REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Autostrady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Autostrada A1 dłuższa o 62 km

Autostrada A1 na odcinku Grudziądz – Toruń (62 km) została oddana do ruchu w piątek 14 października 2011 roku. Budowę tego etapu rozpoczęto w sierpniu 2008 roku, teraz po 27 miesiącach prac. Obecnie kierowcy będą mieli do dyspozycji 152 km autostrady i będą mogli pokonać trasę z Torunia do Gdańska w zaledwie 70 minut.

W październiku otwarcie nowego odcinka A1

Odcinek autostrady A1, mierzący 62 kilometry łączący Nowe Marzy i Toruń, zostanie oddany do użytku już 14 października.

Poprawki do ustawy o autostradach płatnych zostały przyjęte

Posłowie poparli w piątek poprawki przygotowane przez Senat do nowelizacji ustawy o płatnych autostradach, która została uchwalona w sierpniu. Zmiany dotyczą procedury przetargowej i eksploatacji autostrad.

Perypetie autostrady A4

Dyrektor rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Wiesław Kaczor, poinformował, iż autostrada A4 na odcinku od Rzeszowa do granicy państwa będzie oddana pod koniec 2012. Oznacza to, że przed turniejem Euro 2012 autostrada nie będzie przejezdna.

REKLAMA

Przewoźnicy zaniepokojeni: E- myto nie działa właściwie

Co to jest Eurowinieta? Kto musi ją mieć?

Przedsiębiorstwa transportowe prowadzące przewóz międzynarodowy spotykają się z wieloma systemami opłat za drogi w poszczególnych krajach. Jednym z nich jest Eurowinieta. Nie jest jednak ona systemem, który w stu procentach upraszcza życie europejskim przedsiębiorcom.

Samochodem do Austrii

Austriacka sieć drogowa jest bardzo dobrze rozwinięta ale wybierając się samochodem do Austrii warto zapoznać się z obowiązującymi tam przepisami i podstawowymi zasadami aby uniknąć kontaktu z tamtejszą, bardzo surową policją i spokojnie pokonać trasę do krainy zimowego szaleństwa. Ten alpejski kraj, pełen jezior i rozległych stoków narciarskich to stały kierunek zimowych i tranzytowych (w drodze na południe Europy) podróży Polaków.

Samochodem do Niemiec

Niemcy - nasi zachodni sąsiedzi to kraj słynący z jednej z najlepszych sieci drogowych na świecie. Słynne niemieckie, bezpłatne autostrady kuszą kierowców z całego świata swoim stanem i brakiem limitów prędkości. Należy jednak pamiętać, że na niemieckich drogach nie można czuć się bezkarnym. Podróż samochodem do Niemiec wiąże się z koniecznością zapoznania się z podstawowymi przepisami i zasadami panującymi na drogach tego 82-milionowego kraju.

REKLAMA

Jak otrzymać viaBox i zarejestrować się w systemie viaToll?

Od pierwszego lipca wszyscy właściciele samochodów o masie dopuszczalnej powyżej 3,5 tony muszą regulować opłaty za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i dróg krajowych w sposób elektroniczny. Każdy taki pojazd musi być wyposażony w urządzenie viaBox. Jakie zatem obowiązują procedury przy rejestracji viaToll? Jak zdobyć ViaBoxa?

Samochodem do Francji

Francja to coraz częściej wybierany przez Polaków kierunek podróży. Wyjazdy wakacyjne i narciarskie do Francji zyskują na popularności. Warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi we Francji i zabrać w podróż parę istotnych informacji o tym kraju.

Połowa dróg na Euro nie powstanie?

Jak wynika z raportu GDDKiA około połowa dróg na Euro 2012 może nie powstać w terminie. Drogowcy na pewno nie zdążą wybudować wszystkich zaplanowanych dróg. A ile zdążą?

Viatoll: pasmo problemów i udręki dla kierowców

ViaTOLL zamiast usprawnić pobieranie opłat za korzystanie z autostrad, wywołuje zamieszanie i sprawia problemy. Nie wiadomo, kiedy problemy z poborem e-myta zostaną rozwiązane.

Jak przebiega kontrola opłaty viaToll? Jakie są kary za próbę oszukania przy opłacie e-myta za pośrednictwem viaToll?

