REKLAMA
Narzędzia: przecinak, podbijak
Do przydatnych w warsztacie i garażu narzędzi należą przecinaki i pobijaki. Są to narzędzia o nieskomplikowanej budowie, bardzo często wytwarzane samodzielnie na własne potrzeby.
%%advert-placeholder-video%%Przecinaki, zwane dawniej z niemieckiego meslami, służą głównie do szybkiego przecinania różnych elementów i kawałków różnych twardych materiałów, np. do obcinania łbów śrub, których nie można odkręcić w żaden inny sposób. Przecinaki kamieniarskie służą do przecinania brył kamienia i betonu itp. Są to w każdym przypadku pręty stalowe, z jednej strony zakończone spłaszczeniem, podobnie jak najprostsze wkrętaki, przy czym spłaszczenie to ma bardzo ostre zakończenie. Uderzenia młotkiem w drugi koniec pręta powodują, że jego ostrze wcina się w obrabiany przedmiot, by w końcu przeciąć go. Najbardziej nietypowym zastosowaniem przecinaka jest odkręcanie zapieczonych dużych nakrętek lub śrub z dużymi i bardzo dużymi łbami. Jest to operacja niszcząca śruba lub nakrętka tak odkręcona z reguły nie nadaje się do dalszego użytku. Polega ona na przyłożeniu przecinaka do jednej z krawędzi sześciokątnego łba śruby i nakrętki, a następnie poprzez uderzanie młotkiem w jego drugi koniec wywieranie na nią siły udarowej, która ma podobne oddziaływanie, jak w przypadku wkrętaka udarowego. Przecinak, nacinając na dość dużą głębokość krawędź śruby lub nakrętki robi dla siebie gniazdo, dzięki czemu nie ześlizguje się z niej, a to oznacza, że uderzenia młotka mogą być bardzo silne.
%%content-block%%Odwiedź nasz serwis Eksploatacja auta
%%advert-placeholder-1%%Pobijakiem nazywa się zasadniczo młotki z drewnianymi obuchami. Nazwa ta przenoszona jest także na najprostsze z możliwych narzędzi. Ma ono postać dość grubego pręta o długości kilkunastu cm, wykonanego z niezbyt twardego metalu, np. mosiądzu, który służy np. do wbijania metalowych kołków, sworzni klinów i wpustów w ciasno spasowane otwory i gniazda w sytuacji, kiedy bezpośrednie uderzenia młotka we wbijany element mogłyby uszkodzić go lub jego powierzchnię. Przy pomocy pobijaków można usuwać np. czopy osi kół z łożysk, łożyska z gniazd itp. Jest to więc rodzaj izolatora pomiędzy twardym młotkiem a niezbyt twardym elementem, który należy wbić w ciasny otwór. Odmianą pobijaka jest wybijak – pręt z identycznego metalu, jak pobijak, służący do wybijania przedmiotów ciasno osadzonych w otworach, takich np. jak sworznie, kliny lub ciasno tkwiące w otworach śruby, do których oby końców jest dostęp.
Są także wybijaki wykonane ze stali, kształtem przypominające punktaki ślusarskie, od których odróżnia je płasko zaszlifowany koniec. Służą one do usuwania z przelotowych otworów pozostających w nich resztek śrub itp. Wybijaki takie mogą być używane do odkręcania dużych nakrętek i śrub z dużymi łbami w podobny sposób, jak przecinaki, ich przewagą jest to, że nie powodują tak dużych zniszczeń na nakrętkach i łbach śrub, jak przecinaki.
%%content-videotarget%%Zobacz też: Ząbkowanie opon
REKLAMA