REKLAMA
Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego
Rodzice mają obowiązek płacenia alimentów na dziecko, dopóki nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Taki obowiązek istnieje do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Nie oznacza to, że w chwili uzyskania pełnoletności rodzic staje się zwolniony z obowiązku alimentacyjnego. Obowiązek jest przedłużany, jeżeli dziecko nadal się uczy i nie ma własnych źródeł dochodu aż do ukończenia przez nie 25 roku życia.
%%advert-placeholder-video%%Jeżeli dziecko jest niepełnosprawne, rodzic zobowiązany jest do świadczenia bezterminowo.
%%content-block%%Rodzice mogą zwolnic się z obowiązku alimentacyjnego bez względu na jego wiek, jeżeli dziecko posiada własny majątek, z którego uzyskiwane dochody mogą pokryć koszty jego utrzymania oraz wychowania.
Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Wykonywanie obowiązku alimentacyjnego to nie tylko świadczenia pieniężne, ale również osobiste starania rodzica o wychowanie i utrzymanie dziecka.
%%content-videotarget%%Rodzic nie może zaprzestać wypłacania alimentów samodzielnie. W każdym przypadku musi wystąpić do sądu o zwolnienie z obowiązku alimentacyjnego.
REKLAMA