REKLAMA
Dożywocie
Zbywcą może być tylko osoba fizyczna, zaś nabywcą osoba fizyczna lub osoba prawna. Przedmiotem przeniesienia własności może być każda nieruchomość.
%%advert-placeholder-video%%Dożywotnie utrzymanie polega na tym, że nabywca przyjmuje zbywcę jako domownika, dostarcza mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnia odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz zobowiązuje się sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.
%%content-block%%Prawo dożywocia jest niezbywalne. Wygasa ono po śmierci dożywotnika.
Umowa dożywocia powinna zostać zawarta pod rygorem nieważności w formie aktu notarialnego, a prawo dożywocia może zostać ujawnione w księdze wieczystej.
Gdyby została zbyta nieruchomość obciążona prawem dożywocia, wówczas nabywca ponosi osobistą odpowiedzialność za świadczenia objęte tym prawem.
%%content-videotarget%%%%advert-placeholder-1%%Sąd może zamienić wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte prawem dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień wówczas, gdy między stronami wytworzą się takie stosunki, że nie mogą nadal pozostawać w bezpośredniej styczności. Podstawy do zamiany dożywocia na rentę nie stanowi niewywiązywanie się nabywcy nieruchomościz obowiązku świadczeń na rzecz dożywotnika. Natomiast dożywotnik może wówczas wytoczyć powództwo o zasądzenie wymienionych w umowie świadczeń.
W przypadkach wyjątkowych sąd może rozwiązać umowę dożywocia, na żądanie jednej ze stron, gdy dożywotnik był zbywcą nieruchomości(a nie np. dożywotnikiem była osoba bliska zbywcy). Własność nieruchomości przechodzi z powrotem na zbywcę.Nieruchomość powinna zostać zwrócona w takim stanie, w jakim znajduje się w chwili rozwiązania umowy dożywocia. Gdyby zobowiązany zbył nieruchomość, zanim zostanie rozwiązana umowa dożywocia, dożywotnik może domagać się zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.
REKLAMA