REKLAMA
Kalkulator kosztów energii
Jakie urządzenia zużywają najwięcej energii?
Zużycie energii elektrycznej w przeciętnym polskim domu stale rośnie. Wprawdzie mamy więcej urządzeń energooszczędnych, ale często nie korzystamy z nich właściwie. Mamy więcej telewizorów (zużycie prądu zależy od przekątnej ekranu i zastosowanej technologii), komputerów w domu przybywa, sprzęt audio ma coraz większą moc. Jeszcze kino domowe albo chociaż DVD. A konsola do gry potrafi zużyć nawet 200 W w ciągu godziny. Wciąż jednak najwięcej prądu zużywamy na oświetlenie domu i na zasilanie sprzętu AGD (najwięcej energii zużywają lodówka i kuchnia elektryczna). Ile ty miesięcznie wydajesz na prąd? Ile zyskasz na wymianie sprzętu na energooszczędny?
%%advert-placeholder-video%%SPRAWDŹ: Kalkulator kosztów zużycia energii elektrycznej
%%content-block%%Jak zmniejszyć rachunki za prąd?
- Po pierwsze: wyłącz stand-by!
Czerwona dioda przycisku stand-by sygnalizuje gotowość urządzenia do użycia. Pobiera ono prąd mimo że w danym momencie go nie używamy. Moc urządzeń w stanie czuwania waha się w granicach od 0,5 W do 35 W (!). Średnio w Polsce w gospodarstwie domowym są 4 urządzenia o łącznej mocy ok. 20 W. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączona, a nie w stanie uśpienia, w skali kraju można by zaoszczędzić 293,2 mln zł i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej.
- Oświetlenie
Korzystaj ze świetlówek kompaktowych. Dobrze oddają kolory naturalne i pozwalają na spore oszczędności energii elektrycznej (ok. pięć razy mniejsze niż w przypadku tradycyjnej żarówki). Jeżeli używasz świetlówek kompaktowych, wyłączaj światło tylko wtedy, gdy wychodzisz z pomieszczenia na dłużej niż 6 minut. Częste włączanie skraca trwałość świetlówki. O ile to możliwe, korzystaj z regulacji oświetlenia. Sterowniki oświetlenia (ściemniacze), oprawy z dwoma (wieloma) źródłami światła, zdalne wyłączniki, oświetlenie punktowe, czujniki ruchu itd.
- Kuchnia elektryczna
Wybierając kuchnię elektryczną, pamiętaj, że najbardziej energooszczędna jest płyta indukcyjna, potem ceramiczna i żeliwna. Im większa płyta, tym większe zużycie prądu. Piekarnik tylko z termoobiegiem, ponieważ nagrzewa się on natychmiast po włączeniu. Dopasuj wielkość naczynia do wielkości elementu grzejnego. Średnica garnka powinna być o ok. 2 cm większa od średnicy płyty grzejnej. Gotowanie w zamkniętych naczyniach zmniejsza zużycie energii co najmniej o 30%. Używaj naczyń kuchennych/garnków o gładkim, dobrze przewodzącym dnie. Brud na dnie garnka nawet o 50% zwiększa zużycie energii potrzebnej do podgrzania potraw. Potrawy, które wymagają dłuższego gotowania, najlepiej przygotować wykorzystując szybkowar, dzięki czemu oszczędzisz 40% energii. I czas.
Oszczędzisz prąd, wyłączając grzanie na 5 lub 10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania/pieczenia. W ten sposób wykorzystasz energię zgromadzoną wskutek nagrzania.
- Zmywarka
Pamiętaj: zmywaj, wykorzystując pojemność zmywarki w 100%. Krótki program dodatkowo ograniczy pobór energii. Program z ekspresowym zmywaniem oszczędza wodę i energię. Możesz go stosować do zmywania niewielkiej ilości naczyń bezpośrednio po posiłku. Korzystaj z tańszej, nocnej taryfy cen za prąd (opcja opóźnionego startu). Zmywarka z napisem na etykiecie "ekologiczna" EKO (BIO) posiada system, który pozwala oszczędzać 30% energii elektrycznej przez skrócenie cyklu suszenia.
- Lodówka
Wybieraj klasę energetyczną od A do A++. Klasy energetyczne określają zużycie energii danej lodówki do tzw. zużycia standardowego. Przykładowo: urządzenie klasy A zużywa ok. 55%, E ok. 100/110% standardowego zużycia energii elektrycznej. System automatycznego usuwania szronu i wilgotności oszczędza nawet 20% energii. Pamiętaj: nie umieszczaj urządzeń chłodzących w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł ciepła jak: piec, grzejnik itd. Optymalna temperatura w chłodziarce to od 6 do 8oC, a w zamrażarce 18oC. Szybko zamykaj drzwi, zwłaszcza zamrażarki. Dlaczego? Jeśli są otwarte dłużej, do wnętrza dostaje się zawilgocone powietrze, wilgoć zamarza i rosnąca grubość warstwy lodu pogarsza sprawność chłodzenia.
Nie wkładaj ciepłych produktów do lodówki. Szacunkowo litr wody o temperaturze 50oC wstawiony do lodówki spowoduje o 60% większe zużycie energii elektrycznej niż ten sam litr o temperaturze 20oC, przy schłodzeniu w obu przypadkach do 6oC.
- Pralka
Funkcja automatycznego ważenia wsadu, dobór ilości wody do prania i krótki program = energooszczędne pranie. Pranie wstępne stosuj tylko w przypadku mocno zabrudzonych rzeczy. Zawsze pełen wsad. Dwa prania z niepełnym ładunkiem to zużycie energii elektrycznej większe o 35%. Nocna taryfa za prąd? Opcja opóźnionego startu pozwoli ci na dodatkowe oszczędności.
Zobacz także: Jak kupić energooszczędny sprzęt AGD?
%%content-videotarget%%Co jeszcze...
Wyłączaj listwę zasilającą komputer – możesz zaoszczędzić do 100 zł rocznie. Drukarka włączona non-stop 93% energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7% na samo drukowanie! I wyjmij ładowarkę z gniazdka, jeżeli nie ładujesz właśnie telefonu. Możesz też spróbować zmienić dostawcę energii.
Zobacz także: W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?
Źródło: WWF Polska, Energa
REKLAMA