REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Alimenty, Sprawy rodzinne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zasiłek celowy na święta

Najbiedniejsi mogą otrzymać pieniądze na żywność, opał czy inne niezbędne potrzeby. Przed świętami wiele rodzin ubiega się zasiłek z pomocy społecznej.

Jak pomaga Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie?

Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie są jednostkami samodzielnymi, organizacyjno – budżetowymi. Są one podporządkowane pod zarząd powiatu. Zadania wykonywane przez Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie wynikają m.in. z ustawy z dnia 12.03.2004 roku o pomocy społecznej.

Alimenty dla dziecka w Niemczech

Wysokość alimentów dla małoletnich dzieci określa tzw. Düsseldorfer Tabelle. Miarodajna jest przy tym miesięczna wysokość dochodu osoby zobowiązanej do alimentacji netto i wiek dziecka. Chodzi tutaj tylko o rodzica, który zobowiązany jest do płacenia alimentów. Rodzic, który opiekuje się i wychowuje małoletnie dziecko jest zwolniony od płacenia alimentów.

Świadczenia dla rodzin zastępczych bez wywiadu środowiskowego

Z początkiem stycznia 2012 r. rodziny zastępcze otrzymają świadczenia bez uprzedniego przeprowadzenia z nimi wywiadu środowiskowego.

REKLAMA

Nienależnie pobrane alimenty

Nienależnie pobrane świadczenia z funduszu alimentacyjnego podlegają zwrotowi wraz z ustawowymi odsetkami. Czy możliwe jest umorzenie zaległości?

Eksmisja za znęcanie się nad rodziną

Czy sprawcę domowej przemocy można eksmitować? Jakie przepisy może zastosować sąd?

Kto i w jakich relacjach stosuje przemoc?

Zjawisko przemocy może występować w różnych relacjach. W każdej z nich zawsze występuje nierównowaga sił – przez co osoba słabsza ma mniejszą zdolność do obrony.

Niealimentacja w prawie karnym

Ustawodawca decydując się w sposób prawnokarny chronić rodzinę, instytucję opieki oraz tzw. prawo do alimentacji ustanowił przestępstwo niealimentacji w art. 209 Kodeksu karnego, za którego popełnienie grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

REKLAMA

Porady prawne: prawo rodzinne

W przypadku problemu prawnego wielu z nas poszukuje bezpłatnej porady w Internecie. Jak odnaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania z zakresu prawa rodzinnego?

Przemoc w rodzinie - vademecum

Ofiary przemocy w rodzinie niejednokrotnie czują się bezradne i nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Podpowiadamy jakie możliwości daje prawo.

Małżonkowie po rozwodzie – vademecum

Czym skutkuje rozwód? Jakie są jego konsekwencje prawne i faktyczne? Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie? Kiedy jest możliwa eksmisja byłego współmałżonka? Na jakich warunkach dziecko może wyjechać za granicę po rozwodzie rodziców? W poniższym artykule odpowiadamy między innymi na te właśnie pytania.

Alimenty po rozwodzie - vademecum

Alimenty zasądzane po rozwodzie i w przypadku separacji są przedłużeniem obowiązku, jaki spoczywa na małżonkach w trakcie trwania związku małżeńskiego. Często bowiem rozwód pociąga za sobą pogorszenie się sytuacji materialnej męża lub żony.

Separacja – alternatywą dla rozwodu?

Separacja jest szansą dla osób, które wahają się, a jednocześnie chcą uporządkować swoją sytuacje. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Czy dziadkowie mogą żądać alimentów od wnuków?

Alimenty ze strony wnuków na rzecz rodziców czy dziadków nie są zjawiskiem tak powszechnym jak sytuacja odwrotna – obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dzieci. Jest to jednak sytuacja możliwa z prawnego punku widzenia.

Alimenty między małżonkami – vademecum

Jak długo trzeba płacić alimenty po rozwodzie? Czy alimenty od byłego małżonka są opodatkowane? Czy w czasie trwania małżeństwa można płacić alimenty? Czy po rozwodzie sąd zawsze zasądza alimenty? Kiedy między małżonkami powstaje obowiązek alimentacyjny? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Strategie radzenia sobie z przemocą

Wbrew obiegowej opinii na temat osób doświadczających przemocy w rodzinie, nieprawdą jest przekonanie, że nie podejmują one żadnych działań aby chronić siebie i dzieci.

Dłużnik alimentacyjny rzadziej straci prawo jazdy

Dłużnicy alimentacyjni nie stracą prawa jazdy, jeżeli płacą co najmniej połowę zasądzonych zobowiązań.

Fundusz Alimentacyjny - kompendium

Fundusz Alimentacyjny ma pomóc osobom, które nie mogą uzyskać alimentów od rodzica. Sprawdź komu przysługują świadczenia i jak je uzyskać.

Świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego - dla kogo?

Świadczenia z Funduszu alimentacyjnego przysługują, gdy dziecko nie otrzymuje należnych mu alimentów od rodzica. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać świadczenia z gminy?

Zmiana i ustanie alimentów - vademecum

Zmiana alimentów i ich ustanie nastręczają wielu wątpliwości zarówno uprawnionym, jak i zobowiązanym. Sprawdź do kiedy rodzice są obowiązani do alimentacji oraz od czego zależy wysokość alimentów.

Podwójne alimenty od rodzica i z funduszu do zmiany

Zmieni się sytuacja osoby uprawnionej do świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, która otrzymała zaległe lub bieżące alimenty od dłużnika.

Fundusz Alimentacyjny: dochód utracony

Dochód utracony ma wpływ na wysokość dochodu rodziny obliczanego na potrzeby świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego. Uwzględnia się tu bowiem nie tylko dochód rodziny z roku kalendarzowego poprzedzającego złożenie wniosku, ale też okoliczności mające wpływ na jego późniejszą zmianę tj. utratę lub uzyskanie dochodu.

Fundusz Alimentacyjny 2011/2012

Wnioski o świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego na okres 2011/2012 można składać od 1 sierpnia. Maksymalna wysokość alimentów, jakie możemy otrzymać to 500 zł.

Schroniska i noclegownie dla sprawców przemocy w rodzinie

Do noclegowni lub schroniska zostaną eksmitowani dłużnicy, którym nakazano opróżnienie lokalu z powodu stosowania przemocy w rodzinie. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Uprawnienia wierzyciela podczas licytacji publicznej ruchomości w postępowaniu egzekucyjnym

Zgodnie z przepisami postępowania egzekucyjnego, komornik ma możliwość dokonania sprzedaży zajętych ruchomości w drodze licytacji publicznej. Licytacja taka odbywa się w miarę możliwości poza miejscem, w którym ruchomości się znajdują.

Testament - vademecum

Jaki rodzaj testamentu wybrać, jak wykorzystać polecenie, zapis i podstawienie oraz jak go skutecznie odwołać.

Zachowek i dział spadku - vademecum

Komu przysługuje zachowek, czym jest niegodność dziedziczenia i jak przeprowadzić umowny dział spadku? W poradniku wszystko o zachowku i dziale spadku.

Przemoc w rodzinie a dziecko - cz. 2. skutki przemocy

Skutkiem doświadczania w dzieciństwie przemocy w rodzinie jest często powielanie modelu relacji przemocowej w swoich dorosłych związkach lub relacjach ze swoimi dziećmi.

Przemoc w rodzinie a dziecko - cz. 1. mechanizmy obronne

Dziecko wychowujące się w rodzinie przemocowej, nawet jeśli samo nie jest bezpośrednio ofiarą maltretowania, ale „jedynie” świadkiem znęcania się jednego z rodziców (opiekunów) nad drugim, nie jest w stanie prawidłowo się rozwijać, zarówno w sferze psychofizycznej, jak i społecznej!

Parę uwag Eksperta o alimentach dla żony w Niemczech

W Niemczech istnieją dwa rodzaje alimentów dla żony: alimenty po rozwodzie i alimenty na czas rozłąki. Wysokość alimentów nie jest określona przepisami prawa.

Przemoc w rodzinie - komu potrzebna jest pomoc?

Jeżeli w rodzinie występuje zjawisko przemocy, dotyka ono wszystkich jej członków. Cała rodzina uwikłana jest w przemoc i powinna zostać objęta pomocą.

Alimenty na dziecko - vademecum

Jak długo rodzice powinni płacić alimenty na dziecko? Czy dziadkowie i rodzeństwo również mają obowiązek alimentacyjny? Jak wnieść do sądu pozew o alimenty i jak uzyskać świadczenia od ojca dziecka na czas ciąży? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Nieznane miejsce pobytu pozwanego

Składając do sądu pozew lub wniosek należy wskazać adres strony pozwanej, pod który będzie możliwe przesłanie przez sąd korespondencji. Ma to na celu zapoznanie się drugiej strony z treścią pisma oraz ustosunkowanie się do żądań strony. Oczywiście sytuacja jest prosta, gdy znany jest adres zamieszkania lub miejsce pracy strony przeciwko, której osoba chce wystąpić na drogę sądową. Problem pojawia się w sytuacji, gdy nie można takiego miejsca wskazać i nie można tego ustalić.

Obowiązek alimentacyjny może obciążyć rodzeństwo

Na rodzeństwie ciąży obowiązek alimentacyjny, gdy inni zobowiązani krewni nie mogą go wykonać. Uprawniony musi znajdować się w stanie niedostatku, a świadczenia alimentacyjne nie mogą stanowić nadmiernego uszczerbku dla zobowiązanego lub jego najbliższej rodziny.

