REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie samochody jeżdżą po polskich drogach? 40 proc. z nich ma powyżej 10 lat

Jakimi samochodami poruszają się polscy kierowcy? Z raportu "Polak w drodze po auto" wynika, ze 40 proc. auto w Polsce ma powyżej 10 lat, a tylko 7 proc. mniej niż 2 lata.

Nie słabnie popyt na nowe samochody. W listopadzie do grona liderów, w tym Toyoty, dołączył nieoczekiwanie Ford

Popyt na nowe auta – zarówno osobowe jak i dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony nie słabnie. W tej drugiej kategorii listopad przyniósł niespodziankę – Renault na fotelu lidera zajmowanym przez tę markę od niepamiętnego czasu zastąpił Ford.

Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

Nie toyoty i skody, ale stare auta marki Opel Astra i Volkswagen Passat najczęściej jeżdżą po polskich drogach

Choć wśród nowych samochodów od lat niezmiennie liderują takie marki jak Toyota i Skoda, to wśród aut jeżdżących po polskich drogach hierarchia jest zgoła odmienna. To głównie dlatego, że Polacy wciąż kupują przede wszystkim tanie auta, Opel Astra z 2005 r. lub Volkswagen Passat z 2006 r. to pojazdy jakich w ruchu najwięcej.

REKLAMA

Jaki jest ulubiony samochód Polaków?

Jakie samochody najczęściej wybierają Polacy? Eksperci z rankomat.pl przeanalizowali marki i modele, które najczęściej można spotkać na polskich drogach. A ile lat mają samochody, którymi jeżdżą Polacy? 

Ci kierowcy przesiadają się z elektryków z powrotem do aut spalinowych. Zakup elektryka? Tylko pod przymusem

Niemieccy kierowcy samochodów elektrycznych przy zakupie kolejnego pojazdu coraz częściej decydują się na auta z silnikiem spalinowym. Co więcej, wielu mówi, że zdecydowałoby się na samochód elektryczny tylko pod przymusem. 

Planujesz kupno nowego auta? Spiesz się, bo będzie problem: najpierw pojazdów zacznie brakować, potem mocno podrożeją

W styczniu 2025 r. wchodzą w życie wytyczne dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe), która nakłada na producentów samochodów wyśrubowane normy emisji CO2. Nowe limity wpłyną na branżę motoryzacyjną – producenci prawdopodobnie zareagują podniesieniem cen aut spalinowych i zachętami do zakupu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych.

 

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Konfiskata samochodu i mandat za brak OC. Na to muszą uważać kierowcy

Kierowcy muszą uważać na szereg przepisów drogowych. Wysokość mandatów znacząco wzrosła już od 2022 roku. Jednak to nie wszystko. Bowiem w 2024 roku zostały wprowadzone kolejne ważne zmiany. W niektórych sytuacjach sąd może podjąć decyzję o przepadku auta. Na co należy uważać, by nie dopuścić do takiej sytuacji?

Polacy ostrożnie robią zakupy, ale nie dotyczy to nowych samochodów. Jakie nowe rekordy sprzedaży nowych aut w lipcu 2024

Ekonomiści alarmują, że gospodarka nie może się wciąż rozpędzić, bo sprzedaż detaliczna nie rośnie tak szybko jak powinna, skoro dynamicznie rosną dochody. Tymczasem zupełnie odwrotna jest sytuacja w segmencie nowych samochodów – tu Polacy dalej nie wahają się z wydatkami, a sprzedaż aut rośnie z miesiąca na miesiąc. Nie inaczej było w lipcu 2024 roku.

Większość Polaków chciałby już kupić nowe auto, ale długo z tym zwlekają. Dlaczego

Nie, to nie brak pieniędzy sprawia, iż decyzja o zakupie auta jest odkładana w czasie. Choć sedno i tak tkwi w przyczynach ekonomicznych. Dopiero gdy obecnie używane auto odmawia posłuszeństwa, następuje zakup. W większości przypadków jednak nie nowego samochodu.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

Po polskich drogach jeżdżą coraz starsze samochody, najbardziej leciwe są Volkswageny, a auta jakich marek mają najmniej lat

14,7 lat – tyle wynosi obecnie średni wiek samochodu zgłaszanego do ubezpieczenia. Jest to o 12 miesięcy więcej niż cztery lata wcześniej. Jednak w przypadku najczęściej spotykanych w Polsce modeli samochodów, średnia jest jeszcze wyższa i sięga prawie 18 lat.

