REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akcyza 2014

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Podatek akcyzowy w 2014 roku – obraz katastrofalny

Jak dotąd nie opublikowano pełnych informacji liczbowych na temat dochodów budżetowych z podatku akcyzowego za 2014 rok. Uzyskaliśmy jednak z resortu finansów (dziękujemy) dane za 11 miesięcy zeszłego roku, które – obiektywnie rzecz biorąc – są wystarczająco reprezentatywne, aby ocenić ten rok jako stan katastrofy, bo ów ukrywany wciąż miesiąc (grudzień 2014 r.) niewiele już zmieni.

Akcyza tytoniowa: mitologia współcześnie

Realny spadek (już po raz ósmy) dochodów budżetowych z podatku akcyzowego w 2014 roku, w tym z akcyzy tytoniowej (co potwierdziły nawet czynniki oficjalne), nakazuje postawić pytanie, co jest przyczyną tego zjawiska? Pytają i jednocześnie odpowiadają na to pytanie prof. Witold Modzelewski i Andrzej Dembiński z Instytutu Studiów Podatkowych.

Informacja za 2014 rok o papierosach i tytoniu do palenia do 2 lutego

Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku przekazania informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy w 2014 roku. Informację należy przekazać w terminie do 2 lutego 2015 r. do Ministerstwa Finansów.

Akcyza od tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych wyrobów

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w świetle przepisów dyrektywy Rady 2011/64/UE z dnia 21 czerwca 2011 r. w sprawie struktury oraz stawek akcyzy stosowanych do wyrobów tytoniowych (Dz. Urz. UE L z 2011 r. Nr 176, str. 24) oraz ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2014 r. poz. 752, z późn. zm.) - skład i przeznaczenie tzw. Hawajskiego Tytoniu i podobnych do niego wyrobów nie ma decydującego znaczenia przy ocenie czy wyroby te są tytoniem do palenia.

REKLAMA

Elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodów

Od 9 grudnia 2014 r. potwierdzenie zapłaty akcyzy od sprowadzonego z innego kraju UE samochodu osobowego będzie można uzyskać drogą elektroniczną - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Produkty energetyczne o podwójnym zastosowaniu - definicja

W dniu 2 października 2014 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok (sygn. C 426/12) dotyczący interpretacji pojęcia produktów energetycznych o podwójnym zastosowaniu jakim posługuje się tzw. Dyrektywa Energetyczna (dyrektywa Rady 2003/96/WE, dalej: Dyrektywa).

Akcyza na węgiel 2014/2015 - najczęstsze błędy

Węgiel i inne wyroby węglowe w praktyce opodatkowane są w Polsce akcyzą od 2 stycznia 2012 r., przy czym prawodawca dokonywał w tym zakresie różnych zmian. Na szczęście prowadziły one w kierunku zarówno uproszczenia systemu opodatkowania obrotu węglem, jak i zmniejszenia uciążliwości obowiązków nałożonych na uczestników tego obrotu. Mimo to właśnie te zmiany, paradoksalnie, stały się źródłem błędów, które mogą boleśnie (bo finansowo) dotknąć przedsiębiorców. Teraz pytania powracają ze względu na rozpoczynający się sezon grzewczy.

Opodatkowanie oleju opałowego i napędowego - wyjaśnienia MF

Zdaniem Ministerstwa Finansów właściwości oleju opałowego umożliwiają użycie go wprost do napędu pojazdów zamiast oleju napędowego. Podstawową przyczyną występowania nieprawidłowości polegających na wykorzystywaniu oleju opałowego niezgodnie z jego przeznaczeniem, jak zauważa MF, jest wysokie zróżnicowanie opodatkowania obu rodzajów paliw (olej napędowy - 1.458,52 zł/ 1000 l (akcyza i opłata paliwowa), olej opałowy - 232,00 zł/1000 l).

