REKLAMA
Świadczenia rehabilitacyjne
Świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego.
%%advert-placeholder-video%%Można je pobierać przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy.
%%content-block%%Wysokość świadczenia
Świadczenie rehabilitacyjne wypłacane jest za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Jego wysokość wynosi:
- 90 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - w czasie pierwszych trzech miesięcy,
- 75 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - za pozostały okres,
%%content-videotarget%%- 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży,
- 100 proc. podstawy wymiaru - jeżeli niezdolność do pracy powstała wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Wydanie decyzji i zaskarżenie
Lekarz orzecznik ZUS ustala, czy ubezpieczony spełnia warunki do uzyskania świadczenia oraz na jaki okres należy je przyznać. Od jego orzeczenia ubezpieczony może złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Orzeczenie to może również zakwestionować prezes ZUS, zgłaszając zarzut wadliwości. Decyzja w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego może więc zostać wydana na podstawie:
- orzeczenia lekarza orzecznika (od którego nie wniesiono sprzeciwu lub zarzutu wadliwości),
- orzeczenia komisji lekarskiej ZUS
Komu nie przysługuje
%%advert-placeholder-1%%Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub do świadczenia przedemerytalnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia. Ponadto ubezpieczony nie otrzyma świadczenia za cały okres niezdolności do pracy, jeżeli została ona spowodowana przez niego w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia (fakt ten stwierdza się na podstawie prawomocnego orzeczenia).
Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Ponadto nie otrzyma tego świadczenia ubezpieczony, który, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających czy substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.
REKLAMA