Polacy jeżdżą starymi autami. Czy można je ubezpieczyć?

Średnia wieku samochodu w Polsce wynosi 15,9 lat. Na takie samochody trudno wykupić polisę Auto Casco. Na szczęście niektóre towarzystwa ubezpieczają nawet 20-letnie pojazdy.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

Niebezpieczna wiosna na polskich drogach. Liczba wypadków z udziałem motocyklistów wzrosła o 80 proc.

W pierwszych czterech miesiącach 2024 roku na drogach w Polsce miało miejsce 5,7 tys. wypadków. Jak informuje "Rzeczpospolita", liczba wypadków z udziałem motocyklistów wzrosła o 80 proc.

Czy sprzedaż prywatnej kolekcji modeli samochodów podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż modeli samochodów z prywatnej kolekcji, po upływie sześciu miesięcy od nabycia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy pełne odliczenie VAT od pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej jest możliwe?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że spółki stosujące właściwe procedury i prowadzące dokładną ewidencję przebiegu pojazdów mogą korzystać z pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi wyłącznie do celów działalności gospodarczej.

Wynajem auta na 6 miesięcy. Czy to się opłaca?

Wynajęcie samochodu na 6 miesięcy to dobre rozwiązanie dla osób, które pilnie potrzebują auta na stosunkowo krótki okres, a jednocześnie nie zależy im na konkretnym modelu pojazdu. Wynajem na 3 lata jest za to zdecydowanie tańszy – wynika z analizy Carsmile. Różnica w miesięcznym abonamencie może wynieść nawet 1300 zł netto. Jakie są wady i zalety wynajmu średnioterminowego?

70 lat temu zbudowano polski samochód Pionier

70 lat temu powstał prototyp samochodu Pionier. Po wojnie była to jedna z pierwszych prób stworzenia auta rodzimej konstrukcji.

To nie primaaprilisowy żart. Te historie z rynku moto są prawdziwe!

Prima Aprilis? 3-letni okres oczekiwania na dostawę auta, szyby „na korbki”, 24 tysiące złotych (MIESIĘCZNIE) za samochód, papierowa umowa leasingu w dobie rewolucji technologicznej  – to niektóre historie „z życia” rynku moto, jakie wytypowali analitycy Carsmile w okazjonalnym raporcie na 1 kwietnia. Choć do złudzenia przypominają one prima-aprilisowe żarty, w rzeczywistości są … prawdziwe. 

Jak bezpiecznie kupić używany samochód? Oto kilka zasad

Przy zakupie samochodu używanego najważniejsza jest weryfikacja stanu technicznego, sprawdzenie stanu prawnego i jego pochodzenie. Zgromadzone informacje powinny pomóc w zbiciu ceny.

Jakich samochodów szukają kobiety? RAPORT

Jakich samochodów szukają kobiety? Czarna Toyota, w nadwoziu typu SUV (lub crossover), z automatyczną skrzynią biegów i napędem benzynowym. Taki obraz najbardziej poszukiwanego auta wyłania się z konfiguracji sporządzanych przez kobiety – podaje platforma Carsmile. Panie nie mają natomiast skonkretyzowanych preferencji jeśli chodzi o modele samochodów. Ostatecznie wybierają pojazdy, które kosztują miesięcznie ok. 1900 zł netto. 

Auta klasy premium – ranking

10 modeli aut klasy premium, za które miesięcznie należy zapłacić średnio 14 tys. zł netto. Zestawienie otwiera Mercedes AMG GT z ratą leasingu odpowiadającą aż 5 miesięcznym pensjom przeciętnego Polaka 

Najciekawsze Auto Motorsportowe - ruszyła druga edycja plebiscytu!

To już druga edycja plebiscytu jakiego dotychczas w branży motorsportu nie było. Najciekawsze Auto Motorsportowe - plebiscyt, w którym internauci głosują nie na zawodników a na ich motorsportowe auta. 

