REKLAMA
Testament ustny
Żeby skorzystać z ustnej formy testamentu musi zaistnieć jedna z przesłanek. Pierwsza z nich to obawa rychłej śmierci spadkodawcy, a druga to niemożność lub znaczna trudność w skorzystaniu ze zwykłej formy testamentu. Trudność ta musi być wywołana szczególnymi okolicznościami.
%%advert-placeholder-video%%Testament ustny mogą sporządzić również osoby głuche, nieme i głuchonieme, o ile posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Warunkiem jest by osoba taka wyraziła swoja wolę w sposób dostateczny. Dostateczny sposób to wyraźne stwierdzenie jakie korzyści i komu są przeznaczone.
%%content-block%%Testament ustny wymaga co najmniej trzech świadków. A treść testamentu musi być zrozumiała dla każdego z nich.
Skuteczność testamentu ustnego
%%advert-placeholder-1%%Dla skuteczności takiego testamentu jego treść może być stwierdzona w ten sposób, że jeden ze świadków albo osoba trzecia spisze oświadczenie spadkodawcy przed upływem roku od jego złożenia, z podaniem miejsca i daty oświadczenia oraz miejsca i daty sporządzenia pisma, a pismo to podpiszą spadkodawca i dwaj świadkowie albo wszyscy świadkowie.
%%content-videotarget%%W wypadku, gdy treść testamentu ustnego nie została w powyższy sposób stwierdzona, można ją w ciągu sześciu miesięcy od dnia otwarcia spadku stwierdzić przez zgodne zeznania świadków złożone przed sądem. Jeżeli przesłuchanie jednego ze świadków nie jest możliwe lub napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd może poprzestać na zgodnych zeznaniach dwóch świadków.
REKLAMA