REKLAMA
Segregacja śmieci
Segregacja śmieci, nazywana również sortowaniem odpadów, to proces rozdzielania odpadów na różne kategorie, zwykle na podstawie rodzaju materiału, z którego są wykonane. Celem segregacji śmieci jest ułatwienie recyklingu i minimalizacja ilości odpadów trafiających na wysypisko.
Typowe kategorie, na które są sortowane odpady to:
Papier: obejmuje np. gazety, kartony, koperty, książki itp. (nie obejmuje papieru mocno zabrudzonego czy zatłuszczonego, papieru powlekanego folią itp.)
Metale i tworzywa sztuczne : obejmuje np. puszki, wieczka od słoików, folie aluminiowe, butelki po napojach, kartony po mleku itp. (nie obejmuje nie opróżnionych opakowań po lekach i farbach, lakierach i olejach itp.)
Szkło: obejmuje szkło opakowaniowe, takie jak słoiki, butelki itp. (nie obejmuje szkła stołowego, luster, szyb itp.)
Bioodpady: obejmują resztki jedzenia, fusy z kawy, liście, gałęzie itp. (nie obejmuje kości i mieśa zwierząt, oleju jadalnego itp.)
Zmieszane odpady: obejmują odpady, które nie nadają się do recyklingu, takie jak używane pieluchy, popiół, ceramika itp.
Elektrośmieci, zużyte baterie powinny być wrzucane do odpowiednio oznaczonych pojemników.
Śmieci wielkogabarytowe, przeterminowane leki, zużyty olej silnikowy, farmy, rozpuszczalniki, odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe, elektrośmieci i inne tego typu należy oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Segregacja śmieci jest kluczowym elementem efektywnego zarządzania odpadami i jest istotna dla ochrony środowiska. Umożliwia odzyskiwanie cennych surowców, zmniejsza ilość odpadów trafiających na wysypiska i umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie zasobów. Pomaga też w ograniczeniu emisji szkodliwych gazów cieplarnianych związanych z procesem produkcji nowych materiałów.
REKLAMA