REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Analiza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Stabilne ceny na rynku nieruchomości


Mimo że udało się skrócić proces inwestycyjny m.in. poprzez wprowadzenie materiałów budowlanych odpornych na prace w niskich temperaturach, podaż stale reaguje z opóźnieniem na zmiany popytu. Długi czas procesu inwestycyjnego to charakterystyczna cecha rynku nieruchomości, która konsekwentnie oddziałuje na zależność między podażą a popytem.

Czy każdy singiel będzie cieszył się „Rodziną na Swoim”?

Od nowego roku osoby samotne również będą mogły skorzystać z rządowego programu „Rodzina na Swoim”. Jednak, jak podaje portal Home Broker, wybór lokali będzie jednak znikomy – pięciokrotnie mniejszy niż obecnie.

Rewitalizacja i budownictwo osiedli mieszkaniowych w Polsce celem Unii Europejskiej

Zapewnienie dobrych warunków poprzez budownictwo i rewitalizacje osiedli mieszkaniowych to jeden z celów Unii Europejskiej. Chodzi o poprawę jakości życia mieszkańców.

Czy lepiej wykańczać nowe mieszkania na własną rękę?

Oferta mieszkaniowa deweloperów „pod klucz”, czyli całkowitego wykończenia, nie cieszy się dużą popularnością. Na taką możliwość decyduje się zaledwie 1 na 20 nabywców.

REKLAMA

Czy mniejszy deweloper daje większe możliwości?

Jak informuje Home Broker, u mniejszego dewelopera łatwiej o upust, negocjacje lub zmiany aranżacji naszego mieszkania. Mniejsi deweloperzy są też bardziej elastyczni i łatwiej dostosowują się do klienta. Czy więc faktycznie duży może więcej?

Mieszkania są wciąż za duże


Największym zainteresowaniem, w lutym 2011 roku, cieszyły się mieszkania o średniej powierzchni 51,3 m2. Natomiast, w tym samym czasie, spółdzielnie oferowały nabywcom mieszkania o powierzchni 61,7 m2. Z kolei deweloperzy oddali do użytku lokale za duże średnio 15,9 m2. Można sobie wyobrazić, że nabywcom, w taki czy inny sposób, zaoferowano o jeden pokój więcej, niż tego potrzebowali.

Jak kataklizm w Japonii wpływa na polski rynek mieszkaniowy?


W lutym zmniejszył się poziom optymizmu na rynku nieruchomości, w pewnym stopniu kataklizm w Japonii przyczynił się do tej sytuacji. Aż 42% doradców Home Broker przewiduje, że w ciągu najbliższego roku nastąpi spadek cen mieszkań. Jednak środkowa prognoza jest nadal pozytywna. W perspektywie roku wzrost cen ma zatrzymać się na poziomie 0,7%, daje to wynik czterokrotnie niższy od prognozowanej inflacji.

Możemy kupić mieszkanie większe o ponad połowę


Kryzys przyniósł również pozytywne efekty, dzięki niemu możemy pozwolić sobie na kupienie większego mieszkania. Od połowy 2009 roku obserwujemy: wzrost poziomu wynagrodzeń, liberalizację na rynku kredytowym i stabilne ceny mieszkań, to wszystko spowodowało, że możemy stać się posiadaczami mieszkania większego o 54%. Prognozy przewidują dalszą poprawę sytuacji.

REKLAMA

Wzrost liczby rozpoczynanych budów


Ilość rozpoczynanych inwestycji w lutym tego roku zwiększyła się aż o 13%. Jednak nie dotyczy to wszystkich, spółdzielnie nadal mają zastój. Za to deweloperzy i inwestorzy prywatni wyszli z impasu. Z drugiej strony zaś w tym samym czasie, spadła liczba wydawanych pozwoleń. Zmniejszyła się również liczba mieszkań oddanych do użytkowania, klucze oddano do 8,5 tys. mieszkań. Za słaby wynik, w dalszym ciągu, jest obwiniany kryzys.

Po wzroście VAT 80 tysięcy osób dopłaci do mieszkania


Jak podaje portal Home Broker, po wzroście podatku VAT nawet 80 tysięcy osób będzie musiało dopłacić do swojego mieszkania. Czy można się jakoś przed tym uchronić?

Zamiana większego mieszkania na dwa mniejsze. Ile to kosztuje?


Jeśli chcielibyśmy zamienić mieszkanie na dwa mniejsze w dużym mieście, musielibyśmy zapłacić około 130 tysięcy złotych, jak informuje Home Broker. Możemy wybrać mieszkanie w tańszej okolicy lub zakupić nowe lokum o niższym standardzie.

Ożywienie na rynku nieruchomości


Systematyczne wprowadzanie na rynek nowych inwestycji spowodowało, że wybór gotowych lokali jest duży. Na zakup nieruchomości wpływa głównie cena całkowita mieszkania. Inwestorzy skupiają się na realizacji najpopularniejszej oferty rynkowej, jest to sprzężone z ograniczonym finansowaniem bankowym.

Jaki jest średni czas sprzedaży mieszkania?


Mieszkania sprzedają się w czasie krótszym niż 2 miesiące. Oznacza to, że czas, jaki musimy przeznaczyć na szukanie nabywcy znacznie się skrócił. Skończył się czas sezonowego spowolnienia rynku, dlatego w następnych miesiącach proces transakcji powinien zostać jeszcze przyspieszony.

Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?


