REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto firmowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kolejne Flotowe Spotkanie Biznesowe już 3 lipca

Wszyscy zainteresowanie możliwością otrzymania bezpłatnej solidnej porcji merytorycznej wiedzy na temat zarządzania autami służbowymi powinni uczestniczyć w IV Edycji Flotowego Spotkania Biznesowego, które odbędzie się 3 lipca 2012 roku.

Użytkowanie samochodów służbowych do celów prywatnych

Samochody służbowe pracowników są coraz częściej wykorzystywane nie tylko do celów służbowych, lecz również i do prywatnych. Jak kontrolować użytkowanie, by nie powodowało strat dla firmy?

Monitoring GPS w autach służbowych - czy to legalne?

Coraz więcej firm pod pretekstem troski o swoje mienie decyduje się na montaż nadajników GPS w samochodach służbowych. W rzeczywistości jednak głównym tego celem jest kontrola pracowników. Czy takie działanie jest zgodne z prawem?

Auto służbowe, a odpowiedzialność pracownika

Aby budować dobre relacje na linii pracodawca-pracownik, należy opracować regulamin używania samochodów służbowych. Ustalenie tych kwestii posłuży z pewnością stworzeniu przejrzystych zasad użytkowania samochodów służbowych.

REKLAMA

Dowiedz się więcej o zarządzaniu flotą

Już 29 marca 2012 w Falentach pod Warszawą odbędzie się konferencja zorganizowana przez FlotęAutoBiznes, na której wszyscy zebrani będą mieli szansę na poszerzenie wiedzy o zarządzaniu autami w przedsiębiorstwach. Aby wziąć udział w tej konferencji wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej organizatora.

Szkolenia z jazdy bezpiecznej i ekologicznej

Każdy kierowca wie jak jeździć. Ale czy każdy wie, jak jeździć płynnie, bezpiecznie i w dodatku oszczędnie? Menedżerowie spółki SIG już wiedzą, ponieważ uczestniczyli w praktycznym szkoleniu bezpiecznej i ekologicznej jazdy. Celem zajęć była edukacja dotycząca bezpieczeństwa kierujących, dlatego też na szkoleniu postawiono na zdobywanie praktycznych umiejętności.

Chcesz odliczyć podatek VAT od samochodu? Jeździj bankowozem typu C

Jeszcze nie tak dawno królowały w samochodach ,,kratki”. Dziś modnym sposobem na odliczenie podatku Vat i kosztów paliwa stał się bankowóz typu C.

Umowa o powierzenie samochodu służbowego

Coraz więcej firmy posiada flotę samochodów służbowych, z których korzystają pracownicy. Wiele z nich zawiera umowy o powierzeniu mienia. Jaką treść może mieć taka umowa?

REKLAMA

Powierzenie pracownikowi samochodu w leasingu

Leasing samochodu wiąże się z określonymi ograniczeniami, których musi przestrzegać leasingobiorca. Dotyczy to również możliwości oddania samochodu innej osobie do używania.

Wyprzedaż pracowniczych aut u Volkswagena

Volkswagena rozpoczął sprzedaż aut uczestniczących w pracowniczym programie VW Benefit. Są to Volkswageny z rocznika 2011, które były użytkowane przez 6 miesięcy, mają przebieg poniżej 9 tys. km oraz są nadal na gwarancji.

Powierzenie pracownikowi samochodu służbowego

Firma dysponuje flotą samochodów, z których korzystają jej pracownicy. Na jakich zasadach powierzyć samochód pracownikowi? Jak zobowiązać go do odpowiedniej pieczy nad pojazdem?

Porównanie lekkich aut dostawczych

W tym porównaniu przedstawiamy porównanie małych aut dostawczych. Są to auta większe od tzw. city vanów, specjalnie zaprojektowane i produkowane pod potrzeby małych i średnich przedsiębiorców.

FLEET MARKET 2011 już 29 listopada

W Warszawskim Centrum EXPO XXI, przy ul. Prądzyńskiego 12/14, odbędzie się największe targowe wydarzenie branży flotowej w Europie Środkowo-Wschodniej. FLEET MARKET 2011. Impreza odbędzie się już 29 listopada 2011r.

Porównanie małych aut dostawczych

Choć nie są prawdziwymi "dostawczakami", małe auta segmentu A i B (tzw. city vany) są przez producentów przystosowywane do potrzeb przedsiębiorców. Polega to głównie na fabrycznym zamontowaniu kraty oddzielającej przedział pasażerski od załadunkowego. Wielu małych przedsiębiorców jednak z takich aut korzysta.

Jak wybrać samochód do floty?

Wybierając auto dla firmy należy pamiętać o wielu ważnych czynnikach. Podstawową sprawą w każdej firmie jest optymalizacja kosztów, auta muszą jednak spełniać też wiele innych wymogów.

