REKLAMA
Niedostatek darczyńcy
Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełniania ciążących na nim obowiązków alimentacyjnych.
%%advert-placeholder-video%%Obdarowany może zwolnic się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.
%%content-block%%Odwołanie darowizny
Odwołanie darowizny ze względu na niedostatek darczyńcy może mieć miejsce w przypadku, gdy darowizna nie została jeszcze wykonana przez darczyńcę.
Za darowiznę jeszcze niewykonaną uznaje się taka darowiznę, w której prawo majątkowe przeszło już na obdarowanego, ale przedmiot nie został jeszcze wydany przez darczyńcę.
%%content-videotarget%%Przy niewykonanej darowiźnie darczyńca może skutecznie odwołać darowiznę, jeżeli po zawarciu takiej umowy jego stan majątkowy uległ zmianie.
Zmiana ta może mieć dwojaka postać:
- Dokonanie darowizny jest związane ze spowodowaniem uszczerbku dla własnego utrzymania darczyńcy, które musi być odpowiednie do jego usprawiedliwionych potrzeb;
- Darowizna powoduje uszczerbek na ciążącym na darczyńcy ustawowym obowiązku alimentacyjnym.
Jest tu łamana zasada pacta sunt servanda (umów należy dotrzymywać) ze względu na nadzwyczajne zmiany stosunków, o których strony umowy nie wiedziały w chwili jej zawierania.
Odwołanie darowizny już wykonanej nie jest możliwe przy powoływaniu się na niedostatek darczyńcy.
REKLAMA