REKLAMA
Licencja
Prawo autorskie i prawo własności przemysłowej
W wypadku praw związanych z prawem autorskim i prawem własności przemysłowej, licencja jest umową, która służy określeniu warunków korzystania z utworu, wynalazku, znaku towarowego, patentu i innego rodzaju dóbr, których dana licencja dotyczy (np. know how, wzoru użytkowego). Udzielający licencji jest uprawniony do pobrania odpowiedniej opłaty licencyjnej.
%%advert-placeholder-video%%Umowa licencyjna
W prawie własności przemysłowej wskazane są istotne postanowienia, które powinna zawierać licencja. Zgodnie z ustawą, uprawniony z patentu może w drodze umowy udzielić innej osobie upoważnienia (licencji) do korzystania z jego wynalazku. Następuje to w formie umowy licencyjnej. Umowa musi być zawarta w formie pisemnej. Licencja podlega, na wniosek zainteresowanego, wpisowi do rejestru patentowego.
%%content-block%%Zobacz: Prawa autorskie jako wkład do spółki
Licencja wyłączna i niewyłączna
Jeżeli umowa licencyjna nie zastrzega wyłączności korzystania z wynalazku w określony sposób, udzielenie licencji jednej osobie nie wyklucza możliwości udzielenia licencji innym osobom, a także jednoczesnego korzystania z wynalazku przez uprawnionego z patentu (licencja niewyłączna).
Sublicencja
Uprawniony z licencji może udzielić dalszej licencji tylko za zgodą uprawnionego z patentu. Dalsze udzielanie sublicencji jest niedozwolone.
%%content-videotarget%%Licencja przymusowa
W określonych przez prawo, wyjątkowych wypadkach, Urząd Patentowy może udzielić na dany patent odpłatnej licencji niewyłącznej, niezależnie od zgody uprawnionego z patentu. Sytuacje, które to usprawiedliwiają to m.in. stan zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub nadużywanie patentu przez osobę uprawnioną.
Licencja w prawie gospodarczym
Licencją jest też urzędowe zezwolenie na prowadzenie określonego rodzaju działalności, której nie wolno wykonywać bez takiego zezwolenia. Odpowiedni organ, po spełnieniu przez zainteresowany podmiot określonych warunków, przyznaje m.in. licencję syndyka, licencję detektywa, licencję lub uprawnienia lotnicze, licencję na świadczenie usług ochrony mienia i osób i inne.
Zobacz serwis: Prawo autorskie
REKLAMA