniu 24 października 2011 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz. U. z 2011 r. Nr 199, poz. 1175, dalej „ustawa”).

UOKiK wygrywa z bankiem przed sądem

Brak zasad ustalenia kursu walutowego wymiany jest niedozwoloną klauzulą umowną. Sąd Apelacyjny ostatecznie potwierdził zastrzeżenia UOKiKu i odrzucił odwołanie Banku Millenium.

Umowa gwarancji bankowej - WZÓR UMOWY

Umowa gwarancji bankowej jest pisemnym zobowiązaniem banku do zapłaty kwoty maksymalnej wskazanej w gwarancji (sumy gwarancyjnej), w przypadku gdy zleceniodawca gwarancji, na którego została wystawiona, nie wywiąże się ze swojego zobowiązania.

Prawne podsumowanie września 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w sierpniu i wrześniu 2011 r. oraz najciekawszych decyzji Prezesa UOKiK.

Wpis wierzytelności banku hipotecznego w księdze wieczystej

Wierzytelność banku hipotecznego, która ma być wpisana do rejestru zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych, może być zabezpieczona wyłącznie hipoteką wpisaną w księdze wieczystej na pierwszym miejscu.

Usługi bankowości elektronicznej

Na podstawie umowy o usługi bankowości elektronicznej bank zobowiązuje się do zapewnienia dostępu do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku za pośrednictwem urządzeń łączności przewodowej lub bezprzewodowej wykorzystywanych przez posiadacza, a także do wykonywania operacji lub innych czynności zleconych przez posiadacza, natomiast posiadacz upoważnia bank do obciążania jego rachunku kwotą dokonanych operacji oraz należnymi bankowi opłatami i prowizjami albo zobowiązuje się do zapłaty należności na rachunek wskazany przez bank, w określonych terminach.

Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej

Śmierć posiadacza rachunku oszczędnościowego, rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej rodzi dla banku określone w ustawie obowiązki.

Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych

Bank hipoteczny prowadzi i przechowuje rejestr zabezpieczenia listów zastawnych, do którego wpisywane są w odrębnych pozycjach wierzytelności banku hipotecznego oraz prawa i środki, o których mowa w art. 18 ust. 3 i 4 ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych (tj. środki ulokowane w papierach wartościowych, ulokowane w Narodowym Banku Polskim, posiadane w gotówce) stanowiące podstawę emisji listów zastawnych. Rejestr zabezpieczenia listów zastawnych prowadzony jest odrębnie dla hipotecznych listów zastawnych i dla publicznych listów zastawnych.

Rachunki bankowe oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych

Rachunki bankowe oszczędnościowe, oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych to rodzaje rachunków prowadzone przez banki. Mogą być prowadzone wyłącznie dla: 1) osób fizycznych, 2) szkolnych kas oszczędnościowych, 3) pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.

Rachunki papierów wartościowych

Przez rachunki papierów wartościowych należy rozumieć rachunki, na których zapisywane są zdematerializowane papiery wartościowe.

Negocjacje bez ogłoszenia

Negocjacje bez ogłoszenia to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym zamawiający negocjuje warunki umowy w sprawie zamówienia publicznego z wybranymi przez siebie wykonawcami, a następnie zaprasza ich do składania ofert.

Negocjacje z ogłoszeniem

Negocjacje z ogłoszeniem to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym, po publicznym ogłoszeniu o zamówieniu, zamawiający zaprasza wykonawców dopuszczonych do udziału w postępowaniu do składania ofert wstępnych niezawierających ceny, prowadzi z nimi negocjacje, a następnie zaprasza ich do składania ofert.

Obligacje przychodowe

Obligacje przychodowe mogą przyznawać obligatariuszowi prawo do zaspokojenia swoich roszczeń z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami emitenta: 1) z całości albo z części przychodów lub z całości albo części majątku przedsięwzięć, które zostały sfinansowane ze środków uzyskanych z emisji obligacji, lub 2) z całości albo z części przychodów z innych przedsięwzięć określonych przez emitenta.

Obniżenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej o składkę na ubezpieczenie zdrowotne

Podatek dochodowy w formie karty podatkowej, wynikający z decyzji naczelnika urzędu skarbowego o zastosowaniu tej formy opodatkowania, podatnik obniża o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym, zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, o ile nie została odliczona od podatku dochodowego.

Partnerstwo publiczno-prywatne w formie spółki

Umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym może przewidywać, że w celu jej wykonania podmiot publiczny i partner prywatny zawiążą spółkę kapitałową, spółkę komandytową lub komandytowo-akcyjną. Podmiot publiczny nie może być komplementariuszem.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to jeden z bankowych produktów hipotecznych. Jest udzielana pod zastaw nieruchomości (pożyczkobiorca musi posiadać prawo własności tej nieruchomości), jak również działki, o ile stanowi ona własność pożyczkobiorcy. Pożyczkę można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, także konsumpcyjny, ponadto nie musi on wiązać się z zabezpieczeniem.

Premia gwarancyjna

Posiadacze książeczek mieszkaniowych, które zostały założone do 23 października 1990 r., mają prawo do tzw. premii gwarancyjnej.

Przedsięwzięcie w rozumieniu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym

Przetarg nieograniczony

Przetarg nieograniczony to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy.

Powiernik w rozumieniu ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych

Przy każdym banku hipotecznym powołuje się powiernika. Nie może on być pracownikiem banku hipotecznego. Powołuje go na okres 6 lat, na wniosek rady nadzorczej banku hipotecznego, Komisja Nadzoru Finansowego. Ta sama osoba może być ponownie powołana na powiernika tylko raz. Powiernik jest niezależny i nie podlega poleceniom organu, który go powołał.

Przetarg ograniczony

Przetarg ograniczony to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym, w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu, wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu, a oferty mogą składać wykonawcy zaproszeni do składania ofert.

Przychody z wykonywania wolnego zawodu i przychody z nimi zrównane [w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Przychody ze stosunku pracy i przychody z nimi zrównane [w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Przychód [zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych]

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych mianem przychodu określamy uzyskany bądź należny wpływ wartości pochodzący z: pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia; działalności wykonywanej osobiście na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia; działalności gospodarczej prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości, w tym ze sprzedaży takiej nieruchomości.

Licytacja elektroniczna

Licytacja elektroniczna to tryb udzielenia zamówienia publicznego, w którym za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej, umożliwiającego wprowadzenie niezbędnych danych w trybie bezpośredniego połączenia z tą stroną, wykonawcy składają kolejne korzystniejsze oferty (postąpienia), podlegające automatycznej klasyfikacji.

Venture capital

Mianem venture capital określamy typ funduszu, który inwestuje swoje środki w małe, mikro i średnie przedsiębiorstwa dysponujące innowacyjnym produktem, innowacyjną metodą lub usługą – niezweryfikowanymi przez rynek, a co za tym idzie nie przysparzającymi ryzyka niepowodzenia. Często venture capital tłumaczy się jako kapitał ryzyka.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych. Opodatkowaniu tym podatkiem podlegają również przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze - realizowanych poza działalnością gospodarczą (tzw. najem prywatny).

Rynek giełdowy

Mianem rynku giełdowego określamy miejsce, w którym dokonuje się transakcji kupna i sprzedaży instrumentów finansowych; stanowi on formę rynku kapitałowego. Przedmiotem obrotu giełdowego mogą być papiery wartościowe (giełdy papierów wartościowych) oraz towary np. ropa naftowa (giełdy towarowe). Nadzór nad rynkiem giełdowym sprawuje Komisja Papierów Wartościowych i Giełd.

Wadium przy przetargu nieograniczonym

Mianem wadium określamy ustaloną kwotę pieniędzy składaną na poczet dotrzymania warunków danej umowy. Przy przetargach jest on wpłacany na rzecz organu organizującego przetarg. Zamawiający żąda od wykonawców wniesienia wadium, jeśli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy – Prawo zamówień publicznych (jeżeli kwota jest niższa, organ może żądać wniesienia wadium). Wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert.

REKLAMA