Kobiety na rynku nieruchomości radzą sobie całkiem dobrze. Statystyki pokazują, że sprzedają one mieszkania o 2 metry kwadratowe mniejsze. Ale są lepiej przygotowane do sprzedaży mieszkania, szybciej znajdują kupującego i lepiej prowadzą negocjacje. Kobiety dają też mniejszy rabat, u mężczyzny możemy uzyskać nawet o jedną piątą większy.

Zwróć uwagę na powierzchnię kupowanego mieszkania


Może okazać się, że powierzchnia interesującego nas mieszkania nie jest wielkością rzeczywistą. Dotyczy to mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Niestety może to wiązać się ze stratą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych przy zakupie lokalu i ze zwiększonym kosztem jego utrzymania. Takie niedomówienia powielane są również przez dokumenty urzędowe i normy budowlane. Co warto wiedzieć?

Początek sezonu budowlanego


Wraz z końcem zimy obserwuje się ożywienie na rynku obrotu działkami budowlanymi. Na początku sezonu zwiększa się ilość ofert sprzedaży, ale też więcej osób szuka placu pod budowę domu. Z danych serwisu otoDom.pl wynika, że najwięcej ofert jest na Mazowszu, Kujawach, Śląsku i w Małopolsce. Najdroższe działki są w Warszawie i w Gdyni.

W polskich domach to kobiety decydują o finansach


Jak okazuje się, kobiety zdecydowanie częściej podejmują decyzję o kupnie nieruchomości, niż mężczyźni. Są też bardziej zdecydowane, porównują oferty i dokładnie analizują domowe wydatki. Do takich wniosków doszli eksperci z Home Broker.

Uwaga – tanie mieszkania na horyzoncie!


Według analizy ekspertów Home Broker, przewidywana w listopadzie zmiana cen może przynieść nam tańsze mieszkania w ciągu 12 miesięcy.

Raport z rynku nieruchomości


Na początku 2011 roku ceny sprzedawanych mieszkań na rynku wtórnym uległy niewielkim zmianom. Serwis Oferty.net przeprowadził styczniową analizę rynku, wykazała ona, że w 9 miastach ceny nieznacznie spadły, ale też w 9 wzrosły. Największy spadek średniej odnotowano w Gdańsku i wynosił on 2,1%, natomiast w Gdyni i we Wrocławiu był to spadek na poziomie 1,1%.

Zmiany w hipotekach od 20 lutego


Już od 20 lutego 2010 roku nie będzie dwóch hipotek: zwykłej i kaucyjnej. Powstanie tylko jeden rodzaj umownej hipoteki, który będzie zbliżony do hipoteki kaucyjnej. Oznacza to, że będzie taniej.

Obrzeża miast bardziej atrakcyjne niż samo centrum?


Większość nabywców nieruchomości decyduje się na lokale znajdujące się blisko centrum. Tymczasem można wydać nawet o połowę mniej, jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania na obrzeżach miasta. Nie trzeba przy tym rezygnować z szybkiego dojazdu do serca miasta. Przedmieścia wyposażone są w dobrą komunikację kolejową lub tramwajową. Bywa, że dotarcie do centrum z obrzeża miasta jest wygodniejsze i szybsze niż z prestiżowych dzielnic, które są znacznie droższe.

Jak osiągnąć sukces przy negocjacji cen mieszkań?


Ostatnimi czasy zmienił się rynek nieruchomości. Teraz to nie deweloperzy dyktują ceny mieszkań, a sami kupujący. Jeśli deweloperzy chcą sprzedać apartament, muszą obniżyć cenę nawet o kilkanaście procent. Na jaki upust mamy szanse przy zakupie mieszkania?

Czy zmiany w programie "Rodzina na Swoim" wpłyną na ceny mieszkań?

W ostatnich dniach najczęściej poruszanym tematem na rynku nieruchomości były zatwierdzone przez Radę Ministrów zmiany w programie "Rodzina na Swoim". Biorąc pod uwagę, że program ten cieszył się dość dużym zainteresowaniem kredytobiorców, można by oczekiwać, iż kształtowanie się sytuacji na rynku mieszkań AD 2011 (w tym głównie cen) będzie silnie uzależnione od wprowadzonych poprawek do programu. Wcale nie musi tak być.

Jakie mieszkania cieszyły się największą popularnością w 2010 roku?


Na podstawie transakcji przeprowadzonych przez Metrohouse & Partnerzy można powiedzieć, że w minionym roku największym powodzeniem cieszyły się mieszkania w przedziale cenowym do 400 000 zł. Takie mieszkania stanowiły aż prawie 80 proc. transakcji.

Jaki jest obecnie popyt na apartamenty?


W puli, przeprowadzonych przez Metrohouse & Partnerzy w zeszłym roku, transakcji, 2,5 proc. stanowiły lokale, które można zakwalifikować do grupy apartamentów. Statystycznie jest to niewiele, ale biorąc pod uwagę fakt, że rynek apartamentów jest bardzo wąski, nie można mówić o stagnacji w tym sektorze.

Nawet 30% czynszu nie trafia do kieszeni właściciela


Jak podaje Home Broker, na wynajmie małych mieszkań można zarobić najwięcej pieniędzy, ale uda nam się to dopiero wtedy, gdy umowa będzie trwała 3 miesiące. Za to w ciągu całego roku musimy liczyć się z opłatami kosztów stałych, które stanowią ponad 30% rocznych przychodów.

Polski rynek mieszkaniowy najgorszy w Europie?

REKLAMA