REKLAMA
Wyprzedzanie
Manewr powinien być wykonany z prędkością maksymalną dopuszczalną na danej drodze i w danych warunkach, aby czas jego wykonania skrócić do minimum. Na drogach jednojezdniowych wyprzedzanie wymaga najczęściej przejechania na drugą połowę jezdni, przeznaczoną dla ruchu w przeciwnym kierunku. Złe skalkulowanie czasu i długości drogi potrzebnych dla wykonania i zakończenia manewru, czyli do zjechania na swój pas ruchu, grozi czołowym zderzeniem z pojazdem, nadjeżdżającym z przeciwka, jeżeli nie będzie miał on gdzie usunąć się z drogi.
%%advert-placeholder-video%%%%advert-placeholder-1%%Podczas wyprzedzania należy zachować bezpieczną odległość od wyprzedzanego pojazdu. Powinna ona wynosić co najmniej 1 m, przy czym w przepisach jest ona określona jedynie w przypadku wyprzedzania pojazdów jednośladowych. W praktyce, o ile to możliwe, powinna być ona znacznie większa. Rozpoczęcie manewru musi być sygnalizowane lewym kierunkowskazem, początek zjeżdżania na swój pas ruchu – prawym.
%%content-block%%Należy też pamiętać, że przekraczanie dopuszczalnej na danej drodze prędkości podczas wyprzedzania jest traktowane przez policję tak jak zwykłe przekroczenie prędkości i karane mandatem.
W korku ulicznym wyprzedzanie jadących aut przez motocyklistów jest przez prawo zabronione.
Zobacz też: ACC
REKLAMA