REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Co trzeba wiedzieć o elektronicznych aktach osobowych pracowników? Jakie są zasady prowadzenia dokumentacji pracowniczej? Jak długo trzeba przechowywać akta?
Nowelizacja dwóch rozporządzeń – w sprawie świadectwa pracy i w sprawie dokumentacji pracowniczej. Projekty zmian w tych aktach wykonawczych resort rodziny przygotował w ślad za dwoma nowelizacjami kodeksu pracy.
Zostanie zmienione rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej. Zmiana wynika z konieczności dostosowania akt pracowniczych do nowelizacji kodeksu pracy z 9 marca 2023 r.
Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej poinformowało, że w związku ze zmianami w Kodeksie pracy konieczne jest uwzględnienie w aktach osobowych pracownika informacji o pracy wykonywanej zdalnie. Dokument reguluje też sposób przetwarzania informacji na temat kontroli trzeźwości pracowników.
REKLAMA
Prezydent Andrzej Duda podpisał dzisiaj nowelizację Kodeksu pracy, która precyzuje zasady przeprowadzania kontroli trzeźwości wśród pracowników. Do uzgodnień trafił właśnie projekt rozporządzenia, precyzującego w jaki sposób pracodawcy mają prowadzić w tym zakresie dokumentację pracowniczą.
Nowa część E akt osobowych przeznaczona jest na informacje o dacie, godzinie i minucie badania trzeźwości pracowników lub kontroli na obecność narkotyków. W części B należy umieścić dowód poinformowania pracownika, że może podlegać takiej kontroli. Zmian tych nie wprowadzają pracodawcy nie planujący kontrolować pracowników na obecność alkoholu i narkotyków.
REKLAMA
REKLAMA