REKLAMA

Akcyza 2015 - faktury i fakturowanie

W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw znalazły się m.in. przepisy ujednolicające nomenklaturę w zakresie wystawiania faktur i jej dostosowanie do obowiązujących od 2014 roku zmian przepisów dot. VAT w zakresie fakturowania. Ponadto na żądanie nabywcy wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych podatnik podatku akcyzowego będzie musiał umieszczać na fakturze kwotę akcyzy.

Akcyza 2015 - nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Trwają konsultacje projektu założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Ta obszerna nowelizacja przepisów akcyzowych ma zgodnie z założeniami wejść w życie 30 czerwca 2015 roku.

Informację o papierosach i tytoniu do palenia trzeba złożyć do 8 listopada

Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku przekazania MF informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy w okresie pierwszych 10 miesięcy 2014 roku, w terminie do dnia 8 listopada 2014 r.

Podatek akcyzowy w Polsce – polemika ISP z Ministerstwem Finansów

Trwa dyskusja na temat efektywności i jakości polskiego prawa podatkowego. Publikujemy polemikę Instytutu Studiów Podatkowych ze stanowiskiem opublikowanym na stronach Ministerstwa Finansów, dotyczącym raportu Instytutu w zakresie podatku akcyzowego.

Akcyza na samochód z zagranicy

Dla wyliczenia akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy wystarczy wiedzieć, czy według ustawy akcyzowej jest to samochód osobowy, znać pojemność jego silnika (do 2000 cm3 czy więcej) oraz wartość z faktury i dokonać prostego pomnożenia. W rzeczywistości jednak sprawa jest bardziej skomplikowana.

Akcyza alkoholu całkowicie skażonego - interpretacja MF

Podmioty, które zużywają w swojej działalności alkohol całkowicie skażony powinny dokonać weryfikacji jaką metodą został skażony alkohol m.in. poprzez analizę protokołu skażenia. W szczególności, sprawdzeniu powinien podlegać alkohol nabywany w kraju. Przed wejściem w życie rozporządzenia wykonawczego nr 162/2013 wiele podmiotów w Polsce skażało alkohol skażalnikiem węgierskim czy też łotewskim, który był chętnie wykorzystywany przez podmioty z branży kosmetycznej czy farmaceutycznej. W świetle wydanej interpretacji ogólnej, alkohol skażony według procedury łotewskiej czy węgierskiej nadal może korzystać ze zwolnienia z akcyzy jednakże pod warunkiem, że skażenie alkoholu odbyło się na Węgrzech czy na Łotwie (co powinno wynikać m.in. z protokołu skażenia).

Nowe banderole samoprzylepne na wyroby spirytusowe i winiarskie w puszkach

Od 20 września 2014 r. podmioty zobowiązane do oznaczania banderolami wyrobów spirytusowych i winiarskich będą mogły alternatywnie do obecnych banderol stosować banderole samoprzylepne na tych wyrobach dystrybuowanych w puszkach.

Wpłaty należności na rachunki izb celnych

Służba Celna zachęca przedsiębiorców oraz podatników indywidualnych do korzystania z jednolitego standardu wpłat na rachunki izb celnych. Jednolity standard wpłat dotyczy: należności celnych, podatku VAT w imporcie, podatku akcyzowego, podatku od gier oraz podatku od kopalin (miedzi i srebra).

Resort finansów chce ograniczyć biurokrację związaną z poborem akcyzy

Ograniczenie biurokracji związanej z poborem akcyzy to jeden z celów planowanej przez resort finansów zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. MF postanowiło, że zmniejszając biurokrację można jednocześnie objąć akcyzą papierosy nabijane w automatach.

Samoprzylepne banderole na puszki

Resort finansów wprowadził nowy wzór banderoli na puszki zawierające wyroby spirytusowe i winiarskie. Dotychczas sposób oznaczania tak pakowanych wyrobów wskazywał właściwy do spraw znaków akcyzy naczelnik urzędu celnego. Czy samoprzylepne banderole zastąpią dotychczas stosowane?

Quad z zagranicy opodatkowany akcyzą

Czy quady służą do przewozu osób? Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach quady należy zakwalifikować do pojazdów przeznaczonych do przewozu osób, a ich przywóz z zagranicy powinien zostać opodatkowany akcyzą.

