REKLAMA
Przywrócenie terminu w prawie pracy
W prawie pracy
Przywrócenie terminu jest możliwe, gdy nastąpiło jego przekroczenie m.in. w przypadkach:
%%advert-placeholder-video%%- odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę do sądu pracy,
- żądania przywrócenia do pracy lub odszkodowania w razie rozwiązania umowy bez wypowiedzenia lub wygaśnięcia stosunku pracy,
- wystąpienia do sądu pracy z żądaniem sprostowania świadectwa pracy.
Jeżeli pracownik nie dotrzymał terminu w przedstawionych sytuacjach, jego przywrócenie nastąpi pod warunkiem, że przekroczenie to nie wynikało z winy pracownika, ale z innych przyczyn, np. choroby.
%%content-block%%Wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć do sądu pracy w ciągu 7 dni od zakończenia przyczyny uniemożliwiającej dotrzymanie terminu. W składanym wniosku należy uwiarygodnić okoliczności, które spowodowały przekroczenie terminu, np. przedstawić zwolnienie lekarskie. Pracodawca może uwzględnić żądania pracownika złożone po terminie, ale nie ma takiego obowiązku. Nie jest jednak dopuszczalne formalne przywrócenie terminów ustawowych przez pracodawcę.
Redakcja poleca: 100 pytań o wynagrodzenia w 2015 r. (PDF)
W podatkach dochodowych
Zasady przywracania terminów w postępowaniu podatkowym zostały uregulowane w art. 162-164 o.p. Z przepisów tych wynika, że w razie uchybienia terminowi należy go przywrócić na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia. Jednocześnie z wniesieniem podania należy dopełnić czynności, dla której był określony termin. Przepisy o przywróceniu terminu stosuje się wyłącznie do terminów procesowych. Przed rozpatrzeniem podania o przywrócenie terminu wniesienia odwołania lub zażalenia organ podatkowy pierwszej instancji, na żądanie strony, może wstrzymać wykonanie decyzji lub postanowienia.
%%content-videotarget%%Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA