REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aport wierzytelności do spółki – skutki w VAT po stronie zbywcy wierzytelności

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, wkłady na pokrycie kapitału zakładowego spółki mogą być wnoszone przez wspólników lub akcjonariuszy w formie pieniężnej lub niepieniężnej – czyli tzw. aportu. Przedmiotem aportu mogą być natomiast wyłącznie rzeczy i prawa zbywalne, w tym wierzytelności. Warto zatem zastanowić się, jakie skutki w podatku VAT powoduje wniesienie takiego wkładu w postaci wierzytelności pod stronie wnoszącego aport wspólnika/akcjonariusza.

CIT od aportów do spółek kapitałowych - jak obliczyć przychód

Podatek od wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej powinien być liczony od ceny ustalonej w umowie, a nie od wartości rynkowej. Tak zdecydowało siedmiu sędziów NSA w wyroku z 20 lipca 2015 r.

Czy opłaca się wnieść know-how do innego biznesu niż Twój własny? Porada dla start-upu

Masz pomysł na start-up, który odniesie sukces i pojawiła się oferta od prężnie działającej firmy X, która pozwoli Ci zarobić na Twoim pomyśle u nich? Zastanów się najpierw, czy opłaca Ci się powierzyć komuś know-how.

Aport nieruchomości do spółki kapitałowej – skutki w CIT i PIT dla obejmującego udziały

Po stronie spółki kapitałowej, w której obejmowane są udziały (akcje) w zamian za wkład niepieniężny (aport) w formie nieruchomości, operacja ta nie wywołuje bezpośrednich skutków w podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Korzystne zmiany w prowadzeniu firm

Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z 17 lipca 2014 roku wskazał, że wydatki poniesione na wkłady niepieniężne wnoszone do spółek jako aport, uznaje się za koszt podatkowy. Moment podatkowy powstanie w chwili realizacji praw wynikających z instrumentów finansowych, na zakup których poniesiono wydatki. Takie zmiany wpłyną korzystnie na prowadzenie firm.

Możliwość weryfikacji umowy spółki przez organy podatkowe

W wyroku z dnia 5 marca 2014 r. (sygn. akt II FSK 481/12) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, odsyłając do odpowiedniego stosowania art. 14 ust. 1-3 ww. ustawy, upoważnia organy podatkowe do weryfikacji wartości udziałów/akcji, określonej w umowie lub w statucie spółki, w sytuacji, gdy wartość nominalna obejmowanych udziałów, tj. wartość przedmiotu aportu określona w „cenie” jego zbycia, w sposób znaczny odbiega od wartości rynkowej przedmiotu wkładu i jednocześnie nie znajduje to uzasadnionych przyczyn w rozumieniu art. 14 ust. 1 ww. ustawy.

Aport przedsiębiorstwa do spółki z o.o. a PCC

Wniesienie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Nieopodatkowane pcc jest natomiast wniesienie przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części do spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje.

Nieruchomości (traktowane jak towar) wnoszone jako aport są opodatkowane VAT

Wniesienie do spółki działek, które spełniają definicję towaru, dokonane przez podatnika VAT, jest odpłatną dostawą towarów, a więc jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Podstawą opodatkowania jest tu wartość rynkowa wniesionego wkładu niepieniężnego, pomniejszona o kwotę podatku.

REKLAMA

Nieruchomość jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się ze spełnieniem wielu warunków. Jednym z nich jest konieczność wniesienia przez wspólników wkładów w celu zapewnienia przyszłej spółce kapitału zakładowego. Najprostszym sposobem jest pokrycie wkładów gotówką. Jednakże w przypadku braku odpowiedniej ilości środków pieniężnych, warto zastanowić się nad wniesieniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego, czyli tzw. aportu.

Udziały lub akcje w spółce kapitałowej wnoszone przez osobę fizyczną do spółki osobowej - skutki podatkowe

Wniesienie przez osobę fizyczną do spółki osobowej wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci udziałów (akcji) w spółce kapitałowej - nie stanowi odpłatnego zbycia tych udziałów, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 14 marca 2011 roku (sygn. II FPS 8/10). Zatem otrzymanie udziałów w spółce osobowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci udziałów lub akcji w spółce kapitałowej jest podatkowo obojętne. Nie powstaje przychód, który mógłby być opodatkowany.

Czy aport wierzytelności własnych jest korzystny podatkowo

Często dochodzi do sytuacji gdy - ze względów biznesowych, rozliczeniowych - przedsiębiorcy wnoszą przysługujące im wierzytelności wobec podmiotów trzecich np. spółki kapitałowej, w zamian otrzymując udziały/akcje w podwyższonym kapitale zakładowym tego podmiotu. Jak przedstawiają się kwestie podatkowe aportu wierzytelności?