GPS a obniżenie szkodowości floty

Im wyższa szkodowość we flocie, tym wyższe mogą być stawki ubezpieczeń. Jest jednak kilka sposobów na obniżenie szkodowości, jednym z nich jest... zamontowanie monitoringu GPS w samochodzie.

Czy kierowcy flotowi boją się fotoradarów?

Jedna trzecia wypadków drogowych odbywa się z udziałem kierowców firmowych. Spytaliśmy ekspertów od flot, czy i jak fotoradary wpływają na poprawę bezpieczeństwa kierowców aut służbowych.

Regulamin użytkowania aut firmowych: jak go sporządzić?

Niezwykle ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania floty jest dobry regulamin użytkowania aut służbowych. Jak go sporządzić?

Radio w aucie służbowym: co z abonamentem?

Czy za odbiornik RTV obecny w samochodzie służbowym również należy płacić abonament? Jak najbardziej. Mało kto jednak o tym obowiązku wie.

Czas pracy przedstawiciela handlowego: jak go rozliczyć?

Czy wobec przedstawiciela handlowego podróżującego samochodem służbowym można zastosować przepisy regulujące czas pracy kierowców?

Pułapki leasingu: na co uważać zawierając umowę?

Leasing ma coraz więcej zwolenników. Nie należy jednak decyzji o zawarciu umowy leasingu podejmować pochopnie i dokładnie sprawdzić wszystkie zapisy. Na co uważać najbardziej?

Leasing: umowy na samochody osobowe

Leasing jest dziś we flotach firmowych bardzo często spotykaną formą utrzymywania parku maszynowego. Sama cena nie jest jednak najważniejsza, istotna jest też sama umowa, która rodzi między stronami wzajemne zobowiązania na określony okres czasu.

Kradzież auta flotowego a zobowiązania podatkowe

Kradzież auta firmowego może przysporzyć firmie sporo kłopotów. Pociąga za sobą również pewne problemy podatkowe. Jak rozliczyć kradzież auta flotowego?

Samochód prywatny do celów służbowych: jak rozliczyć koszty?

Wykorzystywanie przez pracowników ich prywatnych samochodów do celów służbowych jest zjawiskiem dość popularnym w praktyce funkcjonowania polskich przedsiębiorstw. Zastosowanie takiego rozwiązania niewątpliwie stanowi dla pracodawcy ułatwienie w prowadzonej przezeń działalności, zwalniające z konieczności inwestowania w pozyskanie pojazdu.

Systemy bezpieczeństwa w aucie firmowym

Choć ABS montowany jest już w każdym nowym samochodzie, inne systemy nadal są opcjonalne. Nie warto jednak z nich rezygnować, bowiem oszczędności mogą być bardzo złudne.

Instalacja LPG a auto firmowe

Choć gaz LPG jest dwa razy tańszy od benzyny, rachunek oszczędności w stosunku do zasilania benzyną wcale nie jest taki oczywisty.

Monitoring uchroni auto firmowe przed złodziejem?

Monitoring GPS jest przez niektórych fleet managerów lubiany ze względu na większą szansę na odzyskanie auta po kradzieży.

Monitoring pojazdów flotowych zgodnie z prawem

Należy m.in. sprawdzić, czy wolno pracodawcy zamontować GPS w samochodzie bez zgody jego użytkownika.

Ubezpieczenie mienia znajdującego się w aucie firmowym: laptop, telefon komórkowy etc.

Czy ubezpieczyciel może ponosić odpowiedzialność za rzeczy pozostawione w samochodzie firmowym po jego kradzieży?

Czy można prowadzić auto firmowe z ręką w gipsie?

Jednym z ważnych punktów regulaminu użytkowania aut służbowych jest zakaz prowadzenia pojazdu flotowego ze względów zdrowotnych.

Jak otrzymać viaBox i zarejestrować się w systemie viaToll?

Od pierwszego lipca wszyscy właściciele samochodów o masie dopuszczalnej powyżej 3,5 tony muszą regulować opłaty za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad i dróg krajowych w sposób elektroniczny. Każdy taki pojazd musi być wyposażony w urządzenie viaBox. Jakie zatem obowiązują procedury przy rejestracji viaToll? Jak zdobyć ViaBoxa?

Jak wykupić kopertę: abonamentowe miejsce parkingowe?

W centrach miast szukając miejsca parkingowego mijamy miejsca, na których widnieje namalowana koperta. Nie są to jednak miejsca zarezerwowane dla inwalidów. Taką kopertę można wykupić dla pracowników lub klientów swojej firmy. W jaki sposób wykupić abonament na miejsce parkingowe?

Nowy Peugeot Bipper

Peugeot Bipper to auto dla profesjonalistów, doskonale radzące sobie w mieście.

Czy pracownik płaci PIT od używania samochodu służbowego?

