REKLAMA
Stary portfel
Emeryci z tzw. starego portfela zamiast pobierać 100 proc. kwoty bazowej, jak to jest obecnie, przy obliczaniu emerytur dla starego portfela, pobiorą 93 proc. kwoty bazowej. O te kilka procent emeryci są stratni.
%%advert-placeholder-video%%Z likwidacji starego portfela, a co za tym idzie podwyżki dla tej części emerytów, która otrzymywała w ten sposób swoje świadczenia, należy się cieszyć.
%%content-block%%Stary portfel stworzono, żeby załatać dziurę w budżecie państwa.
%%advert-placeholder-1%%Likwidacja starego portfela polega na podwyższeniu emerytur i rent przyznanych lub przeliczonych w latach 1993-1998 od kwoty bazowej niższej niż 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Kwota bazowa na początku lat 90. została obniżona. 1 marca 1993 r. wynosiła 91 proc. i choć była następnie stopniowo podwyższana, to dopiero od 1999 roku obowiązuje w wysokości 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Od 1 marca 2008 r. ZUS przeprowadził ostatni etap podwyższania kwot bazowych przyjętych do obliczenia emerytur i rent z tzw. starego portfela. Świadczenia osób urodzonych po 31 grudnia 1929 r. będą obliczone od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dacie ich przyznania.
%%content-videotarget%%Czytaj więcej o likwidacji starego portfela:
REKLAMA