Zwrot aportu, a podatek od czynności cywilnoprawnych

Czy zwrot wspólnikowi spółki jawnej wniesionego wkładu niepieniężnego w naturze (aportu) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Zasady wnoszenia aportów do spółki z o.o. i skutki zawyżenia wartości wkładów

Wnoszenie aportów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może okazać się, że część z nich została zawyżona, niektóre z nich znacznie. Warto zatem wiedzieć, co może być przedmiotem wkładu pieniężnego, a co wkładu niepieniężnego, jak należy prawidłowo wyceniać ich wartość i jakie sankcje wiążą się dla członków zarządu spółki i wspólników za zawyżenie aportów.

Wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do spółki z o.o. - PIT-11 i PIT-4R

Podmiot zatrudniający pracowników przed wniesieniem zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinien przekazać spółce, która tą część przejmuje wszelkie dane niezbędne do prawidłowego wystawienia informacji PIT-11 i sporządzenia deklaracji PIT-4R za cały rok podatkowy.

PCC od podwyższenia kapitału zakładowego – wyrok TSUE w sprawie Pak-Holdco

W dniu 16 lutego 2012 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie Pak-Holdco Sp. z o.o. (C-372/10). Dotyczyła ona opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu.

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 2

Sposoby dokonywania wkładów niepieniężnych są różne w zależności od rodzaju spółki kapitałowej. Jaki jest zakres odpowiedzialności za wniesione aporty?

Jak opatentować wynalazek w Polsce? (cz. 2)

Uzyskanie ochrony patentowej wynalazku wiąże się w koniecznością dokonania zgłoszenia patentowego. Źle dokonane zgłoszenie przekreśli szanse na uzyskanie patentu.

Od jakiej wartości należy rozpocząć amortyzację środków trwałych wniesionych aportem do spółki z o.o.

Zgodnie z art. 16 g ust.1 pkt 4 ustawy o CIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się (co do zasady) w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Co powinna zawierać umowa spółki z o.o.?

Przy zawiązywaniu nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy pamiętać o obowiązkowych elementach umowy spółki, które zostały wskazane w Kodeksie spółek handlowych.

Prawa autorskie w spółce handlowej

Spółka jako pracodawca stanie się właścicielem praw majątkowych do utworu pracownika. Co jednak z prawami do utworu wspólnika lub członka zarządu?

Czy trzeba dokonać korekty VAT po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej?

Wniesienie do spółki komandytowej w ramach aportu przedsiębiorstwa, przy spełnieniu pewnych warunków, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Powstają jednak wątpliwości, czy spółka komandytowa powinna dokonać korekty VAT naliczonego, który został odliczony przez podatnika przed wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki.

Czy wniesienie do spółki komandytowej przedsiębiorstwa aportem jest opodatkowane VAT?

Jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego będzie przedsiębiorstwo odpowiadające definicji zawartej w art. 551 kodeksu cywilnego, to zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki, będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem VAT.

Jak opodatkować VAT wniesienie nieruchomości aportem do spółki


Spółka z o.o. prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie wynajmu nieruchomości. Spółka ta zamierza przystąpić do spółki osobowej (zarówno spółki cywilnej jak i spółki osobowej prawa handlowego) wnosząc do niej wkład niepieniężny (aport) w postaci gruntu zabudowanego halą produkcyjno-składową z aneksem biurowym. Czy Spółka z o.o. powinna wykazać ten aport jako odpłatną dostawę towaru, podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na ogólnych zasadach?

Jakie są skutki zawyżenia aportów w spółce z o.o.?

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wnoszą wkłady niepieniężne do spółki. Przepisy regulują kwestię odpowiedzialności za zawyżenie wartości takich wkładów. Kto ponosi odpowiedzialność za zawyżenie wartości wkładów niepieniężnych wnoszonych do spółki z o.o.?

Jak ustalić wartość początkową aportu do spółki osobowej

Wartość początkowa środków trwałych wnoszonych przez osoby prawne do spółek osobowych prawa handlowego ustalana jest przez podatnika (osobę prawną) na dzień wniesienia tego wkładu. Wartość ta nie może być jednak wyższa, niż wartość rynkowa tych środków trwałych.Powyższa teza powstała w wyniku zastosowania analogii rozwiązania z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT) do aportów wnoszonych do spółek osobowych prawa handlowego.Stwierdzenia powyższe to najważniejsze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku WSA w Poznaniu z dnia 19 października 2010 roku (sygn. I SA/Po 596/10).

Jak ustalić wartość początkową środka trwałego wniesionego jako wkład do spółki cywilnej

Określenie wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego wyliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodu, gdyż stanowi podstawę obliczania tych odpisów.

Opodatkowanie VAT z tytułu wniesienia aportu do spółki

Od początku kwietnia 2009 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania podatkiem VAT w związku z wniesieniem aportu do spółki prawa handlowego i cywilnego.

Czy wnoszenie aportów do spółek podlega opodatkowaniu VAT

Ministerstwo Finansów udzieliło szczegółowych wyjaśnień w kwestii opodatkowania VAT czynności wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego. Podatnicy planujący wnoszenie takich wkładów do spółek powinni koniecznie zapoznać się ze stanowiskiem Ministerstwa.

REKLAMA