Zasadniczo używanie samochodu służbowego do celów prywatnych jest opodatkowane PIT i wymaga płacenia składek, tak jak pozostałe należności ze stosunku pracy. Jednak organy podatkowe uważają, że wyznaczenie przez pracodawcę miejsca garażowania w miejscu zamieszkania tych pracownika oraz przejazdy z miejsca garażowania do miejsca pracy i z powrotem nie będą generowały przychodu ze stosunku pracy. Oczywiście jeżeli samochody te będą wykorzystywane wyłącznie w celach służbowych.

Kto może świadczyć usługi taxi?

Szykują się zmiany w ustawie o transporcie drogowym. Kierowca zwykłego pojazdu osobowego będzie mógł przewozić osoby tylko wtedy, gdy uzyska licencję taksówkową. W innym przypadku narazi się na karę grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych.

Czy można odliczać cały VAT od samochodów z kratką wziętych w leasing?

Tak, o ile umowa leasingu została zawarta przed 1 stycznia 2011 r., nie było żadnych zmian umowy po tej dacie, a umowa została zarejestrowana w urzędzie skarbowym najpóźniej 31 stycznia 2011 r. Organy podatkowe dodają jeszcze warunek uiszczenia wstępnej opłaty leasingowej (czynszu inicjalnego) w 2010 roku.

Jak rozliczać koszty związane z samochodami zastępczymi?

Na pewno wielu z nas nie ma pojęcia z jakimi kosztami wiąże się użytkowanie samochodu zastępczego. Podpowiadamy jakie obowiązki i jakie prawa mają użytkownicy aut zastępczych.

Jak przerobić auto z kratką na osobowe?

Każde auto osobowo-ciężarowe można przerejestrować na osobówkę. Jakie są tego korzyści? Możemy zgodnie z prawem wymontować nieporęczną kratkę z bagażnika. Warto jednak wiedzieć, że fizyczne wyjęcie kraty to za mało...

Na co zwrócić uwagę kupując auto pofirmowe? Ekspert radzi

Kupując auto, szczególnie w komisie, warto sprawdzić, czy nie jest to samochód pofirmowy. Oczywiście auto flotowe może być dobrą okazją, jeśli jest kilkuletnie i zadbane. W przeciwnym wypadku, nawet jeśli cena zakupu jest atrakcyjna, później mogą czekać nas kosztowne naprawy.

Dilerzy samochodowi będą walczyć o klienta indywidualnego


Dilerzy i importerzy samochodowi muszą przygotować się na trudny rok. W związku ze zmianą przepisów dotyczących aut "z kratką", szacuje się, że nastąpi spadek sprzedaży samochodów nowych o 10 – 15 procent.

Fiat Doblo Cargo nagrodzony

Fiat Professional został laureatem nagrody Top Player 2010, w kategorii premiery flotowe 2010. Auto zostało docenione za wszechstronność i praktyczność zastosowanych w nim rozwiązań.

Rekord sprzedaży nowych samochodów w 2011 roku?


Portal gazetaprawna.pl przewiduje, że pomimo ograniczenia odpisu podatku i wzrostu stawek VAT, popyt na samochody w 2011 roku wzrośnie. Popyt ten ma wynikać ze wzrostu gospodarczego.

Luka prawna umożliwi odliczenie VATu od aut z kratką


Jest sposób, aby w 2011 roku odliczyć 100 procent podatku VAT od samochodów z kratką. Wystarczy podpisać umowę leasingową do 31 grudnia 2010 roku i wnieść opłatę wstępną.

Toyota Avensis II

Dobre, do bólu dobre. Bezawaryjne i legendarnie solidne. Nudne jak flaki z olejem. Takie jest flagowe auto Toyoty.

Czy odszkodowanie za prywatny samochód jest przychodem firmy?

Warto mieć świadomość, że wykorzystywanie majątku prywatnego do działalności gospodarczej może w określonych sytuacjach powodować powstanie przychodu z tytułu np. odszkodowania.

Ile można odliczyć VAT od firmowego samochodu osobowego?

W przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony można odliczyć tylko 60% kwoty VAT określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Jak odliczać VAT od samochodów z kratką?

Do pełnego odliczenia VAT zawartego w cenie pojazdu uprawnia obecnie zakup samochodów ciężarowych oraz samochodów z tzw. „kratką”. Dotyczy to również odliczania VAT od nabywanych paliw do takich samochodów.

Czy stary prywatny samochód może być kosztem firmy?

Warto wiedzieć, że można wrzucić w koszty firmy cenę jaką zapłaciło się nawet kilka lat temu za swój prywatny samochód. Trzeba jednak wprowadzić swój stary samochód do firmy jako środek trwały.

Jaki będzie podatek od środków transportowych w 2011 roku?

Znamy już maksymalne stawki podatku od środków transportowych w 2011 roku. Minister finansów opublikował obwieszczenie w tej sprawie (dotyczy wszystkich podatków i opłat lokalnych).

Czy wiesz jak rozliczyć auto w firmowym budżecie?

Samochód w firmie to jeden z najgorszych do rozliczenia kosztów w firmowym budżecie. Czy wiesz jak to zrobić?

REKLAMA