REKLAMA
Młodociany
Młodociani mogą być zatrudniani na podstawie umów w celu przygotowania zawodowego będących odmianą umów o pracę, a wyjątkowo przy pracach lekkich na podstawie umów o pracę.
%%advert-placeholder-video%%Zatrudnienie młodocianego możliwe jest, jeśli spełnione są cztery warunki:
%%content-block%%- młodociany ukończył 16 rok życia
- ukończył gimnazjum
- jest zatrudniony w celu przygotowania zawodowego
- jest zatrudniony przy pracy niezagrażającej jego zdrowiu
Przygotowanie zawodowe
%%advert-placeholder-1%%Zatrudnić można tylko takie osoby młodociane, które ukończyły co najmniej gimnazjum oraz przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca, którą mają wykonywać, nie zagraża ich zdrowiu. Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.
Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego pracodawca zawiera z młodocianym na piśmie. Przed rozpoczęciem pracy pracownik młodociany musi być skierowany na badania lekarskie w celu stwierdzenia, czy może być zatrudniony przy danego rodzaju pracy.
%%content-videotarget%%W umowie o pracę w celu przygotowania zawodowego należy określić co najmniej:
- rodzaj przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy),
- czas trwania i miejsca odbywania przygotowania zawodowego,
- sposób dokształcania teoretycznego,
- wysokość ustalonego wynagrodzenia.
W innym celu niż przygotowanie zawodowe młodociany może być zatrudniony tylko przy wykonywaniu lekkich prac. Ich wykaz powinien ustalić pracodawca po uzyskaniu zgody lekarza medycyny pracy i po zatwierdzeniu przez właściwego inspektora pracy.
Prace lekkie to takie, które nie powodują zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie utrudniają młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego. Nie wolno zatrudniać pracownika młodocianego na stanowisku, na którym miałby wykonywać pracę wskazaną z wykazie prac wzbronionych młodocianym.
REKLAMA