Wprowadzony od 1 lipca 2011 roku elektroniczny system opłat za korzystanie z autostrad oraz dróg krajowych viaToll (tzw. e-myto) wiąże się z nową formą obowiązkowych opłat dla samochodów pow 3,5 tony oraz autobusów, a także samochodów z przyczepami. Wyjaśnimy w jaki sposób uiszczenie myta jest kontrolowane oraz jakie kary czekają nas za próbę oszukania viaToll-u.

Od dziś funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat

1 lipca 2011 roku zmieniły się zasady płacenia za autostrady. Kierowcy ciężarówek, autobusów i aut z przyczepami zapłacą za przejazd używając elektronicznego systemu poboru opłat.

Volkswagen... który prowadzi się sam

Temporary Auto Pilot to nowy system Volkswagena, który sam będzie kierował autem w czasie jazdy. System ma na celu zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych przez zmęczenie, błąd lub nieuwagę kierowcy.

Chiński wykonawca autostrady A2 chce odszkodowania od Polski?

Chiński dziennik "Renminribao" powołując się na źródła w Covecu, poinformował, że konsorcjum "w trosce o chińskiego podatnika" zamierza dochodzić odszkodowania od Polski.

Autostrada A1 też ma opóźnienia! Nie będzie jej na Euro 2012?

Konflikt między GDDKiA a wykonawcą autostrady A1 doprowadził do wstrzymania budowy. Prace zostały przerwane już 3 miesiące temu

Najczęstsze przyczyny wypadków drogowych w Polsce

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli główną przyczyną wypadków drogowych w Polsce są zły stan techniczny dróg i złe metody szkolenia kierowców. Liczba ofiar śmiertelnych w Polsce jest dwa razy większa niż w Unii Europejskiej.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Arabii Saudyjskiej?

Aby dostać się co Arabii Saudyjskiej należy przejść wiele procedur formalno-prawnych, które utrudniają wyrobienie wizy. Na miejscu będziemy mogli poruszać się wypożyczonym samochodem po drogach, które są bardzo dobrze oznakowane. Nie obędziemy się jednak bez znajomości przepisów jakie obowiązują w Arabii Saudyjskiej.

Po Euro 2012 koniec z budową dróg?

Kończą się pieniądze na budowę dróg i autostrad, nowych przetargów można się spodziewać dopiero w 2015 roku - donosi "Rzeczpospolita".

Jaka stawka VAT od opłaty za przejazd autostradą?

Na mocy umowy z Ministerstwem Infrastruktury Spółka działając w charakterze zleceniobiorcy Skarbu Państwa będzie odpowiedzialna m.in. za pobór od użytkowników opłaty za przejazd autostradą, tj. opłaty za udostępnienie autostrady użytkownikom. Jaką stawką podatku od towarów i usług trzeba opodatkować te opłaty?

Jakie przepisy obowiązują w Chile ?

W Chile – państwie Ameryki Łacińskiej, żąda się posiadania od kierowców międzynarodowego prawa jazdy. Zatłoczone i zakorkowane ulice Santiago stanowią przeciwwagę dla autostrad krajowych oraz głównej autostrady panamerykańskiej.

Poprawne zachowanie wobec pieszych

W kolizji pojazdu z pieszym ten ostatni jest na znacznie gorszej pozycji i wychodzi z niej najbardziej poszkodowany. Do niebywałych rzadkości należą przypadki wpadnięcia przechodnia do wnętrza samochodu przez przednią szybę nogami ku kierowcy tak, że to on jest poszkodowany, zaś pieszy poza drobnymi ranami i potłuczeniami wychodzi bez szwanku.

Kary i mandaty za wykroczenia na terenie Chorwacji

Wiele osób wybiera Chorwację jako kraj wakacyjnych podróży. Warto zapoznać się z przepisami drogowymi w Chorwacji i mandatami jakie może na nas nałożyć chorwacka policja podczas zatrzymania.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Pakistanie?

Pakistan to państwo, które uważane jest za niebezpieczne, ponieważ w niektórych prowincjach dochodzi do zamachów terrorystycznych. Jednak na terytorium Pakistanu funkcjonuje 10 autostrad, na których porządek jest pilnowany przez specjalne służby.