Spadek dochodów z akcyzy: co dalej?

Nawet oficjalne dane resortu finansów nie są w stanie ukryć postępującego od kilku lat spadku dochodów budżetowych i efektywności fiskalne podatku akcyzowego. Również w 2014 roku nie będzie lepiej - ocenia profesor Witold Modzelewski z Instytutu Studiów Podatkowych.

Akcyza na alkohol - zwolnienie z podatku akcyzowego

Celem pytania prejudycjalnego zadanego przez WSA w Szczecinie jest potwierdzenie czy art. 27 ust. 1 lit Dyrektywy Rady 92/83/EWG z dnia 19 października1992 r. w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od alkoholu i napojów alkoholowych („Dyrektywa”), który wprowadza obligatoryjne zwolnienie od akcyzy dla alkoholu etylowego od akcyzy alkoholu etylowego używanego do produkcji artykułów spożywczych został prawidłowo implementowany do polskiego porządku prawnego. Państwa Członkowskie są zobowiązane je wprowadzić na warunkach, które same określą w celu prawidłowego i uczciwego stosowania takiego zwolnienia.

Olej opałowy: skutki nieterminowego złożenia zestawienia oświadczeń

4 czerwca 2014 r. WSA we Wrocławiu zwrócił się do TSUE z pytaniami prejudycjalnymi w sprawie stwierdzenia zgodności z Dyrektywą energetyczną przepisów krajowych przewidujących zastosowanie wyższej stawki podatku akcyzowego od oleju opałowego w sytuacji niedopełnienia warunku formalnego polegającego na terminowym złożeniu zestawienia oświadczeń.

Patologie w VAT i akcyzie 2004-2014

Jednym z dwóch najistotniejszych czynników obniżających wielkość dochodów budżetowych z tych podatków są świadome i nieświadome co do bezprawności działania podmiotów, w tym również podatników, mające na celu lub faktyczne lub pozorne powodujące zmniejszenie zobowiązań podatkowych lub wyłudzenie zwrotów tych podatków. Taki wniosek płynie z Raportu Instytutu Studiów Podatkowych podsumowującego najważniejsze doświadczenia 10-lecia zharmonizowanego podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego w Polsce w latach 2004-2014.

Ostatni moment na uniknięcie konieczności zapłaty akcyzy na gaz

Do końca czerwca umowy, których przedmiotem jest dostawa wyrobów gazowych, w celu objęcia dostarczanych wyrobów zwolnieniem od akcyzy powinny zostać uzupełnione o odpowiednie postanowienia wskazujące, że wyroby te zostaną użyte do celów objętych zwolnieniem od akcyzy.

Akcyza od importowanych alkoholi - banderole

Importerzy mają obowiązek umieszczania znaków akcyzy (banderol) na winach sprowadzanych do Polski z różnych krajów Europy i świata. Ci mniejsi muszą banderolować produkty alkoholowe bezpośrednio u producenta. Jak wynika z badania OBOAK przeprowadzonego na zlecenie usługowego składu podatkowego Pro-Log SA w marcu 2014 r. Włosi i Hiszpanie rozumieją wymogi naszego fiskusa doskonale, Francuzi nie.

Wódka nie może być zwolniona z akcyzy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał 10 kwietnia 2014 r., że Węgry naruszyły prawo UE zwalniając całkowicie z akcyzy prywatną produkcję wódki w małych ilościach (do 50 litrów rocznie). W przypadku wódki wyprodukowanej przez gorzelnię z owoców dostarczonych przez producentów owoców, przeznaczonej do osobistego spożycia przez tych ostatnich, Węgry zobowiązane są stosować minimalną stawkę akcyzy przewidzianą w przepisach europejskich.

Alkohol do czyszczenia linii produkcyjnych zwolniony z akcyzy

Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej potwierdziło, że częściowo skażony alkohol, stosowany przez przedsiębiorstwa do mycia linii produkcyjnych, jest zwolniony z podatku akcyzowego. Chodzi o art. 32 ust. 4 pkt 2 ustawy akcyzowej, który zwalnia z podatku alkohol etylowy wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi.

Stawki akcyzy w 2014 roku

Przedstawiamy obowiązujące w 2014 roku stawki podatku akcyzowego na paliwa, alkohole, samochody i inne wyroby akcyzowe.

Spółdzielnie mieszkaniowe mogą kupić gaz ziemny zwolniony z akcyzy

Spółdzielnia, może nabyć wyroby gazowe o kodzie CN 2711 21 00 (gaz ziemny w stanie gazowym) w zwolnieniu od akcyzy, w przypadku gdy będą przeznaczone do celów opałowych przez gospodarstwa domowe będące w zasobach spółdzielni.

Sankcja za nieterminowe zestawienia w podatku akcyzowym

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z konstytucją przepisy ustawy o podatku akcyzowym, które przewidują wysoką stawkę akcyzy dla sprzedawcy oleju opałowego, który nie wywiązał się z obowiązku terminowego sporządzenia i przekazania organom podatkowym miesięcznego zestawienia oświadczeń nabywców takiego oleju.

Wysoka akcyza na wyroby energetyczne

Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje wysokie stawki akcyzy dla sprzedawców oleju opałowego w związku z opóźnieniami w terminowym złożeniu oświadczeń nabywców oleju w odpowiednich organach podatkowych. Pojawiło się pytanie: czy wskazana regulacja jest zgodna z konstytucją?

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Od 1 kwietnia 2014 r. przedsiębiorcy wykorzystujący auta firmowe zarówno w działalności gospodarczej jak również na cele prywatne będą mogli odliczyć 50% VAT-u przy zakupie samochodu. Na możliwość odliczania VAT-u od paliwa poczekają do 1 lipca 2015 r.

E-deklaracje akcyzowe bez podpisu elektronicznego

Od 1 stycznia 2014 r. poszerzony został katalog deklaracji elektronicznych, które można składać bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Osoby fizyczne składające różnego rodzaju deklaracje akcyzowe, mogą zrobić to bez e-podpisu, do autoryzacji wystarczą dane o przychodzie z zeznania rocznego.

Niższe wpływy z akcyzy od wyrobów tytoniowych

Spadają przychody z akcyzy od wyrobów tytoniowych. Ogółem przychody z akcyzy tytoniowej za 11 miesięcy ubiegłego roku wyniosły około 16 miliardów 800 milionów złotych, czyli o ponad 300 milionów mniej niż rok wcześnij.

Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2014 r.

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa (oleju napędowego) wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2014 r. będzie wynosić 0,95 zł na 1 litr.

Niższa akcyza na paliwo, ale wyższa opłata paliwowa

Ministerstwo Finansów zamierza obniżyć podatek akcyzowy od paliw silnikowych o 25,00 zł/1000 litrów, ale jednocześnie podwyższyć wysokość stawek opłaty paliwowej dla poszczególnych paliw o te same wartości. Nowe stawki miałyby obowiązywać w latach 2015-2019.

Nowe deklaracje bez e-podpisu w 2014 r.

W 2014 roku kilkanaście nowch deklaracji podatkowych będzie można składać bez konieczności użycia bezpiecznego e-podpisu.

W 2014 r. wyższa akcyza na papierosy i alkohol

Na ostatnim posiedzeniu Sejm głosami koalicji rządzącej przegłosował zmiany w kilku ustawach, związanych z realizacją budżetu na 2014 r. W przyszłym roku wzrośnie akcyza na tytoń, papierosy i wyroby spirytusowe. W 2014 r. akcyza na alkohol wzrośnie o 15 procent, natomiast akcyza na tytoń i papierosy będzie zwiększona o 5 procent.

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Od 1 listopada 2013 r. obowiązkują znowelizowane przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie opodatkowania akcyzą gazu ziemnego wykorzystywanego do celów opałowych. Nowe regulacje przewidują szereg zwolnień od obowiązku płacenia akcyzy za gaz ziemny do celów opałowych.

Produkcja rolna - zwrot akcyzy od paliwa w 2014 r.