Sprawa rozwodowa: rozprawa przy drzwiach zamkniętych

Sąd z urzędu zarządza odbycie całego posiedzenia lub jego części przy drzwiach zamkniętych, jeżeli publiczne rozpoznanie sprawy zagraża porządkowi publicznemu lub moralności albo gdy mogą być ujawnione okoliczności objęte tajemnicą państwową lub służbową.

Obowiązek wierności małżeńskiej a prawo rodzinne

Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. Przepisy te mają charakter bezwzględnie obowiązujący.

Rola zespołów interdyscyplinarnych w przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Celem zespołu interdyscyplinarnego są zadania na poziomie strategicznym. Pełni on funkcję strategiczno-koordynującą polegającą na kształtowaniu lokalnej polityki przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Konkubinat i prawo - poradnik

Jakie prawa przysługują konkubentom, a jakie jedynie małżonkom? Co z dziećmi, wspólnym majątkiem czy dziedziczeniem? Odpowiedź w poniższym poradniku.

Jakie sprawy rozpoznaje sąd rodzinny?

Sąd rodzinny to jeden z wydziałów sądu rejonowego – wydział rodzinny i nieletnich. Jakie sprawy tu wpływają?

Przepisy ułatwiające egzekucję alimentów z zagranicy wchodzą w życie

18 czerwca 2011 r. wchodzą w życie przepisy unijnego Rozporządzenia Rady Europy (WE) 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

Przemoc wobec głuchych dzieci

Na przeżycia dziecka niesłyszącego doświadczającego przemocy nakładają się trudności komunikacyjne, które wynikają z braku skutecznego sposobu porozumiewania się z najbliższym otoczeniem - osobami słyszącymi. Z tego powodu dziecko nie może znaleźć wsparcia wśród innych osób poza domem, powiedzieć komuś o swojej sytuacji. Otoczenie nie zna języka migowego lub dziecko nie ma na tyle wykształconej mowy, aby mogło zwerbalizować swoją sytuację, poprosić o pomoc.

Nowy termin na wypłatę zasiłku pogrzebowego

Wniosek o zasiłek pogrzebowy złożymy w ciągu roku od dnia pogrzebu, a nie - jak dotychczas – od dnia zgonu.

„Pokoje rodzinne” w zakładach śledczych

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się 19 maja 2011 roku do Ministra Sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w sprawie braku w części zakładów karnych i aresztów śledczych tzw. "pokoi rodzinnych", przeznaczonych do spotkań skazanych lub tymczasowo aresztowanych z dziećmi.

Przemoc w rodzinie: jak możemy pomóc?

Pomimo wielu kampanii społecznych podkreślających rolę i znaczenie świadków przemocy, ludzie boją się reagować. Wynika to być może ze stereotypów na temat przemocy, takich jak „jest to sprawa rodzinna”, „w sprawy te nie należy się wtrącać”, „najpierw się kłócą a potem i tak się pogodzą”, „będą mieli pretensje, że się wtrącam” itp.

Co to jest przemoc?

Istnieje wiele definicji przemocy. Wiadomo, że jeśli ktoś kogoś bije, krzywdzi, maltretuje – to jest właśnie przemoc. Jednak kiedy dochodzi do opisania konkretnych zdarzeń i stwierdzenia, czy dane zachowanie i traktowanie jest przemocą, wtedy okazuje się, że sprawa wcale nie jest ani taka prosta, ani jednoznaczna.

W jaki sposób dokonać darowizny kwoty pieniężnej?

Czy możemy przekazać pieniądze "do ręki"? O czym pamiętać przy sporządzaniu umowy? Czy zawsze zapłacimy podatek? Przy darowiźnie kwoty pieniężnej pojawia się wiele wątpliwości.

Wysokość renty rodzinnej

Renta rodzinna od 1 marca 2011 r. wynosi 728,18 zł. Świadczenie przysługuje członkom rodziny uprawnionego do emerytury lub renty.

Kim jest asystent rodziny?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa ma przede wszystkim na celu pomoc rodzinom, które mają kłopoty wychowawcze oraz zmienić system opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców. Ustawa wprowadza funkcję tzw. asystenta rodziny, który ma pomagać nie tylko w problemach wychowawczych, ale również w codziennych sprawach.

Czy niealimentacja jest przestępstwem?

Za uchylenie się od obowiązku alimentacyjnego można pociągnąć do odpowiedzialności karnej na podstawie art. 209 Kodeksu karnego.

Zabezpieczenie alimentów – czy możliwe?

W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo lub okresowo określonej sumy pieniędzy.

REKLAMA