Jak jechać drogą wielopasmową?

Drogi wielopasmowe zostały stworzone po to, aby ułatwić jazdę i umożliwić pokonanie danej trasy większej liczbie pojazdów w tym samym czasie. Ich przepustowość nie zawsze jest w pełni wykorzystana.

System elektronicznego poboru opłat nieskuteczny?


System elektronicznego poboru opłat, który ma zacząć działać od początku lipca 2011 roku, może być nieskuteczny, ponieważ mogą wystąpić problemy z wyegzekwowaniem od kierowców obowiązku montażu przekaźników w autobusach i ciężarówkach.

Jak poradzić sobie z "syndromem autostrady". Ekspert radzi

"Syndrom autostrady" to silne uczucie senności spowodowane kombinacją powtarzających się bodźców wizualnych i zmęczenia. Może być spowodowane zmęczeniem lub monotonią krajobrazu podczas jazdy.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Turcji?

Kraj częstych wycieczek turystycznych, położony nad trzema morzami, czyli nad Czarnym, Śródziemnym i Egejskim, oraz nad cieśninami czarnomorskimi Dardanele i Bosfor, rozciąga się na terytorium Europy i Azji Mniejszej. Podczas korzystania z usług wypożyczalni samochodowych musimy być bardzo ostrożni i nie zgadzać się na zostawianie paszportu w depozycie.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Szwecji?

Do monarchii położonej w sercu Skandynawii możemy dostać się promem. Przed wjazdem na szwedzkie autostrady zapoznajmy się z przepisami drogowymi obowiązującymi w tym kraju.

Przepisy drogowe w Finlandii

Finlandia to państwo o umiarkowanym chłodnym klimacie, w którym zachodzi zjawisko nocy i dnia polarnego. Kraj, w którym przeważają lasy i jeziora, jest doskonały do zwiedzania go samochodem. Poznajmy podstawowe przepisy drogowe kraju św. Mikołaja.

Rząd chce zerwać umowy na budowę autostrad

Rząd nie chce renegocjować umów na budowę autostrad. Domagają się tego wykonawcy poszczególnych odcinków. Okazało się, że za sumy zawarte w podpisanych kontraktach autostrad wybudować się... nie da. Rząd chce zerwać umowy i rozpisać nowe przetargi.

Bałagan w przepisach pomaga piratom drogowym

Brak odpowiednich rozporządzeń wiąże ręce straży miejskiej i Inspekcji Transportu Drogowego, jak donosi Dziennik Gazeta Prawna. Instytucje te nie mogą karać łamiących przepisy, bo nowa ustawa wciąż pozostaje martwa.

Awantura o pieniądze wstrzyma budowę A4?

Jak donosi "Gazeta Wyborcza", wykonawcy odcinka autostrady A4 między Brzeskiem a Wierzchosławicami żądają podwyższenia zapłaty i grożą wstrzymaniem budowy. Jeśli konflikt się przedłuży, zakończenie budowy tego odcinka A4 może opóźnić się nawet o pół roku.

Jak przygotować samochód do dłuższej trasy?

Długie trasy to wyjątkowy sprawdzian dla pojazdu. Żeby uchronić się przed awarią w dłuższej trasie warto sprawdzić w jakiej kondycji jest nasze auto. Lista czynności do wykonania przed ruszeniem w trasę nie jest długa a przeprowadzenie rutynowej kontroli może oszczędzić nam nerwów, czasu i pieniędzy.

Kierowcy utrzymują budżet państwa


Z obliczeń Dziennika Gazety Prawnej wynika, że kierowcy w 2010 roku zasilili państwową kasę o 50 mld złotych. Gdyby wpływy z samej akcyzy paliwowej przeznaczano na budowę nowych dróg, w ciągu ostatniej dekady mogłaby powstać 7 tysięcy kilometrów autostrad i dróg ekspresowych.

Wyjazd do Srebrnej Góry: poradnik


Srebrna Góra jest atrakcyjna turystycznie, położona w województwie dolnośląskim. Usytuowana jest w Kotlinie Kłodzkiej, na granicy Gór Sowich i Bardzkich. Najbliżej znajdującymi się miastami regionu są - Nowa Ruda i Ząbkowice Śląskie.

