REKLAMA
Oświadczenie woli
Wola osoby, która dokonuje czynności prawnej, może być wyrażona przez każde zachowanie, ale uzewnętrznione w sposób dostateczny.
%%advert-placeholder-video%%Wobec tego samo pomyślenie, przekonanie, czyli zachowanie tego w sobie, nie jest wyrażeniem woli.
%%content-block%%Oświadczenie woli można też złożyć w postaci elektronicznej. Kiedy dochodzi do złożenia oświadczenia woli? Wtedy gdy dotarło do osoby, której ma być złożone, w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Przykładem może być oświadczenie o przyjęciu oferty.
Jeśli chodzi o formę elektroniczną, to jest ono złożone w chwili, gdy wprowadzono je do środka komunikacji elektronicznej w taki sposób, żeby osoba, do której jest skierowane, mogła zapoznać się z jego treścią.
Przykładem może być każda umowa. Może to być pożyczenie koleżance książki na 5 dni, odstąpienie komuś na kilka godzin roweru, kupno auta.
%%content-videotarget%%Czasami oświadczenie woli jest tak złożone, że nie bardzo można je zrozumieć na pierwszy rzut oka, nie wiadomo, o co chodzi. Wtedy oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak wymagają tego zasady współżycia społecznego ze względu na okoliczności, w których zostało złożone, oraz przyjęte zwyczaje.
W umowach należy raczej badać zgodny zamiar stron i cel, niż opierać się na dosłownym brzmieniu.
Oświadczenia woli mogą być czasem obciążone wadami. Należą do nich: brak świadomości, pozorność, błąd, podstęp, groźba.
Uchylenie się od skutków oświadczenia złożonego pod wpływem błędu lub groźby może nastąpić przez oświadczenie złożone na piśmie.
REKLAMA