Co dziesiąty nabywca auta szuka elektryka

Już co dziesiąta osoba poszukująca nowego auta jest zainteresowana elektrykiem. Rośnie też udział samochodów elektrycznych w rejestracjach. W styczniu przekroczył on 3%. Wciąż jednak marzenia o elektryku przegrywają w Polsce z rzeczywistością.

Kupno auta 2023. Większa dostępność, wyższe ceny

Kupujący auta w 2023 roku będą musieli zmierzyć się ze wzrostem cen pojazdów oraz niepewnością w gospodarce.

Sieć punktów ładowania elektryków

PKN Orlen w nowej strategii zapowie przyśpieszenie inwestycji w sieć punktów ładowania elektryków - powiedziała w rozmowie z PAP członek Zarządu ds. Sprzedaży Detalicznej PKN Orlen Patrycja Klarecka. Dodała, że poprzednie plany "są nieadekwatne" do tego co dzieje się na rynku.

Car-sharing w Polsce – więcej miejsca na parkingach

Bezpośredni udział sektora transportu i magazynowania w polskim PKB wynosi 6%, jednak jego znaczenie dla gospodarki jest zdecydowanie wyższe. Obecnie coraz więcej firm stawia na cyfryzację transportu, na ulice kolejnych miast wyjeżdżają niskoemisyjne autobusy, a kierowcy korzystają z usług car-sharingu.

Rewolucja Volvo już w Polsce! Volvo Concept Recharge. Zobacz WIDEO

Volvo Concept Recharge. Zobacz nagranie wideo z salonu w Warszawie! Samochód robi duże wrażenie, zaskakuje nowoczesnym designem!

Nissan Max-Out. Elektryczny kabriolet przyszłości. WIDEO prezentacja

Nissan Max-Out pokazuje przyszłość japońskiej marki. Zobacz jak się prezentuje nowe auto! Czy Nissan Max-Out podbije rynek?

Ceny samochodów 2023. Czy auta przestaną drożeć?

Rynek doszedł do ściany i nie akceptuje ceny za ubogo wyposażone auto z segmentu B na poziomie 100 tys. zł – oceniają eksperci. Dlatego ich zdaniem rok 2023 przyniesie stopniowe wyhamowywanie podwyżek cen nowych samochodów. Warunkiem jest jednak stabilizacja lub umocnienie kursu złotego, co z kolei będzie zależało od dalszego przebiegu wojny w Ukrainie, a także losów KPO .

Czy ceny używanych samochodów spadną w 2023 roku?

Ceny samochodów używanych. Na rynku używanych samochodów wciąż się utrzymuje duży popyt. Spadki cen są możliwe, ale niewielkie. Pierwsze dwa kwartały 2023 roku przyniosą pewien spadek cen aut używanych.

Duży Fiat skończył 55 lat

Duży Fiat. W czasach PRL synonim luksusu i komfortu, marzenie wszystkich Polaków, w okresie rozwoju kapitalizmu pogardzany symbol minionych czasów. Duży Fiat, kant, kredens, czyli po prostu Fiat 125p, 55 lat temu po raz pierwszy wyjechał z fabryki na warszawskim Żeraniu.

Niska rata i możliwość zwrotu auta – tego chce rynek w czasach inflacji

Auto jest dobrem pierwszej potrzeby zarówno w domu, jak i w firmie, badani oczekują: gwarancji niskiej i stabilnej raty, możliwości zawieszenia spłaty, a także prawa do rezygnacji z umowy i zwrotu pojazdu bez konsekwencji finansowych.

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu

Konfiskata auta za jazdę po pijanemu - to jedna ze zmian zaproponowana w nowelizacji Kodeksu karnego. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowoduje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Jak obniżyć ratę za auto o jedną trzecią?

Aż 62% osób zainteresowanych zakupem auta obawia się wysokiej raty. Tymczasem ratę za samochód można obniżyć w prosty sposób. Wystarczy ustanowić wykup auta na poziomie 50%, aby miesięczne obciążenie z tytułu 3-letniego leasingu spadło aż o jedną trzecią. Aby jednak takie rozwiązanie nie przysporzyło późniejszych problemów nabywcom aut, musi być spełniony jeden istotny warunek. Jaki?