Limit zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa wykorzystywanego w produkcji rolnej w 2014 r. pozostanie na tym samym poziomie co w 2013 r. - tak zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2014 r.

Akcyza na gaz ziemny do celów opałowych od 1 listopada 2013 r.

1 listopada 2013 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o podatku akcyzowym w zakresie opodatkowania akcyzą gazu ziemnego wykorzytywanego do celów opałowych. Nowe regulacje definiują pojęcie finalnego nabywcy gazowego oraz pośredniczącego podmiotu gazowego.

Akcyza na wyroby tytoniowe w 2014 r.

W 2014 r. akcyza na wyroby i susz tytoniowy ma wzrosnąć o 5 proc. - tak wynika z projektu nowelizacji ustawy okołobudżetowej. Wzrost akcyzy na wyroby tytoniowe spowoduje, że paczka papierosów w 2014 r. podrożeje przeciętnie o złotówkę, czyli ponad 7 proc.

Wyższa akcyza na wyroby alkoholowe i tytoniowe od 2014 roku

Podwyższenie akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe od 2014 roku jest wynikiem przyjęcia przez rząd tzw. ustawy okołobudżetowej. Zawarte w ustawie postanowienia dopełniają przyszłoroczny projekt budżetu.

Wyższa akcyza na wyroby alkoholowe w 2014 r.

W 2014 r. nastąpi wzrost akcyzy na alkohole spirytusowe - tak wynika z projektu przyszłorocznego budżetu, nad którym obecnie pracuje rząd. Podatek akcyzowy na wyroby alkoholowe w 2014 r. miałby wzrosnąć o 15 proc.

Podatek akcyzowy - zmiany od 20 września 2013 r.

Od 20 września 2013 r. obowiązują zmiany w ustawie o podatku akcyzowym. Nowe przepisy wprowadzają m.in. instytucję finalnego nabywcy węglowego i rozszerzają zakres czynności podejmowanych przez pośredniczący podmiot węglowy.

Nowe wzory deklaracji akcyzowych od 1 listopada 2013 r.

Od 1 listopad 2013 r. będą obowiązywały nowe wzory deklaracji do rozliczeń podatku akcyzowego. Określone zostaną deklaracje dla akcyzy od wyrobów gazowych, które już od listopada objęte zostaną opodatkowaniem. Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Ważna nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

13 września Sejm znowelizował ustawę o podatku akcyzowym. Zmiana zakłada m.in., że od 1 listopada 2013 r. z opodatkowania akcyzą zwolnione będą gospodarstwa domowe oraz organy użyteczności publicznej zużywające gaz ziemny przeznaczony do celów opałowych.

Uproszczenia w opodatkowaniu akcyzą wyrobów węglowych

20 września 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym. Ma umożliwić nieskrępowany biurokratycznie obrót wyrobami węglowymi między podmiotami pośredniczącymi w obrocie. Najważniejsza zmiana wprowadza mechanizm polegający na tym, że podatek akcyzowy od wyrobów węglowych będzie pobierany na ostatnim etapie obrotu wyrobami węglowymi, czyli na etapie sprzedaży nabywcy finalnemu.

Akcyza na węgiel - nabycie wewnątrzwspólnotowe

Na jakich warunkach możliwe jest zwolnienie z akcyzy na węgiel? Czy w przypadku gdy podmiot będzie dokonywał jednorazowo nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów węglowych, których ilość nie będzie przekraczać 200 kg będzie on zobowiązany do wystawienia i dołączenia do przemieszczanych wyrobów dokumentu dostawy?

Akcyza na samochody 2013 / 2014

Sprowadzane z zagranicy samochody osobowe klasyfikowane do kodu CN 8703 (nowe i używane) obciążone są m.in. akcyzą (3,1% od aut o pojemności silnika do 2 litrów, 18,6% powyżej 2 litrów). Minister Finansów udzielił obszernych wyjaśnień jak kwalifikować samochód jako osobowy. Wyjaśnienia te pozostają aktualne również w 2014 roku.

REKLAMA