REKLAMA
Obowiązki małżonków
Wśród tych obowiązków prawo wymienia:
%%advert-placeholder-video%%- obowiązek wspólnego pożycia,
Obejmuje duchową, fizyczną i gospodarczą łączność małżonków. Wspólne pożycie jest podstawowym celem małżeństwa. Przejawia się poprzez wspólne zamieszkanie, lojalność małżonków, poszanowanie uczuć i interesów drugiej strony.
%%content-block%%- obowiązek wzajemnej pomocy
Wyraża się w pomocy materialnej, ale także na pomocy emocjonalnej, szczególnie we wspieraniu małżonka w razie trudności. Obowiązek ten jest szczególnie jaskrawy w razie osobistych tragedii czy choroby współmałżonka.
- obowiązek wierności małżonków.
Naruszenie tego obowiązku będzie zwykle skutkować w razie rozwodu, orzeczeniem o winie rozkładu pożycia.
- obowiązek wspólnego rozstrzygania o istotnych sprawach rodziny
Małżonkowie muszą podejmować najważniejsze decyzje po uprzednim porozumieniu. Jeśli nie są w stanie go osiągnąć, każdy z nich może zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu. Zwykłe sprawy rodziny mogą być rozstrzygane samodzielnie przez każdego z małżonków - oboje ponoszą jednak odpowiedzialność za te działania.
%%content-videotarget%%- obowiązek współdziałania dla dobra rodziny
Prawo stanowi, że małżonkowie są obowiązani według swych sił i możliwości zarobkowych i majątkowych przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny. Za równoważne pracy zarobkowej przyjmuje się podejmowanie osobistych starań o wychowanie wspólnych dzieci i pracę w gospodarstwie domowym.
Jeżeli jeden z małżonków nie spełnia tego obowiązku sąd może nakazać, aby wynagrodzenie za pracę albo inne należności były wypłacane do rąk drugiego małżonka.
Sąd wyda nakaz zaspokajania potrzeb rodziny jeśli małżonkowie pozostają we wspólnym pożyciu.
REKLAMA