Samochody elektryczne sposobem na kryzys energetyczny

Samochody elektryczne. W związku z rosnącymi stawkami za prąd i brakami w dostawach gazu oraz węgla coraz więcej mówi się o kryzysie energetycznym. Jak wskazują eksperci, sposobem na niedobory prądu mogą być samochody elektryczne. Każdy z nich to potencjalny bank energii dla budynków i odciążenie dla sieci. Czy kierowcy zostaną prosumentami tak jak właściciele fotowoltaiki?

Czy odpowiednie znaki drogowe to krok do redukcji CO2?

Rozszerzony katalog znaków drogowych ze szczególnym uwzględnieniem pojazdów niskoemisyjnych? Nie, to nie jest projekt Szwajcarów, Holendrów, Niemców czy Szwedów, ale rodzima inicjatywa, która zagwarantuje elektromobilności stałe miejsce w krajowym prawie drogowym.

Podatek przy zakupie auta w 2020 r.

Czy przy zakupie auta należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Ile wynosi stawka podatku w 2020 r.? Kto powinien uiścić podatek i w jakim terminie?

Dokumentowanie sprzedaży przez DPS

Dom pomocy społecznej planuje sprzedaż starego samochodu. Nie był on nigdy wykorzystywany do działalności opodatkowanej. Jak należy udokumentować sprzedaż takiego samochodu?

Nie dostaniemy odszkodowania za auto z leasingu

Coraz więcej aut jeżdżących po polskich drogach to leasingowane pojazdy. W przypadku takich samochodów, likwidacja szkód przez ubezpieczyciela jest bardzo ciekawa.

Powiadomienie o wyrejestrowaniu pojazdu – wzór

Ubezpieczający jest zobowiązany do powiadomienia ubezpieczyciela o wyrejestrowaniu pojazdu. Prawo o ruchu drogowym stanowi, że wyrejestrowanie pojazdu skutkuje rozwiązaniem umowy z ubezpieczycielem co oznacza prawo do uzyskania zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Jak powinno wyglądać takie powiadomienie?

Likwidacja szkód na skutek zdarzeń drogowych

Szkody powstałe w pojazdach na skutek zdarzeń drogowych likwidowane są z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawcy zdarzenia lub z polisy autocasco. W przypadku ubezpieczenia z odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych sprawa jest względnie prosta albowiem zastosowanie znajdują regulacje ustawowe a nie umowne. Zasady te określa m.in ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, która w art. 1 wskazuje, że (w powyższym akcie) określone są zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Regulacje prawne pochodzące z niniejszej ustawy uzupełnione są przez przepisy kodeksu cywilnego. Zatem o ile, nie posiadamy lub nie znamy warunków, na jakich zawarliśmy polisę, zawsze można sięgnąć do wskazanych powyżej aktów prawnych, aby mieć pewność, co do niektórych zapisów wiążących strony umowy ubezpieczenia.

Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy? Czy można mieszać zimowy płyn do spryskiwaczy z letnim?

Zima coraz bliżej i chociaż jeszcze nie panują uciążliwe mrozy, to trzeba wcześniej zabezpieczyć się przed ujemnymi temperaturami. Kiedy wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy i można mieszać płyny do spryskiwaczy? Odpowiadamy w tym poradniku.

Wyrejestrowanie samochodu – jak to zrobić, ile to kosztuje, jakie dokumenty są potrzebne, gdzie i kiedy można wyrejestrować auto?

Wyrejestrowanie pojazdu to najczęściej droga w jedną stronę – ponowne zarejestrowanie wyrejestrowanego auta jest stosunkowo trudne. Jeśli już zdecydujemy się na to rozwiązanie, to warto wiedzieć kiedy można wyrejestrować pojazd, gdzie to zrobić, ile to kosztuje i jakie są do tego niezbędne dokumenty.

Karta pojazdu – co to jest, gdzie i jak ją wyrobić, kto wydaje i ile kosztuje?

Karta pojazdu to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z samochodem. Zapisywane są w niej wszystkie ważne informacje o pojeździe, a zgubienie karty pojazdu wiąże się z poświęceniem własnego czasu i pieniędzy. W poniższym poradniku wyjaśniamy czym jest karta pojazdu, a także podpowiadamy gdzie ją wyrobić i ile to kosztuje.

REKLAMA