REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Przyznanie prawa do świadczenia dla sołtysów, którzy pełnili funkcje przed 1990 r. przewidują poprawki do ustawy o świadczeniu pieniężnym dla sołtysów, jakie złożyli senatorowie. Chcą także zróżnicowania świadczenia w zależności od długości okresu pełnienia funkcji sołtysa.
Od kiedy dodatek dla sołtysów? W jakiej wysokości dodatek dla sołtysów? Czy konieczne jest zachowanie ciągłości kadencji? Czy dodatek sołtysowski będzie wypłacany jednorazowo czy miesięcznie? Co trzeba zrobić, aby otrzymać dodatek sołtysowski? Ile czeka się na decyzje w sprawie dodatku sołtysowskiego?
Uprawnionym do otrzymywania dodatkowego świadczenia emerytalnego dla sołtysów ma być ten, kto sprawował tę funkcję co najmniej dwie kadencje, ale nie mniej niż 8 lat – zakłada przedstawiona w Sejmie poprawka złożona przez Prawo i Sprawiedliwość.
Sołtysi mieliby otrzymywać świadczenie w wysokości 10 proc. minimalnego wynagrodzenia – zakłada projekt ustawy przyjęty przez Senat. To obecnie o 49 zł więcej niż przewidują projekty rządowy oraz poselski, zgłoszony przez parlamentarzystów PiS. Senatorowie chcieliby przyznać sołtysom także diety i dodatkowe świadczenie emerytalne.
REKLAMA
Sołtysi pełniący funkcję przez dwie kadencje i będący w wieku emerytalnym dostaną świadczenie w wysokości 300 zł miesięcznie. Takie są założenia projektu ustawy, którą przygotowuje ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi.
REKLAMA
REKLAMA