REKLAMA
Przychód ze stosunku pracy
Definicja podstawowa
- Wpływy pieniężne państwa, przedsiębiorstwa, rodziny itp. uzyskane w określonym czasie.
- W księdze rachunkowej: rubryka, w której wpisuje się wpływy gotówkowe.
W wynagrodzeniach
Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
%%advert-placeholder-video%%W podatkach dochodowych
Podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód albo przychód. W art. 12 ust. 1 updof wskazano, co uważa się za przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Są to wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
%%content-block%%Katalog przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym wymieniono też w art. 29, 30 i 30a updof oraz w art. 21 updop.
Przychód stanowi również podstawę opodatkowania ryczałtem, o którym mowa w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA