REKLAMA
Klauzula wykonalności
Podstawa do wszczęcia egzekucji
Klauzula wykonalności to urzędowy akt sądu, który potwierdza, że dany dokument (np. orzeczenie sądu, akt notarialny, ugoda) jest tytułem egzekucyjnym i można rozpocząć jego wykonanie. Sam dokument, bez klauzuli wykonawczej, nie nadaje się jeszcze do realizacji. Dopiero opatrzony klauzulą wykonalności staje się tytułem wykonawczym, czyli może być podstawą do egzekucji.
%%advert-placeholder-video%%Zobacz serwis: Wszczęcie egzekucji
%%content-block%%Postępowanie klauzulowe
%%advert-placeholder-1%%Klauzulę wykonalności sąd nadaje z urzędu lub na wniosek. Wniosek sąd powinien rozpatrzyć w ciągu 3 dni od daty jego złożenia. Sąd nadaje klauzulę wykonalności z urzędu tytułowi wydanemu w postępowaniu, które zostało lub mogło być wszczęte z urzędu, nakazowi zapłaty, wyrokowi zasądzającemu alimenty i wyrokowi zasądzającemu świadczenie na rzecz pracownika.
Klauzulę wykonalności nadaje się przeciwko dłużnikowi wymienionemu w tytule egzekucyjnym i na rzecz wierzyciela wymienionego w tym tytule. Klauzulę nadaje sąd w składzie jednego sędziego, ale w wypadkach przewidzianych w ustawie może to uczynić także referendarz sądowy. Na postanowienie co do nadania klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie.
Wykonalność a skuteczność
Nadając klauzulę wykonalności, sąd musi zbadać, czy przedstawiony tytuł egzekucyjny nadaje się do wykonania w drodze egzekucji. W przypadku orzeczeń sądowych niepodlegających wykonaniu w drodze egzekucji, sąd stwierdza ich skuteczność. Przykładem takich orzeczeń jest np. wyrok orzekający rozwód.
%%content-videotarget%%REKLAMA