Podpowiadamy jak można ciekawie spędzić weekend w Sulęczynie

Sulęczyno jest kwintesencją Kaszub – obfituje w dziką przyrodę, regionalną kulturę oraz historyczne zabytki. Nie pozostaje nam nic innego jak zatankować samochód do pełna i ruszyć na podbój „ojczyzny Kaszubów”.

Półroczne opóźnienie z oddaniem odcinka autostrady A2

Powodem opóźnień są problemy techniczne, które mogą uniemożliwić terminowe oddanie 20-sto kilometrowego odcinka autostrady A2 do użytku kierowców. W zamian drogowcy proponują inne rozwiązanie, jak twierdzą będzie ono lepsze od dotychczasowej drogi krajowej.

Podróże kulinarne: Lębork


Lębork leżący w sercu województwa pomorskiego stwarza idealne warunki do uprawiania turystyki rowerowej, dzięki bogactwie lasów, umiejscowionych na jego terenie. Kiedy temperatura spada poniżej zera, warto wybrać się tam w celu zaspokojenia swojego apetytu.

Kolejny odcinek A1 powstanie do końca 2013 roku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawców odcinka autostrady A1 Stryków - Tuszyn. Umowa ma zostać podpisana w styczniu 2011.

Województwo lubelskie: Biłgoraj


Biłgoraj położony jest w województwie lubelskim. Jego granice oddalone są 90 km na południe od Lublina. Usytuowany jest nad rzeką Ładą a w jego okolicach rozciąga się Równina Biłgorajska.

Jak pokonać chorobę lokomocyjną? Ekspert radzi

Niewiele jest rzeczy bardziej denerwujących dla kierowcy niż konieczność przepuszczania samochodów, które wyprzedziło się na krętych i wąskich drogach. Z taką ewentualnością trzeba się pogodzić, gdy w samochodzie mamy osobę cierpiącą na chorobę lokomocyjną.

Koniec z atrapami fotoradarów, na autostradzie pojedziemy szybciej


Podpisana prze Prezydenta Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy dotyczącej Prawa o ruchu drogowym pozwala na zwiększenie dozwolonej prędkości na autostradach i drogach ekspresowych. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia 2011 roku.

Jak szybko możemy jeździć?

Często zapytani, jakie jest ograniczenie prędkości na danej drodze, nie umiemy odpowiedzieć, jeśli nie umieszczono na niej znaku. Podpowiadamy więc, jak szybko wg obowiązujących przepisów możemy jeździć na danej drodze.

Szlakami Jury: historia Doliny Prądnika

Na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej znajdują się tysiące szlaków turystycznych, które możemy eksplorować z wynajętym przewodnikiem bądź indywidualnie. Przyjrzyjmy się obszarowi, który nacechowany jest bogactwem form krasowo - wapiennych – czyli Dolinie Prądnika.

Jak ustawić światła drogowe?

Doświadczyliśmy tego wielokrotnie – zbliżający się samochód i blask jego świateł uniemożliwiający nie tylko identyfikację marki, ale przede wszystkim bezpieczną jazdę. Z tego powodu, przez kilka sekund, kierowca czuje się, jak niewidomy.

Wyjazd samochodem do Wielkiej Brytanii cz.I

Wielka Brytania to kraj o ogromnym potencjale gospodarczym. Ruch lewostronny obowiązujący na wyspie może utrudniać poruszanie się po jego terytorium nawet najlepszym kierowcom, przyzwyczajonym do systemu prawostronnego.

Śladami sommelierów – Samochodem do Portugalii

Podróżując samochodem po terytorium Portugalii nie możemy nie zagłębić się choć trochę w winiarski świat tego kraju. Regiony takie jak Porto czy Douro obfitują w wiele gatunków win. Najbardziej rozpowszechnionym z nich na świecie jest klasyczne, portugalskie Porto.

Senat RP: na autostradach pojedziemy szybciej, straż miejska nas nie ruszy


Prędkość maksymalna na autostradach wyniesie 140 km/h, Straż Miejska nie otrzymała większych uprawnień, zaś mandat z fotoradaru będzie nam groził przez 180 dni od momentu zrobienia przez urządzenie zdjęcia.

REKLAMA