REKLAMA
Zwolnienie z długu
W rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego darowizna jest umową, która polega na bezpłatnym świadczeniu darczyńcy na rzecz obdarowanego. To bezpłatne świadczenie odbywa się kosztem majątku darczyńcy. Oznacza to, że majątek darczyńcy ma się przez to zmniejszyć lub co najmniej nie powiększyć.
%%advert-placeholder-video%%Osoba, zwolniona przez pożyczkodawcę z długu, będzie zobowiązana do zapłaty podatku od spadków i darowizn.
%%content-block%%Zwolnienie z długu
Zwolnienie z długu jest umową, w której wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie to przyjmuje. Jest to czynność dwustronna rozporządzająca, która do swej ważności nie wymaga szczególnej formy. Jeśli mamy do czynienia z chęcią obdarowania kogoś, zwolnienie z długu można uznać za darowiznę. By do tego doszło istotna jest wola stron, by umowa taka została zawarta w formie darowizny.
Skutki podatkowe
%%content-videotarget%%Zwolnienie z długu podlega podatkowi od spadków i darowizn.
Od podatku może zostać zwolniony obdarowany, którego darczyńcą jest jego małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym lub macocha. Aby zostać zwolnionym należy zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Termin na zgłoszenie wynosi sześć miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez darczyńcę w formie aktu notarialnego albo od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia.
Gdy przedmiotem darowizny są pieniądze obdarowany musi również udokumentować ich otrzymanie dowodem przekazania ich na odpowiedni rachunek.
REKLAMA