REKLAMA
Powódź
Według art. 16 pkt 43 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne – powódź to czasowe pokrycie przez wodę terenu, który w normalnych warunkach nie jest pokryty wodą, w szczególności wywołane przez wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach oraz od strony morza, z wyłączeniem pokrycia przez wodę terenu wywołanego przez wezbranie wody w systemach kanalizacyjnych
Powódź to sytuacja, gdy znaczne ilości wody zalewają tereny, które zazwyczaj są suchymi lądami. Może to być spowodowane nadmiernymi opadami deszczu, topnieniem śniegu, wylewem rzek, sztormami czy spiętrzeniem wody na skutek załamania pogody. Powodzie mogą powodować ogromne straty materialne, zagrożenie dla życia ludzkiego oraz szkody dla środowiska naturalnego.
%%advert-placeholder-video%%Ważne jest, aby społeczeństwo było przygotowane na takie wydarzenia i podejmowało działania mające na celu minimalizację ryzyka wystąpienia powodzi, a także zarządzanie skutkami i odbudowę po takich katastrofach naturalnych.
%%content-block%%Wielkość powodzi jest określana na trzystopniowej skali:
Zwyczajne - o umiarkowanym nasileniu, nie powodujące znaczących zniszczeń i zagrożeń.
Wielkie - charakteryzujące się dużym nasileniem i spowodowaniem poważnych zniszczeń.
Katastrofalne - to powodzie o ekstremalnej sile i rozmiarach, powodujące olbrzymie zniszczenia, ofiary oraz poważne zakłócenia funkcjonowania państwa.
Zasięg powodzi także oceniany jest na trzystopniowej skali:
Małe - o lokalnym zasięgu, wpływające na niewielkie obszary.
Średnie - mające regionalny zasięg, nie powodujące większych zakłóceń w funkcjonowaniu kraju.
Duże - obejmujące znaczne tereny kraju, mające charakter klęski żywiołowej, wymagające pomocy międzynarodowej i powodujące poważne zakłócenia w funkcjonowaniu państwa lub jego znacznej części.
Powodzie mogą mieć przyczynę naturalną lub wynikać z ludzkiej działalności.
REKLAMA